درمان و رفع چین و چروک پیشانی و خط اخم بین دو ابرو

درمان و رفع چین و چروک پیشانی و خط اخم بین دو ابرو

چین‌وچروک پيشاني يكي از ناامیدکننده‌ترین نشانه‌های بالا رفتن سن است . در میان ابروهاي برخي از افراد خطوط عمودي ( كه اغلب خطوط اخم يا خطوط ۱۱ ناميده می‌شوند ) به وجود می‌آید .درحالی‌که برخي ديگر از افراد خطوط راستي در پيشاني خود دارند و برخي ديگر هم داراي هر دو اين حالت بر پيشاني خود هستند . خطوط اخم عميق باعث می‌شود كه حتي اگر فرد ناراحت و عصباني نبست ، اما این‌چنین به نظر برسد . همچنين اين خطوط بر روي اعتمادبه‌نفس فرد تأثیر می‌گذارد . سؤالی كه پيش می‌آید اين است : مؤثرترین راه براي خلاص شدن از شر اين خطوط چيست ؟

اگر خطوط عرضي نگراني در پيشاني و يا خطوط عمودي اخم بين ابروها، شما را پیرتر نشان می‌دهند ، دکتر جمیلی روش‌های درماني مختلفي را به شما پيشنهاد می‌کند و مؤثرترین و مناسب‌ترین روش و يا تركيبي از چند روش را براي رسيدن شما به اهداف شخصی‌تان انتخاب می‌نماید . دكتر جمیلی براي آگاهي بيشتر درباره نتايج موردنظر و مطلوب بيمار و همچنین قسمت‌های كه باعث ایجاد نگراني در بيمار شده‌اند، جلسه مشاوره را با دقت و موشكافانه اداره می‌نماید .

علل ايجاد چین‌وچروک پيشاني و خطوط اخم


خطوط روي پيشاني به علت فعاليت عضله پيشاني ( عضله فرونتاليس) در پوست به وجود می‌آید و خطوط اخم به علت عضله چين دهنده و عضله پروسروس، و چین‌وچروک پنجه كلاغي به دلیل عضله حلقوي چشم در پوست ايجاد می‌شوند . چروک‌های فعال درنتیجه چین‌وچروک‌های به وجود آمده در اثر انقباض و انبساط عضلات فعال در پوست ظاهر می‌شوند. اگر پوست شما بر اثر تابش نور خورشيد آسیب‌ندیده باشد ، اين خطوط عمودي ( يا همان خطوط ۱۱ ) و خطوط افقي روي پيشاني اصلاً به وجود نمی‌آید . اين چین‌وچروک‌ها نتيجه فعل‌وانفعالات ماهیچه‌های صورت بر پوست آسیب‌دیده با نور خورشيد است . همچنين از بين رفتن چربي ، كلاژن ، اسيد هيالورونيك و خاصيت ارتجاعي پوست به‌طور طبيعي به علت بالا رفتن سن ، می‌تواند موجب بروز چین و چروک در پيشاني شود.

درمان


گزینه‌های درماني بسياري ازجمله روشهای طبیعی از بین بردن خط اخم و رفع چین‌وچروک‌های پيشاني وجود دارد . به علت اينكه چین‌وچروک‌های پيشاني براثر حركت عضلات به وجود می‌آیند ، استفاده از مواد شل كننده عضلات مانند بوتاكس راه بسيار مؤثرتری براي كاهش اين خطوط است . براي خطوط بسيار عميق تزريق ژل و چربي می‌تواند کمک‌کننده باشد . ، تركيب دو روش تزريق بوتاكس و ژل راه ديگر براي رفع خطوط اخم و چین‌وچروک پيشاني است . با اين كار فيلرها دوام بيشتري پيدا می‌کنند و علاوه بر اين نتايج تركيب اين دو روش می‌تواند بيش از ۱۵ ماه دوام داشته باشد .

تزريق ژل

براي دست يافتن به چهره‌ای شاداب و جوان انواع بسياري از ژل‌های تزريقي در دسترس هستند . اين ژل‌ها از طريق پر كردن چین‌وچروک‌های پيشاني به‌وسیله يكي از چند مواد مختلف موجود از جمله اسيد هيالورونيك و كلاژن عمل می‌کنند . بنابراين با این روش خطوط پيري ناپديد می‌شوند . اين تزریق‌ها در هرقسمت از بدن حدود ۴ ماه تا ۱ سال دوام‌دارند .

در حين انجام عمل ، پزشك محل تزریق‌ها را بروي پيشاني نشانه‌گذاری می‌کند . اما قبل از آن محل‌های موردنظر را با مواد ضدعفونی‌کننده يا آنتي باكتريال شستشو می‌دهد . براي تسكين شما در هنگام تزريق از يك ماده بی‌حسی كه می‌تواند يخ يا بی‌حس‌کننده موضعي باشد استفاده می‌گردد.

ژل‌ها – معمولاً از نوع اسيد هيالورونيك و يا كلاژن هستند كه اين دو محرك شیمیایی‌اند و با يك سوزن بسيار كوچك به پوست تزريق می‌شوند . بعضي از بيماران حالت سوزش يا نيش را در هنگام تزريق ژل تجربه می‌کنند. ممكن است كه برخي از بيماران براي رسيدن به نتيجه مطلوب و دلخواه خود به چندين جلسه درمان نياز داشته باشند .

بوتاكس

بوتاكس

معمولاً تزريق بوتاكس اولين راه‌حلی است كه براي رفع خط اخم و چین‌وچروک پيشاني به ذهن می‌رسد . بوتاکس خط اخم برخلاف مواد پركننده چین‌وچروک ، با شل كردن عضلات منقبض كه از عوامل پيدايش شيارهاي پوستي هستند ، چین‌وچروک‌ها را صاف می‌کند . بوتاكس خطوط اخم را كه باعث ايجاد خطوط عمودي بين ابروها هستند ، همچنين بعضي از خطوط عرضي روي پيشاني را رفع می‌کند .

پس از پايان يافتن عمل و دوره درمان ، چین‌وچروک‌ها كمتر به چشم می‌خورند . بسیار مهم است كه تزريق بوتاكس به‌درستی انجام شود تا از عوارضی مانند عدم تقارن در صورت که در هنگام تزریق بیش‌ازحد بوتاکس ممکن است روی دهد در شما به‌جا نماند.

تزريق چربي

انتقال چربي به پيشاني روشي است كه در آن برای كاهش چین‌وچروک‌ها و حجيم كردن صورت و كاهش تأثیرات بالا رفتن سن ، چربي از بدن بيمار به خود فرد پيوند داده می‌شود. مسئله مهم در این روش این است که برای اطمینان از اینکه میزان بالایی از چربی مورداستفاده، قابلیت بقا دارند چربی باید به‌صورت دستی و به‌آرامی برداشته شود. پردازش چربی بسیار پراهمیت است بنابراین جدا کردن آلودگی‌هایی مانند روغن بدن و خون از چربی ضروری است تا قبل از انجام پیوند چربی از خلوص و کیفیت بالای چربی اطمینان حاصل شده باشد.

به علت اينكه برش جراحي بر روي پيشاني ايجاد نمی‌شود، دوره بهبود سريع است و اسکار( جاي زخم ) بر پوست برجاي نمی‌گذارد . چربي معمولاً از شكم و ران بيمار برداشته می‌شود اما بااین‌وجود از چربي همه قسمت‌هایی بدن می‌توان براي اين كار استفاده كرد .

چربي به‌وسیله يك سرنگ كه به سر آن يك كانولا نازك وصل شده چندين بار به بافت‌های مختلف بدن فرستاده می‌شود . اين عمل تقریباً ۳۰ تا ۶۰ دقيقه طول می‌کشد و براي جلوگيري از تورم، پيشاني به مدت ۵ روز بانداژ می‌شود .

ليفت و كشيدن پيشاني و ابرو

معمولاً چین‌وچروک‌ها و خط اخم ابتدا در پيشاني و اطراف ابرو ظاهر می‌شود . روش بدون جراحي ليفت ابرو و پیشانی می‌تواند روند چین‌وچروک شدن را كند و ابروهای افتاده و پلک‌های سنگين را اصلاح نمايد تا فرد ظاهر جوان‌تری ودوست داشتنی‌تر پيدا كند . ليفت ( كشيدن ) ابرو را می‌توان به‌تنهایی و يا همزمان با انجام ساير روش‌های زيبايي از جمله ليفت صورت ، روش‌های اصلاح پلك و بازسازي مجدد پوست با ليزر را انجام داد . جراح با برداشتن بعضي از عضلات كه از پيش تعیین‌شده‌اند و با آزادسازی بافت‌هایی كه موجب پيدايش چین‌وچروک در پوست می‌شوند ، چروک‌ها را كاهش می‌دهد . همچنين ممكن است ابروها بالا برده شوند و پوست اضافه برداشته شود با اين كار روند شل شدگي مجدد پوست كندتر می‌شود .

لایه‌برداری و بازسازي مجدد پوست

در روش لایه‌برداری شيميايي ، لایه‌های آسیب‌دیده بيروني پوست صورت برداشته می‌شود تا خطوط اخم و چین‌وچروک پيشاني كمتر شود . بيشترين ماده‌ای كه ما از آن براي لایه‌برداری استفاده می‌کنیم تري كلرواستيك اسيد است كه تأثیرات بالا رفتن سن از جمله پيگمنتاسيون ( لکه‌های تيره ) غیرعادی ، لکه‌های پيري ، چین‌وچروک و خطوط ريز ، پوست را بهبود می‌دهد . بسته به ميزان شدت لایه‌برداری و مراقبت‌هایی كه در دوره بهبودی انجام می‌گیرد تقریباً پوست ظرف ۱ تا ۲ هفته ترميم می‌شود . ميزان درد كم است و لایه‌برداری را می‌توان با روش‌های ديگر از جمله عمل غير جراحي ليفت پيشاني كه براي جوانسازي انجام می‌شود تركيب نمود .

Call Now Buttonتماس و مشاوره