چه کار کنم که زیر بغلم سیاه نشه؟

چه کار کنم که زیر بغلم سیاه نشه؟

سیاهی زیر بغل مایه شرمساری بسیاری از بانوان و آقایان است که خوشبختانه روش‌های متعددی برای رفع این تیرگی وجود دارد. درمان مناسب با توجه به علت تیرگی زیر بغل انتخاب می‌شود و در بعضی موارد، می‌توان این تیرگی ناخوشایند را با رعایت مداوم اقدام‌های پیشگیرانه یا تغییر در عادت‌ها بدون هیچ درمان دیگری برطرف کرد.

علل سیاه شدن زیر بغل


سیاهی زیر بغل ممکن است به علل پزشکی مانند آکانتوز نیگریکانس، یک اختلال پوستی باشد که باعث ایجاد رگه‌هایی تیره در امتداد زیر بغل، گردن، کشاله ران و نواحی دیگر می‌شود. این مشکل معمولاً ناشی از بالا بودن میزان انسولین در بدن است که غالباً با چاقی، پیش دیابت و دیابت نوع دو همراه است. هیپرپیگمانتاسیون نیز یک اختلال پوستی دیگر است که باعث تولید بیش از حد ملانین می‌شود و به صورت تیرگی زیربغل نمایان می‌شود. البته، تغییر رنگ زیر بغل گاهی نتیجه عوامل خارجی مانند واکنش شدید به دئودورانت، افراط در مصرف کرم موبر، تشکیل سلول‌های پوستی مرده، تعریق شدید و سایش ناشی از لباس‌های تنگ یا اصلاح با تیغ است.

درمان سیاهی زیر بغل


روش‌های زیادی برای درمان سیاهی زیر بغل وجود دارد که عبارتند از:

درمان موضعی

پمادها و کرم‌های موضعی مختلفی برای روشن کردن رنگ پوست تبلیغ می‌شود که معمولاً با عنوان روشن کننده یا سفید کننده پوست به فروش می‌رسد، این فراورده‌ها حاوی مواد فعال گوناگونی است که متداول‌ترین آنها هیدروکوئینون، رتینوئید، کورتیکواستروئید و جیوه است و در دستور مصرف بسیاری از آنها قید شده است که نباید بیش از شش ماه به طور پیوسته از آنها استفاده کرد. این فراورده‌ها غالباً تولید ملانین، یعنی آنزیم رنگدانه‌ای طبیعی پوست را کاهش می‌دهند.

درمان خانگی

درمان‌های خانگی رفع سیاهی زیر بغل شامل استعمال روغن ویتامین E یا جوش شیرین پس از دوش گرفتن می‌شود. همچنین می‌توان خمیری را از مواد رایج موجود در خانه‌ها تهیه کرد، این خمیر روشن کننده باید حدود ۳۰ دقیقه روی زیربغل باقی بماند تا خشک شود و اثر خود را به جا بگذارد. برای تهیه یکی از این خمیرها می‌توانید یک قاشق چایخوری آب لیمو، یک قاشق چایخوری آب خیار و یک سر انگشت زردچوبه را با هم مخلوط کنید. خمیر دیگری را نیز می‌توانید از ماست معمولی، یک قاشق چایخوری آرد نخود، یک قاشق چایخوری شیر و یک سر انگشت زردچوبه تهیه کنید.

درمان‌های دیگر

اگر امکان هزینه کردن مبلغ بیشتری را برای درمان سیاهی زیر بغل دارید و می‌توانید مدت کوتاهی استراحت کنید، درمان‌های دیگری نیز برای روشن کردن زیربغل وجود دارد. لایه‌بردارهای شیمیایی حاوی آلفا هیدروکسی اسیدها و بتا هیدروکسی اسیدها لایه بیرونی پوست را برمی‌دارد تا پوست روشن‌تر زیرین دیده شود. لیزرتراپی و درم ابریژن نیز برای بعضی عارضه‌ها، به ویژه آکانتوز نیگریکانس مناسب است.

پیشگیری از سیاه شدن زیر بغل


پیشگیری از سیاه شدن زیر بغل

برای جلوگیری از سیاهی زیر بغل ناشی از عوامل خارجی، بهترین راه این است که به جای اصلاح با تیغ، از واکس زدن موهای زائد زیربغل استفاده کنید. همچنین، تفاوت بین یک اصلاح سرسری و نامنظم و یک اصلاح دقیق با استفاده از کرم اصلاح بسیار مهم است، بنابراین حتماً تیغ را به موقع و قبل از کند شدن آن عوض کنید. همچنین، استفاده از لباس‌های تنگ و سخت، تاپ‌های گشاد و از جنس پنبه، می‌تواند کمک کند تا پوست زیر بغل آسیب نبیند. همچنین، حفظ وزن سالم و کنترل انسولین بهترین راه برای پیشگیری از آکانتوز نیگریکانس است. هرچند که جلوگیری از هیپرپیگمانتاسیون همیشه ممکن نیست، اما استفاده مداوم از ضدآفتاب و کاهش معرض بودن به نور خورشید، می‌تواند احتمال بروز این مشکل را کاهش دهد.

Call Now Buttonتماس و مشاوره