زیبایی شکم با لیپوماتیک: مراحل انجام جراحی و نکات مهم بعد از عمل

زیبایی شکم با لیپوماتیک

سن که بالا می‌رود، بسیاری از زنان و مردان متوجه توده‌های چربی مقاومی می‌شوند که در ناحیه‌های مختلف بدن، به ویژه شکم انباشته شده است. سختگیرانه‌ترین رژیم‌های لاغری و ورزش منظم نیز تاثیری بر آب شدن این چربی‌ها ندارد، حتی اگر ناحیه‌های اطراف لاغرتر شود، شکم همچنان برآمده و بدشکل باقی می‌ماند. لیپوماتیک یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی است که به راحتی چربی‌های مقاوم در برابر رژیم لاغری و ورزش را از بین می‌برد و اندامی خوش‌تراش و عضلانی خلق می‌کند.

مزایای لیپوماتیک شکم


لیپوماتیک شکم یک عمل پیکرتراشی ایمن است که مزایای زیر را به بیماران ارائه می‌دهد:

 • از بین بردن چربی‌های اضافی
 • بهبود تناسب اندام کلی بدن
 • کاهش خطر ابتلا به مشکلات ناشی از اضافه وزن، مانند بیماری قلبی و سکته مغزی
 • ارتقاء اعتماد به نفس

سن که بالا می‌رود، بسیاری از زنان و مردان متوجه توده‌های چربی مقاومی می‌شوند که در ناحیه‌های مختلف بدن، به ویژه شکم انباشته شده است. سختگیرانه‌ترین رژیم‌های لاغری و ورزش منظم نیز تاثیری بر آب شدن این چربی‌ها ندارد، حتی اگر ناحیه‌های اطراف لاغرتر شود، شکم همچنان برآمده و بدشکل باقی می‌ماند. لیپوماتیک یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی است که به راحتی چربی‌های مقاوم در برابر رژیم لاغری و ورزش را از بین می‌برد و اندامی خوش‌تراش و عضلانی خلق می‌کند.

مراحل انجام لیپوماتیک شکم


مراحل انجام لیپوماتیک شکم

لیپوماتیک عملی با حداقل تهاجم است که یک تا دو ساعت طول می‌کشد. جراح برش‌های بسیار کوچکی را ایجاد می‌کند و محلول بی‌حسی تامنست را از راه این برش‌ها و به وسیله کانولای مرتعش وارد بدن می‌کند. پس از آن که موضع بی‌حس شد، جراح با کانولای مرتعش مکنده‌ی مخصوصی که برای پیکرتراشی ناحیه مورد نظر طراحی شده است، چربی اضافی را تخلیه می‌کند.

حرکت خاص کانولای لیپوماتیک به جراح این اجازه را می‌دهد تا آن را به نرمی درون بافت چربی حرکت دهد و همزمان هم داروی بی‌حسی را به موضع برساند و هم چربی اضافی را با حداقل ناراحتی یا کاملاً بدون درد تخلیه کند. همچنین کانولا را می‌توان در ناحیه‌های فیبری و سفت‌تر نیز حرکت داد، به این ترتیب زمان جراحی لاغری موضعی این نواحی و همچنین دوران نقاهت آن کوتاه‌تر می‌شود و کبودی پس از عمل نیز کمتر می‌شود.

سازمان جهانی غذا و دارو (FDA) لیپوماتیک را به عنوان جدیدترین روش برای حذف چربی اضافی و پیکرتراشی تایید کرده است. تکنولوژی پیشرفته لیپوماتیک در اروپا با هدف بیشینه‌سازی راحتی و ایمنی بیمار و بهبود نتایج ابداع شد.

لیپوماتیک TICKLE LIPO (TICKLE  به معنای قلقلک) نیز گفته می‌شود، وجه تسمیه این نامگذاری احساس قلقلکی است که بیمار در طول عمل حس می‌کند. شایع‌ترین عوارض جانبی لیپوماتیک شکم احساس لرزش و قلقلکی است که بیمار هنگام عمل حس می‌کند و جز آن که بیمار را به خنده بندازد، خطر دیگری ندارد. این احساس در واقع به ارتعاش و حرکت کانولا مربوط می‌شود که مانند یک بازدارنده درد عمل می‌کند و مکانیسم اثر آن تقریباً مشابه اثر خاراندن برای رفع خارش است.

مزایای لیپوماتیک


 • عدم نیاز به بیهوشی عمومی
 • بدون ناراحتی یا همراه با حداقل ناراحتی
 • ایمنی بیمار
 • از بین بردن دائمی سلول‌های چربی
 • دوران نقاهت سریع
 • مشاهده آنی نتایج
 • بهبود تناسب اندام
 • راحتی
 • هزینه متعارف
 • سهولت انجام عمل

متقاضی ایده‌آل لیپوماتیک


متقاضی ایده‌آل لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک شکم اندامی لاغرتر، متناسب‌تر و محکم‌تر را برای بسیاری به ارمغان آورده است. شرایط متقاضی ایده‌آل این عمل زیبایی عبارت است از:

 • وجود توده‌های چربی موضعی در یک یا چند ناحیه از شکم
 • برخورداری از سلامت عمومی مناسب و دارای وزن ایده‌آل یا نزدیک به حد ایده‌آل
 • عدم ابتلا به بیماری‌های کنترل نشده
 • دارای پوستی با خاصیت ارتجاعی مناسب در اطراف شکم

لازم به ذکر است که لیپوماتیک درمانی برای لاغری نیست و صرفاً برای از بین بردن توده‌های چربی موضعی توصیه می‌شود که ورزش و رژیم لاغری تاثیری بر آنها نداشته است. جراحی لیپوماتیک شکم به بیمارانی که شاخص توده بدنی (BMI) بزرگتر از ۳۵ دارند، توصیه نمی‌شود، چون خطر بروز عوارض و یا نتایج نامطلوب در این شرایط افزایش می‌یابد.

آمادگی قبل از لیپوماتیک


لیپوماتیک به عنوان یک عمل جراحی زیبایی، به شدت محبوب و رواج یافته است. با این حال، بسیاری اغلب فراموش می‌کنند که در واقع لیپوماتیک یک جراحی است. اگرچه لیپوماتیک به عنوان یک عمل نسبتاً ساده محسوب می‌شود، اما قبل از انجام آن باید توصیه‌های مشخصی را برای آمادگی بیشتر رعایت کرد.

یکی از اولین کارها قبل از جراحی لیپوماتیک شکم، مشاوره با یک متخصص زیبایی است. جلسه مشاوره فرصت مناسبی است تا سلامت عمومی شما ارزیابی شود. ابتلا به هرگونه بیماری می‌تواند تأثیر منفی بر جراحی و دوره بهبودی داشته باشد، بنابراین بایدنیازمند لیپوماتیک، ابتلا به هرگونه عارضه را به متخصص اعلام کند. یکی از توصیه‌های مهم برای آمادگی قبل از لیپوماتیک، گوش دادن به دستورالعمل‌های جراح و رعایت آنها قبل از عمل است. بنابراین، اگر موردی برای شما مبهم است، حتماً باید از جراح سوال کنید.

رعایت توصیه‌های زیر احتمال بروز عوارض جانبی را کاهش می‌دهد و ناراحتی عمل را به حداقل می‌رساند:

 • اجتناب از خوردن داروهای حاوی آسپرین و ضدالتهاب‌ها: مصرف ویتامین E و دیگر مکمل‌های گیاهی قبل از عمل ممنوع است. خطر خونریزی شدید پس از لیپوماتیک پایین است، چنانچه داروهای رقیق کننده خون از حداقل دو هفته قبل از عمل مصرف نشود، این خطر به حداقل می‌رسد.
 • سیگار را از حداقل دو هفته قبل از لیپوماتیک ترک کنید: چون نیکوتین مانع رسیدن اکسیژن به موضع جراحی می‌شود، سیگار کشیدن احتمال بروز عوارض جراحی را افزایش می‌دهد.
 • نسخه خود را قبل از جراحی تهیه کنید: جراح داروهایی را برای دوران نقاهت لیپوماتیک تجویز می‌کند. مطمئن شوید که کاملاً متوجه روش مصرف داروها شده‌اید. همچنین چون بعد از عمل نمی‌توانید زیاد حرکت کنید، بهتر است نسخه را قبل از عمل تهیه کنید.
 • سعی کنید قبل از عمل به وزن دلخواه خود برسید: کاهش وزن شدید قبل از لیپوماتیک و افزایش مجدد وزن پس از جراحی، نتیجه لیپوماتیک را تحت الشعاع قرار می‌دهد. تغییر وزن پس از جراحی اثر نامطلوبی بر نتیجه به دست آمده دارد.
 • خوراکی‌هایی را که هضم آنها آسان است، قبل از عمل تهیه کنید: بهتر است اجازه دهید که بدن بعد از عمل تمام انرژی خود را صرف التیام کند، بنابراین باید غذاهایی، مانند ژله، پوره سیب، سوپ و بیسکوئیت، میل کنید که هضم آنها انرژی کمی می‌خواهد. همچنین غذاهای سرشار از فیبر، مانند آب آلو یا حتی یک ملین ملایم را فراموش نکنید. مصرف مسکن پس از عمل لیپوماتیک باعث یبوست می‌شود که در این شرایط ناراحت کننده‌تر از هر وقت دیگری است.
 • محل راحتی را برای استراحت و خواب خود در نظر بگیرید: پس از لیپوماتیک شکم و پهلو نباید زیاد حرکت کنید، حتی صاف ایستادن نیز ناراحت کننده است و باید از این کار اجتناب کنید.
 • لباس گشاد بپوشید: شکم و اطراف آن پس از لیپوماتیک قدری ورم می‌کند، برای این که در خانه کاملاً راحت باشید، لباس گشاد بپوشید.
 • برای برگشت به خانه برنامه‌ریزی کنید: صرف نظر از نوع بیهوشی/ بی‌حسی لیپوماتیک، پس از عمل قادر به رانندگی نخواهید بود. بنابراین از یکی از اعضاء خانواده یا دوستان خود بخواهید که شما را به منزل برساند، حداقل ۲۴ ساعت مراقبتان باشد، بروز نشانه‌های عوارض نادر لیپوماتیک را تحت نظر بگیرد و در این مدت به شما کمک کند.

دوران نقاهت پس از لیپوماتیک


ناحیه درمان شده پس از لیپوماتیک قدری متورم و یا کبود است، البته اگر عمل به دست جراح مجرب و با بهره‌گیری از تکنیکی دقیق انجام شود، این علائم معمولاً جزئی است و به سرعت هم برطرف می‌شود. بیماران به ندرت با درد شدید روبر می‌شوند و ناراحتی احتمالی نیز به راحتی با مصرف مسکن‌های بدون نسخه مدیریت می‌شود. حال اکثر بیماران پس از تقریباً ۷ روز بهبود می‌یابد و می‌توانند در اداره یا محل تحصیل حاضر شوند و فعالیت‌های روزمره سبک را انجام دهند. البته هر نوع فعالیتی بدنی سنگین، مانند بلند کردن اشیاء سنگین و ورزش‌های سخت، حداقل تا چند هفته پس از عمل و التیام یافتن زخم‌ها ممنوع است. وضعیت بیمار در دوران نقاهت و زمانبندی این دوران به مقدار چربی تخلیه شده، تعداد ناحیه‌های درمان شده و قدرت التیام‌بخشی بدن خود بیمار بستگی دارد.

پرسش و پاسخ


در ادامه پرسش‌های متداول درباره جراحی لیپوماتیک و پاسخ آنها را از زبان متخصص مطرح می‌کنیم.

آیا لیپوماتیک به لاغری کمک می‌کند؟

لیپوماتیک روشی برای لاغری نیست. درست است که تخلیه چربی اندکی وزن را کاهش می‌دهد، اما لیپوماتیک به منظور لاغری موضعی و پیکرتراشی ناحیه‌ای انجام می‌شود که روش‌های معمول کاهش وزن تاثیری بر روی آن نداشته است. بااین توصیف لیپوماتیک یک ناحیه مشخص را خوش فرم و لاغر می‌کند و به هیچ وجه نباید آن را یک روش لاغری محسوب کرد.

چند ناحیه را می‌توان همزمان در یک جلسه درمان کرد؟

بیشتر از آن که تعداد ناحیه‌هایی که می‌خواهید در یک جلسه درمان کنید، مهم باشد، حجم چربی که می‌خواهید، تخلیه شود، مهم است. صرف نظر از تعداد ناحیه‌های درمان، توصیه می‌شود که بیشتر از ۵ لیتر چربی در یک جلسه لیپوماتیک تخلیه نشود. بنابراین اگر حجم کل چربی اضافی کمتر از ۵ لیتر باشد، می‌توان لیپوماتیک تمام ناحیه‌ها را در یک جلسه انجام داد. بالعکس اگر حجم چربی اضافی بیشتر از ۵ لیتر باشد، حتی اگر این حجم چربی فقط در یک ناحیه جمع شده باشد، برای این که نتیجه مطلوب در کمال ایمنی به دست بیاید، پزشک توصیه می‌کند که درمان در چند جلسه انجام شود. البته این حجم ۵ لیتر یک توصیه کلی برای اکثر بیماران است و مطمئناً این قاعده استثناهایی هم دارد که جراح آنها را در جلسه مشاوره توضیح می‌دهد.

آیا نتایج لیپوماتیک دائمی است؟

نتایج لیپوماتیک، اگر دائمی نباشد، ماندگاری بالایی دارد، البته به شرطی که وزن خود را پس از عمل ثابت نگه دارید. هرچند بافت چربی برای همیشه تخلیه می‌شود، اما اگر وزن بعد از عمل افزایش یابد، سلول‌های چربی باقیمانده در ناحیه درمان می‌توانند بزرگتر شوند و چربی بیشتری را در خود ذخیره کنند. در چنین شرایطی ناحیه درمان شده دوباره چاق و بدشکل می‌شود. رعایت یک رژیم غذایی سالم و مغذی، ورزش منظم و در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم از مخدوش شدن نتایج لیپوماتیک جلوگیری می‌کند.

آیا لیپوماتیک جای زخم روی بدن باقی می‌گذارد؟

عمل لیپوماتیک از راه ایجاد برش‌های بسیار کوچک انجام می‌شود، بنابراین اگر جای زخمی هم باقی بماند، بسیار کوچک و نامشخص است.

هزینه عمل لیپوماتیک چقدر است؟

با توجه به این که عمل لیپوماتیک با در نظر گرفتن نیازهای هر بیمار طراحی می‌شود، برآورد هزینه دقیق عمل دشوار است و هزینه برای تمام بیماران یکسان نیست. درهر حال هزینه نهایی لیپوماتیک شکم و پهلو تابعی از موارد زیر است:

 • ناحیه(های) درمان: معمولاً هزینه لیپوماتیک ناحیه‌های بزرگتری مانند شکم یا پهلو بیشتر از ناحیه‌های کوچکتر است. البته درمان بعضی ناحیه‌های کوچک، مانند چانه یا گونه، دشوارتر و به همین دلیل هزینه آنها بالاتر از ناحیه‌های ساده است. به طور کلی هر چه تعداد ناحیه‌هایی که برای لاغری موضعی در نظر گرفته شده است، بیشتر باشد، هزینه عمل نیز به همان نسبت بالاتر خواهد رفت.
 • نوع بدن: چون هزینه نهایی با توجه به حجم چربی تخلیه شده تعیین می‌شود، بنابراین اگر بیمار بخواهد چربی بیشتری را تخلیه کند، به همان نسبت باید هزینه بیشتری بپردازد.
 • تکنیک مورد استفاده: بعضی از تکنیک‌های پیشرفته‌تر، مانند لیپوساکشن با لیزر یا اولتراسوند گران‌تر از روش‌های قدیمی‌اند.
 • تجربه جراح: هرچه جراح مجرب‌تر و معتبرتر، هزینه عمل بالاتر. البته انجام شدن عمل توسط جراح مجرب دستیابی به نتیجه مطلوب را تضمین می‌کند.
 • موقعیت جغرافیایی
Call Now Buttonتماس و مشاوره