عوارض و خطرات کاشت طبیعی موی سر

عوارض و خطرات کاشت طبیعی موی سر

انجام جراحی کاشت مو می‌تواند زندگی افراد را از جهات مختلفی متحول نماید. اما قبل از انجام این عمل لازم است حتماً بیماران در مورد عوارض جانبی احتمالی که ممکن است بعد از جراحی به روش‌های SUT،FUE یا FUT برای آنها اتفاق بیفتد، آگاه شوند. البته همه عوارضی که در این مقاله به آنها اشاره می‌شود برای  تمامی افرادی که عمل کاشت مو انجام می‌دهند، اتفاق نمی‌افتد. در واقع تمامی افرادی كه از تكنيك‌های جديد اين مركز SUTوFUE كاشت موی خود را انجام دهند اصلاً هیچ گونه عوارضی  را كه در روش های FIT وFUT شاهد هستيم را تجربه نخواهند كرد. در این مقاله به بحث در مورد برخی از شایع‌ترین عوارضی که می‌تواند بعد از کاشت مو اتفاق بیفتد، می‌پردازیم.

امروزه جراحی کاشت مو همچنان زندگی افراد زیادی را تغییر می‌دهد و به آنها کمک می‌کند تا یک بار دیگر جوانی و شادابی خود گذشته خود را به دست آورند. تمامی این افراد که در گذشته موهای خود را از دست داده بودند، حالا می‌توانند با استفاده از عمل کاشت مو، روند از دست رفتن موهای خود را کاملاً برعکس کنند. کاشت مو، برای آقایانی که به دنبال دستیابی به چهره‌ای جوان‌تر و جذاب‌تر هستند، یک راهکار ایده‌آل است و همچنين برای خانم هایی كه كاشت ابرو را ميخواهند انجام دهند و يا كاشت موی سر برايشان قابل انجام است. نگرانی از عوارض کاشت مو و یا مشکلاتی که می‌تواند با خود به همراه داشته باشد، امری طبیعی است. انتخاب مجموعه کاشت موی مناسب باتجربه و انجام آن با تكنيك‌های بروز و  و همچنین دنبال کردن نکات و دستورات پزشک بعد از عمل می‌تواند تقریباً احتمال بروز عوارض را به صفر رسانده و حصول نتیجه مورد نظر را صد در صد تضمین کند. متخصصین ما در کلینیک کاشت موی رازی بعد از بررسی دقیق علت ریزش موی شما، بهترین برنامه درمانی را به شما پیشنهاد کرده، مزایا و عوارض آن برنامه را برای شما توضیح خواهند داد. جهت کسب اطلاعات بیشتر یا رزو نوبت می‌توانید با شماره ‌۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ تماس حاصل نمایید.

 

 

عوارض زودهنگام کاشت مو


عوارض زودهنگام کاشت مو

 • درد: بر خلاف آنچه که ممکن است خیلی افراد تصور کنند، خطر بروز درد در زمان جراحی کاشت مو بسیار ناچیز است. البته در مورد عمل کاشت مو به روش FUT یا نواری، ممکن است بیمار در طی چند روز اول بعد از عمل درد خفیفی را احساس کند و شاید هم برای تسکین درد در اولین شب بعد از عمل به داروی مسکن نیاز پیدا کند. اما روش FUE معمولاً هیچ دردی را حتی در شب اول بعد از عمل به همراه ندارد.
 • سکسکه: شاید عجیب و غریب به نظر برسد، ولی سکسکه یکی از عوارض بعد از جراحی کاشت مو است که می‌تواند از چند ساعت تا چند روز بعد از عمل ادامه پیدا کند. اگر سکسکه بیش از دو سه روز ادامه پیدا کرد، بیمار باید با پزشک خود تماس بگیرد تا دارویی جهت رفع سکسکه برای او تجویز شود كه علت آن بخاطر دوز داروی بالا در روش های سنتی و رايج است.
 • خارش: یکی از عوارض شایع بعد از عمل کاشت مو، خارش نواحی درگیر در عمل در پوست سر در روش‌های سنتی FIT وFUT است. خاراندن سر در طی چهار روز اول بعد از عمل می‌تواند عواقب بسیار بدی داشته باشد و منجر به آسیب‌دیدگی گرافت‌های تازه کاشته شده شود. خوشبختانه شدت خارش پوست سر بعد از کاشت مو معمولاً خیلی کم است و در اغلب موارد به هیچ مداخله درمانی نیاز ندارد. در واقع، مرطوب نگه داشتن ناحیه پذیرنده در پوست سر با استفاده از مرطوب‌کننده‌های پوستی، در اغلب موارد می‌تواند خارش پوست را برطرف نماید. اما در صورتی که خارش پوست سر خیلی شدید باشد و بیشتر از چهار روز ادامه پیدا کند، لازم است با پزشک خود مشورت کنید تا احتمالاً یک پماد موضعی استروئید خفیف برایتان تجویز کند.
 • خونریزی: کاشت مو چه به روش FUE و چه به روش نواری انجام شود، معمولاً بر روی ناحیه اهدا کننده در پوست سر یک پانسمان گذاشته می‌شود تا فشار مختصری را بر روی این ناحیه وارد کند. این کار باعث می‌شود که خطر بروز خونریزی بعد از کاشت مو به حداقل برسد. بعد از پایان عمل کاشت مو ممکن است در ناحیه اهدا کننده یا ناحیه پذیرنده در پوست سر، کمی خونریزی وجود داشته باشد. اگر این خونریزی اتفاق بیفتد، معمولاً با گذاشتن یک گاز استریل و فشار دادن آرام آن بر روی سر به مدت چند دقیقه، می‌توان خونریزی را متوقف کرد. اگر خونریزی با چند بار فشار دادن مختصر بر روی پوست سر متوقف نمی‌شود، با پزشک خود تماس بگیرید.

لازم بذكر است در روش‌های جديد FUE و SUT خونريزی به صفر رسيده است و معمولاً بعداز انجام كاشت مو پانسمان هم بر روی سر فرد انجام نميشود،مگر اينكه پزشك معالج مركز رازی صلاح بر پانسمان گيرد كه فردای روزه كاشت برداشته ميشود كه از جمله ديگر از مزيت‌های اين تكنيك‌ها به شمار ميرود.

 • ورم: اغلب افرادی که عمل کاشت مو انجام می‌دهند، کمی ورم در پوست سر خود مشاهده خواهند کرد. به طور کلی احتمال بروز ورم در ناحیه پذیرنده و اطراف آن، به ویژه پیشانی و دور چشم‌ها بیشتر است. بعضی از افراد می‌توانند از داروهای استروئید پروفیلاکتیک برای کاهش خطر بروز ورم استفاده کنند. داروهای استروئیدی را می‌توان به صورت تزریق در پوست سر در روز عمل جراحی و یا به صورت قرص در طی چند روز اول بعد از عمل استفاده کرد. ورم سر در صورتی که اتفاق بیفتد، معمولاً در روز سوم بعد از عمل شروع می‌شود و در روز چهارم به بیشترین میزان خود می‌رسد. اما خوشبختانه این ورم معمولاً تا روز پنجم بعد از عمل خیلی سریع برطرف می‌شود كه در روش‌های جديدتر كاشت مو SUT و FUE اين نوع عوارض بسيار نادر است.
 • بی‌حسی: اثر داروهای بی‌حسی موضعی که در زمان انجام اغلب عمل‌های کاشت مو استفاده می‌شود، ممکن است تا چند ساعت بعد از پایان عمل نیز همچنان باقی بماند. علت دیگری که برای بی‌حسی بعد از عمل وجود دارد، تحریک اعصاب پوست در نواحی پذیرنده و اهدا کننده می‌باشد. تحریک اعصاب معمولاً در چند روز اول دوره بهبودی بعد از عمل اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات هم ممکن است آسیب مکانیکی اعصاب سطحی باعث بروز بی‌حسی شود که در این صورت بی‌حسی به مدت طولانی‌تری ادامه پیدا خواهد کرد. بی‌حسی دائمی نیز یکی از عوارضی است که بعد از کاشت مو گزارش شده است، اما در صورتی که برداشتن گرافت‌های مو از ناحیه اهدا کننده و کاشتن آنها در ناحیه پذیرنده به روش صحیح انجام شود، وقوع بی‌حسی دائمی بسیار نادر خواهد بود. اگر بی‌حسی پوست سر شما بعد از دو سه روز از زمان عمل به طور کامل برطرف نشود، لازم است که با پزشک خود تماس بگیرید.
 • عفونت‌ها: خطر بروز عفونت بعد از جراحی‌های انتخابی ناحیه سر و گردن، به علت منبع خونی خیلی قوی که در این نواحی وجود دارد، بسیار پایین است. البته بیماران دیابتی، بیماران مبتلا به اختلال در سیستم ایمنی و سایر افرادی که خطر بروز عفونت در آنها به دلیل ابتلاء به بیماری‌های خاصی زیاد است، ممکن است که از این قاعده مستثنی باشند. برای این بیماران ممکن است نوعی داروی آنتی‌بیوتیک پروفیلاکتیک توسط پزشک تجویز شود.

 

 

عوارض دیرهنگام کاشت مو

عوارض دیرهنگام کاشت مو

 • التهاب فولیکول‌های مو (فولیکولیت): این عارضه شامل التهاب فولیکول‌های مو می‌باشد که به صورت لکه‌های خال ‌مانند کوچکی در ناحیه پذیرنده یا اهدا کننده در پوست سر مشاهده می‌‌شود. فولیکولیت معمولاً تأثیری بر رشد موهای کاشته شده ندارد و لکه‌های ناشی از آن بعد از چند روز یا نهایتاً چند هفته بدون نیاز به دارو یا درمان خاصی برطرف خواهد شد.

 

 

 • اما در صورتی که لکه‌های روی پوست سر شما حالت دردناک داشته و تا مدت طولانی باقی بماند و یا دچار عفونت شدید شود، باید به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک می‌تواند این لکه‌ها را به راحتی برش زده و عفونت آنها را خارج کند.

التهاب فولیکول‌های مو (فولیکولیت) از عوارض دیرهنگام کاشت مو

 • ریزش مو: بسیاری از بیماران ممکن است مدتی بعد از عمل کاشت مو متوجه شوند که موهای طبیعی که از قبل در سرشان داشته‌اند، در حال ریزش هستند. این عارضه در اصطلاح با عنوان شوک ریزش مو شناخته می‌شود و می‌تواند بعد از هر گونه استرس شدیدی که به پوست سر وارد می‌شود، اتفاق بیفتد. در مورد عمل کاشت مو این شوک ریزش مو به خاطر استرس ناشی از عمل و دوره بهبودی بعد از آن است و معمولاً ظرف چند ماه بعد از عمل کاشت مو اتفاق می‌افتد. البته ریزش مختصر موها به عنوان یک پیامد طبیعی و قابل انتظار بعد از عمل کاشت مو محسوب می‌شود و با شروع مصرف داروی فیناستراید از حدود زمان انجام این عمل، می‌توان به راحتی آن را کنترل نمود. بیمار می‌تواند مصرف فیناستراید يك را به مدت حداقل 3 تا 6 ماه ادامه بدهد تا عوارض ناشی از روش‌های fit و fut هم به حداقل برسد كه البته در روش‌های جديدتر FUE و SUT خوشبختانه  تمامی موهایی كه در فاز استراحت ميروند ظرف مدت چهار ماه الی شش ماه بعد از  کاشت مو دوباره برمی‌گردند كه اين روند طبیعی پيوند است كه به اصطلاح به آن فاز استراحت مو گفته ميشود. این پدیده مصادف با زمانی است که فولیکول‌های مو وارد فاز استراحت می‌شوند و رشد تار موهای جدید اتفاق می‌افتد كه امری طبیعی است.
 • باقی ماندن جای زخم: تشکیل جای زخم در ناحیه اهدا کننده، یکی از عوارض شایع بعد از عمل کاشت مو به روش رايج و سنتی نواری FUT می‌باشد. این جای زخم يا همان اسكار می‌تواند گاهی اوقات اندازه آن به حدود یک سانتی‌متر نیز برسد ، كه ديگر عوارض اين روش میباشد.

باقی ماندن جای زخم از عوارض دیرهنگام کاشت مو

در روش‌های جديد و انحصاری اين مركز FUE و SUT هیچ گونه جای زخم خطی در پوست سر باقی نمیماند. جای زخم‌های هیپرتروفیک و کلوئید نیز از عوارض نادر کاشت مو هستند که معمولاً فقط در بیمارانی که زمینه ابتلاء به این نوع عوارض را داشته باشند، اتفاق می‌افتد.

 • کمرنگ شدن پوست (هیپوپیگمنتاسیون): بعد از انجام کاشت مو با روش‌های SUT و FUE به صفر رسيده است ولی در روش‌های قبلیممکن است نواحی نقطه‌ای کوچکی در پوست ناحیه اهدا کننده دیده شوند که رنگ آنها روشن‌تر از پوست اطراف است. این نقاط دایره‌ای روشن رنگ، در روش رايج و سنتی FIT که از پانچ‌های دستی و بزرگ‌تری برای برداشت فولیکول‌های مو استفاده می‌شود، یکی از عوارض شایع بعد از عمل کاشت مو است. اما امروزه اندازه پانچ‌های مورد استفاده در روش FUE و SUT بین 7/0 تا 9/0 میلی‌متر است كه توسط تكنيك SUT با دستگاه انحصاری بردارنده اتوماتيك گرفتها با ظرافت بالايي برداشت و با شكاف‌های بسيار ظریفی پيوند ميدهند انجام خواهد شد، به این ترتیب با استفاده از تكنيك‌های جديد و انحصاری مجموعه رازی كه پانچ‌های کوچکی که امروزه برای برداشت گرافت‌های مو استفاده می‌شود، کمرنگ شدن پوست سر هم به عارضه بسیار نادری تبدیل شده است. لذا برای اين متدها كه با تیمی مجرب و دوره ديده در محیطی آرام و استريل انجام ميپذيرد، ديگر نگران عوارض های رایجی كه توضيح داده شد نباشيد.

 

Call Now Buttonتماس و مشاوره