مراقبت‌های بعد از کاشت مو:راهکاری برای بهبود نتیجه‌ی پیوند مو

روند مناسب رشد موها بعد از کاشت مو

وقتی تصمیم می‌گیرید کاشت مو را انجام دهید، احتمالاً به برنامه‌های پس از عمل جراحی فکر می‌کنید. ممکن است منتظر باشید تا دوستان و آشنایان شما موهای جدید و پرپشت شما را ببینند. در همین زمان، شما نیاز دارید عمل کاشت مو را انجام داده و به مراقبت‌های لازم پایبند باشید تا عمل شما موفقیت آمیز باشد.

بعد از مدتی تفکر و تصمیم‌گیری، سرانجام تصمیم می‌گیرید عمل کاشت مو را انجام دهید. امیدوارید به زودی ظاهری بی‌نقص و موهای پرپشت داشته باشید. اما متأسفانه همه چیز به این سادگی پیش نمی‌رود و شما باید مراقبت‌ها و توصیه‌های پس از کاشت مو که توسط پزشک به شما داده می‌شود را جدی بگیرید. در ادامه، توصیه‌های مهمی درباره اقدامات و مراحل پس از کاشت مو و نحوه به حداقل رساندن عوارض کاشت مو را در کلینیک خواهید یافت.

جهت مشاوره با کلینیک رازی تماس بگیرید ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ 

پس از انجام عمل کاشت مو چه انتظاراتی باید داشت؟


پس از انجام عمل کاشت مو چه انتظاراتی باید داشت؟

دستورالعمل‌های پس از انجام جراحی باید به دقت رعایت شوند. در اکثر افراد پس از گذشت ده روز از عمل کاشت مو نتایج آن به ندرت قابل شناسایی خواهند بود. به بیمار داروهایی برای تورم در زمان انجام جراحی داده می‌شود ولی برخی از بیماران همچنان شاهد تورم بر روی پیشانی بوده که تا روی پل بینی و اطراف چشم‌ها ادامه پیدا می‌کند. در صورت بروز این مشکل، تورم تقریباً همیشه تا پایان هفته‌ی اول از بین خواهد رفت. موی کاشته شده تقریباً 10 هفته پس از انجام عمل جراحی شروع به رشد خواهد کرد. رشد کامل موها در 6 ماه زمان زیادی است و با این حال ممکن است رشد موها تا یک سال نیز زمان ببرد. در چند ماه اول پس از انجام عمل جراحی کاشت مو و قبل از رشد موهای جدید ممکن است شاهد ریزش موهای خود باشید. به همین دلیل ممکن است منطقه‌ی تحت درمان قرار گرفته تا مدتی کم پشت‌تر از حالت عادی به نظر برسد. این یک حالت موقتی است. موهایی که دچار ریزش می‌شوند تقریباً هم زمان با موهای جدید کاشته شده شروع به رشد خواهند کرد و نیازی به نگرانی در این مورد نخواهد بود.

روند عادی برای انجام عمل کاشت مو


کاشت مو

جدول زیر روند عادی برای انجام عمل کاشت مو را نشان می‌دهد. معمولاً موارد ذکر شده در این جدول در افراد مختلف تا حد زیادی متفاوت خواهند بود بنابراین در صورتی که این روند به طور دقیق برای شما اتفاق نیفتاد نگران نباشید.

پس از جراحی

منطقه‌ی کاشت مو

منطقه‌ی برداشت مو

روز بعد از جراحی

موهای خود را به آرامی ولی به طور کامل بشویید تا پوست سر شما از خون و لخته‌های خون پاک شود

باید انتظار مقداری درد و بی حسی را در این منطقه داشته باشید

روز 2 – 3

پوست سر شما پوسته پوسته شده و مقداری قرمز شدن پوست نیز
دیده می‌شود. ممکن است تورم بر روی پیشانی ظاهر شود.

درد در محل برداشت مو باید از بین رفته باشد ولی ممکن است
مقداری بی حسی در منطقه ادامه پیدا کند.

روز 4 – 6

در صورت وجود تورم شدید ممکن است تا پل بینی و یا تا اطراف چشم‌ها و گونه‌ها ادامه پیدا کند

تنها در منطقه‌ی برداشت مو می‌توان لخته‌های خونی روی زخم‌ها را با استفاده از دوش آب به طور مستقیم پاک کرد.

پایان هفته‌ی اول

تورم معمولاً از بین رفته است. قرمزی پوست محو شده و یا از بین رفته است. موهای کاشته شده شبیه به ریش یک هفته‌ای به نظر می‌رسند.

ممکن است مقداری لخته‌ی خونی روی زخم‌ها باقی مانده باشد
که می‌توان به طور مستقیم آن‌ها را جدا کرد (تنها در منطقه‌ی برداشت مو)

روز 10

پیوندها به طور دائمی در محل خود محکم شده و نمی‌توان آن‌ها را خارج نمود. لخته‌های خونی باقی مانده را می‌توان جدا کرد. بیماری می‌تواند همانند قبل به طور عادی از شامپو، برس و شانه استفاده کند. بیمار باید توسط پزشک معاینه شود.

منطقه باید عادی به نظر برسد به جز در جاهایی که موهای نزدیک به هم برداشته شده‌اند.

پایان هفته‌ی دوم

موهای کاشته شده شروع به ریزش می‌کنند

طول موها در منطقه‌ی برداشت مو همانند یک مدل موی بسیار کوتاه به نظر می‌رسد

پایان هفته‌ی سوم

موهای کاشته شده به ریزش ادامه می‌دهند. بیمار می‌تواند موهای خود را کوتاه کند

طول موها در منطقه‌ی برداشت مو همانند یک مدل موی کوتاه به نظر می‌رسد

پایان ماه اول

فولیکول‌ها وارد فاز استراحت می‌شوند. ظاهر شما بسیار
شبیه به قبل از انجام عمل خواهد شد. بیمار در این مرحله
می‌تواند موهای خود را رنگ کند

ماه 2 – 5

موهای کاشته شده به شکل موهای بسیار نازک شروع به رشد می‌کنند. کل موهای ریخته شده و یا بخشی از آن شروع به رشد مجدد می‌کنند.

ماه 6 – 9

موها قابل پیرایش هستند ولی رشد و ضخیم شدن آن‌ها ادامه دارد. تغییرات جزئی در بافت موها ممکن است مشاهده شود.

ماه 10

بیمار تحت معاینه‌ی پزشک قرار می‌گیرد. در صورت نیاز به یک جلسه‌ی درمانی دیگر، در مورد آن گفتگو خواهد شد.

1 سال

نتیجه‌ی نهایی عمل کاشت مو قابل مشاهده خواهد بود.

1 – 2 سال

ممکن است موها پرپشت‌تر شوند. هرگونه تغییر در بافت موها به حالت عادی باز می‌گردد.

مراقبت پس از عمل کاشت مو


مراقبت پس از عمل کاشت مو

دستورالعمل‌های ارائه شده برای بعد از عمل جراحی کاشت مو توسط هر جراح متفاوت خواهند بود. در زیر به برخی از نکات کلی برای مراقبت پس از عمل اشاره می‌کنیم:

مراقبت شب اول

از لمس پیوندها با دست‌های خود خودداری کنید. توصیه می‌شود که به مدت 3 شب پس از انجام عمل جراحی به هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از سطح عادی و بر روی یک بالش اضافه قرار دهید. به شما یک اسپری داده خواهد شد که باید در خانه از آن استفاده کنید.

دوش گرفتن

دوش گرفتن

شما می‌توانید 24 تا 36 ساعت پس از انجام عمل جراحی از یک شامپو با pH مناسب استفاده کنید. پس از خیس کردن موهای خود با استفاده از یک کاسه (آب دوش نباید به طور مستقیم به سر شما برخورد کند) مقداری کف بر روی دست‌های خود درست کنید و به آرامی آن را با استفاده از کف دست خود بر روی منطقه‌ی مورد درمان بمالید. در مناطق دیگر سر ازجمله منطقه‌ی برداشت مو می‌توانید به طور عادی و با استفاده از انگشتان خود منطقه را شستشو دهید. لخته‌های خونی روی زخم‌ها را نکنید. در روز پنجم پس از انجام عمل جراحی (برخی از جراحان مدت بیشتری را توصیه می‌کنند) می‌توانید اجازه دهید آب به طور مستقیم از دوش به سر شما برخورد کرده و می‌توانید با استفاده از انگشت‌های خود سر خود را شستشو دهید. پزشکان استفاده از روغن زیتون یا روغن بچه بر روی منطقه‌ی مورد درمان را در روز پنجم به بعد و قبل از دوش گرفتن توصیه می‌کنند. این کار باعث نرم شدن لخته‌های خونی روی زخم‌ها شده و پاک شدن آن‌ها را آسان‌تر می‌کند.

از جای زخم به خوبی مراقبت کنید

هر چه قدر هم که متخصص‌ترمیم مو شما مهارت بالایی داشته باشد، نهایتاً به‌جا ماندن مقدار کمی‌ جای زخم روی سر غیر قابل اجتناب است. درحالی‌که منتظر رشد کردن موهای تازه کاشته شده‌ی خود هستید، لازم است طبق دستور پزشک داروهای خود را مصرف کنید تا از ورم سر کاسته شود. سر شما احتمالاً کمی ‌خارش خواهد داشت و ازآنجایی‌که به شما گفته شده به سر خود دست نزنید، این وضعیت کمی ‌آزاردهنده است. با مصرف به‌موقع دارو‌ها از میزان این خارش نیز کاسته می‌شود و در نتیجه شما احساس راحتی بیشتری می‌کنید.

فعالیت فیزیکی

فعالیت فیزیکی

به مدت یک هفته پس از انجام عمل جراحی از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید خودداری کنید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن می‌تواند درترمیم هر زخمی اختلال ایجاد کند بنابراین توصیه می‌شود که به مدت 2 هفته پس از انجام عمل جراحی میزان مصرف سیگار خود را نصف کرده و یا بهتر اینکه آن را به طور کامل کنار بگذارید.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید به مدت بیش از چند دقیقه خودداری کنید. پس از یک ماه می‌توانید از کرم ضد آفتاب با میزان SPF 30 و یا بالاتر استفاده کنید و به تدریج زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید را افزایش دهید. شما می‌توانید بلافاصله پس از انجام عمل جراحی از یک کلاه استفاده کنید البته باید مراقب باشید که تا 5 روز اول پس از انجام عمل جراحی استفاده از کلاه باعث خارج شدن پیوندها از محل خود نشود.

لخته‌های خونی روی زخم‌ها

در طول روند بهبودی تشکیل لخته‌های خونی بر روی پیوندهای مو امری طبیعی است و این لخته‌ها معمولاً در عرض 7 تا 10 روز از بین خواهند رفت. توصیه می‌شود که این لخته‌ها را نکنید.

الکل و غذاهای تند و پر ادویه نخورید

الکل و غذاهای تند و پر ادویه نخورید

تأثیر غذاهای تند و پر ادویه بر بدن می‌تواند در روند بهبودی شما اختلال ایجاد کند. مصرف الکل نیز به کلی ممنوع است چراکه بر جریان خون سر تأثیر منفی می‌گذارد. همچنین در صورت امکان تا یک ماه بعد از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنید.

  • از بلند کردن اجسام سنگین به مدت 3 هفته خودداری کنید.
  • رنگ کردن موها 4 هفته پس از انجام عمل جراحی قابل انجام است.

توصیه‌های دارویی و محصولات مورد استفاده برای مو


توصیه‌های دارویی و محصولات مورد استفاده برای مو

قرص دگزامتازون

این قرص پس از عمل جراحی به همه‌ی بیماران داده می‌شود تا تورم احتمالی در ناحیه‌ی پیشانی را کاهش دهد. به مدت 2 تا 3 روز باید روزانه 2 عدد از این قرص ترجیحاً بعد از صبحانه و شام مصرف شود. در صورتی که بیمار از زخم معده رنج می‌برد این دارو باید به همراه پروبیوتیک ها مصرف شود.

شامپو و لوسیون برای شستشوی مو

این محصولات پس از انجام عمل جراحی به همه‌ی افراد داده می‌شوند. لوسیون باید در هر دو منطقه‌ی کاشت و برداشت مو استعمال شود. سپس باید به مدت 30 دقیقه صبر کنید و لوسیون را با استفاده از آب ولرم و شامپو بشویید. از خاراندن محل کاشت مو خودداری کرده و در استفاده از حوله نیز بسیار دقت کنید. باید روزانه 3 مرتبه موهای خود را بشویید تا جایی که تمام لخته‌های خونی از روی سر شما پاک شوند. در صورتی که منطقه‌ی برداشت مو در بین نوبت‌های شستشو خشک به نظر می‌رسد می‌توانید یک لایه‌ی نازک از لوسیون را بر روی آن بمالید. در این مورد نیازی به شستشو نخواهید داشت.

کرم‌های اسکارکس یا کنتراکتوبکس

این داروها در صورت نیاز تجویز خواهند شد. این داروها برای از بین بردن جای زخم‌ها در منطقه‌ی برداشت مو استفاده می‌شوند و تنها می‌توان از آن‌ها در منطقه‌ی برداشت مو استفاده کرد. این کرم‌ها باید 2 بار در روز استعمال شوند و استفاده‌ی آن‌ها 5 روز زمان می‌برد.

سیپروپروکساسین

این دارو در صورت نیاز تجویز خواهد شد. این آنتی بیوتیک برای جلوگیری از بروز عفونت‌های احتمالی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ممکن است برای همه‌ی بیماران مناسب نباشد. این دارو برای افراد مبتلا به دیابت مناسب است و معمولاً به مدت 3 روز پس از انجام عمل جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فیناستراید (پروپشیا 1 میلیگرم یا پروسکار 5 میلیگرم)

این دارو در صورت نیاز تجویز خواهد شد. این دارو برای تقویت موهای ضعیف شده و جلوگیری از ریزش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو همچنین برای جلوگیری از ریزش مو پس از عمل جراحی کاشت مو مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند ممکن است شاهد کاهش در میل جنسی خود باشند. این عارضه‌ی جانبی نادر بوده و پس از توقف مصرف دارو از بین می‌رود.

پروسکار 5 میلیگرم – روزانه یک چهارم قرص مصرف شود.

پروپشیا 1 میلیگرم – روزانه یک قرص مصرف شود؛ ترجیحاً در زمان مشخصی از روز.

ماینوکسیدیل (5 درصد یا 2 درصد)

این دارو در صورت نیاز تجویز خواهد شد. بیماران مرد باید از نوع 5 درصد و بیماران زن از نوع 2 درصد آن استفاده کنند. این دارو برای به حداقل رساندن ریزش مو به کار می‌رود.

1 ماه پس از انجام عمل جراحی کاشت مو و زمانی که زخم‌های منطقه‌های کاشت و برداشت به طور کامل بهبود پیدا کردند می‌توان از این دارو استفاده کرد.

قرص بیوتین (ویتامین B1)

این دارو در صورت نیاز تجویز خواهد شد. بیوتین معمولاً به عنوان یک مکمل غذایی برای تقویت مو و ناخن‌ها توصیه می‌شود. این دارو باید به مدت 6 ماه پس از انجام عمل جراحی کاشت مو استفاده شود.

درمارولر

استفاده از این دستگاه در صورت نیاز تجویز خواهد شد. این دستگاه برای ماساژ دادن پوست سر و تقویت جریان خون در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. 45 روز پس از انجام عمل جراحی کاشت مو و 2 تا 3 بار در هفته می‌توان از این دستگاه استفاده کرد.

Call Now Buttonتماس و مشاوره