رفع و درمان سیاهی(تیرگی)زیر بغل

رفع و درمان سیاهی(تیرگی)زیر بغل

اگر نگران تیرگی زیربغل خود هستید، راه‌حل‌ها و درمان‌های ساده‌ای می‌توانند به شما کمک کنند تا این مشکل را حل کنید. در ابتدا، توصیه می‌شود به یک پزشک متخصص مراجعه کنید، به ویژه اگر مدت طولانی است که این مشکل را تجربه می‌کنید. اما اگر اخیراً تیرگی زیربغل را مشاهده کرده‌اید، می‌توانید از راه‌حل‌ها و درمان‌های طبیعی و خانگی که در ادامه ذکر می‌شود، استفاده کنید.

در حال حاضر، انواع مختلفی از کرم‌های روشن‌کننده پوست در بازار موجود است که قبل از هر اقدامی، می‌توانید اثر آنها را در رفع تیرگی زیربغل و پوست کشاله ران تست کنید. باید به خاطر داشته باشید که مراجعه به یک تخصصی برای استفاده از روش‌های لیزری یا اشعه ماوراء بنفش (UV) برای برطرف کردن تیرگی زیربغل و پوست کشاله ران، می‌تواند تنها گزینه درمانی آخر باشد. زیرا جراحی زیبایی، راهکاری گران‌قیمت برای رفع تیرگی زیربغل است. با این وجود، قبل از رسیدگی به روش‌های پیچیده، راه‌حل‌های ساده‌تری برای کاهش تیرگی زیربغل وجود دارد که توصیه می‌شود ابتدا از آنها استفاده کنید و کارایی آنها را بررسی کنید.

گاهی اوقات اصطلاحات زیر نیز برای توصيف سیاهی زیر بغل استفاده می‌شود:
• تیرگی زیر بغل
• تیرگی حفره بغل
• تغییر رنگ زیر بغل
• تغییر رنگ حفره زیر بغل

جهت مشاوره با کلینیک رازی تماس بگیرید ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ 

 

علائم


یکی از علائمی که می‌تواند نشان دهنده ابتلاء شما به عارضه سیاهی زیر بغل باشد، تغییر رنگ پوست در ناحیه زیر بغل و بازوها است. ممکن است این تغییر رنگ فقط کمی تیره‌تر از رنگ معمولی پوست شما باشد. گاهی اوقات افرادی که دچار سیاهی زیر بغل شده‌اند، در این ناحیه احساس خارش می‌کنند که می‌تواند منجر به قرمزی و رنگ پریدگی پوست هم بشود. همچنین خاراندن پوست زیر بغل هم می‌تواند باعث ساییدگی پوست و افزایش شدت تغییر رنگ ناشی از خراشیدگی و حساسیت آن شود.

یکی دیگر از عوامل سیاهی زیر بغل، عرق کردن زیاد است. خیس بودن یا مرطوب بودن همیشگی ناحیه زیر بغل می تواند باعث شود که باکتری‌های زیادی در این ناحیه تجمع کنند. این باکتری‌ها باعث ایجاد بوی بد در زیر بغل مي‌شود. تعرق شدید هم می‌تواند عامل سیاه شدن زیر بغل باشد.

بوی بدی که به خاطر تعریق و تجمع باکتری‌ها ایجاد می‌شود می‌تواند باعث سیاه شدن زیر بغل شود. بنابراین اگر فکر می‌کنید که سیاه شدن زیر بغل شما به این دلیل است، باید سعی کنید که این ناحیه را همیشه تمیز نگه دارید و طبق اصول بهداشتی از آن مراقبت کنید. با رعایت همین موارد ساده می‌توانید ببینید که سیاهی زیر بغل بعد از مدتی برطرف می‌شود. اما اگر برطرف نشد، باید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت پوست شما بررسی شود.

علت‌ها


علت‌های بسیار زیادی برای سیاه شدن زیر بغل وجود دارد که از آن جمله می‌توان به تراشیدن بیش از حد، تجمع سلول‌های مرده پوست، استفاده از محصولات نامرغوب ضد عرق و ضد بو، ایجاد خال‌ها و لکه‌های پوستی زیاد، استفاده از کرم‌های موبر و یا بیماری پوستی به نام آکانتوز سیاه (Acanthosis nigricans) اشاره کرد. هر یک از این علت‌ها را می‌توان به راحتی درمان کرد. بنابراین جای هیچ گونه نگرانی در مورد خطرات و عوارض سیاهی زیر بغل نیست. حتی در صورتی که علت بیماری پوستی باشد، می‌توان با استفاده از روش‌های ساده‌ای به درمان آن کمک کرد.

تراشیدن زیر بغل

وقتی که موی زیر بغل را با استفاده از تیغ می‌تراشید، مو از روی سطح پوست یا دقيقاً زیر سطح آن قطع می‌شود. اگر رنگ موی شما به طور طبيعي خیلی تیره‌تر از پوستتان است، پس سیاهی زیر بغل هم می‌تواند فقط به خاطر موهایی باشد که زیر پوست این ناحیه قرار دارد. اما اگر رنگ خود پوست زیر بغل سیاه شده باشد، می‌تواند مشکل ساز باشد.

سلول‌های مرده پوست

برخی از متخصصین بیان کرده‌اند که رنگ تیره پوست زیر بغل می‌تواند فقط به خاطر وجود سلول‌های مرده پوست باشد. این لکه‌های تیره در واقع سلول‌های مرده‌ای هستند که در زیر ناهمواری‌های ریز پوست گیر افتاده‌اند. دلیل ایجاد این حالت هم آن است که وقتی زیر بغل را می‌تراشید یا با صابون می‌شویید، فرورفتگی‌ها و گودی‌های ریز موجود بر روی پوست به خوبی تمیز نمی‌شوند. در نتیجه پوست این قسمت از بدن به مرور تیره‌تر از حالت معمول می‌شود.

مواد ضد عرق و ضد بو

استفاده از برخی محصولات ضد عرق و ضد بو می‌تواند باعث تغییر رنگ یا سیاه شدن پوست زیر بغل شود. بعضی از ترکیباتی که در این محصولات وجود دارد ممکن است با پوست شما واکنش نامطلوبی بدهد. در اغلب موارد این عطرها و مواد خوشبو کننده هستند که باعث چنین واکنشی می‌شوند. استفاده از برندهای متفاوت یا عطرهای جدید دیگر می‌تواند به رفع سیاهی پوست و برطرف شدن مشکلات ناشی از این محصولات کمک کند.

خال‌ها و لکه‌های پوستی

یکی دیگر از علت‌های سیاه شدن زیر بغل، پیدایش خال‌های زیاد و تولید بیش از حد رنگدانه پوستی ملانین است. این عامل می‌تواند باعث شود که رنگ پوست شما در قسمت زیر بغل تیره‌تر به نظر برسد.

بیماری آکانتوز سیاه

بیماری آکانتوز سیاه هم می‌تواند علت سیاه شدن زیر بغل شما باشد. این بیماری باعث می‌شود که رنگ پوست زیر بغل به حالت قهوه‌ای یا مشکی تغییر کند. این بیماری با میزان انسولین تولید شده در بدن شما ارتباط دارد و معمولاً در افرادی که دچار اضافه وزن هستند، دیده می‌شود. اگر فکر می‌کنید که سیاهی زیر بغل شما ممکن است به علت این بیماری باشد، باید به پزشک مراجعه کنید و یک رژیم غذایی سالم داشته باشید.

درمان


درمان‌های طبیعی

آبلیمو: اگر فکر می‌کنید که سیاهی زیر بغل شما به خاطر تراشیدن زیاد با تیغ است، می‌توانید برخی درمان‌های طبیعی را برای برطرف کردن این مشکل امتحان کنید. تأثیر آبلیمو و شکر در رفع سیاهی زیر بغل شناخته شده است. آبلیمو را در قسمت زیر بغل بمالید و 15 دقیقه به همین حالت صبر کنید. سپس کمی شکر روی پوست زیر بغل بمالید. این کار را حدود دو هفته به طور مداوم انجام دهید تا اثر آن در کاهش سیاهی زیر بغل را ببینید. اثر آب سیب زمینی هم در برطرف کردن تیرگی پوست شناخته شده است. برای حدود دو هفته به طور مرتب کمی آب سیب زمینی روی پوست زیر بغل بمالید. سیب زمینی دارای خاصیت سفید کنندگی پوست است. بنابراین بعد از حدود دو هفته باید تغییر در رنگ پوست زیر بغل را مشاهده کنید.

پختن ترکیب جوش شیرین و آب :با ترکیب کردن جوش شیرین و آب و پختن آن می‌توانید خمیری درست کنید که در رفع سیاهی زیر بغل مؤثر است. این خمیر را بعد از حمام روی پوست زیر بغل بمالید. دقت کنید که تا وقتی پوست هنوز مرطوب بوده و خشک نشده است، باید خمیر را روی آن بمالید. به همین حالت صبر کنید تا خمیر خشک شود و سپس آن را با آب گرم بشویید.

اسید آزلائیک : اسید آزلائیک در اغلب دانه‌های غلات مانند گندم، جو و چاودار وجود دارد. این ماده معمولاً در ترکیب کرم‌هایی که برای درمان جوش‌های روی پوست تهیه می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقات انجام شده بر روی این اسید نشان داده است که می‌تواند علائم تغییر رنگ پوست را درمان کند. قیمت این ماده بسیار ارزان است و می‌تواند گزینه‌ای بسیار خوب برای خیلی از افرادی باشد که به دنبال درمان سیاهی زیر بغل هستند.

درمان‌های پزشکی

لیزر درمانی: اگر هیچ یک از روش‌های طبیعی و خانگی در رفع سیاهی زیر بغل مؤثر نبود و هنوز هم از این بابت نگرانی دارید، آخرین کاری که می‌توانید انجام دهید، مراجعه به یک متخصص است. کاری که متخصص انجام می‌دهد، استفاده از لیزر و نور ماوراء بنفش برای روشن کردن رنگ پوست است. البته این شاید گران‌ترین راه برای درمان سیاهی زیر بغل باشد، اما اگر هیچ روش دیگری برای این کار مؤثر نبوده است، تنها گزینه باقیمانده می‌باشد. ممکن است افرادی که پوست تیره‌ دارند، مشکلاتی با روش‌هایی که در آنها از لیزر استفاده می‌شود نیز داشته باشند. برای مثال شاید نتایج ماندگاری در این افراد به دست نیاید یا باعث بروز حساسیت پوستی شود. بنابراین اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید، نباید از این روش استفاده کنید.

جراحی منجمد سازی : روش جایگزین برای امواج لیزر و ماوراء بنفش، استفاده از نیتروژن مایع است. تزریق نیتروژن مایع در ناحیه مورد نظر باعث کشته شدن سلول‌های پوستی و تحریک رشد سلول‌های جدید می‌شود. کارایی این روش، به عمق رنگدانه‌ها در پوست شما بستگی دارد. اگر می‌خواهید برای درمان سیاهی زیر بغل از روشی استفاده کنید که هیچ گونه بریدگی و آثار زخم ایجاد نکند، این روش گزینه خوبی می‌باشد. زیرا گاهی اوقات لیزر باعث ایجاد زخم‌های بد منظره‌ای بر روی پوست می‌شود. از این روش برای درمان کک و مک هم استفاده می‌شود. اما احتمالاً این گران‌ترین روشی است که برای درمان وجود دارد.

هیدروکوئینون و اسید کوجیک : هيدروکوئينون و اسيد کوجيک مواد سفیدکننده قدرتمندی هستند که روند تولید رنگدانه ملانین را کند می‌کنند. به علاوه اسید کوجیک یک آنتی اکسیدان قوی نیز می‌باشد. اسید سالیسیلیک و اسید گلایولیک هم می‌توانند باعث لایه برداری آرام پوست و حذف لکه‌های رنگی روی آن شوند و تولید سلول‌های جدید پوست را تحریک کنند.

لایه برداری با مواد شیمیایی : لایه برداری با مواد شیمیایی هم اثر بسیار خوبی در رفع سیاهی زیر بغل دارد. در این روش از یک ماده شیمیایی ایمن و مؤثر برای رفع بسیاری از انواع لکه‌های پوستی استفاده می‌شود. یک اسید برای برداشتن لایه سطحی پوست که آسیب دیدگی در آن وجود دارد، استفاده می‌شود که رنگ پوست را شفاف می‌کند. بعد از این عمل، سلول‌های مرده پوست می‌ریزند و پوست سالم و شفاف ظاهر می‌شود. اسیدهایی که در این روش درمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولاً از نوع اسیدهای آلي و طبیعی موجود در میوه‌ها هستند که گاهی اوقات تحت عنوان اسیدهای آلفا هیدروکسی نيز شناخته می‌شوند. لایه برداری با مواد شیمیایی باعث روشن شدن رنگ پوست زیر بغل و حتی برطرف شدن سایر عوارض پوستی می‌شود و از این طریق رنگ روشن و یکنواختی بر روی پوست ایجاد می‌کند.

میکرودرم ابریژن :سیاهی زیر بغل را با استفاده از روش میکرودرم ابریژن هم می‌توان درمان کرد. در این روش از نیروی فشار و مکش کنترل شده برای تماس دادن کریستال‌های ساینده اکسید آلومینیوم بر روی سطح پوست استفاده می‌شود. روش میکرودرم ابریژن با ساییدن ملایم پوست به وسیله ذرات بسیار ریز کریستال می‌تواند تغییرات رنگ پوست را برطرف کند. میکرودرم ابریژن یک روش کاملاً بدون درد است.

بوتاکس : تزریق بوتاکس در گذشته اغلب برای کشیدن و سفت کردن ماهیچه‌های صورت مورد استفاده می‌گرفت. اما امروزه می‌توان از این روش برای درمان تعریق زیاد زیر بغل نیز استفاده کرد. برای این منظور مجراهای عرق موجود در پوست با تزریق بوتاکس برای مدت 6 ماه مسدود می‌شوند. انجام این عمل برای زیر هر دو بغل فقط نیم ساعت زمان می‌برد. در این روش ابتدا از یک کرم بی حس کننده در ناحیه مورد نظر استفاده شده و سپس یک ماده یددار روی پوست مالیده می‌شود تا رنگ پوست تیره‌تر شده و منافذی که محلول بوتاکس باید در آن تزریق شود، مشخص گردد. در نهایت از پودر تالک برای تسکین ناحیه مورد عمل استفاده می‌شود.

پیشگیری


بهترین راه برای پیشگیری از سیاه شدن زیر بغل، رعایت کردن همه اقداماتی است که از بروز عوامل تغییر رنگ زیر بغل جلوگیری می‌کند. برای مثال اگر زیاد عرق می‌کنید، لباس تنگ نپوشید و سعی کنید هر چقدر می‌توانید، زیر بغل خود را بیشتر بشویید. تمیز و خشک نگه داشتن زیر بغل می‌تواند به جلوگیری از لکه‌های پوستی و عوارضی که این ناحیه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، کمک کند.همچنین می‌توانید به جای استفاده از خوشبو کننده‌هایی که حاوی ترکیبات ناسازگار با پوست شما هستند، از کرم‌های ضد قارچ و پودرهای مخصوصی که برای این منظور عرضه می‌شود، استفاده کنید.

Call Now Buttonتماس و مشاوره