پف زیر چشم: رفع و درمان

پف زیر چشم

به طور مستقل از سن شما، وجود پف زیر چشم می‌تواند مزاحمت آور باشد. اغلب پف زیر چشم، اگرچه معمولاً آسیب جدی نیست، اما حلقه‌های تیره و سیاه در اطراف چشم باعث احساس پیری می‌شوند. اما چگونه می‌توان از پف زیر چشم خلاص شد؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید بدانید که پف زیر چشم از چه عللی بوجود می‌آید. هرچند دلایل متعددی برای ایجاد پف زیر چشم وجود دارد، اما عموماً به دلیل ضعف بافت پوستی اطراف چشم و افتادگی آن رخ می‌دهد. در این وضعیت، مایعات زیر چشم جمع می‌شوند و باعث تورم در این ناحیه می‌شوند.

در كلينيك ما عمل جراحی پلک برای برداشتن چربی و بافت‌های اضافی که باعث ایجاد پف در زیر چشم و افتادگی پوست آن شده‌اند انجام می‌شود تا به دستیابی به بهترین نتایج، چشم‌ها طبیعی به نظر برسند. در طول جلسه مشاوره راهنمایی‌های لازم جهت رسیدن به نتایج مطلوب انجام می‌شود. شما می‌توانید برای تنظیم طمان مشاوره با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

دلایل


دلایل پف زیر چشم

با افزایش سن عضلات و ساختار نگهدارنده پلک‌ها ضعیف می‌شوند. پوست شروع به شل شدن و افتادن می‌کند و چربی‌های طبیعی که محدود به اطراف چشم هستند (اوربیت) به سمت زیر چشم حرکت می‌کنند. همچنین تجمع مایعات در فضای زیر چشمان باعث پف کردن و تورم زیر چشم می‌شود. عوامل متعددی باعث به وجود آمدن پف زیر چشم می‌شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • احتباس مایعات به دلیل تغییرات آب و هوایی (به عنوان مثال روزهای گرم و شرجی)، تغییرات سطح هورمون‌ها یا خوردن غذاهای شور و پرنمک
 • نداشتن خواب کافی
 • آلرژی و درماتیت به خصوص اگر پف زیر چشم با قرمزی و خارش چشم همراه باشد
 • عوامل وراثتی؛ پف زیر چشم می‌تواند ارثی و فامیلی باشد

عواملی نظیر حساسیت‌های فصلی، اگزما، احتباس آب و کم خوابی می‌تواند وضعیت را وخیم‌تر کند همچنین عامل وراثت هم می‌تواند نقش عمده‌ای در شدت دادن به این وضعیت بازی کند. البته نقش برخی رفتارهای شخصی و آسیب زا مانند استعمال دخانیات و مصرف الکل و مواد مخدر را هم نباید فراموش کرد.

رفع و درمان پف زیر چشم در کلینیک ما


اقدامات اصلاحی پیش از درمان

 1. مراقب آلرژی‌های خود باشید
 2. مصرف نمک را کم کنید
 3. ورزش کنید تا پف‌های زیر چشم از بین بروند
 4. به پشت بخوابید
 5. قبل از رفتن به رختخواب آرایش خود را پاک کنید
 6. مصرف الکل و سیگار را ترک یا کم کنید
 7. از کمپرس سرد و خیار استفاده کنید
 8. مراقب اشعه آفتاب باشید
 9. از کرم‌های طبیعی دور چشم استفاده کنید
 10. در رژیم غذایی خود کلاژن بیشتری بگنجانید

درمان پف زیر چشم

درمان‌های غیر جراحی برای معالجه پف زیر چشم

استفاده از ژل برای رفع پف زیر چشم

استفاده از ژل برای رفع پف زیر چشم

روشی کم خطرتر برای درمان پف زیر چشم، استفاده از ژل‌های اسید هیالورونیک است. این نوع ژل‌ها شامل موادی مانند رستیلین، بلوترو، جووادرم، پراین، ولوما و سایر ترکیبات هستند. تمام این محصولات به طور کلی مشابه هم هستند و تنها در غلظت و خصوصیات مواد مختلفی مانند چگالی، ضخامت و جریان تفاوت دارند. انتخاب هر یک از این ژل‌ها باید با آگاهی و درک صحیح از نحوه عملکرد، تأثیرات و تفاوت‌های بیوشیمیایی این مواد صورت گیرد.

تزریق ژل و چربی مانند رستلین می‌تواند روی مشکل را بپوشاند اما تزریق در پلک می‌تواند خطرناک باشد و باید فقط توسط فرد متخصص که با این تکنیک آشنا است انجام شود. ژل‌های تزریقی مانند جووادرم و رستیلین درمان‌های تزریقی کم تهاجمی هستند که به بهبود حلقه‌های سیاه و کاهشپف زیر چشم کمک می‌کند. باتزریق ژل، افزایش حجم به وجود آمده باعث هموار شدن پف زیر چشم می‌شود. پوست اطراف چشم ظریف است بنابراین برای تزریق ژل در این ناحیه باید حتماً به پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کرد. در برخی موارد جراحی که شامل برداشتن چربی، تعدیل و تنظیم بافت و ترمیم پوست می‌شود جامع‌ترین روش برای از بین بردن پف زیر چشم است. جراح پلاستیک می‌تواند تعیین کند که آیا انجام عمل جراحی برای وضعیت شما مناسب‌تر است یا نه

رادیو فرکانسی فرکشنال

پس از برداشتن بافت چربی می‌توان به وسیله لیزر سطح پوست را هموار و بازسازی کرد. نتایج زیبا خواهد بود. لیزر باعث می‌شود تا پوست به آرامی جمع شده و پف زیر چشم از بین برود. با وجود این که با لیزر نمی‌توان پف زیر چشم را از بین برد ولی اگر درمان به درستی انجام شود پوست جمع می‌شود ظاهر کلی پلک و ناحیه گونه بهتر می‌شود. این عمل جای بلفاروپلاستی را نمی‌گیرد اما وقتی به درستی انجام شود باعث بهتر شدن وضعیت می‌شود.

مزوتراپی

دراین حالت شما تعدادی میکرو انجکشن در پف زیر چشم انجام خواهید داد. مزوتراپی سلول‌های چربی را حل کرده و باعث بهبود گردش جریان خون در این ناحیه می‌شود. دو تا چها رجلسه به فاصله دو هفته برای دستیابی به نتایج مطلوب مورد نیاز است. در عمل‌های جراحی سنتی با برداشتن پدهای چربی، خطوط حذف می‌شود و در نتیجه ظاهر اسکلتی که باید با چربی اصلاح شود به آن ناحیه منتقل می‌شود یا با تزریق ژل، حجم از دست رفته جایگزین می‌شود.

کربوکسی تراپی

تئوری پشتوانه این روش، دمیدن مقدار کمی دی اکسید کربن در پلک پایین برای افزایش گردش جریان خون است. با این کار تورم کاهش یافته و اکسیژن وارد شده باعث بهبود پوست می‌شود. پس از 4 تا 6 جلسه درمانی با کربوکسی تراپی پلک پایینی، بافت پلک، چین و چروک‌ها، هایپر پیگمنتاسیون، تجمع عروق و پرولاپس چربی به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد و درخشنده‌تر به نظر می‌رسد. نتایج حاصل از این عمل دائمی بوده و می‌تواند 6 تا 9 ماه بعد تکمیل شود.

جراحی پلک

جراحی پلک برای درمان پف زیر چشم

پف زیر چشم معمولاً ارثی بوده و به دلیل فتق چربی‌های حلقوی زیر پوست پلک به وجود می‌آید. تنها راه رفع کامل این مشکل انجام عمل جراحی است. با انجام عمل بلفاروپلاستی توسط یک جراح مجرب می‌توان این چربی‌ها را برداشت یا جابجا کرد. نتایج عالی در نزدیکی مژه‌ها قابل مشاهده خواهد بود. عمل جراحی پلک (بلفارپلاستی) یک روش برای از بین بردن پف زیر چشم است. در خلال عمل بلفاروپلاستی جراح یک شکاف زیر مژه‌ها و در چین‌های طبیعی اطراف چشم یا داخل پلک پایین ایجاد می‌کند. جراح چربی‌ها، عضلات و پوست افتاده را برداشته یا بازتوزیع می‌کند. وی سپس پوست شکافته شده را با بخیه‌های جذبی در طول چین‌های طبیعی یا داخل پلک پایینی می‌بندد. این عمل معمولاً به عنوان یک عمل سر پایی شناخته می‌شود.

جابجایی پلک پایینی عارضه‌ای خطرناک پس از عمل بلفاروپلاستی است و ممکن است با پیدا شدن صلبیه و درجات مختلف اکتروپیون همراه باشد. این عارضه باعث می‌شود تا تا نتیجه روش بلفاروپلاستی ترانس کاتانئوس محدود شود. برای این منظور از روش مؤخر ترانس کانجانکتیوال (Transconjunctival) در کلینیک ما استفاده می‌شود. برای اجتناب از ایجاد اسکار در لایه‌ها و صفحه قدامی سپتوم پلک باید از انقباض و اکتروپیون پلک جلوگیری شود. بر همین اساس رویکرد Transconjunctival از محبوبیت و پذیرش بیشتری برخوردار است. به نظر می‌رسد شکاف Transconjunctival از طریق فورنیکس احتمال ایجاد عارضه جابجایی پلک را پس از عمل کاهش دهد و باعث آشکار شدن بهتر چربی‌های اوربیتال می‌شود.

با افزایش حجم گونه، استفاده از ژل و بازسازی با دی اکسید کربن نتایج خوبی به دست می‌آید. برای زیبایی واقعی در این ناحیه برخی بیماران تمام روش‌های فوق را به کار می‌گیرند.

داروها

داروها برای درمان پف زیر چشم

اگر شما فکر می‌کنید که تورم و پف زیر چشم به دلیل آلرژی به وجود آمده از پزشک خود بخواهید تا داروهای ضد آلرژی برای شما تجویز نماید.

Call Now Buttonتماس و مشاوره