عمل زیبایی بینی: راه های کاهش ورم بعد از جراحی

عمل زیبایی بینی

برای اکثر افرادی که به جراحی زیبایی بینی می‌روند، مهم است که بدانند چه مدت طول می‌کشد تا ورم پس از جراحی رینوپلاستی کاملاً بهبود یابد. در عمل رینوپلاستی، نتایج نهایی عمل عموماً پس از سه ماه قابل مشاهده هستند. در واقع، برای بسیاری از افراد، حدود یک سال یا بیشتر طول می‌کشد تا ورم بینی به طور کامل رفع شده و ظاهر نهایی بینی مشخص شود. این معنی ندارد که بینی شما تا آن زمان ظاهر قابل قبولی نخواهد داشت، بلکه در طول این دوره، بینی در حال بهبود است. اگر قصد انجام جراحی بینی را دارید و همچنین درباره بارداری یا تازه زایمان فکر می‌کنید، توصیه می‌شود قبل از جراحی یک جلسه مشاوره داشته باشید. در این جلسه، می‌توانید تمام سوالات خود را مطرح کنید. جراحی بینی در بسیاری از موارد غیرقابل بازگشت است، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که قبل از اقدام به جراحی، تمام اطلاعات مورد نیاز درباره وضعیت خود را به دست آورده‌اید. برخی از نگرانی‌ها درباره بارداری پس از جراحی بینی ممکن است از بین برود.

روند طبیعی ورم پس از عمل رینوپلاستی

روند طبیعی ورم پس از عمل رینوپلاستی

در شکل بالا، می‌توانید میزان ورم پس از جراحی بینی را بر اساس زمان مشاهده کنید. در ابتدا، بعد از جراحی، ممکن است بینی به اندازه‌ای بیشتر از اندازه طبیعی آن متورم شود. این ورم التهابی پس از جراحی بینی موقتی است و به سرعت کاهش خواهد یافت. در هفته اول، گچ بینی برداشته می‌شود و اکثر افراد در این زمان کمی تورم در ناحیه بینی دارند. بیشتر افراد در این مرحله احساس راحتی کرده و قادر به برگشت به کار و حضور در جمع عمومی می‌باشند.

معمولا تا پایان هفته ی دوم، بیشترین میزان تورم بینی برطرف شده است به طوری که ظاهر بینی فرد برایش قابل قبول تر خواهد بود. معمولا حدود یک ماه طول می کشد تا تورم بینی تا حدی کاهش یابد که فرد از ظاهر بینی خود احساس خشنودی کند. به هر حال در این زمان، بینی هنوز شکل اصلی را ندارد وبرای عکسبرداری مناسب نیست. پس از گذشت سه ماه، بینی اغلب افراد خوش عکس تر خواهد شد. به این دلیل است که به افراد توصیه می شود که برای یک رویداد خاص، مثل جشن عروسی، 3 تا 6 ماه صبر کنند. مرحله ی نهایی کاهش ورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی، زمان بسیار طولانی تری، یک سال یا بیشتر طول می کشد.
از آن جا که همه ی ما متفاوت هستیم، واکنش هر کس نسبت به عمل زیبایی بینی متفاوت است. برخی افراد دچار ورم کمی می شوند، در حالی که برخی دیگر ورم بیشتری خواهند داشت و زمان بیشتری هم برای بهبودی آن طول می کشد. میزان ورم ناشی از عمل رینوپلاستی بسیار متفاوت است و تا حد زیادی به قسمت هایی از بینی که تحت جراحی قرار گرفته، تکنیک های به کار رفته در جراحی (باز یا بسته)، ضخامت پوست، مراقبت های بعد از عمل و توانایی بدن در بهبودی بستگی دارد. ماساژ دادن استخوان‌های بینی یکی از مراقبت‌های مهم پس از عمل زیبایی بینی (رینوپلاستی) یا جراحی ترمیمی بینی است.ماساژ بینی بعد از جراحی برای خوش فرم‌تر کردن بینی مفید است.

هر چه وسعت عمل جراحی بیشتر باشد، ورم بینی بیشتر خواهد بود و زمان طولانی تری برای بهبودی آن طول خواهد کشید. تورم در نوک بینی نسبت به سایر قسمت های آن دیرتر برطرف می شود. در روش رینوپلاستی باز که طی آن برش های خارجی در پایه ی بینی ایجاد می شود، تورم نسبت به روش رینوپلاستی بسته بیشتر و طولانی تر است. افرادی که پوست ضخیم تری دارند، دچار تورم بیشتری خواهند شد. ورم ناشی از عمل زیبایی بینی را می توان اغلب از طریق چسب زدن روی بینی (در صورتی که پوست قابلیت تحمل چسب را داشته باشد)، رژیم غذایی و یا تزریق داروهای استروئیدی در داخل بینی که با عنوان تزریق مواد کنالوگ kenalog شناخته می شود، کنترل کرد.

راه های کاهش ورم بینی ناشی از عمل زیبایی

راه های کاهش ورم بینی ناشی از عمل زیبایی

تورم بینی پس از عمل زیبایی بینی، بخش طبیعی و ضروری در روند بهبودی بینی است. ما درک می کنیم که چقدر شما برای دیدن نتایج نهایی عمل بینی تان بدون هیچ گونه تورم ناشی از عمل جراحی بینی، مشتاق هستید، اما شما باید تا زمانی که این ورم خودبخود کاهش یابد، صبور باشید. در اینجا برخی نکات مفید در مورد کنترل تورم بینی ناشی از رینوپلاستی را ارائه نموده ایم. اما باید توجه داشته باشید که پیروی از این نکات، باعث بهبودی ورم بینی شما به میزان قابل توجهی نخواهد شد، هرچند تا حدودی می تواند به کاهش ورم بعد از جراحی بینی کمک کند.

  • سرتان را بالا تر از تنه نگه دارید. با توجه به دستورالعمل های مراقبتی پیش و پس از عمل که توسط جراح و تیم مراقبتی بیمار ارائه می شود، به شما توصیه می کنیم که در هنگام استراحت و یا خواب، با قرار دادن حداقل دو بالش زیر سرتان، آن را بالاتر از سطح بدن قرار دهید، چون این کار کمک می کند تا مایع باقی مانده در بینی تان خارج شود.
  • آب زیادی بنوشید، چون اگر آب بدن شما به اندازه ی کافی باشد، به کاهش تورم بعد از عمل زیبایی بینی کمک می کند.
  • از مصرف نمک پرهیز کنید و از غذاهای غنی از ویتامین K استفاده کنید، غذاها و نوشیدنی های شور، باعث می شود بدن مایعات اضافه را در خود نگه دارد، پس تا حد امکان از مصرف آن ها خودداری کنید. مطمئن شوید که در رژیم غذایی تان میزان متناسبی از سبزیجات و سایر غذاهای شامل ویتامین K وجود داشته باشد.
  • از دوش آب داغ، سونا یا جکوزی استفاده نکنید: قرار گرفتن در معرض بخار گرم می تواند باعث بدتر شدن تورم و جدا شدن گچ بینی شما شود. بنابراین بهتر است تا یک هفته پس از عمل زیبایی بینی و پس از برداشتن گچ بینی از رساندن آب یا بخار داغ به صورتتان خودداری کنید.
  • تنباکوی کوهی: با وجوداین که تایید علمی درباره تاثیر تنباکو وجود ندارد، بسیاری از مراجعین درباره ی اثراین ماده بر کاهش ورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی در اینترنت مطالعه می کنند و به همین دلیل از پزشک درباره ی مصرف آن سوال می کنند. تنباکوی کوهی را می توان از داروخانه ها یا عطاری ها خرید کرد. شما باید قبل از استفاده از این ماده با پزشک متخصص گیاهان دارویی مشورت کنید. قبل از مصرف این ماده، تصمیم خود را برای استفاده از آن،با دکتر جراح بینی خود در میان بگذارید. تنباکوی کوهی به دو شکل خوراکی یا موضعی وجود دارد. نوع خوراکی آن می تواند باعث رقیق شدن خون شود و به همین دلیل در لیست داروهایی قرار می گیرد که باید قبل از عمل عمل زیبایی بینی از مصرف آنها خودداری شود. باز هم تاکید می شود که در مورد مصرف آن با جراح مشورت کنید. نوع موضعی این ماده را نمی توان بطور مستقیم بر روی بینی پس از عمل جراحی قرار داد چون در این زمان گچ بینی یا اسپلینت روی بینی را پوشانده است. در این حالت بسیار مهم است که گچ بینی شما با ژل تنباکوی کوهی تماس نداشته باشد زیرا ممکن است باعث شل شدن یا افتادن آن شود. قبل از عمل جراحی بینی اطلاعات بیشتری در مورد این ماده و نحوه ی مصرف آن به دست آورید.
  • از کمپرس آب سرد یا یخ به مدت 20 دقیقه در هر یک ساعت استفاده کنید، اما توجه داشته باشید که نباید یخ به طور مستقیم بر روی بینی یا پوست قرار گیرد. شما می توانید از کمپرس آب سرد بر روی پیشانی و گونه های خود در صورت تحمل آن استفاده کنید. از کمپرس آب سرد برای مدت 20 دقیقه یا تا زمانی که احساس ناراحتی کنید، استفاده کنید و سپس به مدت 40 دقیقه این کار را متوقف کنید. این عمل را 2 یا 3 بار تکرار کنید، اما مراقب باشید که یخ مستقیما بر روی پوست یا بینی شما قرار نگیرد. این کارتنها به دلیل زیادی سرد بودن یخ نیست (که جریان خون به پوست را تحت تاثیر قرار می دهد)، بلکه دلیل دیگر آن این است که نمی خواهیم فشار زیادی به ساختار جدید و حساس بینی وارد شود. گچ بینی به منظور محافظت از ساختار بینی قرار داده شده است. یخ ممکن است موجب مرطوب شدن و شل شدن یا جدا شدن این گچ شود.
  • برای بهبودی کامل خود صبور باشید. انتظار برای برطرف شدن کامل تورم بعد از تقبل  قیمت عمل زیبایی بینی بسیار سخت است، مخصوصا در صورتی که بخواهید در یک مراسم خاص و برای یک رویداد خاص شرکت کنید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به خودتان زمان کافی بدهید تا این ورم برطرف شود و همچنان به فعالیت های عادی پس از عمل بینی ادامه دهید. در نظر داشته باشید که حدود 90% از مراجعین عمل رینوپلاستی، پس از گذشت 14 روز از عمل جراحی به راحتی می توانند در بین عموم افراد حاضر شوند. در این مرحله، کبودی صورت به طور کامل محو شده است و اگر هنوز ورمی وجود دارد، بسیار جزئی است و تنها برای خود فرد مشخص است. بنابراین برای شرکت در هر مراسم یا جشنی به راحتی برنامه ریزی کنید. با این حال چنانچه این مراسم تا حد زیادی برای شما مهم است، مثل جشن عروسی خودتان، بهتر است به خودتان 3 ماه زمان بدهید تا بهبودی بیشتری حاصل شود.
Call Now Buttonتماس و مشاوره