روشن شدن و سفید شدن پوست:بهترین راه ها و روش ها

روشن شدن و سفید شدن پوست

روشن شدن و سفید شدن پوست

به طور خلاصه، روشن کردن و سفید کردن پوست، از اعمال زیبایی پوستی می‌باشد که در آنها از عوامل شیمیایی به منظور روشن کردن رنگ پوست استفاده می‌شود. عارضه‌های پوستی مانند لکه های قهوه‌ای روی پوست را نیز می‌توان به کمک عمل روشن‌سازی پوست بهبود بخشید. عمل سفید شدن پوست می‌تواند برای عارضه‌های پوستی چون ویتیلیگو و ملاسما که در آنها عملکرد رنگدانه‌ی ملانین پوست زیاد یا کم است نیز، درمان مناسبی باشد. پیسی (ویتیلیگو) عارضه‌ای است که باعث ایجاد لکه‌های سفیدی روی پوست می‌شود. گستردگی و میزان از دست رفتن رنگ پوست به واسطه پیسی (برص) قابل پیش‌بینی نیست. در این مقاله با راهکارهای جوان سازی پوست دست و صورت و سفید شدن آن می پردازیم.

روش‌های استفاده شده در سفید شدن پوست عبارت‌اند از تزریقات هیدرو کوئینون و گلوتاتیون، استفاده از ترکیب‌هایی مانند کوجیک اسید، آزلائیک اسید و عصاره‌ی شیرین بیان و همچنین لیزر درمانی (لیزر Nd:YAG q-switch). به یاد داشته باشید که زیبایی چهره تنها به رنگ پوست بستگی نداشته و شدت رنگ پوست نیز بسیار مهم است. به همین جهت، در صورتی که قصد روشن و سفید کردن پوست خود را دارید، قبل از هر چیزی بسیار مهم است که به بهترین متخصص مراجعه کنید. او می‌تواند به تمامی سوالات و نگرانی‌های شما پاسخ دهد.

ما به شما کمک می‌کنیم که درخشندگی و شفافیت پوست خود را باز گردانده و به ظاهری رویایی دست پیدا کنید.

این که گفته می‌شود به کمک روش‌های طبیعی و بی‌خطر نمی‌توان پوست را سفید کرد شایعه‌ای بیش نیست. در حقیقت پوست افراد مختلف، نسبت به عمل سفیدسازی پوست واکنش‌های متفاوتی خواهند داشت. به همین دلیل ما در کلینیک رازی، از تکنیک‌های متعددی به منظور سفید کردن پوست استفاده می‌کنیم تا هر کسی بتواند به روشن شدن پوست خود بپردازد و به آن درخشندگی و شفافیت ببخشد.

با استفاده از روش‌های ترکیبی و روشن کردن پوست با لیزر، شما می‌توانید با صرف نیمی از زمان معمول، پوستی روشن‌تر، زیباتر و شفاف‌تر داشته باشید.

رنگ پوست چگونه تعیین می‌شود؟


مقدار ملانین در قسمتی از پوست تعیین کننده رنگ آن است. ملانین یک نوع رنگدانه پوستی است که توسط سلول‌های ملانوسیت تولید می‌شود. افرادی که پوست تیره‌تری دارند، مقدار بیشتری از ملانین در پوست خود دارند.

سطح ملانین در پوست شما توسط ترکیب ژنتیکی شما مشخص می‌شود. همچنین، عواملی مانند هورمون‌ها، آسیب‌های پوستی، تعرض به نور خورشید و تماس با برخی مواد شیمیایی می‌توانند بر فعالیت ملانوسیت‌ها و تولید ملانین تأثیرگذار باشند.

رنگ پوست ممکن است تغییر کند. به عنوان مثال، زمانی که مدت زمان تعرض مستقیم به نور خورشید کاهش یابد، تأثیرات آن نیز کاهش می‌یابد. با این حال، با گذشت زمان، برخی از لکه‌ها و تغییرات رنگ پوستی ممکن است کاهش یابند یا پایدار شوند.

مزایای سفید کردن پوست

نواحی خاصی از پوست که تجمع رنگدانه در آنها بیش از حد عادی است مانند خال را می‌توان با این روش از بین برده، با برداشتن خال  و رنگ آنها را مانند رنگ پوست اطراف کرد. از سوی دیگر، در موارد ابتلا به ویتیلیگو، می‌توان این عمل را بر روی پوست عادی انجام داده و رنگ آن را به رنگ پوست تحت تاثیر قرار گرفته شبیه کرد. سفید کننده‌های پوستی اگر برای مدت طولانی مصرف شوند می‌توانند باعث افزایش رنگدانه‌ها در مفاصل انگشتان پا، انگشتان دست، گوش‌ها و باسن گردند. همچنین پوست صورت نازک شده و باعث تیرگی دور چشم نیز خواهد شد.

راه‌ها و روش‌های روشن شدن پوست


امروزه به شکرانه‌ی پیشرفت‌های حاصل شده علمی، شما می‌توانید با استفاده از روش‌های ترکیبی سفید و روشن‌سازی فعال مانند لایه برداری پوست شیمیایی، جراحی با لیزر و میکرودرم ابریژن به روشن شدن پوست صورت و بدن  و جوانسازی دست برسید. در زیر به برخی از این گزینه‌ها اشاره می‌کنیم :

لایه برداری شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی پوست، عبارت است از اعمال یک محلول شیمیایی مخصوص بر روی پوست که باعث حل شدن و کنده شدن لایه‌های خارجی پوست می‌شود. در واقع شما با این عمل، یک زخم کنترل شده ایجاد کرده و پوست را وادار به ترمیم آن می‌کنید.

پس از آن، می‌توانید به مدت 3 تا 7 روز، انتظار پوسته پوسته شدن و قرمزی پوست را داشته باشید. برخی از لایه‌های عمیق‌تر پوست می‌توانند پوست را قهوه‌ای و تیره‌تر کنند ولی پس از 7 تا 14 روز این لایه ها نیز از بین رفته و پوست سفید تر و نرم تر نمایان می‌شود.

افراد ایده‌آل برای انجام لایه برداری پوست صورت به روش شیمیایی، افراد با رنگ پوست روشن و رنگ موی ملایم می‌باشند. احتمال رسیدن افراد دارای رنگ پوست های تیره تر به نتایج مطلوب، پایین‌تر است.

در حالی که بسیاری از محلول‌های لایه‌برداری شیمیایی را می‌توان از داروخانه تهیه کرد، لایه‌برداریهای متوسط و عمیق، اگر توسط متخصص پوست با صلاحیت انجام شوند روش مناسبی برای درمان لک و پیس هستند و بهترین نتایج را بر روی  لک و پیس خواهند داشت.

میکرودرم ابریشن

میکرودرم ابریشن

در کلینیک رازی، تکنیک میکرودرم ابریشن ارائه می‌شود که طی آن به آرامی لایه‌های خارجی پوست را به وسیله یک دستگاه با نوک الماسی از بین می‌برند. به این ترتیب سلول‌های مرده و آسیب‌دیده در اثر نور خورشید، برداشته می‌شوند. این روش بر روی تجمعات عمیق رنگدانه‌ای، اسکار ها و چین و چروک‌ها تاثیر گذار بوده و می تواند به پوست ظاهری سالمتر نیز بدهد.

در این روش از یک سطح ساینده (ترکیبی از دستگاه و محصولات مراقبت از پوست) برای تراشیدن لایه ی خارجی پوست استفاده می‌شود. درست مانند این که برای نرم کردن سطح یک تکه چوب، از کاغذ سنباده استفاده کنید.

درم ابریشن

درم ابریشن

درم ابریشن با میکرودرم ابریشن متفاوت بوده و نوعی عمل جراحی است که طی آن لایه‌های خارجی پوست برداشته می‌شوند. از این عمل معمولا برای صاف کردن پوست در محل ضایعه‌های پوستی مانند جای زخم ها و از بین بردن خال های صورت استفاده می‌شود. از این عمل می‌توان برای از بین بردن جای زخم های  عمیق به وجود آمده در اثر آکنه استفاده کرد. از این عمل کمتر بر روی کل صورت استفاده می‌شود. مدت زمان بهبودی از این عمل، مانند جراحی‌های شدیدتر، می‌تواند چند هفته تا چند ماه طول بکشد.

پاکسازی پوست با لیزر

پاکسازی پوست با لیزر

پاکسازی پوست با لیزر، به وسیله متمرکز کردن امواج نوری بر روی ضایعه‌های پوستی انجام شده و بدین صورت، پوست را به صورت لایه لایه بر می‌دارد. بیشترین استفاده از این روش، در درمان خطوط نازک و چین و چروک‌های صورت و همچنین جای زخم‌های به وجود آمده در اثر آکنه می‌باشد. افرادی که همچنان در صورت آنها آکنه یافت شده و یا رنگ پوست آنها تیره است، به منظور انجام این عمل مناسب نیستند. روشن کردن پوست با لیزر به کمک دو روش درمان با لیزر ابلیتیو و غیرابلیتیو انجام می‌شود.

عمل پاکسازی پوست با لیزر به صورت سرپایی انجام شده و به منظور کنترل درد ناشی از آن، از داروهای بی‌حسی موضعی به همراه مسکن استفاده می‌شود. انجام کامل این عمل بر روی صورت می‌تواند بین 90 دقیقه تا 2 ساعت زمان ببرد. پس از آن یک لباس مخصوص بر روی ناحیه درمان شده پوشانده می‌شود که باید به مدت 1 تا 3 روز در آن محل باقی بماند.

مدت زمان بهبودی از عمل پاکسازی پوست با لیزر، بین 7 تا 21 روز می باشد که در طول این مدت، فرد احساسی شبیه به آفتاب سوختگی ملایم در پوست خود خواهد داشت. ولی پس از این مدت، پوست شما سفید تر و نرم تر خواهد بود.

کرایوتراپی

این عمل عبارت است از استفاده از نیتروژن مایع برای منجمد کردن ضایعه ی پوستی و سپس از بین بردن آن. این عمل سلول‌های پوستی را از بین برده و بدن را تحریک به تولید آن ها می‌کند. پس از گذشت 3 تا 4 ماه از انجام عمل، ملانین اضافی که در خال‌ها و لکه‌های صورت وجود دارند به سطح پوست آمده و به طور طبیعی دفع می‌شوندو باعث  از بین بردن خال گردند.

پس از انجام این عمل پوست کاملا طبیعی به نظر رسیده و رنگ آن نیز یک پارچه خواهد شد. جراحی کرایو نیز معمولا برای از بین بردن لکه‌ها و ضایعه‌های پوستی به صورت تکی به کار می‌رود. مانند خال‌ها، جای آفتاب سوختگی، تبخال ها، زگیل‌ها و دیگر ضایعه‌های این چنینی.

تزریقات سفید کننده پوست

برای سفید کردن و سم‌زدایی پوست، از ترکیبات ویتامین ث و داروهای گلوتاتیون استفاده می‌شود که آنها را به صورت وریدی تزریق می‌کنند. ویتامین ث یک آنتی اکسیدان بوده که وجود آن برای تشکیل و ثبات کلاژن و الاستین ضروری است. ویتامین ث همچنین خواص روشن کننده‌ی پوست نیز دارد. این مواد تزریقی، به عنوان ماده‌ی فعال، گلوتاتیون نیز دارند. گلوتاتیون یک آنتی اکسیدان شناخته شده است که برای خاصیت سفید کنندگی پوست معروف می‌باشد. از ترکیب ویتامین ث و گلوتاتیون بعنوان  روش روشن کردن پوست استفاده می‌شود. با انجام موفقیت‌آمیز این روش، پوست شما روشن تر و شفاف تر خواهد شد.

این تزریقات علاوه بر روشن‌تر کردن رنگ پوست، ضایعه‌های پوستی از قبیل خال‌ها و اسکارها را نیز از بین می‌برند. این مواد پوست را نرم‌تر و مرطوب‌تر کرده و بافت آن را بهبود می‌بخشند. در نهایت، با از بین رفتن خطوط ریز و چین و چروک‌ها، ظاهر پوست زیباتر می‌شود. این گونه تزریقات، در صورتی که تمامی مشکلات پوستی را بر طرف نکنند، تعداد زیادی از آن ها را از بین خواهند برد.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض تابش خورشید می‌تواند اثرات این روش را کاهش بدهد. بنابراین به منظور گرفتن بهترین نتایج از انجام این تزریقات، باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کرده و هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده شود. این تزریقات برای افرادی که بیمار بوده و یا مشکلات مربوط به کلیه و یا کبد دارند، مناسب نیستند.

Call Now Buttonتماس و مشاوره