مراقبت از پوست چرب و کنترل چربی پوست صورت در شبانه روز

مراقبت از پوست چرب و کنترل چربی پوست صورت در شبانه روز

اگر در طول روز چندین بار به صورت خود دست کشیدید و با دستمال کاغذی میزان چربی آن را بررسی کردید و متوجه شدید که پوست شما چرب است قطعاً درصدد یافتن روش‌هایی برای مراقبت روزانه از پوست خود خواهید بود. یافتن بهترین محصول برای مراقبت از پوست چرب که تولید چربی در پوست را کنترل می‌کند می‌‌تواند کار دشواری باشد زیرا پوست‌های چرب به مراقبت خاصی نیاز دارند. برخی از محصولات موجود در بازار فقط باعث می‌شود که پوست چرب‌تر به نظر برسد این در حالی است که برخی دیگر به اندازه کافی به آبرسانی پوست کمک نمی‌کنند. همه این موارد نشان دهنده اهمیت مراقبت از پوست است. از آنجایی که مراقبت از پوست کار دشواری است انتخاب بهترین روش اهمیت بسیار زیادی دارد. در بخش زیر به طور دقیق دستورات مربوط به مراقبت روزانه از انواع پوست چرب را هنگام صبح و عصر بیان می‌کنیم.

مراقبت روزمره از پوست صورت چرب


حضور منافذ بزرگ و کورک‌های ناخواسته نشان می‌دهد که مراقبت روزانه از پوست چرب چالش‌برانگیز است. زیرا تولید چربی توسط پوست به تغییرات طبیعی هورمونی در بدن بستگی دارد و ما قادر به کنترل آن نیستیم. با این حال، رعایت برخی موارد می‌تواند فرایند مراقبت روزانه از پوست را آسان‌تر کند. همراه ما باشید و نحوه تمیز کردن پوست چرب و کنترل چربی آن را یاد بگیرید.

تاکید مجدد بر این نکته بسیار مهم است: تمیز کردن پوست یک مرحله بحرانی برای حفظ سلامت پوست‌های چرب است. بهتر است صورت خود را دو یا سه بار در طول روز بشویید، به ویژه بعد از تعریق روزانه، تا چربی موجود روی پوست شما از بین برود و منافذ پوست تمیز باقی بمانند. سعی کنید یک پاک کننده ملایم بدون سولفات و ترکیبات نامناسب دیگر پیدا کنید که به پاکسازی صورت کمک کند بدون اینکه آن را خشک و تولید چربی بیشتر برای ترمیم خشکی ایجاد کند.

نوع پوست خود را بشناسید


نوع پوست خود را برای مراقبت از آن بشناسید

مراقبت روزانه از پوست با شناخت نوع پوست حاصل می‌شود به این ترتیب می‌توانید نحوه مراقبت از پوست خود را یاد بگیرید. در ادامه به مشخصات انواع پوست اشاره می‌کنیم.

 • پوست خشک زبر، فلس مانند، و پوسته پوسته است.
 • پوست چرب و روغنی است که منافذ آن بزرگ می‌باشد.
 • پوست مختلط در برخی نقاط خشک (گونه ها) و در برخی نقاط چرب (پیشانی، بینی و چانه) است.
 • پوست حساس پس از استفاده از لوازم آرایش سایر محصولات دچار سوزش، خارش، و قرمزی می‌‌شود.
 • پوست طبیعی دارای ظاهری متعادل و تمیز است و فقط حساسیت می‌باشد.

درباره پوست چرب بیشتر بدانید


درباره پوست چرب بیشتر بدانید

پوست تعداد بسیار زیادی از افراد از دوران نوجوانی چرب می‌شود و این روند حتی با افزایش سن ادامه خواهد یافت. معمولاً پس از شستشوی صورت و تمیز کردن آن، پوست به سرعت دوباره چرب می‌شود و این باعث ایجاد حس ناخوشایندی می‌شود. مراقبت از پوست چرب می‌تواند شبیه یک مبارزه واقعی باشد و با انجام روش‌های صحیح، شما قادر به پیروزی در این نبرد خواهید بود. با اضافه کردن چندین وسیله مهم به تجهیزات مراقبت از پوست، شما می‌توانید در طول روز از داشتن پوستی زیبا و تمیز لذت ببرید.

علت چرب بودن پوست چیست؟


علت چرب بودن پوست چیست؟

برای اینکه بتوانید به خوبی چربی صورت خود را کنترل کنید شناسایی علت تولید چربی اضافی اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. علت چرب بودن پوست صورت شامل چه مواردی است؟ برای یافتن پاسخ خود به سوالات زیر جواب دهید:

 • چرب بودن پوست زمینه ارثی دارد؟
 • آیا شما فردی استرسی هستید؟
 • آیا از محصولاتی استفاده می‌‌کنید که واقعاً برای پوست شما طراحی شده‌اند؟
 • آیا از داروی خاصی استفاده می‌کنید؟
 • آیا از محصولات مراقبت از پوست به درستی استفاده می‌کنید؟ آیا تاکنون بیش از حد به شست و شوی صورت/ لایه برداری بیش از حد/ و درمان شدید صورت خود پرداخته‌اید؟
 • آیا در مکانی که شما زندگی می‌‌کنید تغییرات فصلی قابل توجهی رخ می‌‌دهد؟
 • آیا پوست خود را برنزه می‌کنید؟
 • آیا شما یک خانم هستید؟

اگر پاسخ شما به هر یک از سوالات فوق بله است پوست شما چرب است بیش از حد براق است. استرس، مصرف برخی از داروها، تغییرات هورمونی، محصولات نامناسب، و تغییرات فصلی باعث از بین رفتن رطوبت پوست می‌‌شوند و در نتیجه پوست برای جبران رطوبت از دست رفته اقدام به تولید چربی بیشتری می‌نماید. برنزه کردن و استفاده بیش از حد از لوازم آرایش باعث آسیب دیدگی پوست خواهد شد در نتیجه پوست وارد حالت محافظت می‌‌شود و چربی بسیار زیادی را تولید می‌نماید.

مسائل ژنتیکی

اگر پوست یکی از والدین شما چرب است به احتمال زیاد پوست شما نیز چرب خواهد بود. پوست چرب از طریق ژن به فرزندان انتقال می‌یابد و در نتیجه غدد چربی پوست او بزرگ‌تر خواهد بود و چربی زیادی را تولید خواهد کرد که در این حالت این مسئله کاملا جنبه ژنتیکی دارد.

عوامل محیطی

رطوبت و هوای گرم باعث می‌‌شود که پوست چربی بیشتری را تولید نماید. در عوض در آب و هوای سرد پوست خشک می‌‌گردد و باعث می‌شود غدد چربی برای جبران رطوبت از دست رفته چربی بیشتری را تولید کنند.

شستشوی بیش از حد صورت

اگر پوست شما چرب است ممکن است سعی کنید با استفاده از محصولات شوینده قوی به شستشوی صورت خود بپردازید. شستشوی شدید صورت با لیف و سایر وسایل مشابه یا استفاده از لایه بردار باعث از بین رفتن رطوبت پوست می‌‌شود و در نتیجه غدد چربی برای جبران رطوبت از بین رفته به تولید چربی بیشتری می‌پردازند به همین دلیل شست و شوی ملایم پوست اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

مصرف برخی از داروها

مصرف قرص خوراکی ضد بارداری و داروهای جایگزین هورمون می‌تواند باعث افزایش تولید چربی شود چرب شدن پوست یکی از عوارض جانبی مرتبط با مصرف برخی از انواع داروهای استروئیدی است. مصرف برخی دیگر از داروها می‌‌تواند باعث خشکی پوست شود که بدن سعی می‌‌کند برای جبران خشکی ایجاد شده به تولید چربی بیشتر بپردازد.

استفاده از لوازم آرایشی

استفاده از لوازم آرایشی متناسب با نوع پوست، محصولات با کیفیت، و دارا بودن برچسب مناسب بودن محصول برای پوست چرب اهمیت بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال اگر پوست شما چرب است و محصولی که برای پوست مختلط یا خشک مناسب است را استفاده می‌کنید پوست شما خشک می‌شود و برای جبران این خشکی به تولید چربی بیشتری می‌پردازد. استفاده از محصولات آرایشی که کیفیت پایینی دارند به پوست اسیب می‌رسانند و باعث می‌‌شوند غدد چربی زیر پوست به تولید چربی بیشتری بپردازند.

تغییرات هورمونی

تغییرات هورمونی و چرب شدن پوست به یکدیگر ارتباط دارند. آندروژن‌ها به هورمون‌هایی گفته می‌شود که وظیفه تولید چربی را برعهده دارند و هرگونه نوسان در سطح آنها باعث افزایش تولید چربی خواهد شد. اغلب این فرایند در دوران بلوغ، قبل از پریود، دوران بارداری، و دوران یائسگی رخ می‌‌دهد. استرس و بیماری باعث می‌شود که هورمون‌های بیشتری تولید شوند و تغییر سطح آنها باعث افزایش تولید چربی خواهد شد.

رژیم غذایی نامناسب

اجتناب از مصرف مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی قند، کربوهیدرات، و لبنیات فرآوری شده از اهمیت بسیار زیادی دارد. اما باید به خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد از این محصولات می‌‌تواند باعث فعالیت بیش از حد غدد چربی و چرب شدن پوست شود.

پیشگیری یا درمان


اگر چرب شدن پوست به رژیم غذایی، لوازم آرایشی، و شستشوی بیش از حد ارتباط دارد، رعایت چند نکته می‌‌تواند از چرب شدن مجدد پوست شما جلوگیری نماید اما نمی‌‌توان بر عواملی مانند هورمون‌ها، ژن‌ها، و عوامل محیطی کنترل داشت. اگر امکان پیشگیری از چرب شدن پوست وجود نداشته باشد روش‌های بسیار زیادی برای درمان پوست چرب وجود دارد که می‌توان از آنها بهره گرفت و گام‌هایی را برای رسیدن به شرایط مطلوب پوست برداشت.

مراقبت از پوست چرب در طول روز


مراقبت از پوست چرب در طول روز

شما می‌توانید با بهره گرفتن از روش‌های مراقبت از پوست که توسط متخصصان زیبایی تایید شده است به شرایط دلخواه دست پیدا کنید.

صورت خود را بشویید

 هر روز صبح صورت خود را بشویید تا هرگونه آلودگی یا چربی اضافی که در طول شب تولید شده است از بین برود. هرچه چربی، آلودگی، و باکتری مدت بیشتری روی پوست باقی بماند احتمال آسیب ‌دیدگی پوست بیشتر خواهد شد. سعی کنید از صابون یا سایر محصولات شوینده ملایم استفاده کنید که باعث خشکی پوست شما نشوند. برای شستشوی صورت خود از آب ولرم استفاده کنید سپس با حوله به آرامی آن را خشک کنید.

از تونر استفاده کنید

استفاده از تونر یک روش عالی برای اطمینان از برطرف شدن همه مواد زائد روی پوست است. علاوه برخی از تونرها می‌‌توانند به تعدیل سطح PH پوست و لطیف شدن بافت آن کمک کنند. سعی کنید از تونری استفاده کنید که باعث خشکی پوست شما نشود و برای پوست‌های چرب تهیه شده باشد. پد خود را در مایع فرو ببرید و به آرامی آن را روی تمام صورت خود به غیر از چشمها بکشید.

از سرم استفاده کنید

ممکن است تصور کنید چرب کردن پوست صورت یک کار چالش برانگیز است اما باید بدانید که این کار به نتایج مثبتی همراه است. استفاده از سرم‌هایی که بر پایه روغن تهیه شده‌اند باعث حفظ، تعادل پوست، درخشندگی، و شادابی آن خواهد شد.

از کرم مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید

پوست‌های چرب حاوی مقدار زیادی چربی هستند اما باز هم به آبرسانی بیشتر نیاز دارند. در حقیقت استفاده نکردن از کرم مرطوب کننده باعث می‌شود که پوست به جبران رطوبت ناکافی به تولید چربی بیشتری بپردازد. بنابراین بهتر است از یک کرم مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنید که به سرعت جذب می‌‌شود، باعث افزایش چربی پوست می‌‌شود، و هوا به راحتی به منافذ پوست می‌رسد.

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

اگر SPF کرم مرطوب کننده شما ۱۵ یا بالاتر از می‌توانید در صورت تمایل این مرحله را نادیده بگیرید در غیر این صورت از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و آن را به عنوان آخرین مرحله از مراقبت روزانه و پیش از خارج شدن از منزل روی پوست صورت خود بمالید. کرم ضد آفتاب از پوست شما در برابر پرتوهای خطرناک فرابنفش خورشید که باعث آسیب دیدگی پوست می‌‌شوند محافظت خواهد کرد.

از رتینول استفاده کنید

رتینول یک ترکیب بسیار عالی است که می‌‌توانید در برنامه مراقبت از پوست خود در هنگام عصر از آن استفاده کنید زیرا رفع علائم حاصل از پیری پوست و بافت زبر پوست کمک می‌‌نماید. از آنجایی که رتینول یک ترکیب بسیار قوی است باید گاهی اوقات از آن استفاده کنید تا شاهد عوارض معکوس حاصل از آن نباشید. اگر کرم شب شما حاوی رتینول یا AHAs است قبل از استفاده از رتینول روی پوست خود خوب فکر کنید. در ابتدا مقدار کمی‌ رتینول استفاده کنید سپس به آرامی تحمل پوست خود را بالا ببرید، استفاده از رتینول می‌‌تواند باعث افزایش حساسیت پوست شما در برابر نور خورشید شود. بدین منظور بهتر است در طول روز از رتینول و کرم ضد آفتاب به صورت همزمان استفاده کنید. اگر هرگونه سوالی در این خصوص داشتید با متخصص پوست و مو مشورت نمایید.

پوست خود را آبرسانی کنید

آبرسانی پوست اهمیت و ضرورت بسیار زیادی دارد. می‌توانید به جای استفاده از کرم روز برای ساعات شب، از کرم مخصوص شب استفاده کنید که علاوه بر آبرسانی پوست به رفع مشکلات پوستی از قبیل چین و چروک، شدگی پوست، و لکه‌های تیره آن می‌‌پردازد. اکثر کرم‌های شب حاوی مقدار بسیار زیادی محصولات ضد پیری از قبیل رتینول، LHA ،گلیکولیک اسید، و هیالورونیک اسید هستند که کمک بسیار زیادی به حفظ سلامت و شادابی پوست می‌کنند. اکنون زمان مناسبی برای استفاده از کرم دور چشم است که می‌توانید در صورت تمایل آن را به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کنید.

ماسک صورت برای پوست‌های چرب (کنترل تولید چربی)


ماسک صورت برای پوست‌های چرب (کنترل تولید چربی)

تولید بیش از حد چربی توسط پوست باعث بسته شدن منافذ آن می‌‌شود که این امر باعث ایجاد لکه‌های پوستی، جوش سر سیاه، جوش سر سفید، و آکنه خواهد شد. رعایت برخی موارد و استفاده از ماسک مخصوص به صورت هفتگی می‌‌تواند به بهبود چربی پوست کمک نماید بنابراین دیگر نگران پوست چرب خود نباشید. محصولاتی مانند لیمو، میوه‌، خاک رس، و جو دوسر می‌‌توانند به رفع چربی اضافی پوست کمک نمایند.

ماسک اول: لیمو و ماست

اسید سیتریک موجود در لیمو به رفع چربی و کنترل تولید آن در پوست کمک می‌‌نماید. از سوی دیگر ماست حاوی اسید لاکتیک است که به عنوان یک پاک کننده طبیعی عمل می‌‌کند و به رفع چربی اضافی و سلول‌های مرده پوست که باعث بروز آکنه می‌‌شوند کمک خواهد کرد.

مواد مورد نیاز: ۲ قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه ( برای کنترل تولید چربی) +۲ قاشق غذاخوری ماست (برای پاکسازی پوست(

هفته یکبار از این ماسک برای پوست چرب استفاده کنید.

ماسک دوم: جوش شیرین و آبلیمو

جوش شیرین یک ترکیب بسیار عالی برای پوست‌های چرب و باز کردن منافذ آن است به حفظ تعادل PH پوست کمک می‌کند و به این ترتیب از ایجاد چین و چروک پوست جلوگیری می‌نماید. لیمو به عنوان یک ماده آنتی باکتریال عمل می‌‌کند و از ایجاد مشکلات پوستی پیشگیری می‌نماید و سطح تولید چربی را کنترل خواهد کرد، لیمو همچنین دارد دارای خاصیت روشن کنندگی است که به روشن شدن پوست کمک می‌کند.

نکته: فقط هفته‌ای یک بار از جوش شیرین استفاده کنید زیرا استفاده بیشتر از آن باعث تیره شدن پوست شما خواهد شد. اگر پوست شما حساس است قبل از استفاده از آن روی پوست صورت ابتدا این ماسک را روی نقاطی که پوست نازکی دارند امتحان نمایید.

مواد مورد نیاز: ۲ قاشق غذاخوری جوش شیرین (برای حفظ PH پوست) + یک قاشق غذاخوری لیمو ترش (برای کنترل تولید چربی )

فقط هفته یکبار از این ماسک برای پوست چرب استفاده کنید.

ماسک سوم: لیمو و زردچوبه

می‌توانید از این ماسک به عنوان یک لایه بردار طبیعی برای پوست‌های چرب استفاده کنید. در این ماسک از آرد نخود استفاده می‌شود که به رفع سلول‌های مرده پوست، رفع چربی تجمع یافته، و باز کردن منافذ پوست کمک می‌کند. زردچوبه دارای خواص آنتی باکتریال و ضد آکنه است و به روشن شدن پوست کمک می‌نماید. شیر نیز حاوی اسید لاکتیک است که به عنوان یک پاک کننده عمل می‌‌کند، لیمو به کنترل تولید چربی پوست می‌‌پردازد.

مواد مورد نیاز: ۲ قاشق غذاخوری آرد نخود (لایه بردار) + یک چهارم فنجان شیر (پاک کننده(+ چهارم قاشق غذا خوری زردچوبه (آنتی باکتریال) + یک دوم قاشق غذاخوری آب لیمو ترش (برای کنترل تولید چربی(

هفته یکبار از این ماسک برای لایه برداری و رفع چربی و افتادگی پوست خود استفاده کنید.

ماسک چهارم: موز

موزه علاوه بر تامین انرژی لازم برای ساعات صبح به حفظ سلامت پوست نیز کمک می‌نماید. این میوه ارزشمند حاوی ویتامین A, B, Eو پتاسیم است که به حفظ رطوبت پوست، رفع آسیب دیدگی پوست، و مبارزه با رادیکال‌های آزاد که باعث پیری زودرس می‌‌شوند می‌‌پردازد. ترکیب موز با لیمو و عسل با کنترل سطح تولید چربی پوست از بروز آکنه جلوگیری می‌کند.

مواد مورد نیاز: یک عدد موز رسیده (کاهش آسیب دیدگی پوست) + یک قاشق غذاخوری عسل (آنتی باکتریال) + یک قاشق غذاخوری آبلیمو (برای کنترل سطح تولید چربی)

از این ماست فقط هفته دو بار استفاده کنید.

Call Now Buttonتماس و مشاوره