درمان ریزش موی سر با مزوتراپی مو

درمان ریزش موی سر با مزوتراپی مو

آیا موهای شما شروع به ریزش کرده‌اند؟ با استفاده از یک درمان به نام مزوتراپی یا درمان ریزش موی سر، می‌توانید در چند جلسه موهایتان را دوباره به دست آورید. ریزش مو دارای برخی علل است که شامل کاهش گردش خون در پوست سر، کمبود مواد مغذی ضروری و عدم تعادل هورمون‌ها که بر فولیکول‌های مو تأثیر می‌گذارد، می‌شود. به عنوان مثال، تولید بیش از حد آندروژن DHT می‌تواند علت ریزش موی سر زنان باشد. البته، این عوامل می‌توانند علت ریزش مو در مردان نیز باشند و خوشبختانه با استفاده از مزوتراپی می‌توان به کاهش و جلوگیری از ریزش مو کمک کرده و همچنین فولیکول‌ها را برای رشد موهای جدید تحریک کرد. درمان ریزش مو با مزوتراپی یک روش غیرتهاجمی است که در آن موادی با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز به زیر لایه اپیدرم پوست سر تزریق می‌شوند. با تمرکز بر مزودرم، یعنی لایه میانی پوست انسان، سوراخ‌های ایجاد شده در پوست سطحی هستند.

جهت مشاوره با کلینیک رازی تماس بگیرید ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ 

 

مکانیزم عمل مزوتراپی


مکانیزم عمل مزوتراپی

مزوتراپی از هر دو محرک فیزیکی (مکانیکی) و شیمیایی استفاده می‌کند. بسته به نوع مشکل درمانی، دوزهای کوچکی از داروهای مختلف به نواحی خاصی از پوست سر تزریق می‌شوند. این دوزها مانند یک گلوله دارویی عمل می‌کنند که به صورت مستقیم به ناحیه هدف در بدن منتقل می‌شوند.

مکانیکی: سوزن یک سوراخ ریز در پوست ایجاد می‌کند که محرک یک فرایند التیام است. پوست در واکنش به این آسیب کلاژن و الاستین تولید می‌کند، که دو عنصر کلیدی تشکیل دهنده ساختمان پوست هستند. از آنجا که این تزریقات باعث هیچگونه آسیب واقعی به کلاژن یا حذف آن نمی‌شوند، کلاژن‌ جدید به کلاژن موجود اضافه می‌شود.

شیمیایی: ترکیبات فعال تزریق شده اندام‌های مورد نظر را تحریک می‌کنند. برای مثال، اگر گردش خون ضعیف باشد، از یک ماده گشاد کنند عروق (مثل کومارین) استفاده می‌شود؛ در صورت وجود التهاب بیش از حد، از یک داروی ضدالتهاب (مثل سیلیکون ارگانیک) استفاده می‌شود. کیفیت ماده مورد استفاده و تأثیر ترکیب آن در درمان مورد نظر، از مهمترین موارد در این روش هستند. نکته جالب این است، که می‌توان ترکیب آمینو اسیدها، مواد معدنی، ویتامین‌ها، کوآنزیم‌ها و اسیدهای نوکلئیک تزریق شده را کاملاً مطابق با نیازها و ترجیحات بیمار اصلاح کرد. به علاوه، این روش بی‌خطر و بدون درد بوده و بدون هرگونه نیاز به تزریق بی‌حسی موضعی یا حتی تعویض لباس بیمار، انجام می‌شود.

ابتدا یک پماد بی‌حس کننده روی پوست سر مالیده می‌شود. بعد از 45 دقیقه، قطرات کوچکی از داروی ریزش مو به تمامی ناحیه درگیر پوست سر تزریق می‌شود. این کار با یک سرنگ انسولین یا مزوگان انجام می‌شود. برای دیدن نتایج دست کم به 4 تا 5 سیکل نیاز است.‌ و برای بدست آوردن نتایج دائمی، به 6 تا 8 جلسه نیاز است.‌

مراقبت و نگهداری


با استفاده از این روش درمانی شگفت‌انگیز دیگر نیازی به جراحی‌های پیوند مو و سایر گزینه‌های دردناک و گران قیمت نیست. البته برای بدست آوردن بهترین نتایج در سریعترین زمان، می‌بایست بیمار تغذیه سالمی داشته باشد، تنقلات کم‌ارزش (هله هوله) و غذاهای ناسالم مصرف نکند، از یک رژیم لاغری سختگیرانه پیروی کرده و به طور مرتب ورزش کند. ضمن اینکه بیمار برای اطلاع از هزینه مزوتراپی مو باید به پزشک مراجعه نماید.

چه کسانی کاندیدهای مناسب این روش هستند؟


چه کسانی کاندیدهای مناسب این روش هستند؟

افرادی که ریزش موی پراکنده دارند، یعنی موهای تمام نقاط سرشان کم پشت شده است (بیشتر در بین زنان شایع است تا مردان) می‌توانند با این روش درمان شوند. همچنین آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی الگوی مردانه، در مراحل اولیه به خوبی به این روش جواب می‌دهد. به طور کلی، بیماران مناسب برای مزوتراپی مو تمامی کسانی هستند که درک کاملی از این روش دارند (کسانی که انتظارات واقع‌بینانه‌ای از توانایی‌ها و محدودیت‌های این روش دارند) و آنقدر بالغ هستند که بتوانند عوارض جانبی فیزیک و روانی آن را درک کنند.

این روش برای چه کسانی مناسب نیست؟


این روش کاملاً بی‌خطر است و هیچگونه منعی برای استفاده از آن وجود ندارد؛ البته کسانی که به داروهای مورد استفاده آلرژی دارند باید از آن اجتناب کنند. برای اطمینان از مناسب بودن این روش برای بدن و پوست سرتان می‌بایست قبل از درمان با یک متخصص مو مشورت کنید. همچنین، اکیداً توصیه می‌شود یک تست آلرژی (حساسیت) هم انجام دهید تا مشخص شود که هیچ یک از اجزاء ترکیب مورد استفاده باعث واکنش‌های آلرژیک در شما نمی‌شوند. افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده کرده یا سابقه لختگی خون دارند می‌بایست به فکر گزینه‌های درمانی دیگری باشند. مناسب بودن این روش به مرحله ریزش مو مردان و زنان نیز بستگی دارد. اگر موی خیلی زیادی است دست داده باشید، ممکن است این روش چندان برایتان مؤثر نباشد، پس بهتر است قبلاً در این مورد با یک متخصص مشورت کنید. زنان باردار و شیرده هم نمی‌توانند از مزوتراپی موی سر استفاده کنند.

اثربخشی مزوتراپی


اثربخشی مزوتراپی

نتایج مزوتراپی مو تحت شرایط بهینه، یعنی با انجام درمان‌های اصلاحی و تغذیه مناسب و ورزش، دائمی شده و تأثیر درمان حفظ می‌شود. به علاوه، اگرچه اکثر بیماران بعد از دو یا سه جلسه درمان نتایج ملموسی بدست می‌آورند، اما بیمارانی هم بوده‌اند که تنها بعد از یک جلسه بهبود قابل توجهی را در موهایشان مشاهده کردند. با این حال، در موارد شدید، بیماران برای مشاهده نتیجه به حدود 5 جلسه نیاز دارند، که در طول یک دوره 4 تا 6 ماهه انجام می‌شوند. در کل، استفاده از مزوتراپی برای مردان و زنانی که از آلوپسی آندروژنتیک رنج می‌برند شدیداً توصیه می‌شود.

مزایای مزوتراپی


مزایای مزوتراپی نسبت به سایر روشهای درمان ریزش مو عبارتند از:

• روشی غیرتهاجمی و تقریباً بدون درد است.
• بعد از درمان به استراحت چندانی نیاز نیست، طوریکه می‌توانید درست پس از درمان به سر کارتان برگردید.
• زمان مورد نیاز برای بهبودی نسبت به سایر روش‌ها کوتاه‌تر است. در سایر روش‌ها باید یک یا چند صبر کنید تا بتوانید نتیجه را ببینید، در حالیکه در این فرایند برای دیدن نتایج ملموس تنها به 4 تا 5 هفته نیاز دارید.
• نتایج آن جالب توجهند. با استفاده از این روش عملاً می‌توانید از طاسی جزئی و کامل خلاص شوید.
• از روش‌های جراحی مشابه بسیار ارزانتر است.
• از چند روش دیگرِ درمان ریزش موی بی‌خطرتر است.

عوارض جانبی مزوتراپی


مزوتراپی مو، اگرچه از سایر روش‌ها بی‌خطرتر است، اما چند مورد عوارض جانبی هم دارد. این عوارض عبارتند از کبودی، ورم، عفونت، آلرژی، احساس سوزش، التهاب، قرمزی، برآمدگی‌های پوستی ، تغییر رنگ پوست و درد خفیف در نواحی درمان شده.

معمولا علت ریزش موی ارثی بخاطر تغییر در هورمون‌ها، فولیکول مو منقبض شده و چرخه‌ی رشد کوتاه می‌شود. ماینوکسیدیل که از اجزای تشکیل دهنده‌ی محصولات REGAINE است، موجب تقویت فولیکول‌های کوچک شده‌ی مو می‌گردد.اندازه‌ی آنها افزایش پیدا کرده و با گذشت زمان بصورت ضخیم‌تر رشد می‌کنند.

هزینه


هزینه مزوتراپی موی سر به تعداد جلسات درمانی مورد نیاز، میزان دستمزد پزشک، ناحیه تحت درمان و محل مطب پزشک بستگی دارد. هزینه مزوتراپی موی سر تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. در جلسه مشاوره هزینه درمان ریزش موی سر با مزوتراپی برای شما تعیین خواهد شد.

سوالات متداول درباره مزوتراپی موها


آیا درمان با مزوتراپی یک روش دردناک است؟

آیا درمان با مزوتراپی یک روش دردناک است؟

در حین درمان، مواد مغذی به درون لایه چربی زیر پوست تزریق می‌‌شود و وارد عضلات یا عروق بیمار نمی‌شود بنابراین بیمار هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد اما برخی از بیماران ادعا می‌‌‌کند که در حین درمان و پس از آن سوزش و درد خفیفی را احساس می‌‌کنند. پزشک برای جلوگیری از احساس درد و سوزش در موضع مورد نظر از ژل یا پماد استفاده می‌‌‌کند تا بیحس شود.

بیمار به چند جلسه درمان با مزوتراپی نیاز دارد و هر جلسه چقدر طول می‌‌کشد؟

بیمار به چند جلسه درمان با مزوتراپی نیاز دارد و هر جلسه چقدر طول می‌‌کشد؟

به طور کلی بیمار به ۱۰ تا ۱۵ جلسه درمان با مزوتراپی نیاز دارد تا پروسه درمان و ترمیم‌‌م موها تکمیل‌‌ل ‌شود و هر یک از این جلسات به فاصله یک هفته انجام می‌‌‌شوند بر اساس موضعی که دچار ریزش مو شده است هر جلسه حدود ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

قبل از شروع درمان با مزوتراپی باید چه نکاتی را رعایت کرد؟

 • بیمار باید سه روز قبل از شروع درمان از مصرف آسپرین یا داروهای ضد التهاب خودداری کند.
 • اگر بیمار به سرعت دچار کبودی می‌شود باید یک هفته قبل از شروع درمان از قرص آرنیکا استفاده کند.
 • بیمار باید مقدار زیادی آب بنوشد تا بدن او دچار کم آبی نشود.
 • پزشک از بیمار می‌خواهد که قبل از شروع درمان کمی غذای جامد بخورد.

نتایج حاصل از درمان با مزوتراپی تا چه مدت باقی می‌ماند؟

نتایج حاصل از درمان با مزوتراپی تا چه مدت باقی می‌ماند؟

در صورتی که بیمار بیش از ۴ جلسه تحت درمان قرار بگیرد می‌‌زان موفقیت درمان بیش از ۸۰ درصد خواهد بود و نتایج به ‌دست‌ آمده مدت بیشتری باقی خواهد ماند.

بیمار چه مدت پس از درمان می‌تواند موهای خود را بشوید؟

بیمار می‌‌تواند ۲۴ ساعت پس از درمان با مزوتراپی موهای خود را با شامپوی معمولی بشویید.

نکات مراقبتی پس از درمان با مزوتراپی شامل چه مواردی است؟

 • پس از درمان با مزوتراپی به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت موضع تحت درمان کمی قرمز و متورم می‌شود و بیمار دچار سوزش و خارش خواهد شد.
 • ماساژ دادن موضع مورد نظر به تسکین درد کمک می‌‌‌کند و باعث پخش شدن مواد تزریق شده در این قسمت خواهد شد.
 • بیمار باید به مدت ۴۸ ساعت از ورزش کردن و انجام دادن فعالیت جسمانی سنگین خودداری کنند زیرا ورزش کردن باعث می‌شود که بیمار عرق کند و محلول تزریق شده از طریق منافذ پوست خارج شود که این امر باعث کاهش می‌‌زان اثرگذاری درمان خواهد شد.
 • بیمار باید حداقل به مدت ۸ ساعت پس از درمان با مزوتراپی از دوش گرفتن یا شستن سر خود اجتناب کند و تا ۴۸ ساعت پس از درمان از حمام داغ استفاده نکند.
 • بیمار باید به مدت ۴۸ ساعت پس از درمان از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کند اما در صورتی که مجبور است در مقابل نور آفتاب قرار بگیرد باید از ضد آفتاب مناسب با عیار حفاظتی ۵۰ استفاده کند.
 • بیمار می‌تواند برای رفع کبودی از پماد یا ژل آرنیکا استفاده کند.
 • بیمار باید به مقدار کافی آب بنوشید تا بدن او دچار کم آبی نشود.

آیا بیمار پس از درمان با مزوتراپی دچار خونریزی خواهد شد؟

اگرچه فرآیند تزریق در چند مرحله انجام می‌‌شود استفاده از چندین سوزن بسیار ریز و بهره گرفتن از تکنیک‌های تزریق باعث می‌شود که گاهی اوقات بیمار دچار خونریزی خفیف شود.

Call Now Buttonتماس و مشاوره