لایه برداری پوست صورت: روش ها و هزینه

لایه برداری پوست صورت

عواملی مانند افزایش سن، تعرض به آفتاب، کهیر، عوامل وراثتی و عوامل مرتبط با سبک زندگی مانند تغذیه نامناسب، آبله مرغان، مصرف الکل و سیگار می‌توانند به ظهور چین و چروک در پوست صورت کمک کنند.

تغییرات رنگ پوست مانند لک‌ها یا نقاط قهوه‌ای نیز ممکن است به دلیل عواملی مانند پیری، مصرف قرص‌های ضد بارداری، عوامل ژنتیکی و بارداری رخ دهند. همچنین، آکنه می‌تواند سطح پوست را ناهموار کند. اما این مشکلات و سایر مشکلات پوستی قابل رفع هستند به‌وسیله لایه‌برداری و تمیزکردن پوست.

روش لایه‌برداری پوست، با هر تکنیکی که انجام شود، به‌طور کنترل شده‌ای آسیبی به پوست وارد می‌کند. در حین بهبود پوست، به منظور بهبود بافت‌های آسیب دیده، پوست به تدریج به سمت بهبود حرکت می‌کند، اما در عین حال، خطر ایجاد بافت آسیب دیده نیز وجود دارد.

مشاوره شخصی شما


در زمان مشاوره، ممکن است از شما خواسته شود که مقابل آینه بایستید و قسمت هایی از پوست خود که خواهان بهبودش هستید را نشان دهید. این به متخصصان کلینیک  کمک میکند که از انتظارات شما آگاه شده و مشخص کنند که حقیقتاَ چه سطحی از بهبودی حاصل خواهد شد.

افراد مناسب برای استفاده از این روش


در صورتیکه یک یا چند مورد از شرایط زیر را دارا هستید، لایه برداری پوست (پیلینگ)مناسب شما خواهد بود:

  • پوست صورت آفتاب سوخته و چروک شده
  • چروک دور لب
  • چین و چروک «پاکلاغی» در اطراف چشم و یا مقداری شلی پوست در ناحیه پلک پایین
  • چین و چروک های ظریف در پلک های بالایی
  • نقاط قهوه ای و لکه های رنگی در سطح پوست
  • ضایعات پوستی پیش سرطانی خاص
  • آکنه یا زخم های ناشی از آبله مرغان
  • زخم های سطحی پوست که از آسیب دیدگی قبلی به جا مانده است.
  • سیاهی زیر بغل

بیماران ممکن است در هر سنی جهت زیبایی پوست ، لایه برداری پوست را انجام دهند. شما ممکن است ویزگی های خاصی داشته باشید که یک روش بیش از روشی دیگر برای شما مناسب باشد یا اینکه متخصصین پوست بنابر تجربه شخصی خود در مورد روش های مختلف، روشی را بر دیگری ترجیح دهند.

مقدار زمانی که برای دوره بهبودی در نظر دارید نیز عامل مهمی در انتخاب روش لایه برداری و یا تعیین شدت درمان، میباشد. تمامی تکنیک های لایه برداری از شدت های درمانی متفاوتی برخوردارند.

درمان سطحی تر به مدت زمان کمتری برای التیام نیاز دارد، اما ممکن است نیاز باشد که برای رسیدن به نتیجه مطلوبی که از یک درمان عمیق تر حاصل میشود، یک روش را بیش از یکبار تکرار کنید. اگر قرار است جراحی زیبایی داشته باشید، نظیر جراحی پلک یا لیفت صورت، میتوان لایه برداری پوست را همزمان با آن انجام دهید.

پزشک چگونه شرایط را برای لایه برداری پوست ارزیابی میکند؟  


جراح پلاستیک ، به دقت پوست شما را بررسی میکند تا مشخص شود کدام روش بازسازی و یا ترکیبی از کدام روش های درمانی، بهترین نتایج را برای شما به همراه خواهد داشت. نوع پوست شما، شدت آفتاب سوختگی، میزان رنگدانه های ناهموار پوست و عمق ضایعه پوستی ارزیابی خواهند شد. خطوط ظریف، چین و چروک های زیاد و یا زخم آکنه ای عمیق هر یک ممکن است به روش درمانی متفاوتی نیاز داشته باشند.

شما باید در مشاوره ای که برای شما ترتیب داده شده شرکت کنید و در خصوص سابقه پزشکی خود صحبت کنید. این سابقه میتواند شامل اطلاعانی درباره هر نوع مشکل پزشکی، حساسیت دارویی، درمان های پزشکی که گذرانده اید، جراحی های قبلی، و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید، باشد. در صورتیکه قبلاَ برای درمان پوست خود تحت اشعه ایکس   و یا روش های دیگری که برای درمان جوش و آکنه به کار میروند، بوده اید و یا از روش های لایه برداری شیمیایی استفاده کرده اید ، متخصص پوستی خود را حتماَ در جریان بگذارید. مصرف قبلی یا فعلی آکوتان تی، رتین إی و دیگر آماده سازی های پوستی معمول، باید حتماَ به پزشک گزارش داده شود. برای حفظ ایمنی خودتان، دادن اطلاعات کامل به پزشک بسیار حائز اهمیت است.

روش های لایه برداری


گزینه های لایه برداری در زیر ارائه شده اند. اساساَ تمامی این روشها به یک مسیر منتهی می شوند. بخش هایی از پوست شما آسیب خواهد دید، همانطور که فرآیند بهبودی طی میشود، پوست سالم تری نمود پیدا خواهد کرد. آنچه روش های مختلف لایه برداری را از یکدیگر متمایز میکند، روش استفاده شده ای است که طی آن لایه های پوستی آسیب می بینند. لایه برداری های شیمیایی از محلول سوزش آور استفاده میکنند، “درم ابریژن” از چرخ تراشنده ای با حرکات دورانی سریع استفاده میکند و لیزردرمانی با استفاده از پرتو لیزر انجام میشود.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی پوست صورت

لایه برداری از فرمول های شیمیایی متفاوتی برای درمان پوست استفاده میکند. مواد شیمیایی ملایم (نظیر اسید گلیکولیک) تغییرات سطحی تری را ایجاد می کنند، اما مواد شیمیایی تحریک کننده تر(مانند فنل) میتوانند تغییرات عمیق تری را در سطح پوست ایجاد کنند. زمانیکه پتانسیل ایجاد تغییرات بیشتر افزایش پیدا میکند، پتانسیل خطر تغییرات ناخوشایند نظیر زخم یا سفید شدن غیر طبیعی و دائمی پوست نیز افزایش می یابد. ازآنجایی‌که دستان ما بیشتر در معرض دید قرار دارند، جزء اولین نقاط نمایان کننده آثار پیری هستند. افزایش سن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باعث ایجاد این ظاهر می‌شود. افرادی که به دنبال بهبود ظاهر دست خود هستند، یک داوطلب ایدهال برای درمان جوانسازی دست هستند. انواع مختلفی از روش‌های جوان سازی پوست دست وجود دارد. همه این روش‌ها مجموعه خطرات، مزایا، هزینه‌ها و روش‌های خود رادارند. یکی از متداول‌ترین روش های جوان سازی دست لایه‌برداری شیمیایی می باشد ، هنگامی‌که این مواد شیمیایی به پوست زده می‌شوند، باعث می‌شود که لکه‌های ناشی از سن ناپدید شوند درحالی‌که شفافیت بافت پوست کمتر می‌شود.

نحوه انجام لایه برداری شیمیایی

روش لایه برداری شیمیایی ممکن است برای کل سطح پوست یا صرفاَ برای نواحی خاصی از آن نظیر ناحیه پا کلاغی اطراف چشم ها یا چین و چروک های عمودی اطراف دهان، به کار رود. متخصص پوست با مشاهده دقیق تغییرات ایجاد شده در پوست شما، تصمیم میگیرد که این محلول چه مدت باید بر روی پوست شما قرار گیرد. در انواع خاصی از لایه برداری های شیمیایی، محلول پس از گذشت مدت زمان مشخصی خنثی خواهد شد.

انواع لایه برداری های شیمیایی

لایه برداری های شیمیایی مختلف بر اساس مواد تشکیل دهنده خاص خود و اثربخشی خود، با یکدیگر تفاوت دارند. عمق عمل لایه برداری آنها نیز تحت تآثیر عواملی نظیر اینکه چه مدت بر روی پوست قرار میگیرند، و اینکه آیا به آرامی بر روی پوست مالیده میشوند و یا با شدت بیشتری، هستند.

لایه برداری (آلفا هیدروکسی اسید) گلیکولیک

به طور کل، اکثر لایه برداری های سطحی آنهایی هستند که از اسیدهای آلفا هیدروکسی نظیر گلیکولیک اسید استفاده میکنند. گاهی صرفاَ یک درمان با لایه برداری آلفا هیدروکسی اسید میتواند به پوست شما شادابی، سلامتی و درخشندگی بیشتری ببخشد. درمان های مکرر میتواند به بهبود بیشتر بافت پوست شما کمک کند. لایه برداری های آلفا هیدروکسی اسید میتوانند اثرات ناشی از افزایش سن و آفتاب سوختگی که شامل لکه های قهوه ای رنگ و چین و چروک های ظریف میباشد را کاهش دهد. متخصصان پوست در این کلینیک  با استفاده از محصولات آلفا هیدروکسی اسید، برنامه ای را برای شما تنظیم میکنند که بتوانید آن را در منزل به طور منظم انجام دهید.

لایه برداری آلفا هیدروکسی اسید در کلینیک ما انجام میشود. به هیچ گونه بیهوشی و یا داروی آرام بخش نیازی نیست، فقط زمانیکه محلول بر روی پوست شما مالیده میشود، احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش خفیفی را حس خواهید کرد. معمولاَ بلافاصله پس از انجام کار میتوانید آرایش دائمی کنید و از زیبایی صورت خود لذت ببرید.

لایه برداری تری کلرواستیک اسید

لایه برداری تری کلرواستیک اسید اغلب برای درمان چین و چروک، تغییرات رنگدانه ای و لکه های پوستی، استفاده میشود. بسیاری از بیماران میتوانند از تری کلرواستیک اسید نه صرفاَ برای صورت بلکه برای گردن و دیگر قسمت های بدن که در معرض آفتاب قرار داشته، بهره ببرند. برای برداشتن لک ها در قسمت هایی محدردی نظیر اطراف دهان و چشم ها، ترجیح اینست که از فرمول تری کلرواستیک اسید استفاده کرد، زیرا اثر بلیچینگ (سفید کننده) کمتری در مقایسه با محلول هایی دارد که حاوی فنل، یکی دیگر از مواد لایه بردار معروف، دارند. برخی از متخصصان پوست دریافته اند که تری کلرواستیک اسید در درمان بیمارانی که پوست تیره تری دارند، مؤثر است.

لایه برداری های تری کلرواستیک اسید ملایم تر را میتوان غالباَ برای رسیدن به اثرات بیشتر، تکرار کرد یا میتوان از تری کلرواستیک اسید برای رسیدن به یک لایه برداری متوسط یا حتی عمیق استفاده کرد، بستگی به غلظت اسید و شیوه استفاده دارد.

لایه برداری فنل

لایه برداری فنل گاهی برای درمان آسیب دیدگی های پوستی شدید و ناشی از آفتاب سوختگی پیشنهاد میشود. فنل در کاهش چین و چروک ها ی ظریف و حتی عمیق تر، مؤثر است. فنل میتواند مشکلات رنگدانه ای نظیر لک ها و نقاط قهوه ای رنگی که بر اثر افزایش سن ایجاد میشود، همچنین میتوان برای درمان مشکلات پوستی پیش سرطانی نیز از آن استفاده کرد.

فنل مخصوصاَ برای کاهش خطوط افقی که اغلب به دلیل افزایش سن در اطراف دهان ایجاد میشود، مفید است. مشکل فنل این است که وقتی برای لایه برداری قسمت های محدودی از صورت از ان استفاده میشود، اثر سفیدی قابل توجهی را باقی میگذارد. ممکن است پس از درمان صورتتان توسط فنل، مجبور شوید برای هماهنگ کردن رنگ قسمت های ترمیم شده با نواحی اطراف آن،از مواد آرایشی استفاده کنید. فنل، بر خلاف لایه برداری های تری کلرواستیک اسید، نمیتواند برای درمان گردن و دیگر قسمت های بدن به کار رود. وجود گونه های خاصی در ترکیب لایه بردار فنل باعث ایجاد محلولی «بافر» و ملایم تر میشود که انعطاف پذیری بیشتری در کاربرد آن ایجاد میکند.

درم ابریژن

درم ابریژن از روش های لایه برداری پوست صورت

درم ابریژن آسیب دیدگی مشابه به خراشیده شدن پوست زانو را ایجاد خواهد کرد. در این روش از یک چرخ دوار پر سرعت که دارای سطح زبری شبیه به کاغذ سنباده ریز دانه ای است، برای تحریک پوست و برداشتن لایه فوقانی آن استفاده میشود. فرآیند التیام این آسیب دیدگی همانند فرآیند بهبودی پوست زانو است.

گاهی از روش لایه برداری پوستی برای درمان زخم های صورت نظیر آنهایی که به علت آکنه، ایجاد شده اند، استفاده میشود و اغلب برای پوست گونه و سایر قسمت های صورت به کار میرود. درم ابریژن، همانند لایه برداری های شیمیایی، در کاهش چین و چروک های عمودی اطراف دهان که اغلب باعث میشود رژ لب از لب ها بیرون بزند، بسیار مؤثر است. همچنین میتوان از آن برای ناحیه کوچکی از پوست و یا برای بیمارانی که تاحدی پوست تیره تری دارند، استفاده کرد. ناحیه درمان شده معمولاَ با پوست اطراف خود ترکیب شده تاحدی که تفاوت نا محسوسی در رنگ پوست مشاهده خواهد شد، البته اگر تفاوتی ایجاد شود.

درم ابریژن چگونه انجام می شود؟

درم ابریژن به نوعی از بیهوشی نیاز خواهد داشت. برخی قسمت ها تنها به بیهوشی موضعی نیاز دارند، اما قسمت های بزرگتر به آرام بخش نیز نیاز دارند. درمان پس از درم ابریژن مشابه با درمان سوختگی است. پزشک متخصص شما بر اساس تجربه، ناحیه درمان شده، عمق درم ابریژن و نوع پوستی که دارید، مراقبت های شخصی را تجویز خواهد کرد

لایه برداری با لیزر

لیزر درمانی به دو شکل انجام میشود. در اولین نوع، لایه برداری با استفاده از لیزر همانند درم ابریژن یا لایه برداری شیمیایی عمیق، آسیب یکپارچه ای را به پوست شما وارد میکند. در نوع دوم، یا بازسازی فراکشنال، لیزر حفره هایی را در لایه های عمیق تری از پوست شما ایجاد خواهد کرد.

بسیاری از متخصصین پوست و زیبایی احساس میکنند که نوع اول لیزر درمانی، در مقایسه با آنچه در لایه برداری شیمیایی و درم ابریژن دیده شده، کنترل بیشتری بر عمق آسیب دیدگی دارد.در روش فراکشنال بخش عمده ای از سطح پوست آسیب نمی بیند. سپس پوست شما با اتصال نقاط در جایی که کلاژن بین حفره های کوچک لیزر منقبض می شود، سفت می گردد. مزیت این روش این است که سطح کمتری از پوست آسیب میبیند. و خطری که این نوع بازسازی دارد این است که عمق آسیب دیدگی شدیدتر است. در صورتی که ترمیم به خوبی صورت نگیرد، خطر بوجود امدن زخم های نامطلوب نیز وجود دارد.

همانند روش های دیگر لایه برداری، لیزر نیز در درمان چین و چروک، لکه دار شدن یا لکه های ناشی از افزایش سن، و جای زخم های ناشی از آکنه یا علل دیگر، موثر است. می توان از لیزر برای درمان کل صورت یا نواحی مشخصی از آن، استفاده کرد. دیگر مشخصه های پوست شما نظیر ضخامت و بافت آن نیز در اینکه آیا روش لیزردرمانی برای شما مناسب است یا خیر، تاثیرگذار هستند. بعضی از بیماران از اثر سفت کنندگی خفیفی که لیزر بر پوست میگذارد مخصوصا در ناحیه پلک پایینی که پوست اغلب در نتیجه افزایش سن شل می شود، بهره میبرند.

لایه برداری با لیزرچگونه انجام میشود؟

روش لایه برداری با لیزربه بیهوشی نیاز دارد. بسته به نوع روش لیزر درمانی انتخابی و ناحیه ای که قرار است درمان شود، بیهوشی موضعی کفایت می کند. در نواحی بزرگتر، آرام بخش یا بیهوشی عمومی نیز توصیه می شود. بهبودی شما به نوع روش استفاده شده و عمق درمانی که مورد نیاز است، بستگی دارد.

 خطرات احتمالی

هر ساله هزاران بیمار تحت روش های درمان لایه برداری پوستی قرار میگیرند و هیچ مشکل اساسی برای آنها پیش نمی آید و از نتایج رضایت دارند. هر فردی که میخواهد تحت این نوع درمان قرار گیرد باید از خطرات و مزیت های آن آگاه باشد.

من درک میکنم که هر نوع روش پزشکی، خطرات خاص خود را دارد، اما چگونه میتوانم اطلاعات خود را افزایش دهم و تصمیمی آگاهانه بگیرم؟

مشاوره در مورد خطرات و معایب لایه برداری پوست به بهترین شکل بین شما و پزشک در این کلینیک ، انجام میشود.

روش های لایه برداری پوست زمانیکه توسط متخصص  انجام میشوند، معمولاَ ایمن هستند. روش های مختلف لایه برداری پوست که در این مقاله مورد بحث قرار گرفتند، خطرات مشابهی دارند اگرچه تفاوت هایی نیز بین آنها وجود دارد. برای مثال، ایجاد التهاب غیر عادی یا عفونت، بسیار نادر است اما ممکن است در هر درمانی اتفاق بیافتد.

اگر مرتباَ دچار اختلالات پوستی نظیر واکنش های آلرژیک یا تبخال (زخم های سرد) میشوید، لایه برداری پوست میتواند باعث شدت این مشکلات شود. حتی در لایه برداری آلفا هیدروکسی اسید که سطحی ترین روش لایه برداری است نیز معمولاَ التهاب های خفیفی در پوست ایجاد میشود. ممکن است پس از برخی روش های لایه برداری، جوش های سر سفید کوچکی در پوست ایجاد شود. این جوش ها معمولاَ با یک پاک کننده که سوزش خفیفی ایجاد میکند، برطرف میشوند، اما ممکن است برای رفع آن نیازباشد که به متخصص پوستی خود یا پرسنل کلینیک مراجعه کنید.

برخی از بیماران مستعد این هستند که به زخم های حاد و بزرگی مبتلا شوند و این امری غیر قابل پیش بینی است. داروهایی برای درمان این نوع زخم ها وجود دارد اما این در موارد نادری باعث میشود که میزانی از زخم برای همیشه باقی بماند. اگرچه اثر بلیچینگ در لایه برداری فنل، قابل پیش بینی است، اما دردیگر انواع لایه برداری نظیر روش لابه برداری با لیزر و درم ابریژن گاهاَ تغییرات رنگ یا لکه هایی در پوست ایجاد میشود که قابل پیش بینی نبوده اند.

پس از انجام تمامی درمان های لایه برداری، پرهیز از قرار گرفتن در معرض مستقیم آفتاب تا زمان بهبودی قرمزی و سرخی پوست ، امری حائز اهمیت است. حتی پس از این مرحله نیز توصیه میشود که با مصرف منظم کرم های ضد آفتاب و یا پوشیدن کلاه های لبه پهن، از پوست خود در برابر افتاب محافظت کنید. این مسئله زمانی از اهمیت بیشتری برخوردار است که از روش لایه برداری با فنل که در ان پوست قدرت آفتاب گرفتگی خود را از دست میدهد، استفاده کرده اید. اگردرمان در ناحیه اطراف چشم ها صورت گرفته، باید در محیط های رو باز از عینک آفتابی با کیفیت استفاده کنید. پس از انجام برخی از درمان های بازسازی پوستی ممکن است نیاز باشد که از پوست خود در مقابل قرار گرفتن در آب حاوی کلر، محافظت کنید.

با رعایت دستورالعمل های پزشک معالج خود میتوانید خطرات خاصی را کاهش دهید و به حفظ نتایج بازسازی کمک کنید.

اقدامات قبل از لایه برداری


پیش از انچام لایه برداری شیمیایی، لیزر درمانی، یا حتی گاهاَ درم ابریژن، برنامه پیش درمانی را برای شما تنظیم میکند که طی آن شما هفته ها یا شاید ماه ها از کرم ها، لوسیون ها، یا ژل های خاصی برای پوست خود استفاده کنید. ممکن است حتی دارو های دهانی خاصی که پیش از درمان باید آنها را مصرف کنید، به شما تجویز شود. پزشک متخصص شما دستورالعمل های بیشتر را به شما خواهد داد.

لایه برداری ممکن است درمطب پزشک، یک مرکز سرپایی آزاد، و یا در بیمارستان انجام شود. شما باید فردی را همراه داشته باشید که شما را به منزل ببرد و چند روزی از شما مراقبت کند.

بلافاصله قبل و بعد از درمان چه اتفاقی می افتد؟


پیش از درمان داروهایی برای راحتی شما، تجویز خواهد شد. معمولاَ بیهوشی موضعی به تنهایی یا به همراه آرام بخش داخل وریدی دیگری برای بیمارانی که میخواهند تحت درمان قرار گیرنر، تزریق میشود. در بعضی مواقع، بیهوشی عمومی نیز انجام میشود.

زمانیکه درمان به اتمام رسید، پوست بازسازی شده شما با وازلین یا دیگر پماد های محافطت کننده، پوشیده میشود. در بعضی مواقع، از پانسمان، نوار یا باند نیز استفاده میشود.

در ابتدا چگونه به نظر خواهم رسید و چه حسی خواهم داشت؟


بازسازی هایی که از طریق لایه برداری های شیمیایی عمیق تر، لیزر درمانی، یا درم ابریژن انجام میشود، به قرمزی و تورم منجر میشوند. بسته به رژیمی که متخصص پوست برای شما انتخاب خواهد کرد، ممکن است زخمی در ناحیه تحت درمان ایجاد شود. به شما توصیه هایی در خصوص لایه برداری پوستتان یا اینکه از پمادی استفاده کنید یا خیر و در صورت لزوم استفاده چه زمانی آن را مصرف کنید، داده خواهد شد. در مورد آقایانی که تحت این نوع درمان قرار گرفته اند، این نکته وجود دارد که باید برای مدتی از اصلاح صورت خود پرهیز کنند. رعایت توصیه ها و دستورالعمل های پزشک معالج و پرهیز از انجام هرگونه عملی که باعث توقف یا تأخیر فرایند التیام شود، الزامیست.

حدود ۷ تا ۱۰ روز پس از لایه برداری پوست، پوست جدیدی شروع به ایجاد شدن میکند. پس از اینکه قرمزی اولیه پوست رفع شد، پوست شما هفته ها یا ماه ها رنگ صورتی خواهد داشت. میتوان به مدت چند هفته از ارایش برای پوشاندن آن استفاده کرد. پزشک معالجتان شما را در این خصوص راهنمایی خواهد کرد.

خطرات ناشی از لایه برداری


خطرات ناشی از لایه برداری پوست صورت

به دلیل تداوم رنگ صورتی پوست پس از انجام بسیاری از انواع لایه برداری های های پوستی ، ماه ها طول می کشد تا از چهره جدید خود به طور کامل احساس رضایت کنید. اکثر بیماران احساس میکنند که نتایج حاصله ارزش این انتظار را دارد. در مورد درمان های عمیق تر ، مزایای درمانی نسبتاَ طول عمر زیادی دارند.در روش های بازسازی سطحی نظیرلایه برداری های شیمیایی سبک ، برای تداوم مزایای درمانی باید درمان را چندین بار تکرار کرد.

البته پوست شما همواره با افزایش سن تهدید میشود. همچنین نوع چین و چروک هایی که بد دلیل حرکت عضلات صورت ایجاد میشوند نیز دوباره ظاهر میشوند. برخی از چین و چروک ها ممکن است زودتر از برخی دیگر ظاهر شوند، این بستگی به موقعیت انها و و نوع و شدت بازسازی پوستی است که شما انجام داده اید. علیرغم این مسائل، میتوان انتظار داشت که بهبودی کیفیت و بافت پوست که پس از درمان حاصل شده، باعث شود که شما برای سال ها جوان تر و شاداب تر به نظر برسید.

چه زمانی میتوانم فعالیت های معمول خود را دوباره آغاز کنم؟


این بستگی به نوع و عمق لایه برداری پوستی است که شما انجام داده اید. باید در روزهای اول پس از درمان ازفشار آوردن به پوست، خم کردن و لیفت پوست اجتناب کرد. در لایه برداری های عمیق تر ، باید قادر باشید طی ۱ تا ۲ هفته کار خود را از سر بگیرید ، این مدت برای لایه برداری های سطحی نطیر اسید گلیکولیک، کمتر است.

برای پیگیری درمان خود در فواصل معینی به مطب پزشک خود باز خواهید گشت و پیشرفت بهبودی شما مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. پزشکتان به شما توصیه خواهد کرد که برنامه ای در خصوص معاینات ماموگرافی که برای گروه سنی شما پیشنهاد میشود، داشته باشید. لطفاَ به خاطر داشته باشید که رابطه شما با پزشکتان پس از خروج شما از اتاق عمل، به اتمام نمیرسد. اگر طی فرآیند بهبودی، نگرانی یا سؤالی داشتید یا به اطلاعات اضافه تری نیاز داشتید، حتماَ با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا بیمه هزینه های لایه برداری پوست را پوشش میدهد؟


روش های لایه برداری پوست معمولا تحت پوشش بیمه نیستند. با این وجود، در صورتیکه لایه برداری برای درمان مشکلات پوستی پیش سرطانی و یا درمان انواع خاصی از زخم ها، انجام شود، ممکن است تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

Call Now Buttonتماس و مشاوره