مراحل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین: مراقبت، مزایا و عوارض

اگر نگران ظاهر پوست اطراف چشم‌های خود هستید، بلفاروپلاستی ممکن است یکی از گزینه‌هایی باشد که برای رفع نگرانی شما مناسب است.

بلفاروپلاستی عملی است که به شما اجازه می‌دهد پوست و چربی اضافی و ناخواسته در ناحیه اطراف چشم را برطرف کند. هنگامی که سن ما بالا می‌رود، ساختار حمایتی پوست به تدریج ضعیف و کاهش می‌یابد و این می‌تواند باعث بروز برجستگی‌ها و چروک‌ها و افتادگی پلکها شود. جراحی دقیق بلفاروپلاستی می‌تواند به سرعت عملکرد و ظاهر پلکها را بهبود بخشد و نتایج قابل توجهی را به همراه داشته باشد.

برای بهبود وضعیت پوست اطراف چشم، روش‌های مختلفی از جمله جراحی برجستگی چشم و لیفت پلک وجود دارند. جراحان زیبایی با تجربه نیازها و انتظارات شما را بررسی می‌کنند و به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک می‌کنند.

بسته به نتیجه دلخواه شما ممکن است برای جراحی پلک بالایی یا پایینی واجد شرایط باشید. برای برخی بیماران تصحیح هر دو پلک بالایی و پایینی سودمند است و به آنها ظاهری جوانتر ارائه می‌کند.

چرا برخی افراد لازم است یا می‌خواهند جراحی پلک انجام دهند؟

بلفاروپلاستی

همچنان که سن ما بالا می‌رود، پوست اطراف چشمها ممکن است افتاده و شل شود. این امر سبب بروز برجستگی‌های چشم یا چشمهای نیمه بسته و سنگین شود. برخی افراد همچنین غده‌های چربی اضافی در اطراف چشمهایشان دارند که می‌تواند منجر به همان خستگی ظاهر چشم و افتادگی پلکها شود.

پوست اضافه اطراف چشم می‌تواند به دلیل حساسیت یا عفونت طولانی مدت پوست یا به دلیل مصرف سیگار یا به مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار گرفتن، بوجود آید.
گاهی اوقات این پوست اضافه می‌تواند سبب سنگینی پلک شده باز کردن چشمها را با مشکل مواجه کند که این امر بر قدرت بینایی تاثیر می‌گذارد.
در هر صورت، به جراحی که برای برداشتن پوست یا چربی اضافه اطراف پلکها انجام می‌شود، بلفاروپلاستی می‌گویند که یا به دلایل پزشکی و یا به جهت زیبایی و یا هر دو انجام می‌شود.

چگونه برای انجام جراحی برجستگی‌های چشم آماده شویم؟


مشاور شما درمورد مراقبتهای بعد از عمل بصورت حضوری با شما صحبت خواهد کرد اما مهم است که بدانید چه انتظاری باید داشته باشید. مانند بیشتر جراحی‌ها، احتمالا بعد از جراحی با ورم و کبودی مواجه خواهید شد. مراقبتهای بعد از عمل مناسب به پوست شما بهترین فرصت را برای بهبودی و ارائه بهترین ظاهر ممکن خواهد داد.
شما می‌بایست برای بازگشت به خانه برنامه ریزی کنید زیرا رانندگی بلافاصله بعد از عمل توصیه نمی‌شود. با توجه به اینکه جراحی پلکها می‌تواند ساختارهای اطراف چشم را با مشکل مواجه کند بهتر است چشمها به مدت چند روز نسبت به حالت عادی خشک‌تر نشوند.
این کار به سادگی با استفاده از قطره‌های چشمی قابل انجام است و انجام آن بیشتر از دو هفته بعد از عمل نیاز نیست.

جراحی پلک چگونه انجام می‌شود؟


بسته به اینکه شما پلک پایین، پلک بالا یا هر دو را مورد جراحی قرار دهید، در عمل بلفاروپلاستی جراح بافتهای اضافه را که در پلکهای شما سبب ایجاد ظاهر خسته، سنگین و افتاده شده است را برمی‌دارد.

 

بلفاروپلاستی بالا

بلفاروپلاستی بالا روی پلک بالا انجام می‌شود تا به هماهنگی و استحکام پوست بین ابروها و بالای مژه‌ها کمک کند. این جراحی کمک خواهد کرد تا پوست اضافه‌ای که می‌تواند سبب سنگین و چروکیده به نظر رسیدن پلکها‌ شود را به حداقل برسد.

جراح یک شکاف کوچک در پلک بالایی جایی که پوست به شکل طبیعی چین خورده است ایجاد می‌کند جای زخم را به حداقل برساند.
سپس او قبل از بستن شکاف با استفاده از بخیه‌های کوچک، بافت اضافه‌ای که سبب سنگین شدن پلکها شده است (این بافت ممکن است چربی، ماهیچه یا پوست اضافه باشد) را برمی‌دارد. این بخیه‌ها برای جذب شدن یا افتادن پس از سپری شدن دو هفته بعد از جراحی، طراحی شده‌اند. جراحی پلک بالایی معمولا یک ساعت طول می‌کشد.

بلفاروپلاستی پایین

بلفاروپلاستی پایین روی پلک پایینی انجام می‌شود تا به رفع افتادگی پوست و برجستگی‌های بین مژه‌های پایین و بالای گونه‌ها کمک کند. این عمل همچنین به رفع تیرگی و چروکیدگی پوست و پف کردگی زیر چشمها کمک می‌کند.
در جراحی پلک پایین، جراح شما شکاف کوچکی را یا دقیقا در خود پلک یا درست زیر خط مژه پایین ایجاد می‌کند.
سپس آنها شل شدگی، چروکیدگی پوست و بافتهای چربی را که سبب افتادگی در پلکهای پایینی شده‌اند را برمی‌دارند.

پس از عمل ممکن است بخیه‌های قابل جذب یا چسبهای مخصوص بخیه که برای بستن شکاف ایجاد شده استفاده شده‌اند، داشته باشید. اگر چسب مخصوص بخیه داشته باشید، حدود یک هفته بعد آنها توسط تیم جراحی برداشته خواهند شد.
جراحی پلک پایینی معمولا بیشتر از جراحی پلک بالایی طول می‌کشد و این زمان ممکن است تا دو ساعت نیز برسد.

ریکاوری بعد از جراحی پلک چگونه است؟

جراحی پلک

بعد از جراحی، به شما مسکن درد داده می‌شود تا وقتی اثر بی‌هوشی برطرف شدن از آنها استفاده کنید. همچنین ممکن است پد چشمی روی چشم شما باشد که برای مدت کوتاهی تا زمانی که کبودی کم شود، روی چشم شما می‌ماند.

یک روز بعد از جراحی در ناحیه چشمی شما، بسته به اینکه پلک بالایی جراحی شده باشد یا پلک پایینی یا هر دو، احساس نازک شدگی پوست، ورم و کبودی وجود دارد. همچنین ممکن است چشمان شما احساس خشکی داشته باشند.
به شما در خصوص چگونگی تمیز کردن و مراقبت از چشما در یک هفته بعد از جراحی، دستوراتی داده خواهد شد. همچنین جراح شما ممکن است برای شما کرم آنتی بیوتیک تجویز کند تا با استفاده از آن در مدتی که هنوز زخم بهبود نیافته، به جلوگیری از عفونت کمک شود.

 

ورم و کبودی بطور طبیعی بعد از یک هفته کمتر می‌شود اما ممکن است مشاهده نتیجه کامل و قابل توجه مزایای جراحی پلک، حدود 6 ماه طول بکشد.
شما بطور طبیعی نیازمند تقریبا یک هفته کار نکردن و نداشتن فعالیت‌های روزانه هستید تا ریکاوری بعد از جراحی کامل شود. شما همچنین باید برای چند روز یا مدت طولانی‌تری که جراح شما توصیه می‌کند، از رانندگی اجتناب کنید.

نکاتی مفید برای ریکاوری بعد از جراحی

رعایت موارد زیر به شما در داشتن دوره ریکاوری موفق کمک می‌کند:

 • هنگامی که استراحت می‌کنید، از بالشهای بیشتری استفاده کنید تا سر شما به سمت بالا و جلو قرار گیرد. این امر به کم کردن ورم کمک می‌کند.
 • اگر جراح به شما توصیه کرد از بسته سرد روی چشمهای خود استفاده کنید.
 • از عینک آفتابی استفاده کنید تا از سوزش ناشی از ورود نور شدید آفتاب، گرد و غبار، باد و سایر آلودگی‌ها به چشم جلوگیری شود.
 • از پاراستامول و ایبوپروفن برای تسکین هرگونه درد استفاده کنید.
 • به توصیه‌های جراح خود در مورد نحوه تمیز کردن چشمها و پمادها یا قطره‌هایی که باید استفاده کنید، توجه کنید.
 • از استفاده از لنزها، شنا کردن، هر نوع فعالیتی که موجب عرق کردن شود و مصرف سیگار حداقل به مدت یک هفته یا مدت طولانی‌تری که پزشک توصیه می‌کند، اجتناب کنید.

عوارض جانبی که باید مراقب آنها باشید


این کاملا طبیعی است که به مدت یک هفته چشمهای شما احساس ورم و کبودی داشته باشند. زخم شما ممکن است کمی خونریزی داشته باشد.
بیشترین خطراتی که جراحی پلک ممکن است داشته باشد عبارتند از:

 • ورم کره چشم
 • خشکی چشمها
 • بی‌حسی چشمها
 • پر اشکی چشمها
 • سختی بستن چشمها
 • احساس وجود شن در چشمها
 •  کمی تاری دید موقت

تاثیر جراحی بلفاروپلاستی تا چه مدت دوام خواهد داشت؟


جراحی بلفاروپلاستی

شکل و ظاهری که جراحان درست می‌کنند دائمی است اما همه ما با افزایش سن به سمت پیری پیش می‌رویم. بسته به وضعیت آناتومی چشمها، پرکهای پایین ذاتا بیشتر پشتیبانی می‌شوند و بنابراین زیبایی آنها سالهای طولانی‌تری باقی می‌ماند. بسته به کیفیت پوست ما پلکهای بالایی ممکن است افتادگی بیشتری را به مرور زمان نشان دهند.

هزینه جراحی پلک چقدر است؟


سوالات متداول


آیا جراحی پلک اثر زخمی از خود باقی می‌گذارد؟

در جراحی پلاستیک قانونی وجود دارد به این صورت که که پوست نازکتر، اسکار بهتری دارد. پلکها نازکترین پوست را در کل بدن دارند و بنابراین عموما کمترین و بهترین اسکارهای قابل مشاهده را ایجاد می‌کند. باید به این نکته در مورد پلکهای پایین توجه داشت، مقداری چربی برجسته را می‌توان از داخل آنها برداشت و به این ترتیب در بیرون آنها جای زخمی باقی نمی‌ماند.

آیا جراحی پلک با بی‌حسی عمومی همراه است؟


چندین نوع بی‌حسی وجود دارد: بی‌حسی موضعی به همراه آرامبخشهای خوراکی (قرص‌ها)، آرامبخش‌های تزریقی ( که به آنها آرامبخش آگاهانه نیز گفته می‌شود)، بی‌حسی تحت کنترل (وقتی یک متخصص بی‌هوشی تزریق آرامبخش را مدیریت می‌کند) و بی‌هوشی عمومی. انتخاب روش بی‌حسی برای یک بیمار خاص بستگی به راحتی بیمار، چگونگی بهتر رسیدن به اهداف جراحی، مشکلات پزشکی بیمار، مدت زمان جراحی و اینکه آیا جراحی‌های دیگر در ترکیب با جراحی پلک باید انجام شود یا نه، دارد.
جراحی پلک بالایی اغلب اوقات بواسطه بی‌حسی موضعی به همراه یا بدون آرامبخشهای خوراکی درون کلینیک انجام می‌شود.

آیا جراحی پلک روی بینایی تاثیر می‌گذارد؟


یادآوری می‌شود که برداشتن پوست پلک بالا (بلفاروپلاستی ) به این دلیل انجام می‌شود که بینایی را تا حدی بهبود بخشد. از سوی دیگر جراحی پلک می‌تواند روی بینایی تاثیر بگذارد زیرا تقریبا 10% از تاری دید از قرنیه ناشی می‌شود و 90% دیگر از عدسیها. پلکها می‌توانند روی قرنیه فشار وارد کنند و بنابراین بعد از جراحی پلک، پلکها ممکن است به شکل متفاوتی روی قرنیه فشار وارد کنند و در نتیجه بینایی تغییر کند.
بنابراین ممکن است عینکی دیگری برای بیمار تجویز شود.

آیا جراحی پلک سبب بهتر شدن وضع ظاهری فرد می‌شود؟


بیشتر جراحی‌های پلک با هدف زیبایی انجام می‌شوند. جراحی پلک بالایی و پایینی تنها سبب می‌شود که پلکها ظاهر جوانتر و تازه‌تری پیدا کنند. همچنین ترکیب آنها با ظاهر صورت تغییر می‌کند. به همین دلیل مهم است که به جراحی مراجعه کنیم که می‌تواند ترکیب کلی صورت را مورد توجه قرار دهد و همچنین مشکلات پلک را ارزیابی کند و برای هر بیمار بهترین پیشنهاد را ارائه کند. برخی بیماران ممکن است برای درمان پوست اضافه پلک بالایی نیازمند لیفت ابرو باشند یا به نوع خاصی از جراحی پلک پایینی نیاز داشته باشند که با آناتومی یا تصورات شخصی‌شان تطابق داشته باشد.

آیا جراحی پلک آزار دهند است؟


جراحی پلک کی از کم دردترین جراحی‌هایی است که جراحان انجام می‌دهند. در حقیقت خیلی به ندرت پیش می‌آید که بیماران بعد از جراحی از مسکن‌ها استفاده کنند. برای درمان مشکلات پلک پایین ممکن است بیماران لیزر درمانی را انتخاب کنند که ممکن است در این روش چین خوردگی کنار چشم (ناحیه پا کلاغی) نیز تحت تاثیر قرار گیرد در نتیجه در این قسمت به مدت تقریبا 36 ساعت احساس سوزش و خارش وجود داشته باشد که با مرطوب و سرد نگه داشته شدن، تسکین می‌یابد. دردهای شدید خیلی به ندرت پیش می‌آید و وجود آنها نشانه‌ی وجود عوارض جانبی در بیمار است. در این حالت لازم است که بلافاصله با جراح پلاستیک تماس گرفته شود.

Call Now Buttonتماس و مشاوره