لیفت و بالا کشیدن پوست پیشانی

لیفت و بالا کشیدن پوست پیشانی

لیفت پیشانی یک روش جراحی است که برای درمان افتادگی پوست پیشانی، بالا بردن ابرو و پلک بالا استفاده می‌شود. این روش جراحی همچنین می‌تواند بهبودی در وضعیت چین و چروک‌های پیشانی و خطوط بین چشم‌ها ایجاد کند. با انجام لیفت پیشانی، پوست اضافی می‌تواند برداشته شود یا تغییراتی در عضلات پیشانی ایجاد شود، به این ترتیب علائم افزایش سن مانند افتادگی ابروها، پفک شدن پلک بالا، تشکیل چین و چروک‌های پیشانی و خطوط اخم را بهبود بخشد. همچنین برای رفع چین و چروک‌های گردن نیز می‌توان از لیفت گردن استفاده کرد.

در کلینیک رازی از جدید ترین روش لیفت پیشانی(کشیدن پوست پیشانی) با نام هایفوتراپی استفاده می شود. هایفوتراپی نتایج ماندگار دارد، هیچ نوع عارضه پوستی مثل لک و زخم بر روی پوست ایجاد نمی کنند و خوشبختانه برای انواع مختلف پوست قابل استفاده می باشد.

در این حالت ممکن است از عمل جراحی به صورت تنها یا به همراه سایر روش های درمانی همچون لیفت صورت با نخ، جراحی پلک، و عمل جراحی تغییر شکل بینی استفاده شود. لیفتینگ با نخ را می توان در مطب جراح، در یک مرکز جراحی به صورت سرپایی، یا در بیمارستان انجام داد. کشیدن پوست پیشانی معمولاً به صورت سرپایی انجام می شود و لیفت ابرو با نخ نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد.

در طول عمل لیفت پیشانی(کشیدن پوست پیشانی) بیمار بیدار است، اما به خاطر استفاده از مواد بی حسی دردی را احساس نمی کند. علاوه بر این ممکن است برای بیمار از داروهای ضد تشویش و آرامش بخش نیز استفاده شود. در بعضی موارد، ممکن است برای انجام این عمل جراحی  بالاکشیدن پیشانی بیمار بطور کامل بی هوش شود. در طول این درمان، بیمار ممکن است کمی احساس کشیدگی در پوست پیشانی خود داشته و مقدار کمی ناراحتی احساس کند. به همین خاطر ممکن است بعضی بیماران از پزشک خود بخواهند از بی هوشی عمومی برای عمل جراحی استفاده شود و به این ترتیب بیمار در طول فرآیند درمان خواب خواهد بود. برای انجام عمل جراحی لیفت پیشانی(کشیدن پوست پیشانی) لازم است بخش هایی از موی سر تراشیده شوند. در این حالت معمولاً مویی تراشیده می شود که در جلوی سر قرار دارد، اما بخش عمده موی بیمار دست نخورده باقی می ماند.

انجام عمل جراحی لیفت پیشانی به روش های زیر امکان پذیر است:

 • پزشک یک برش جراحی در سطح بالای گوش روی پیشانی ایجاد کرده و این برش را در امتداد خط رویش مو ادامه می دهد.
 • در صورتی که بیمار طاس باشد، جراح ممکن است شکاف مورد نیاز را در وسط فرق سر ایجاد کند تا به این ترتیب از ایجاد جای زخم آشکار پس از عمل جراحی خودداری کرده باشد.
 • بعضی جراحان شکاف های کوچک در سر ایجاد کرده و از آندوسکوپ برای عمل جراحی استفاده می کنند. آندوسکوپ یک لوله کوچک است که در سر آن یک دوربین قرار دارد.

پس از برداشتن بافت و پوست اضافی و دستکاری عضلات، پزشک شکاف های ایجاد شده را با بخیه یا گیره می بندد. قبل از پوشاندن زخم ها با گاز استریل و بانداژ کردن آن، مو و پوست صورت بیمار شستشو داده می شود تا به این ترتیب مشکلی برای پوست ایجاد نشود.

چرا نیاز به استفاده از این روش درمانی وجود دارد

لیفت پیشانی بیشتر برای افرادی استفاده می‌شود که در رده سنی 40 تا 60 سال قرار دارند و هدف آن کاهش تأثیرات پیری در طرفداران آن است. این روش جراحی همچنین می‌تواند برای افرادی مناسب باشد که مشکلات ارثی مانند خطوط اخم بینی بالا یا افتادگی ابرو دارند.

در افراد جوان‌تر، لیفت پیشانی می‌تواند باعث بالا کشیدن ابروهایی شود که باعث ظاهر خسته و پوچ در صورت فرد می‌شود. همچنین، این روش جراحی را می‌توان برای افرادی استفاده کرد که موقعیت ابروهایشان در ناحیه پایین‌تر از موقعیت عادی قرار دارد و این شرایط باعث می‌شود دید فرد به سمت بالا محدود شود.

نامزدهای مناسب برای عمل جراحی لیفت پیشانی(کشیدن پوست پیشانی) دارای یک یا چند مورد از شرایط زیر هستند:

 • ترک های عمیق بین چشم ها
 • چین و چروک افقی در ناحیه پیشانی
 • ساختار بینی که به نحو مناسب عمل نمی کند
 • افتادگی ابروها
 • بافتی که از لایه خارجی پلک ها آویزان شده است

پس از درمان

پس از درمان لیفت و بالا کشیدن پوست پیشانی

ناحیه تحت درمان با یک لایه گاز استریل و یک بانداژ کشی بسته می شود تا به این ترتیب از خون ریزی و ورم جلوگیری شود. در این زمان ممکن است شما با مقداری بی حسی و ناراحتی موقت در ناحیه جراحی شده مواجه شوید که امکان کنترل این شرایط با مصرف دارو وجود دارد.

پس از عمل جراحی لیفت پیشانی(کشیدن پوست پیشانی) لازم است سر برای 2 تا 3 روز بالا گرفته شود تا به این ترتیب از ورم کردن ناحیه تحت درمان جلوگیری شود. کبودی و ورم نیز ممکن است اطراف چشم ها و گونه ها پس از درمان مشاهده شود، اما این علائم باید در طول چند روز یا یک هفته به تدریج شروع به بر طرف شدن کند.

با رشد مجدد اعصاب، بی حسی پیشانی و پوست سر به تدریج با احساس سوزش و خارش جایگزین می شود. توجه داشته باشید که بر طرف شدن کامل این علائم ممکن است به 6 ماه زمان نیاز داشته باشد. بانداژ روی محل جراحی معمولاً پس از یک یا دو روز برداشته می شود. در طول 10 تا 14 روز، بخیه ها یا گیره های استفاده شده کشیده شده و برداشته می شوند.

خطرات

گاهی اوقات، لیفت ابروها یا بر طرف کردن چین و چروک های پیشانی در یک یا هر دو طرف صورت دشوار می شود. در صورتی که چنین شرایطی برای بیمار اتفاق افتد، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی اضافی برای متقارن کردن ظاهر هر دو طرف صورت وجود داشته باشد. در صورتی که شما قبلاً از عمل جراحی پلاستیک برای لیفت پلک بالا استفاده کرده باشید، ممکن است عمل جراحی لیفت پیشانی(کشیدن پوست پیشانی) به شما پیشنهاد نشود، زیرا این عمل جراحی می تواند بر توانایی بستن پلک های شما تاثیر منفی داشته باشد.

در اکثر افراد، محل برش ایجاد شده برای لیفت پیشانی زیر خط رویش مو است. به هر حال اگر شما دارای سطح رویش موی بالا یا عقب رفتگی خط رویش مو هستید، ممکن است پس از عمل جراحی یک جای زخم نازک بر روی سر خود مشاهده نمایید. در این حالت لازم است موهای خود را به صورتی حالت دهید که بتواند بخشی از ناحیه بالای پیشانی شما را بپوشاند.

در صورتی که پوست پیشانی بیش از حد کشیده شود یا به مقدار زیاد ورم کند، یک جای زخم بزرگتر ممکن است بر روی آن ایجاد شود. در بعضی موارد، ریزش مو ممکن است در لبه های جای زخم ایجاد شود. به هر حال امکان درمان این مشکل با انجام عمل جراحی حذف بافت زخم یا اصلاح نواحی ریزش مو وجود دارد و به این ترتیب ممکن است یک جای زخم جدید بر روی سر ایجاد شود. علاوه بر این در موارد نادر ممکن است ریزش مو پس از عمل جراحی لیفت پیشانی(کشیدن پوست پیشانی) ایجاد شود. شرایطی که می تواند باعث ایجاد مشکل در طول عمل جراحی یا پس از آن شود به شرح زیر هستند:

 • مشکلات مربوط به ایجاد لخته خون
 • سیگار کشیدن
 • مستعد بودن نسبت به ایجاد زخم های بزرگ
 • فشار خون بالای کنترل نشده

نتایج درمان

پس از درمان بیمار می تواند پس از یک تا دو روز دوباره راه رفتن خود را آغاز کند، اما امکان بازگشت به محل کار حداقل برای 7 روز پس از عمل جراحی لیفت پیشانی(کشیدن پوست پیشانی) وجود ندارد. شما می توانید با گذشت دو روز از عمل جراحی دوش گرفته و از شامپو استفاده کنید یا این کار را در هر زمان دیگری که بانداژ زخم ها برداشته شد، انجام دهید.

در طول 10 روز، شما باید توانایی بازگشت به محل کار یا تحصیل خود را داشته باشید. پس از جراحی لیفت پیشانی و لیفت ابرو باید از انجام فعالیت های شدید (مثل دویدن، خم شدن، فعالیت های سنگین خانه، آمیزش جنسی، یا هر گونه فعالیت دیگری که باعث افزایش فشار خون می شود) برای مدت چند هفته خودداری کنید. علاوه بر این لازم است از انجام ورزش های رزمی برای 6 تا 8 هفته اجتناب شود. همچنین لازم است از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای چند ماه خودداری شود.

توجه داشته باشید که ساقه های مو در اطراف محل برش جراحی برای چند هفته یا چند ماه کمی نازک می شوند، اما این موها مجدداً فرآیند عادی رشد خود را به دست می آورند. همچنین موها در محل خط شکاف ایجاد شده رشد نمی کنند. در این حالت شانه کردن مو به سمت پایین و کشیدن آنها روی ناحیه پیشانی می تواند بخش عمده جراحت های ایجاد شده را پنهان کند.

اکثر علائم عمل جراحی لیفت پیشانی باید بطور کامل ظرف مدت 2 تا 3 ماه از بین برود. در این دوره می توان از آرایش برای پنهان کردن ورم و کبودی های ناچیز ناشی از درمان استفاده کرد. در ابتدا، شما ممکن است مقداری احساس خستگی و نا امیدی پس از درمان داشته باشید، اما این شرایط با شروع فرآیند بهبود ظاهر و تاثیرگذاری درمان به تدریج از بین خواهد رفت.

اکثر افراد از نتایج عمل جراحی لیفت پیشانی راضی هستند. نتایج این عمل جراحی باعث می شود ظاهر فرد جوان تر و شاداب تر شود. این روش درمانی می تواند باعث کاهش علائم افزایش سن در ظاهر فرد شود. حتی در صورتی که شما این عمل جراحی را در سال های بعد تکرار نکنید، ظاهر شما پس از درمان احتمالاً بهتر از حالتی خواهد بود که هیچگاه این روش درمانی استفاده نکرده باشید.

روش های درمانی دیگر قابل استفاده برای لیفت پیشانی(کشیدن پوست پیشانی) به شرح زیر می باشند:

 • هایفوتراپی: با تقبل هزینه لیفت پیشانی با این روش ، امواج مافوق صوت متمرکز پر توان (HIFU) می تواند بطور مستقیم انرژی گرمایی را به پوست پیشانی تابانده و باعث تحریک بافت پوست و تولید کولاژن جدید شود. به این ترتیب با هایفو وضعیت ساختار پوست بهبود پیدا کرده و افتادگی آن کاهش پیدا می کند.جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هایفوتراپی بر روی لینک کلیک کنید
 • لیفت با نخ: لیفت صورت با نخ یک روش جراحی زیبایی ظریف است که در آن پوست دچار افتادگی پیشانی جمع شده و یک ظاهر صاف تر و جوان تر برای پوست ایجاد می شود. اگر جاذبه تاثیرگذاری خود بر پوست پیشانی شما را شروع کرد، لیفت صورت با نخ می تواند به عنوان یک روش درمانی غیر تهاجمی برای لیفت پیشانی و جوان سازی صورت بدون وجود خطرات و دوره زمانی ریکاوری مورد نیاز برای عمل جراحی مورد استفاده قرار گیرد. با تقبل هزینه لیفت صورت با نخ در این روش درمانی از بخیه های بسیار کوچک در داخل بافت نرم پیشانی برای لیفت و حمایت از نواحی دارای افتادگی استفاده می شود.
Call Now Buttonتماس و مشاوره