رفع و درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل، زانو، آرنج، کشاله ران و بین پاها

رفع و درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل،زانو،آرنج،کشاله ران و بین پاها

سیاهی و تیرگی زیر بغل، بین پاها، و در اطراف ناحیه تناسلی و کشاله ران، یک مشکل پوستی است که به دلیل عوامل مختلف ایجاد می‌شود. در این حالت، ایجاد رنگ تیره در این ناحیه می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد و باعث می‌شود فرد از پوشیدن لباس‌های بی آستین یا محدود کننده‌ای خودداری کند. سیاهی و تیرگی زیر بغل، بین پاها و در اطراف ناحیه تناسلی که به آن آکانتوز سیاه معروف است، می‌تواند به عوامل متعددی مانند سبک زندگی و فاکتورهای سلامتی فرد مرتبط باشد. بهترین روش برای درمان سیاهی زیر بغل، زانو، آرنج، کشاله ران و بین پاها، در ابتدا تعیین دقیق علت ایجاد این مشکل است.

یکی از بهترین روش های از بین بردن سیاهی و تیرگی زیر بغل ، کشاله ران، بین پاها، سر زانو و آرنج، لیزر می باشد. لیزر در سریع ترین زمان ممکن و بدون هیچ عارضه ای پوست این نواحی از بدن را روشن تر می کند. پزشکان کلینیک رازی برای رفع سیاهی پوست بدن از لیزر RF استفاده می کنند.

علائم و نشانه ها


بطور طبیعی، علامت اصلی تیرگی و سیاهی زیر بغل، تیره شدن پوست در این ناحیه از بدن می باشد. این تغییر رنگ می تواند تا چند درجه رنگ پوست شما را از حالت عادی تیره تر کند و بنابراین تغییر رنگ ایجاد شده بسیار واضح است و می تواند برای بسیاری از افراد خجالت آور باشد. علاوه بر ایجاد رنگ دانه های پوستی در این ناحیه، سایر علائم این مشکل شامل احساس خارش، تعریق بیش از حد، و بوی بد بدن است. در این شرایط به خاطر ایجاد احساس خارش، این ناحیه از پوست ممکن است حساس شده و قرمز شود و به خاطر خاراندن آن، بیش از پیش با تغییر رنگ مواجه شود.

علت ها و دلایل


در این رابطه فاکتورهای متعدد می توانند بر ایجاد سیاهی و تیرگی زیر چشم، زیر بغل و تیرگی آرنج و… تاثیر داشته باشند که مهمترین آنها به شرح زیر هستند:

 • اصلاح کردن منظم ناحیه زیر بغل می تواند باعث تیره شدن پوست شود. دلیل ایجاد این شرایط به خاطر این است که در موارد نادر اصلاح کردن می تواند باعث قطع ساقه مو در سطح پوست شده و به این ترتیب پوست فرد به خاطر موی تیره موجود در زیر سطح آن، تیره تر از حالت عادی به نظر خواهد رسید.
 • اگر فرد نکات بهداشتی را به درستی رعایت نکند، احتمال ایجاد پوست مرده و تجمع سلول های آن در ناحیه زیر بغل افزایش پیدا می کند. این شرایط می تواند باعث ایجاد لکه های تیره و التهاب پوست شود. تمیز کردن منظم پوست می تواند به پیش گیری از ایجاد سیاهی کشاله ران و تیرگی کمک نماید.
 • بعضی از مواد اولیه مجاز بکار رفته در عطرها و مواد خوش بو کننده می تواند باعث ایجاد رنگ دانه بر روی پوست شود. علاوه بر این استفاده از ژل های اصلاح و صابون های خاص نیز می تواند باعث التهاب پوست در نواحی مختلف بدن و سیاهی و تیرگی زیر بغل شود.
 • ابتلا به یک بیماری خاص به نام آکانتوز سیاه می تواند باعث ایجاد لکه های تیره در ناحیه زیر بغل و سایر نقاط بدن شود. به هر حال در این حالت اکثر موارد تشکیل رنگ دانه های پوستی را می توان در نواحی زیر بغل، بین پاها، و گردن مشاهده کرد. آکانتوز سیاه معمولاً در افرادی مشاهده می شود که چاق هستند، عملکرد غدد آنها دچار مشکل است، یا از ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 رنج می برند. علاوه بر این مصرف زیاد انسولین می تواند باعث شود سلول های پوست بیش از حد لازم تولید شوند و این شرایط نیز می تواند وضعیت رنگ دانه های پوست را تغییر دهد. آکانتوز سیاه می تواند یک مشکل ارثی باشد یا به خاطر مصرف بعضی داروهای خاص همچون داروهای خوراکی ضد بارداری ایجاد شود. عدم توازن هورمونی یا اختلالات سیستم غدد درون ریز نیز می تواند عامل ایجاد سیاهی و تیرگی بر روی پوست باشد.
 • اصطکاک و سایش ایجاد شده به خاطر پوشیدن لباس های تنگ، خشک و تهیه شده از الیاف مصنوعی نیز می تواند عامل ایجاد سیاهی و تیرگی بر روی پوست باشد. این شرایط می تواند باعث تغییر رنگ پوست حساس ناحیه زیر بغل شود.
 • تعریق بیش از حد می تواند باعث به وجود آمدن باکتری ها در ناحیه زیر بغل فرد شده و تغییر رنگ آن را به همراه داشته باشد.
 • یک باکتری خاص به نام کورینه باکتریوم عامل اصلی برای تعریق بیش از حد و ایجاد بوی بد بدن است. بعضی متخصصان بیان می کنند که این باکتری می تواند نقش اصلی در تیرگی و سیاهی ناحیه زیر بغل را نیز بر عهده داشته باشد.

درمان


لیزر درمانی

با استفاده از این روش، شما قادر خواهید بود رنگ نواحی حساس پوست خود را تغییر داده و سیاهی زیر بغل را با یک جلسه درمانی از بین ببرید! لیزر یک روش درمانی بی خطر و آسان است که در آن از پرتو لیزر برای رفع تیرگی زیر بغل در پوست استفاده می‌شود. این روش تقریباً 45 دقیقه زمان می‌برد و تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود. نتایج این درمان پس از 15 روز قابل مشاهده هستند و ظاهری که در این حالت ایجاد می‌شود، بسیار رضایت‌بخش‌تر از استفاده از روش‌های دیگر برای رفع سیاهی زیر بغل مانند کرم‌های روشن‌کننده یا لایه‌بردار پوست است. در این روش، بیمار در طول درمان هیچ دردی احساس نمی‌کند و نتایج درمان پس از جلسه درمانی اول به طور مشخص قابل مشاهده هستند.

مزایای استفاده از روش لیزر درمانی برای درمان تیرگی زیر بغل به شرح زیر است:

 • بهبود اعتماد به نفس و عزت نفس بیمار
 • ایجاد امکان پوشیدن شلوارهای تنگ، لباس شنا و یک مجموعه گسترده از لباس های دیگر
 • افزایش راحتی و بهبود وضعیت سلامت فرد
 • جذاب تر شدن ظاهر فرد.

پیلینگ شیمیایی برای تیرگی آرنج و زانو

پیلینگ شیمیایی برای تیرگی آرنج و زانو

این عمل شامل استفاده از یک محلول شیمیایی در سطح پوست است تا به دقت لایه‌ی بیرونی آن را که حاوی سلول‌ها و رنگدانه‌های کهنه‌ی پوست است بردارد. به پوست اجازه دهید تا با یک الگوی منظم‌تر دوباره سلول‌ها و کلاژن‌های جوان جدید بسازد و پوست شفاف تحویلتان دهد. میزان برداشته شدن پوست بستگی به نوع محلول شیمیایی مورد استفاده دارد، به قوی بودن محصول و اینکه چقدر روی پوست می‌ماند.

درمان تیرگی زیر بغل با پالس نور شدید(IPL)

درمان تیرگی زیر بغل با پالس نور شدید(IPL)

درمان با IPL (لیزر IPL) یک نوع درمان لیزری کوچک است.  درمان IPL رشد کلاژن را در بخش عروقی پوست تحریک می‌کند. معمولا به چند جلسه درمان نیاز دارد. IPL  برای موارد تیرگی کلی ستفاده می‌شود، ولی به خصوص نواحی صاف به این درمان جواب می دهند.همچنین ممکن است به کاهش ظاهری چین و چروک‌ها ، رگ‌های عنکبوتی و منافذ بزرگ شده کمک کند.

میکرودرمی

میکرودرمی برای رفع و درمان سیاهی و تیرگی زیر بغل،زانو،آرنج،کشاله ران و بین پاها

میکرودرمی یک عمل داخل مطب است که برای درمان تیرگی زیاد که فقط بر روی پوست ایجاد شده(سوختگی سطحی) استفاده می‌شود. در طول عمل متخصص پوست از یک وسیله‌ی دستی مته مانند با یک برس سیمی یا دیگر وسایل تراش دادن چسبیده به آن  استفاده خواهد کرد. سپس وسیله به تندی ولی به آرامی به پوستتان ضربه می‌زند تا لایه‌های سطحی  پوست را بردارد.بری گرفتن بهترین نتیجه به چند جلسه درمان نیاز دارید.

پوست‌خراشی

پوست‌خراشی هم شامل برداشتن لایه‌ی سطحی پوست است، ولی به بخشهای عروقی پوست هم امتداد پیدا می‌کند.با اینکه پوست‌خراشی در کنار استفاده‌اش برای درمان تیرگی ، گاهی برای صاف کردن چین و چروک‌ها استفاده می‌شود، ولی از قدیم‌ها برای مشکلات بافت‌های بدن استفاده می‌شده، که عبارتند از:

 • جای جوش
 • لکه‌های پیری
 • جای زخم‌های آبله‌مرغان
 • جای جراحت‌ها
 • آسیب‌های بوجود آمده از نور خورشید

همانند میکرودرمی، متخصص پوستتان از یک وسیله مته مانند با یک برس سیمی یا دیگر وسایل تراش دادن چسبیده به آن  استفاده خواهد کرد. آنها وسیله را بر روی سطح پوستتان به تندی و لی به آرامی حرکت می‌دهند تا تمام لایه‌های سطحی پوست و بخش‌های بالایی سطوح عروقی پوست را بردارند.

روش های دیگر

برای رفع سیاهی و تیرگی زیر بغل و تیرگی آرنج از روش های زیر نیز می توان استفاده کرد:

 • آب لیمو از اسید سیتریک تشکیل شده که می تواند به از بین بردن سلول های مرده کمک کند و به عنوان یک لایه بردار طبیعی بر روی پوست عمل می کند. آب لیمو را می توان به همراه شیر خشک یا روغن بادام که تاثیر صاف کننده بر روی پوست دارند، مورد استفاده قرار داد.
 • ترکیب پودر زردچوبه با خیار سکنجبین یا آب لیمو می تواند به رفع تیرگی زیر بغل و سیاهی کمک کند. زردچوبه سرشار از مواد آنتی اکسیدان است که می تواند در بهبود وضعیت پوست نقش موثر داشته باشد. علاوه بر این آب لیمو و خیار می تواند به پاک شدن سلول های مرده کمک موثر نماید.
 • استفاده از برگ نعناع می تواند به بهبود وضعیت پوست کمک کند. ترکیب کردن برگ نعناع در روغن های پایه مثل روغن بادام یا گردو و قرار دادن آن بر روی پوست می تواند نقش مناسب در بهبود سیاهی و تیرگی پوست داشته باشد. روغن بادام و گردو سرشار از ویتامین ای (E) است و می تواند به بهبود ساختار پوست کمک کند، در حالی که برگ نعناع منافذ باز پوست را پر کرده و سلول های مرده آن را پاک می کند.
 • پوست پرتقال نیز دارای اسید سیتریک است که نقش لایه بردار برای پوست دارد. علاوه بر این شما می توانید پوسته های خشک شده پرتقال را آسیاب کرده و با اضافه کردن آن به ماست، از ترکیب ایجاد شده بر روی پوست ناحیه آسیب دیده استفاده کنید. به این ترتیب ماست می تواند پوست شما را صاف کند و پوست پرتقال به پاک شدن سلول های مرده و بهبود وضعیت رشد سلول های جدید کمک می نماید.
 • استفاده موضعی از روغن های حاوی ویتامین ای (E)، ویتامین سی (C) یا ویتامین آ (A) نیز می تواند نقش موثر در رفع تیرگی و سیاهی و روشن کردن پوست داشته باشد. متخصصان معمولاً پیشنهاد می دهند از صابون های گلوتاتیون به منظور پیش گیری از تیره شدن پوست استفاده شود.

پیشگیری


بهترین راه برای پیشگیری از سیاهی و تیرگی زیر بغل و رفع سیاهی زیر بغل اجتناب از همه شرایطی است که می تواند باعث ایجاد این تغییر رنگ شود. برای مثال در صورتی که بدن شما بیش از حد عرق می کند، از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید و مطمئن شوید که ناحیه زیر بغل خود را به مقدار لازم شستشو می دهید. علاوه بر این، تمیز و خشک نگه داشتن این ناحیه از بدن می تواند از ایجاد لکه های تیره و نیز ناراحتی های ایجاد شده به خاطر آن جلوگیری نماید. علاوه بر این شما می توانید از کرم های ضد قارچ یا پودرهای مخصوص به جای مواد خوش بو کننده و عطرهایی استفاده کنید که احتمالاً حاوی مواد مضر برای پوست شما هستند.

Call Now Buttonتماس و مشاوره