کاشت موی طبیعی به روش اتوماتیک (SAFER)

کاشت موی طبیعی به روش اتوماتیک (SAFER)

تکنیک پیوند موی اتوماتیک سیفر (SAFER)، درواقع همان روش پیوند موی F.U.E است، با این تفاوت که با دستگاهی به‌نام S.A.F.E.R (مخفف Suction Assisted Follicular Extraction and Reimplantation) انجام می‌شود. دستگاه S.A.F.E.R یک ابزار الکترو پنوماتیک است که برای استخراج واحدهای فولیکول مو از طریق مکش (ساکشن) و کاشت مو، استفاده می‌شود.
تکنیک پیوند موی اتوماتیک (SAFER)، بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود، بنابراین دیگر نیازی به ایجاد شکاف در ناحیه برداشت مو نخواهد بود. متعاقباً جای زخم ناخوشایندی از آن باقی نخواهد ماند. همچنین بیمار نیازی به دوره طولانی ریکاوری ناشی از ادم شدید و مستمر، نخواهد داشت.

جهت مشاوره با کلینیک رازی تماس بگیرید ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ 

 

مقایسه روش اتوماتیک پیوند مو در مقابل روش قدیمی F.U.E


روش اتوماتیک پیوند موی F.U.E، مبتنی بر استفاده از دستگاه الکترو پنوماتیک است؛ با استفاده از این دستگاه، استخراج گرافت (خارج کردن فولیکول‌های موی پیوندی) توسط ابزاری به نام میکرو پانچ با قطر حداکثر 0.8-1.40 میلی‌متر و کاشت مجدد آن‌ها در منطقه گیرنده، در حد عالی انجام می‌شود. (قطر پانچ توسط پزشک با توجه به معیارهای مختلف، ازجمله سن بیمار، نوع پوست، کیفیت موی ناحیه اهداکننده و غیره انتخاب می‌شود.)
تکنیک قدیمی F.U.E، یک روش بسیار” وابسته به متخصص” است. درواقع، استفاده از ابزارهایی با قطر کمتر از یک میلی‌متر برای استخراج واحدهای فولیکول مو به‌صورت تک‌به‌تک، مهارت زیادی می‌طلبد؛ بااین‌حال، احتمال خطر قطع عرضی ریشه موها را منتفی نمی‌سازد. (با قطع عرضی فولیکول، پیاز مو تا حدودی یا کاملاً آسیب می‌بیند، درنتیجه پس از کاشته شدن، دیگر رشد نخواهد کرد.)
مشاهده تصویر زیر، می‌تواند به درک بهتر خطر قطع عرضی فولیکول مو در طی روش F.U.E قدیمی به شما کمک کند.

1

در روش قدیمی F.U.E، ابزار برش معمولاً به بالای پیاز مو نفوذ می‌کند. اگر زاویه نفوذ این ابزار به طور کامل در خط مو قرار نگیرد، خطر قطع عرضی ریشه مو به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد. به عبارت دیگر، طبق اظهارات بسیاری از پزشکان، با استفاده از این روش، بین 15 تا 20٪ از فولیکول‌های مو از بین می‌روند، که برای بیمارانی که تا به حال تعداد قابل توجهی از موهایشان را از دست داده‌اند، قبول پذیرش آن مشکل است. در مرحله بعدی، پزشک گرافت‌ها را از ناحیه اهداکننده بیرون می‌کشد، که این عمل عموماً با استفاده از ابزار موچین انجام می‌شود. این عمل در واقع ساختار مو را آسیب می‌رساند یا حداقل ریشه مو را در پوست باقی می‌گذارد.

در روش اتوماتیک (SAFER)، پزشک پانچ چرخشی را به لایه درم سطحی پوست وارد می‌کند. مکش همزمان آن، باعث می‌شود که برداشت کل فولیکول، بدون تروما امکان‌پذیر گردد، حتی زمانی که زاویه نفوذ پانچ، کاملاً در محور فولیکول نباشد. بنابراین، پزشک می‌تواند گرافت‌های 100٪ سالم را جمع‌آوری کند.
با روش جدید استخراج، کیفیت عالی گرافت و نیز صرفه‌جویی زیادی در زمان حاصل می‌گردد؛ زیرا در این روش، دیگر نیازی به استفاده از موچین برای استخراج گرافت نیست، استفاده از موچین موجب افزایش احتمال تروما و یا آسیب رساندن به گرافت در طی عمل ترمیم مو می‌گردد.

2

 • تخلیه گرافت در محفظه جمع‌آوری گرافت‌ها.
 • چرخش پانچ که تنها به درم سطحی نفوذ می‌کند.
 • استخراج گرافت توسط مکش دستگاه.

در روش اتوماتیک (SAFER)، هر گرافت (که قبلاً در یک سطح استریل قرار داده شده است) با استفاده از مکش دستی دوم ابزار، برداشته می‌شود. سپس هر گرافت با استفاده از فشار پیستون قسمت دستی ابزار، به داخل یک سوراخ (که پانچ شده است) وارد می‌شود. دامنه این پیستون از قبل تنظیم شده است و این باعث افزایش قابل توجهی در سرعت اجرای مرحله کاشت می‌شود. به این ترتیب، مرحله قرار دادن و برداشتن موی پیوندی با موچین دیگر وجود ندارد، که این موضوع باعث کاهش خطر آسیب به گرافت می‌شود.

 

مراحل اجرای روش اتوماتیک (SAFER)


جلسه کاشت مو با استفاده از روش F.U.E اتوماتیک، طی چهار مرحله اجرا می‌شود:

1- آماده‌سازی ناحیه برداشت مو (شامل تراشیدن و بی‌حسی موضعی).
2- استخراج گرافت‌ها و ذخیره‌سازی آن‌ها (شامل مرحله استخراج اتوماتیک گرافت)
3- آماده‌سازی ناحیه کاشت مو (شامل بی‌حسی موضعی و ایجاد سوراخ‌های کوچک برای قرارگیری گرافت‌ها)
4- کاشت موهای پیوندی (شامل مرحله کاشت اتوماتیک گرافت در هر سوراخ)

3

مرحله استخراج گرافت (موی پیوندی)

 • شکل قطعه دستی (“زاویه کنترا”) در ابزار استخراج مو، به‌گونه‌ای طراحی شده که تکرار حرکت استخراج گرافت، آسان‌تر شود که این به‌نوبه خود باعث اجرای دقیق‌ترو سریع‌تر شده، درعین‌حال خطر قطع عرضی پیاز مو ( که منجر به تخریب و مرگ موی پیوندی می‌شود) را از میان ‌برمی‌دارد.
 • حرکت دورانی پانچ، می‌تواند برش سریع و دقیق گرافت را تضمین ‌کند. یک استوانه پلی‌اتیلن که تنظیم طول آن بنا به مورد و بسته به ویژگی‌های پوست سر بیمار است، از طریق سیم در بالای پانچ به‌عنوان یک مهارکننده استفاده می‌شود، درنتیجه، دقت و سرعت حرکت استخراج افزایش می‌یابد.
 • قدرت مکش ابزار اجازه می‌دهد عمل استخراج پیوند، دقیق و سریع و بدون تروما انجام شود، زیرا فقط لایه درم سطحی پوست “پانچ” می‌شود.
 • زمان انتظار برای گرافت تا مرحله کاشت، کوتاه است. درنتیجه، میزان آسیب به گرافت محدود می‌شود و شانس بقای موهای پیوندی افزایش می‌یابد.

مرحله کاشت گرافت

 • با بخش دستی ساکشن ابزار کاشت مو، می‌توان گرافت را بدون تروما از پوست خارج کرد.
 • فروکردن گرافت در درون هر سوراخ از طریق فشار پیستون، تکان کمتری به بیماران وارد می‌سازد و مانع بیرون زدن موهای اطراف در حین کاشت مو می‌شود.
 • کاشت مو دقیق‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.
 • با این ابزار، انجام کاشت توسط دو نفر (با دو قسمت دستی در یک دستگاه) امکان‌پذیر است که این باعث کوتاه شدن زمان جلسه می‌گردد.

مزایای استفاده از روش اتوماتیک (SAFER)


این تکنیک، نسبت به فن‌های مشابهی که با روش‌های قدیمی انجام می‌شود، مزایای بی‌شماری برای بیمار و همچنین برای پزشک در بردارد.

مزایای این روش برای بیماران

روش اتوماتیک (SAFER) تحت بی‌حسی موضعی ساده انجام می‌شود و باعث افزایش سرعت اجرا می‌شود (زمان اجرا به نصف کاهش می‌یابد) و به همین دلیل درد بیمار کمتر خواهد بود. در حین انجام مرحله کاشت مو، بیمار می‌تواند با خواندن، گوش دادن به موسیقی یا تماشای یک فیلم، احساس راحتی بیشتری داشته باشد.
استخراج گرافت‌ها و کاشت آن‌ها با استفاده از فرآیند الکتروپنوماتیک در پانچ اتوماتیک (SAFER)، در مقایسه با روش دستی غیراتوماتیک، در حد عالی انجام می‌شود. درصد پایین قطع ریشه‌ موها، ترومای کمتر به گرافت در طول مراحل استخراج، جمع‌آوری و کاشت، فاکتورهایی هستند که کیفیت عالی رشد مجدد مو و زیبایی مطلوب بیمار را تضمین می‌کنند.

کاشت مو

مزایای این روش برای پزشک

 • سرعت این روش، خستگی (مخصوصاً خستگی چشم) پزشک را در حین انجام این عمل دقیق و حساس، به حداقل می‌رساند و درنتیجه احساس راحتی پزشک را افزایش می‌دهد.
 • با استفاده از این ابزار، کیفیت هر حرکت دقیق، به حداکثر می‌رسد.
 • این روش، با کاهش نیاز به پرسنل اضافی، مدیریت کلی اجرای تکنیک را بهبود می‌بخشد.

نهایتاً آنچه باید در مورد روش اتوماتیک (SAFER) به یاد داشته باشید


این روش، مزایای متعددی در بر دارد، که دلیل تقاضای روزافزون بیماران مرد و زن برای این تکنیک است، این مزایا شامل:

 • غیرتهاجمی بودن: این تکنیک، تنها روش پیوند مو است که می‌تواند درمطب پزشک انجام گیرد.
 • بدون درد: یک بی‌حسی ساده موضعی کافی است.
 • خونریزی اندک: در این تکنیک، نیازی به بخیه عمیق نیست.
 • بدون نیاز به پانسمان پس از عمل.
 • بدون خطر عفونت و یا عوارض کاشت مو.
 • التیام بسیار سریع برش‌ها و ناپدید شدن آن‌ها طی روزهای بعد از عمل.
 • امکان اجرای چندین مرحله، بدون آسیب رساندن به منطقه برداشت مو.
 • امکان جلسات کوتاه‌مدت “سفارشی” .

4

توصیه‌های تکمیلی

تکنیک پیوند موی اتوماتیک (SAFER)، روشی سریع، بدون درد و بدون استرس است.
مردان و زنان به‌طور طبیعی از روش اتوماتیک (SAFER) در هر سنی می‌توانند بهره‌مند گردند، البته تا زمانی که تراکم منطقه برداشت مو، کافی و مناسب باشد.
استفاده از تکنیک F.U.E اتوماتیک، جلسات طولانی‌تر از روش موسوم به تکنیک نوار مو را امکان‌پذیر نمی‌سازد. تخمین حداکثر 400 یا 800 گرافت در طول 2 تا 3 ساعت، اجرای این تکنیک (که بالغ‌بر حدود 1000 تا 3000 تار مو است) معقولانه به نظر می‌رسد.
بااین‌وجود، افراد دارای موهای بسیار مجعد و یا موج‌دار، یا کسانی که منطقه برداشت موی بسیار کم‌پشت و پراکنده دارند، کاندید مناسبی برای این تکنیک نیستند. برای اطمینان خود، در این رابطه با پزشک مشورت کنید تا توصیه‌های لازم را دریافت نمایید.
عمل پیوند مو، به تراشیدن و یا برش یک نوار بسیار کوتاه از مو در پشت سر (ناحیه دهنده مو) نیاز دارد؛ سعی کنید موی خود را در این قسمت به اندازه کافی بلند نگه دارید، به‌نحوی‌که منطقه تراشیده شده توسط موهای واقع در بالای آن پوشانده شود.
در طی کاشت گرافت، شما درحالی‌که به‌راحتی دراز کشیده‌اید، می‌توانید با پزشک خود صحبت کنید، به موسیقی گوش دهید، بخوانید و یا به تماشای فیلم بپردازید. خلاصه اینکه این عمل، عاری از هرگونه استرس است.
ممکن است تمام یا بخشی از موهای پیوند زده شما در طول روزهای پس از عمل، ریزش داشته باشد که این امری کاملاً طبیعی است. ازآنجاکه رشد این موها فقط حدود 1 سانتی‌متر در ماه است، (مثل موهای طبیعی)، نتیجه مورد نظر شما، عملاً 5 تا 6 ماه پس از عمل، نمایان خواهد شد، پس تا آن زمان صبور باشید!
برخی از نمونه‌های پیوند مو:

5

هزینه درمان کاشت مو چقدر است؟


مهم‌ترین عامل مؤثر بر هزینه کاشت مو، میزان کچلی یا سطح ریزش مو در سر شما می‌باشد. مسلماً هر چقدر سطح محل کاشت مو بزرگ‌تر باشد، هزینه آن هم بیشتر خواهد بود.

 

Call Now Buttonتماس و مشاوره