لایه برداری، پیلینگ و پاکسازی شیمیایی پوست صورت و بدن

لایه برداری، پیلینگ و پاکسازی شیمیایی پوست صورت و بدن

یکی از اولین چیزهایی که مردم به آن توجه می‌کنند، صورت شما است. شاید به همین دلیل است که ما همیشه به زیبایی و بهبود ظاهر صورت خود توجه کرده و با هر چیزی که جذابیت ما را در نظر دیگران بکاهد مبارزه می‌کنیم. اگر شما از افزایش چین و چروک‌های صورت، جای جوش‌ها یا حتی تغییرات رنگ پوست خود ناراضی هستید ممکن است به دنبال روش‌های پردوامی برای پوشاندن این عیوب پوستی و افزایش اعتماد به نفس خود باشید. به همین دلایل بسیاری از مردان و زنان لایه‌برداری شیمیایی یا پیلینگ پوست را برای ترمیم مشکلات پوستی خود انتخاب می‌کنند.

اگر به دنبال پیلینگ و بازسازی پوست برای افزایش طراوت و جوانی آن هستید و پوستی درخشان‌تر، لطیف‌تر و جوان‌تر می‌خواهید، دکتر جمیلی شخصاً پوست شما را بررسی کرده و لایه‌برداری شیمیایی را برای هر بیمار انجام می‌دهد. او پیلینگ شیمیایی را برای انواع پوست‌ها در عمق‌های مختلف متناسب با اهداف زیبایی و دوران بهبود مورد انتظار انجام می‌دهد. مزایای دیگر لایه‌برداری شیمیایی عبارتند از:

  • بهبود بافت پوست
  • کاهش چین و چروک
  • اصلاح پیگمنت‌های پوستی
  • بهبود رنگ پوست با رفع لکه‌های پوستی و منافذ بسته شده پوست و همچنین پیشگیری از شیوع آتی این مشکلات

برای یافتن پاسخ سئوالات خود می‌توانید با دفتر دکترجمیلی از طریق شماره ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ تماس گرفته و زمانی را برای مشاوره تنظیم نمایید.

لایه‌برداری شیمیایی چیست؟


لایه‌برداری شیمیایی چیست؟

لایه‌برداری پوست یا پیلینگ پوست، فرایندی است که در آن از مواد شیمیایی برای برداشتن لایه‌های مرده پوست و تحریک رشد لایه جدید و طراوت زیرین استفاده می‌شود. این فرایند معمولاً در مطب پزشک یا مراکز درمانی صورت می‌گیرد. برای انجام لایه‌برداری پوست، سه نوع مواد شیمیایی استفاده می‌شود: فنول، آلفا‌هیدروکسی اسید و تری‌کلرواستیک اسید.

اگر از آلفا‌هیدروکسی اسید استفاده شود، درد و ناراحتی به حداقلی می‌رسد و معمولاً نیازی به بی‌حسی نیست. با این حال، لایه‌برداری با آلفا‌هیدروکسی اسید نمی‌تواند چین و چروک‌های عمیق پوست را بهبود ببخشد. اما در صورت استفاده از فنول یا تری‌کلرواستیک اسید، نیاز به بی‌حسی موضعی جزئی برای راحتی در حین فرایند وجود دارد. این مواد شیمیایی باعث بی‌حسی پوست می‌شوند و نیاز به استفاده از داروهای دیگر برای بی‌حسی ندارند. لازم به ذکر است که لایه‌برداری شیمیایی نیز نمی‌تواند چین و چروک‌های عمیق پوست را به طور قطعی رفع کند.

لایه‌برداری شیمیایی برای چه کسانی توصیه می‌شود؟


لایه‌برداری شیمیایی برای چه کسانی توصیه می‌شود؟

با اینکه لایه‌برداری شیمیایی روشی بدون جراحی و مطمئن برای رفع چین و چروک‌های پوست و عارضه‌های دیگر پوستی است اما انجام آن به همه افراد توصیه نمی‌شود. برای مثال اگر شما دارای چین و چروک‌های عمیق هستید بهتر است برای رفع مشکلات پوستی، روش‌های درمانی دیگر مانند تزریق ژل یا تزریق بوتاکس را به جای چندین جلسه پیلینگ انتخاب کنید. پزشک با مشاوره شخصی که پس از معاینه پوست به شما می‌دهد می‌تواند بهترین راه را برای ترمیم و درمان مشکلات پوستی به شما توصیه کند.

در خلال انجام فرایند لایه‌برداری شیمیایی


معمولاً قبل از پیلینگ شیمیایی، پزشک شما به وسیله آلفا‌هیدروکسی اسید یا رتین آ پیش درمان را روی پوست شما آغاز می‌کند. با استفاده از این مواد قبل از انجام عمل، لایه‌برداری با آلفا‌هیدروکسی اسید، تری‌کلرواستیک اسید یا فنول بهتر و ساده‌تر روی پوست انجام می‌شود. اگر شما می‌خواهید پس از درمان به نتایج مطلوب دست یابید باید به دقت از راهنمایی‌ها و دستورالعمل‌های پزشک خود پیروی کنید.

انجام فرایند لایه‌برداری با هر کدام از مواد شیمیایی ذکر شده کمی با بقیه متفاوت است. در همه حالات، اولین مرحله پاکسازی پوست صورت است. پس از تمیز شدن صورت، پزشک از مواد شیمیایی استفاده می‌کند. برای آلفا‌هیدروکسی اسید و تری‌کلرواستیک اسید چیز دیگری در زمان عمل نیاز نیست. برای لایه‌برداری با فنول ممکن است پزشک از برخی پوشش‌های محافظتی مانند نوارهای ضدآب یا وازلین روی صورت شما استفاده کند. اگر شما کل صورت خود را با آلفا‌هیدروکسی اسید یا تری‌کلرواستیک اسید لایه‌برداری کردید حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به طول می‌انجامد و اگر پیلینگ شما با فنول انجام شود حدود ۱ تا ۲ ساعت زمان خواهد برد.

زمانی که به خانه مراجعت کردید احتمالاً باید جهت حفاظت از پوست و تسریع در روند بهبود به‌طورمنظم از پمادهایی روی پوست صورت خود استفاده کنید. غالباً پوشش و پوسته‌ای سخت روی پوست شما رشد می‌کند که اگر چه خیلی خوشایند نیست ولی به حفاظت بیشتر از پوست حساس صورت شما کمک می‌کند. این پوسته ضخیم در جلسات پس از درمان که به پزشک مراجعه می‌کنید توسط او برداشته می‌شود.

دوران بهبود


زمان بازگشت شما به فعالیت‌های روزمره به نوع ماده شیمیایی که برای لایه‌برداری استفاده کرده‌اید بستگی دارد. از آنجا که آلفا‌هیدروکسی اسید ماده‌ای ملایم است پس از ۲۴ ساعت یا کمتر می‌توانید به فعالیت‌های روزمره و کار خود ادامه دهید. احتمالاً پوست صورت شما قرمز و خشک خواهد بود اما عوارض و ناراحتی قابل توجه دیگری وجود نخواهد داشت.

اگر لایه‌برداری را با تری‌کلرواستیک اسید انجام داده باشید احتمالاً صورت شما متورم شده و حدود یک هفته درد را در صورت خود احساس خواهید کرد. احتمالاً شما پس از حدود ۱۰ روز می‌توانید به فعالیت‌های روزمره و کارهای خود بازگردید.

پیلینگ با فنول که قوی‌ترین ماده شیمیایی برای لایه‌برداری است به زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارد. پس از انجام پیلینگ با فنول، صورت شما به شدت قرمز و ملتهب می‌شود و شما باید برای مدتی فقط از مایعات استفاده کنید زیرا به دلیل درد و تورم نخواهید توانست دهان خود را برای خوردن غذاهای معمول باز کنید. برای انجام این فرایند شما باید حداقل دو هفته مرخصی بگیرید و با خیالی آسوده استراحت کنید.

بدون توجه به نوع پیلینگی که انجام داده‌اید باید مراقبت ویژه‌ای از پوست خود در مقابل اشعه آفتاب داشته باشید. شما باید حداقل به مدت شش ماه به صورت روزانه از کرم‌ها و محافظ‌های ضد‌آفتاب استفاده کنید.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی


لایه‌برداری شیمیایی به خصوص با آلفا‌هیدروکسی اسید و تری‌کلرواستیک اسید کاملاً مطمئن و بدون خطر است.

نتایج


نتایج لایه‌برداری شیمیایی

اگر شما انتظارات واقع‌بینانه از انجام لایه‌برداری انتخابی خود داشته باشید، از نتایج حاصل از پیلینگ پس از برطرف شدن ناراحتی‌ها و تغییر رنگ‌ها راضی خواهید بود. به یاد داشته باشید که برای حفظ نتایج حاصله باید این عمل را هر چند ماه یک بار دوباره تکرار کنید.

Call Now Buttonتماس و مشاوره