عوارض جراحی پلک چست ( جای زخم، ورم، کبودی، اختلال در بینایی)

بلفاروپلاستی

به عمل جراحی زیبایی پلک یا لیفت پلک بلفاروپلاستی گفته می‌شود. جراح پوست دور پلک‌ها را در این عمل برمی‌دارد و تغییر موقعیت می‌دهد و آن را محکم روی عضلات می‌کشد تا پوست پلک‌ها صاف‌تر و کم‌چین‌ و چروک‌تر شود. جوانسازی را می‌توان با تزریق ژل یا مواد پرکننده داخل پوست دور چشم‌ها نیز انجام داد. جراحی زیبایی پلک توسط جراح پلاستیک انجام می‌شود و مانند هر عمل جراحی دیگری ممکن است عوارض احتمالی به دنبال داشته باشد. هرچند بلفاروپلاستی کاربردهای درمانی نیز دارد، زمانی‌که بر روی پلک پایین انجام می‌شود، تقریباً همواره دلایل زیبایی دارد و برای رفع حالت پف‌آلود چشم‌ها، شلی پوست و چین و چروک‌های زیر چشم انجام می‌شود که به دلیل بالا رفتن سن ایجاد شده‌اند.

پس از جراحی پلک امکان بروز همان عوارض جانبی و خطرهای شایع در هر عمل دیگری وجود دارد. برای مطلع شدن از عوارض جانبی و خطرات احتمالی جراحی پلک این مقاله را به دقت بخوانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی عوارض جراحی پلک ، انواع خدمات ارائه شده در در کلینیک پوست و مو رازی و یا برای رزرو نوبت در این مرکز با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ تماس حاصل فرمایید.

چه کسانی می‌توانند جراحی پلک انجام بدهند؟


انجام دادن جراحی پلک در صورت وجود عارضه‌های زیر می‌تواند مفید باشد:

جراحی پلک مزایای زیبایی فراوانی دارد و اگر دوست دارید چشمانی درشت‌تر یا نگاهی درخشان‌تر و شاداب‌تر پیدا کنید، می‌تواند برای شما ایده‌آل باشد.

انواع بلفاروپلاست


 • بلفاروپلاستی پلک بالا: بلفاروپلاستی پلک بالا می‌تواند زیبایی یا عملکردی باشد. جراح پوست اضافی یا لایه‌های چربی برجسته پلک بالا را که دید را در موارد شدید مختل می‌کند، در عمل بلفاروپلاستی برمی‌دارد. همچنین بلفاروپلاستی می‌تواند عملی انتخابی باشد که چشم را زیباتر می‌کند.
 • بلفاروپلاستی پلک پایین: بلفاروپلاستی پلک پایین عمدتاً زیبایی است. برای برداشتن پوست اضافی و پف پلک پایین انجام می‌شود تا چشم‌ها درشت‌تر و نگاه شاداب‌تر و هوشیارتر شود.

دوران بهبود معمول پس از بلفاروپلاستی


احتمالاً شما پس از جراحی پلک با شوق و انتظاری برای داشتن چشمانی زیباتر هستید. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که نتیجه عمل به صبر و شکیبایی نیاز دارد و نمی‌توانید تغییرات را فوراً پس از جراحی مشاهده کنید. علاوه بر این، در دوره بهبود پس از لیفت پلک، باید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید.

عوامل مختلفی مانند وضعیت سلامت کلی، سن، کیفیت پوست و تعداد برش‌های جراحی بر کیفیت و مدت زمان دوره بهبود تأثیر می‌گذارند.

اگر جراحی روی پلک بالا انجام شود، شما می‌توانید پس از 7 تا 10 روز به فعالیت‌های روزمره خود برگردید. با این حال، دوره بهبود پس از جراحی پلک پایین کمی بیشتر است و شما نباید قبل از 10 تا 14 روز فعالیت‌های روزانه معمول خود را آغاز کنید.

علائم زیر جزء عوارض عادی جراحی پلک است که پس از جراحی بلفاروپلاستی باید انتظار بروزشان را داشته باشید:

 • کبودی: علت ایجاد شدن کبودی و خون‌مردگی این است که جراحی به رگ‌های زیر پوست آسیب می‌زند. پوست در دوران بهبود از بنفش و صورتی به آبی و سبز و سپس زرد تغییررنگ می‌دهد. برطرف شدن کامل کبودی تقریباً چهار هفته زمان می‌برد.
 • ورم: ورم معمولاً صبح‌ها شدیدتر است و در طول روز کمتر می‌شود. بیشتر شدن ورم صرفاً به دلیل موقعیت افقی بدن هنگام خواب است که باعث می‌شود مایعات بیشتری دور چشم‌ها جمع شود. ورم در هفته دوم یا سوم پس از جراحی پلک شروع به کم شدن می‌کند.
 • باقی ماندن جای زخم یا اسکار: برش‌های بلفاروپلاستی معمولاً بسیار کوچک است و جراح برش‌ها را در چین‌های طبیعی پوست پلک ایجاد می‌کند. بنابراین جای زخم بلفاروپلاستی معمولاً مشخص نیست.
 • خشکی، خارش و اشک آمدن از چشم: در چند روز اول پس از عمل ممکن است چشم‌های‌تان خشک شود، بخارد و گاهی اوقات نیز اشک بیاید. همچنین چشم‌ها تا مدتی سرخ خواهد بود. تقریباً تمام بیماران میزان متفاوتی از ورم و درد خفیف را پس از بلفاروپلاستی تجربه می‌کنند.

 زمان‌بندی دوران نقاهت پس از جراحی پلک


برای این‌که به خوبی برای جراحی لیفت پلک آماده شوید، مهم است بدانید که در دوران نقاهت پس از عمل باید منتظر چه اتفاقاتی باشید. در ادامه زمانبندی دوران بهبود پس از جراحی پلک را با تمام جزئیات لازم برای‌تان توضیح می‌دهیم.

روز جراحی پلک

روز جراحی پلک

بلفاروپلاستی یک عمل سرپایی و ساده است که نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. در این روش، ابتدا متخصص داروی بی‌حسی را در منطقه درمانی تزریق می‌کند. به علت استفاده از بی‌حسی موضعی، شما در طول عمل کاملاً هوشیار خواهید بود.

کمپرس سرد بلافاصله پس از جراحی برای کاهش ورم به شما داده می‌شود که باید هر بار آن را به مدت 15 ـ 20 دقیقه روی صورت بگذارید. احتمالاً جراح هنگام ترخیص دستورات زیر را برای مراقبت بعد از عمل می‌دهد:

 • سرتان را هنگام دراز کشیدن یا حتی خوابیدن روی دو بالش بگذارید تا بالاتر قرار بگیرد و ورم کمتر شود.
 • از قطره چشم تجویزشده استفاده کنید.
 • ورزش و فعالیت‌های بدنی سنگین انجام ندهید.
 • در صورت لزوم داروی مسکن مصرف کنید.
 • برای کاهش ورم از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • در چند روز اول پس از جراحی پلک از لنز استفاده نکنید.

 هفته اول

چون تازه جراحی انجام داده‌اید، باید منتظر تغییرات چشمگیری باشید. درد، ورم، تاری دید، خارش و خشک شدن چشم‌ها و بی‌حسی در مراحل اولیه بهبود کاملاً عادی است.

درد نباید بیشتر از دو یا سه روز طول بکشد و انتظار می‌رود که ظرف چند هفته آتی کمتر شود.

 کبودی و ورم پس از جراحی پلک در دوران بهبود می‌تواند آزاردهنده باشد. اگر از خانه بیرون بروید، دیگران از روی کبودی متوجه خواهند شد که جراحی پلک انجام داده‌اید. این عوارض جانبی در یک تا دو هفته اول پس از عمل قابل‌توجه‌تر است و پس از آن رو به بهبود می‌گذارد و کمتر جلب‌ توجه می‌کند.

در اولین هفته پس از بلفاروپلاستی نباید زیاد از چشم‌های‌تان کار بکشید، پس کمتر کتاب بخوانید، تلویزیون نگاه کنید و با موبایل کار کنید.

 هفته دوم

اکثر بیماران تا هفته دوم به برنامه عادی روزمره‌شان برمی‌گردند. ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی و انجام دادن کارهای خانه با خطر کمی همراه است، اما فعالیت‌های بدنی سنگین‌تر هنوز مجاز نیست.

ورم و کبودی به احتمال زیاد پس از سپری شدن یک هفته کامل در حد چشمگیری بهتر شده است، البته ممکن است در برخی بیماران هنوز کمی مشخص باشد. در این زمان می‌توانید مقدار مصرف مسکن را کمتر کنید.

هفته‌های سوم تا چهارم

اکثر عوارض جانبی جراحی پلک تا این زمان فروکش کرده است، پس می‌توانید در آینه نگاه کنید و از نتایج نهایی عمل لذت ببرید. توصیه می‌شود که فعالیت‌های معمول ورزشی و باشگاه رفتن را تا هفته چهارم پس ازبلفاروپلاستی به تعویق بیاندازید.

 توصیه‌هایی برای مراقبت و بهبود زخم بلفاروپلاستی


توصیه‌هایی برای مراقبت و بهبود زخم بلفاروپلاستی

اگر دستورات جراح پلاستیک را درباره مراقبت پس از بلفاروپلاستی به خوبی رعایت کنید، احتمال بروز عوارض به حداقل می‌رسد و جای زخم تقریباً محو می‌شود. توصیه‌های زیر را برای مراقبت از زخم جراحی پلک رعایت کنید:

 • زخم را با ترکیب 3% پراکسید هیدروژن و آب گرم سه بار در روز یا طبق دستور جراح تمیز کنید.
 • به مدت شش ماه در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرید.
 • برای تسکین چشم‌ها و مرطوب نگه داشتنشان از قطره چشم تجویزشده استفاده کنید.
 • پماد آنتی‌بیوتیک تجویزشده یا وازلین را برای آب‌رسانی به زخم بزنید.
 • پس از استحمام یا دوش گرفتن بگذارید که محل زخم در معرض جریان هوا خشک شود. اگر مجبور بودید، پلک را با ضربات ملایم حوله خشک کنید.
 • مراقب بروز نشانه‌های عفونت ـ سرخی، درد، ترشح، داغی پوست ـ باشید.
 • به مدت شش هفته پس از جراحی ناحیه زخم را با ملایمت با ویتامین E ماساژ بدهید.
 • در وقت تعیین شده برای بررسی نتیجه عمل به کلینیک مراجعه کنید.

 8 توصیه برای کوتاه‌تر شدن دوران بهبود بلفاروپلاستی


با رعایت توصیه‌های زیر می‌توانید دوران بهبود پس از جراحی پلک را کوتاه‌تر کنید:

 • به چشم‌های‌تان استراحت بدهید: مرخصی بگیرید، از یکی از نزدیکان بخواهید که شما را به خانه برساند و بخوابید. بدن به‌طور طبیعی در زمان خوابیدن خود را التیام می‌دهد و چشم‌ها هم در زمان خواب استراحتی را که مستحقش هستند، دریافت می‌کنند.
 • خنک بمانید: لازم نیست کیسه یخ را همیشه روی صورت نگه دارید، اما حتی‌الامکان سعی کنید که گرمتان نشود. بنابراین در معرض نور خورشید قرار نگیرید، دوش آب داغ نگیرید و مدت طولانی در وان آب داغ دراز نکشید.
 • تمیز بمانید: علاوه بر این‌که باید محل زخم را تمیز و دور از محرک‌ها نگه دارید، باید غذای سالم بخورید و بهترین‌ها را در دوران نقاهت در اختیار بدنتان بگذارید. مایعات فراوان بنوشید تا بدن مواد مغذی لازم را برای بهبود در اختیار داشته باشد. نیکوتین وارد بدنتان نکنید، چون نیکوتین فرایند التیام را کند می‌کند.
 • در حالت درست بخوابید: توصیه می‌کنیم که حداقل سه تا چهار هفته پس از بلفاروپلاستی به پشت بخوابید و سرتان را بالا بگذارید. این وضعیت به کاهش ورم پلک کمک می‌کند و روند التیام را تسریع می‌کند. خوابیدن روی شکم ممکن است تصادفاً باعث آسیب دیدن زخم بلفاروپلاستی شود، پس دمر نخوابید.
 • از کمپرس سرد و کیسه یخ استفاده کنید: کمپرس سرد و کیسه یخ بهترین روش برای کاهش کبودی و ورم پس از جراحی پلک است. از حوله تمیز استفاده کنید و یخ را مستقیم و بدون پوشش روی زخم نگذارید.
 • عینک آفتابی بزنید. چشم‌ها در یک تا دو هفته بعد از بلفاروپلاستی به نور خورشید حساس است و آفتاب ممکن است باعث تحریک، سرخی و درد چشم شود. بنابراین توصیه می‌کنیم عینک آفتابی پولاریزه بزرگ به چشم بزنید تا به خوبی از چشم‌های‌تان در برابر نور خورشید محافظت کند.
 • ضدآفتاب بزنید: تماس بیش از حد با نور خورشید می‌تواند فرایند التیام پلک را مختل کند و باعث رشد بیش از حد و هایپرپیگمانتاسیون (تیره شدن) جای زخم شود. به همین دلیل است که پس از بهبود یافتن زخم حداقل به مدت یک تا سه ماه از بلفاروپلاستی باید ضدآفتاب بزنید تا پلک‌های‌تان بدون عوارض بهبود یابد.
 • از دست زدن به چشم‌ها و مالیدن و خاراندنشان خودداری کنید: چند روز اول پس از بلفاروپلاستی ممکن است کمی آزاردهنده باشد. پس با وسوسه دست زدن به چشم‌ها و خاراندنشان بجنگید. به هیچ وجه به چشم‌های‌تان دست نزنید، چون ممکن است زخم‌ پلک را تحریک کنید و زخم باز شود.

عوارض احتمالی جراحی پلک


عوارض احتمالی جراحی پلک

بلفاروپلاستی معمولاً عمل ساده‌ای است که عوارض جانبی آن حداقل است. جراح پلاستیک خوب عوارض احتمالی بلفاروپلاستی را قبل از موافقت با انجام عمل به شما اطلاع می‌دهد. درهرحال عوارض احتمالی جراحی پلک به شرح زیر است:

 • ادم (ورم یا پف) و اکیموز (خون‌مردگی یا کبودی) تا حدی طبیعی است: شدت ورم و کبودی به تکنیک جراح پلاستیک و ویژگی‌های بیمار بستگی دارد. برخی بیماران سریع‌تر بهبود می‌یابند و عده‌ای پوستشان راحت‌تر کبود می‌شود.
 • میلیا: کیست میلیوم برآمدگی سفیدرنگی است که ممکن است کنار خط برش ایجاد شود. میلیا کراتین یا پوسته‌هایی است که زیر سطح پوست گیر می‌افتد و جراح پلاستیک می‌تواند آنها را به راحتی بیرون بیاورد.
 • عفونت: رعایت نکردن بهداشت گاهی اوقات باعث عفونت کردن زخم بعد از جراحی می‌شود. برای درمان عفونت باید آنتی‌بیوتیک مصرف کنید.
 • خونریزی: رگ خونی شل گاهی اوقات همچنان پس از جراحی خونریزی می‌کند. اگر کمپرس خونریزی را متوقف نکرد، باید به جراح مراجعه کنید.
 • باقی ماندن جای زخم: اسکار بلفاروپلاستی در صورت بهره‌گیری از درمان مناسب پس از جراحی باید بسیار کوچک و تقریباً محو باشد. اسکار در موارد نادر آن‌قدر شدید می‌شود که بر چین عادی پلک اثر می‌گذارد.
 • لاگوفتالموس: لاگوفتالموس به وضعیتی گفته می‌شود که چشم کاملاً بسته نمی‌شود. این عارضه معمولاً پس از جراحی پلک بالا مشاهده می‌شود. چنانچه لاگوفتالموس در اوایل دوران بهبود مشاهده شود، انتظار می‌رود که ظرف یک سال بهبود یابد.
 • اختلال دید: اختلال دید به صورت تاری دید و تغییر دید بروز می‌یابد و معمولاً در مراحل اولیه دوران بهبود تجربه می‌شود.

 علائم نگران‌کننده پس از بلفاروپلاستی


امکان پیشگیری از بعضی عوارض جانبی بلفاروپلاستی وجود ندارد، بااین‌حال لازم است از علائم نگران‌کننده‌تری که به درمان پزشکی نیاز دارد، اطلاع داشته باشید:

 • خونریزی ناحیه جراحی
 • تغییر شدید بینایی
 • نشانه‌های عفونت دور موضع جراحی
 • ورم و درد شدید
 • دردی که با مصرف مسکن آرام شود
 • مشکلات تنفسی
 • بیهوش شدن
 • شل شدن بخیه‌ها
 • سرخ شدن دور جای زخم
 • حالت تهوع و استفراغی که پس از سه ساعت برطرف نشود
 • هر نوع ترشح از زخم
 • دمای بالای 38 درجه سانتی‌گراد

پرسش‌های متداول پس از جراحی پلک


آیا نتایج بلفاروپلاستی زیبایی دائمی است؟

برای جراحی زیبایی پلک، نتایجی طراحی می‌شوند که دارای ماندگاری بالایی باشند. با این حال، خاصیت کشسانی پوست، کیفیت چربی زیر پوست و عضلات صورت در طول زمان تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند پیری و شرایط محیطی تغییر می‌کند. پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که با استفاده منظم از مرطوب‌کننده و محافظت در برابر آفتاب، از پوست حاشیه چشم‌های خود مراقبت کنند تا نتایج جراحی پلک به بیشترین مدت ممکن ماندگاری داشته باشند.

جایگزینی برای جراحی پلک پایین وجود دارد؟

هرچند جراحی پلک پایین اثر چشمگیر و ماندگاری بر زیبایی پلک پایین دارد، تنها روش بهبود ظاهر پلک پایین نیست. ژل‌ها و فیلرهایی مانند بلوترو، ژوویدرم، رستیلن و … را می‌توان برای پر کردن فرورفتگی‌ها در پلک پایین، به ویژه ناودان اشکی تزریق کرد. همچنین این تزریق‌ها حلقه‌های تیره زیر چشم را نیز روشن می‌کند. نوروتوکسین‌هایی مانند بوتاکس، زئومین و دیسپورت را می‌توان برای صاف کردن چین و چروک‌های دور چشم‌ها، به‌ویژه خطوط پنجه کلاغی تزریق کرد ـ خطوط پنجه‌کلاغی خطوط خنده‌ای است که در گوشه بیرونی چشم‌ها ایجاد می‌شود. لیزردرمانی پوست به تنهایی یا در کنار بلفاروپلاستی می‌تواند چروک‌های پلک‌های پایین را صاف کند. در جلسه مشاوره از پزشک معالجتان درباره روش‌های موجود برای جوانسازی پلک پایین سؤال کنید و با همفکری هم طرح درمانی را که بیشترین تناسب را با ویژگی‌ها و خواسته‌های‌تان دارد، تهیه کنید.

پلک‌ها تا چه مدت پس از بلفاروپلاستی سرخ می‌ماند؟

اکثر بیماران سرخی مختصری را نزدیک محل جراحی مشاهده می‌کنند، اما تعدادی نیز با سرخ شدن کل پلک مواجه می‌شوند. در هرحال برطرف شدن کامل تغییر رنگ پس از جراحی پلک دو تا سه هفته طول می‌کشد.

 پس از جراحی پلک می‌توانم به پهلو بخوابم؟

به پهلو نخوابید، چون این وضعیت ورم را بیشتر می‌کند. توصیه می‌کنیم حداقل تا دو هفته پس از جراحی به پشت بخوابید و سر را بالا بگذارید.

 چند وقت پس از جراحی پلک می‌توانم موهایم را بشویم؟

سرتان را پنج روز پس از جراحی پلک می‌توانید بشویید، البته باید از فراورده‌های ملایمی مانند شامپو بچه استفاده کنید تا احتمال تحریک شدن زخم جراحی کمتر شود.

 چند وقت پس از جراحی می‌توانم آرایش کنم؟

حداقل تا سه هفته پس از جراحی هیچ چیزی به چشم‌ها نزنید. چشم‌ها تا مدتی بیش از حد حساس است و حتی لوازم آرایشی و فراورده‌های معمول مراقبت از پوست می‌تواند چشم‌ها را تحریک کند. اگر مطمئن نیستید که از چه فراورده‌هایی نباید استفاده کنید، حتماً با جراح مشورت کنید.

 پس از جراحی پلک می‌توانم تلویزیون ببینم؟

بهتر است در اوایل تلویزیون نبینید، چون تماشای تلویزیون به چشم‌ها فشار می‌آورد. سه تا پنج روز پس از بلفاروپلاستی از انجام دادن هر فعالیتی که به چشم‌ها فشار می‌رود، خودداری کنید.

 بخیه‌ها چه مدت پس از بلفاروپلاستی کشیده می‌شود؟

جراح پلاستیک بخیه‌ها را چهار تا هفت روز پس از جراحی می‌کشد. بخیه جذبی نیازی به کشیدن ندارد، چون خودبه‌خود متلاشی و جذب می‌شود.

پس از جراحی پلک چه چیزی باید به جای زخم بزنم و جای زخم چطور درمان می‌شود؟

می‌توانید چشم‌های‌تان را شش هفته پس از جراحی با ملایمت با ویتامین E و کره کاکائو ماساژ بدهید تا جای زخم به حداقل برسد.

 پس از بلفاروپلاستی چطور باید صورتم را بشورم؟

صورت را از زیر چشم‌ها با احتیاط با دستمال نرم پاک کنید. پس از سه تا هفت روز می‌توانید دوباره از صابون‌های ملایم استفاده کنید.

Call Now Buttonتماس و مشاوره