عمل جراحی پروتز چانه: هزینه و عوارض

عمل جراحی پروتز چانه

با استفاده از پروتز چانه، می‌توان تناسب چانه را افزایش داده و توازن آن با سایر اجزای صورت را بهبود بخشید. همچنین، در برخی موارد، کاهش اندازه چانه می‌تواند به تناسب اجزای صورت کمک کند. اغلب داشتن چانه ضعیف باعث می‌شود گردن فرد چاق به نظر برسد و ممکن است باعث بزرگ و برجسته شدن بینی نسبت به سایر اجزای صورت شود. با انجام جراحی پروتز چانه، می‌توان توازن و هماهنگی لازم بین اجزای صورت را ایجاد کرده و ساختار کلی چهره فرد را بهبود بخشید. جراحی پروتز چانه شامل استفاده از انواع پروتزهای مختلف است و در ادامه به بحث در مورد انواع پروتز چانه، عوارض مرتبط با آن و هزینه‌های مربوطه می‌پردازیم. همچنین، بزرگ و برجسته کردن چانه می‌تواند با استفاده از تزریق ژل یا چربی به چانه انجام شود که نسبت به جراحی پروتز چانه، روشی کمتر تهاجمی است.

در کلینیک رازی علاوه بر تزریق چربی و تزریق ژل در چانه برای زیبایی و افزایش سایز چانه از پروتز نیز استفاده می شود. جایگذاری پروتز چانه می تواند ظاهر صورت فرد را به شدت تحت تاثیر خود قرار دهد و اکثر جراحان عمومی می توانند این عمل جراحی را برای افراد متقاضی که به دنبال افزایش اندازه و اصلاح ظاهر چانه خود هستند، انجام دهند.

افراد مناسب برای استفاده از پروتز چانه


افراد مناسب برای استفاده از پروتز چانه

عمل زیبایی چانه می تواند مزایای زیبایی زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد. به هر حال کاندیدهای مناسب برای استفاده از جراحی زیبایی چانه عبارتند از:

  1. افرادی که چانه آنها عقب رفتگی دارد
  2. افرادی که چانه های نوک تیز یا مربعی دارند
  3. افرادی که اندازه بینی آنها در صورت برجسته به نظر می رسد
  4. افرادی که گردن گوشتالو و فربه دارند

عمل جراحی پروتز چانه و جراحی فک می تواند وضعیت فک را اصلاح کرده و توازن لازم را برای ظاهر یک بینی بزرگ در صورت ایجاد نماید. پروتز چانه اغلب به همراه رینوپلاستی (عمل جراحی زیبایی بینی) انجام می شود تا به این ترتیب بتوان به بهترین نتایج زیبایی برای فرد دست پیدا کرد. علاوه بر این ممکن است پروتز چانه به همراه حجیم کردن سایز لب های فرد انجام شود تا توازن کلی صورت فرد پس از درمان بهبود یابد. افرادی که به دنبال استفاده از عمل جراحی بزرگ کردن چانه هستند، نباید دارای شرایط زیر باشند:

  1. وضعیت سلامتی ضعیف داشته باشند
  2. انتظارات غیر منطقی درباره نتایج حاصل از جراحی چانه داشته باشند
  3. داروهای خاص در شش ماه قبل از انجام عمل جراحی زیبایی فک و چانه مصرف کرده باشند (مصرف بعضی داروهای خاص می تواند بر رشد استخوان تاثیر گذاشته و باعث ایجاد برآمدگی در محل زخم ها شود)
  4.  از بیمار قلبی رنج ببرند یا فشار خون بالا داشته باشند
  5. داروهای ضد انعقاد خون مصرف کرده باشند

ظاهر چانه پس از این روش درمانی


ظاهر چانه پس از عمل جراحی پروتز چانه

ظاهر پروتز چانه به مواد استفاده شده برای ساخت پروتز و تولید کننده این مواد بستگی دارد. پروتز های چانه که بطور خاص از مواد سیلیکونی ساخته می شوند، شبیه به گارد محافظ کلاه های ایمنی هستند که در ورزش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در این حالت جراح ممکن است پروتز را خم کند تا به این ترتیب ظاهر آن را با توجه به نیاز خود اصلاح نماید. هنگامی که عمل جراحی پروتز چانه انجام شد، پروتز چانه باید یک ظاهر قوی و خط فک طبیعی برای بیمار ایجاد کند. بعضی از جراحان پلاستیک می توانند با استفاده از نرم افزارهای مخصوص کامپیوتری مزایای جراحی زیبایی چانه را به بیمار نشان دهند و به این ترتیب بیمار می تواند درک مناسب از ظاهر چانه خود پس از انجام عمل جراحی داشته باشد.

عمل جراحی بزرگ کردن چانه


برای بزرگ‌ کردن چانه‌هایی که عقب رفتگی دارند، می‌توان از روش‌های مختلفی مانند پروتز چانه، تزریق ژل به چانه و تزریق چربی به چانه استفاده کرد. در این روش، پروتز چانه زیر پوست قرار می‌گیرد و می‌تواند ظاهری قوی و مناسب برای چانه فراهم کند. این روش باعث ایجاد یک ظاهر متوازن و جذاب برای چانه می‌شود که به نظر سایر افراد به طور کاملاً طبیعی می‌رسد. عمل پروتز چانه به عنوان یک راهکار ایده‌آل جهت تغییر ظاهر و اندازه چانه برای افراد مورد نیاز است.

عمل بزرگ‌کردن چانه عموماً به صورت جراحی خارجی با استفاده از تجهیزات جراحی انجام می‌شود، اما امکان انجام جراحی چانه در بیمارستان نیز وجود دارد. مدت زمان درمان در این روش بستگی به عوامل متعددی دارد، اما معمولاً مدت زمان این جراحی حدود 45 دقیقه تا یک ساعت و نیم است. مدت زمان مشخص بستگی به اولویت‌ها و نیازهای جراح و بیمار و نوع بی‌هوشی مورد استفاده (موضعی یا عمومی) دارد.

شکاف های لازم در زمان انجام عمل جراحی در ناحیه زیر چانه یا داخل دهان بین لثه و لب پایین ایجاد می شوند. به هر حال شکاف های ایجاد شده در داخل دهان به احتمال بیشتر مستعد ایجاد باکتری و ورود این باکتری به بدن هستند، اما هنگام استفاده از این روش هیچ جای زخمی بر روی صورت بیمار مشاهده نخواهد شد. هنگامی که شکاف های مورد نیاز برای انجام عمل جراحی ایجاد شد، پروتز چانه در محل قرار گرفته و جلوی استخوان فک قرار می گیرد. در ادامه جراح ظاهر پروتز را با توجه به توازن آن با سایر اعضای صورت بررسی می کند و ممکن است در صورت نیاز ظاهر پروتز را اصلاح کرده یا مکان آن را تغییر دهد تا به این ترتیب از دستیابی به یک ظاهر مناسب برای بیمار مطمئن شود. پس از انجام این کار، پروتز چانه در محل قرارگیری آن بخیه زده می شود و عمل جراحی کامل می گردد. بخیه های ایجاد شده در داخل دهان پس از حدود 10 روز به خودی خود حل می شوند و نیازی به کشیدن آنها وجود ندارد. اما در صورت استفاده از بخیه های خارج از دهان برای عمل جراحی لازم است این بخیه ها پس از مدت زمان تقریباً مشابه توسط پزشک کشیده شوند.

عوارض


یکی از سوال هایی که اغلب توسط افرادی که به دنبال انجام عمل چانه پرسیده می شود این است که: «آیا عمل جراحی چانه ایمن و بی خطر است؟» در جواب به این سوال باید گفت که در موارد نادر جراحی زیبایی چانه نیز مشابه سایر انواع عمل های جراحی دارای عوارض جانبی می باشد. در این حالت کبودی و ورم می تواند تا شش هفته در صورت مشاهده شود و بیمار باید انتظار مواجه شدن با این شرایط را پس از عمل جراحی داشته باشد. علاوه بر این عوارض مربوط به داروهای بی هوشی نیز می تواند در فرد مشاهده شود و معمولاً این عوارض سیستم تنفسی فرد را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

عوارض پروتز چانه شامل تغییر موقعیت پروتز پس از جایگذاری آن می‌شود. در این موارد، ممکن است نیاز به انجام جراحی دوباره برای تصحیح موقعیت پروتز و بازگرداندن آن به موقعیت صحیح باشد. همچنین، احتمال عفونت در محل جراحی نیز یکی از عوارض پروتز چانه است. با استفاده از داروهای ضد باکتری و آنتی‌بیوتیک، امکان کنترل موثر عفونت وجود دارد. برای عمل جراحی چانه، احتمال وارد آمدن آسیب به اعصاب کوچک در ناحیه چانه وجود دارد و این ممکن است منجر به از دست دادن حس در لب و چانه بعد از جراحی شود. این عوارض جانبی ممکن است در اثر انجام این روش درمانی رخ دهند.

هزینه و قیمت


هزینه پروتز فک و قیمت پروتز چانه معمولاً هزینه داروی بی هوشی، داروهای مورد نیاز قبل و پس از عمل جراحی، هزینه اطاق عمل، و سایر هزینه های مربوط به عمل جراحی را در بر نمی گیرد. این موضوع در حالی است که بیمار معمولاً نیاز به در نظر گرفتن همه این هزینه ها برای تعیین مبلغ دقیق هزینه جراحی زیبایی چانه خود دارد. هنگامی که با یک جراح زیبایی درباره عمل جراحی بزرگ کردن چانه صحبت می کنید، مهم است که قبل از عمل جراحی یک برآورد مناسب از کل هزینه پروتز چانه داشته باشید تا به این ترتیب بتوانید درباره این روش درمانی تصمیم گیری نهایی را انجام دهید. به هر حال بعضی از جراحان پلاستیک از طرح های تامین مالی خاص برای ایجاد استطاعت مالی جهت پرداخت هزینه های درمان برای بیماران خود استفاده می کنند و شما می توانید در صورت نیاز درباره این روش ها با جراح خود صحبت کنید.

 سوالات متداول


پروتز چانه از چه جنسی ساخته شده است؟

پزشکان از ایمپلنت‌های سیلیکونی جامد برای برجسته سازی چانه استفاده می‌کنند تا نتایجی طبیعی و قابل اطمینان به دست آید.

آیا جراحی برجسته سازی چانه نیازمند بیهوشی عمومی یا بستری شدن است؟ 

آیا جراحی برجسته سازی چانه نیازمند بیهوشی عمومی یا بستری شدن است؟

جراحی برجسته سازی چانه با پروتز چانه، با بیهوشی عمومی انجام می‌شود، معمولاً بیمار در همان روز جراحی نیز ترخیص می‌شود و نیازی به بستری نیست.

جراحی پروتز چانه چقدر طول می‌کشد؟ 

جراحی برجسته سازی چانه حدوداً یک ساعت طول می‌کشد به پیچیدگی جراحی بستگی دارد.

درباره جای زخم و اسکار پس از جراحی پروتز چانه بیشتر توضیح دهید؟

برش در لثه زیرین لب زده می‌شود و به همین خاطر زخم‌ها داخل دهان پنهان می‌ماند. برش نیز در عرض پنج الی هفت روز التیام می‌یابد.

آیا به پانسمان مخصوصی پس از جراحی برجسته سازی چانه نیاز است؟

 پس از جراحی برجسته سازی چانه، یک پانسمان حمایتی صورت در آخر جراحی برای بیمار استفاده می‌شود تا به او در کنترل تورم کمک کند و از حرکات بعد از عمل بکاهد. این پانسمان را باید تا یک هفته صبح و شب روی صورت نگاه داشت.

آیا می‌توان جراحی برجسته سازی چانه را بطور همزمان با سایر عمل‌ها انجام داد؟

آیا می‌توان جراحی برجسته سازی چانه را بطور همزمان با سایر عمل‌ها انجام داد؟

 بله، برجسته سازی صورت معمولاً بصورت همزمان با رینوپلاستی یا سایر جراحی‌های صورت همچون لیفت صورت، لیفت ابرو، برجسته سازی گونه یا کاهش و یا جراحی و برجسته سازی سینه یا لیپوساکن انجام می‌شود. آن جراحی که برای شما مناسب و بی خطر باشد تا با هم انجام شوند به سلامت عمومی، اهداف و عمل‌های فردی شما بستگی دارد.

چه تضمینی برای جراحی برجسته سازی لب وجود دارد؟ 

پزشکان این موضوع را درک می‌کنند که تصمیم گیری برای انجام برجسته سازی چانه با جراحی پروتز چانه می‌تواند تصمیم سخت و دلهره آور برای شما باشد. هدف آنها این است که کاملاً نگرانی‌ها و اهداف شما را متوجه شوند و پیش از آنکه بر روی یک طرح درمانی که مصالح شما به بهترین وجه در آن لحاظ شده باشد توافق کنند، به دقت صورت شما را ارزیابی نمایند. اگر به هر دلیل برای جراحی برجسته سازی صورت مناسب نبودید، به شما توصیه خواهد شد تا این عمل را انجام ندهید. پزشک تمام اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان خواهد گذاشت و تمام حمایتی که پیش، حین و پس از جراحی نیاز دارید را برایتان فراهم خواهد کرد.

دوران ریکاوری پس از این عمل چقدر طول می‌کشد؟ 

درد/ ناراحتی خفیف در 3 الی 5 روز عمل مورد انتظار است. بیماران می‌توانند پس از یک هفته به فعالیت‌های روزانه نرمال خود بازگردند، ولی از ورزش‌های سنگین یا فعالیت‌های شدید برای 6 هفته باید خودداری شود، از جمله هرگونه ورزش تماسی.

درباره نتایج پس از جراحی پروتز چانه بیشتر توضیح دهید؟ 

نتایج بسیار ظریف بوده و کاملاً ظاهری طبیعی دارد. اهداف جراحی برجسته سازی لب بازیابی ظاهر جذاب صورت از لحاظ زیبایی شناختی است، که در تعادل به ویژگی‌های چهره شما باشد یعنی ظاهری طبیعی داشته باشد و غیرنرمال به نظر نرسد. به یاد داشته باشید که ممکن است 6 هفته یا بیشتر طول بکشد تا نتایج نهایی خود را نشان دهد.

نتایج این عمل چقدر دوام دارد؟

نتایج جراحی برجسته سازی لب دائمی است ولی باید ذکر شود که با افزایش سن شما، چانه نیز به مرور زمان تغییر خواهد کرد. برای مثال، بافت اطراف چانه بخاطر تغییرات افزایش سن و تحت تأثیر جاذبه تغییراتی را تجربه خواهد نمود.

آیا گزینه جایگزینی برای پروتز چانه وجود دارد؟

بله، اگر جراحی برجسته سازی چانه برایتان مناسب نباشد یا علاقه‌ای به آن نداشته باشید، شکل دهی چانه بدون نیاز به جراحی و با استفاده از محصولات قابل تزریق همچن اولنس یا رستیلن می‌تواند بهبودی خوبی را در شکل و تعادل صورت فراهم آورد آن هم تنها با یک بی حسی موضعی ساده. این نوع درمان را باید برای رسیدن به نتایج دلخواه و حفظ آن چند باره تکرار کرد.

Call Now Buttonتماس و مشاوره