درمان و رفع خط اخم بین دو ابرو: پزشکی و گیاهی

درمان و رفع خط اخم بین دو ابرو پزشکی و گیاهی

خطوط اخم، چین و چروک‌های عمودی عمیقی هستند که در فاصله بین دو ابرو شکل می‌گیرند. این خطوط در برخی موارد حتی زمانی که فرد اخم نمی‌کند، هم وجود دارند و باعث می‌شوند چهره فرد به نظر اخمو و عبوس بیاید. بسیاری از افراد نگرانی شدیدی درباره خطوط اخم دارند، زیرا با پیشروی سن، این خطوط روز به روز عمیق‌تر می‌شوند. اگرچه استفاده از کرم‌های مرطوب کننده و سایر محصولات محافظت کننده پوست، به طور موقت می‌تواند ظاهر ناخوشایند خط اخم بین دو ابرو را تسکین دهد، اما برای حذف دائمی این خطوط، برخی افراد ممکن است نیازمند انجام یک عمل جراحی زیبایی باشند.

جهت مشاوره با کلینیک رازی تماس بگیرید ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ 

 

علت


خطوط اخم بین دو ابرو، که به صورت عمودی در میان دو ابرو شکل می‌گیرند، و خط خنده با پیر شدن و پیشروی سن، عمیق‌تر و آشکارتر می‌شوند. این امر بخشی از فرایند طبیعی پیری پوست است. هر چه پوست صورت پیرتر می‌شود، کلاژن بیشتری را از دست می‌دهد. کلاژن یک پروتئین طبیعی است که بدن برای پر کردن و اتصال به چارچوب ساختاری خود، تولید می‌کند. از آنجا که کلاژن در منطقه صورت کاهش می‌یابد، پوست صورت نیز نازک‌تر و فرو رفته به نظر می‌رسد و چین و چروک‌ها، به ویژه خطوط اخم بین دو ابرو، بیشتر ظاهر و قابل مشاهده می‌شوند. از این رو، کاهش سطح کلاژن همراه با آسیب‌های ناشی از تماس با اشعه مضر آفتاب، در کل باعث نازک شدن و کاهش قدرت پوست در پر کردن فاصله بین دو ابرو می‌شود و در نتیجه خطوط اخم بین دو ابرو شکل می‌گیرند. این خطوط اخم ممکن است در افرادی که عادت دارند احساسات خود را از طریق حرکات صورتی بیان کنند، نسبت به دیگران بیشتر برجسته باشند.

کاندیداهای درمان خط اخم بین دو ابرو


اغلب افرادی که شرایط زیر را داشته باشند، می‌توانند کاندیدای خوبی برای از بین بردن خط اخم بین دو ابرو باشند:

  • از نظر سلامت عمومی در وضعیت خوبی باشد، به خصوص در صورتی که بخواهد عمل جراحی کشیدن ابرو انجام دهد.
  • انتظارات واقع بینانه‌ای در مورد نتایج درمان داشته باشد.
  • میل و اراده کافی برای رعایت اقدامات و دستورات لازم برای بعد از عمل را داشته باشد.
  • بتواند خود را با شرایط یک سبک زندگی سالم وفق دهد تا از این طریق، نتایج درمان ماندگار شود.

درمان


درمان‌های پزشکی

تزریق ژل

تزریق ژل می‌تواند به صورت سریع و بدون درد، در رفع خط اخم، چروک‌های صورت و چروک پیشانی بسیار مؤثر باشد. این ژل‌ها برای پر کردن خطوط اطراف دهان، بینی و پیشانی و همچنین رفع چروک پیشانی استفاده می‌شوند و باعث لطیف و جوان شدن پوست در این مناطق می‌شوند. در بازار انواع مختلفی از ژل‌های تزریقی وجود دارند که از موادی مانند کلاژن، کلسیم هیدروکسی آپاتایت، اسید هیالورونیک و پلا – ال – لاکتیک اسید (PLLA) تشکیل شده‌اند. تزریق این ژل‌ها در داخل کلینیک انجام می‌شود و یک روش درمانی سریع و مناسب برای رفع خط اخم بین دو ابرو محسوب می‌شود. در بسیاری از موارد، این محصولات شامل یک عامل بی حس کننده هستند که باعث راحتی و بدون درد بودن فرآیند می‌شود. انتظار می‌رود که نتایج این عمل تزریق ژل تا حدود 6 تا 24 ماه قابل مشاهده و ماندگار باشند.

عمل تزریق چربی به صورت، فرایندی است که در آن سلول‌های چربی از بدن بیمار استخراج شده و به ناحیه دیگری از صورت منتقل می‌شوند، هدف این فرایند فرم‌دهی و جوانسازی آن ناحیه از صورت است. قیمت تزریق چربی برای هر بیمار بسته به مقدار چربیی که استخراج می‌شود، تعداد تزریق‌ها و نوع بی‌حسی مورد استفاده، تعیین می‌شود. البته، این هزینه شامل مراقبت‌های قبل و بعد از عمل نیز می‌شود.

تزریق چربی به صورت و بدن می‌تواند:

در رفع جای زخم‌های موجود در صورت از جمله جای جوش و آکنه مؤثر باشد.
به رفع بدشکلی و عوارض پوستی در صورت از قبیل آتروفی همی‌فاسیال (نیمه ‌صورت) کمک کند.
باعث چاق شدن گونه‌های تورفته و رفع چروک‌های پوست شود.
موجب شکل‌دهی و خوش‌فرم شدن اندام‌ها شود.
در چاق شدن قسمت‌هایی از بدن مانند بالاتنه و باسن‌ها مؤثر باشد.
چربی مورد استفاده برای تزریق را می‌توان از اغلب قسمت‌های بدن که در آن چربی اضافه وجود دارد، برداشت کرد.

تزریق بوتاکس

 

یک روش بسیار خوب دیگر که می‌توان برای درمان خط اخم بین دو ابرو و چین و چروک پیشانی استفاده کرد، تزریق بوتاکس است. طی چند سال اخیر، تزریق بوتاکس رایج‌ترین روش غیر جراحی مورد استفاده برای افرادی بوده است که می‌خواهند بدون انجام جراحی، رفع چین و چروک پیشانی و بوتاکس خط اخم را انجام داده و یک عمل زیبایی انجام دهند. تزریق بوتاکس نسبتاً بدون درد است و انجام آن فقط چند دقیقه طول می‌کشد. بیمار می‌تواند نتایج این عمل را بعد از 3 تا 7 روز مشاهده کند. بوتاکس دارویی است که باعث نرم شدن ماهیچه‌های اطراف خطوط اخم و جلوگیری از منقبض شدن این ماهیچه‌ها می‌شود. به این ترتیب، شکل ظاهری پیشانی بسیار بهتر می‌شود. در برخی از موارد، نتایج تزریق بوتاکس می‌تواند تا 4 ماه ماندگاری داشته باشد. هزینه بوتاکس درمان بستگی به تعداد تزریق های مورد نیاز بیمار دارد. برای اطلاع دقیق از هزینه بوتاکس می‌توانید با پزشک مشورت نمایید.

لایه برداری پوست

افرادی که خط اخم بین دو ابروی آنها چندان عمیق نیست، می‌توانند برای اصلاح و از بین بردن خط اخم از روش‌های مختلف لایه برداری پوست استفاده کنند. روش‌هایی که می‌توان استفاده کرد، شامل میکرودرم ابریژن و لایه برداری با لیزر است که هر دو باعث برداشته شدن لایه خارجی پوست می‌شوند تا به جای آن، یک لایه جدید با سلول‌های جدیدتر تشکیل شود. ممکن است قبل از انجام عمل از یک بی حسی موضعی در قسمت پیشانی استفاده شود، اما نهایتاً ظرف چند روز بیمار می‌تواند به وضعیت طبیعی باز گردد و فعالیت‌های روزمره خود را به طور عادی انجام دهد. البته باید تا وقتی که پوست به طور کامل بهبود پیدا کند، از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کرد.

لایه برداری با مواد شیمیایی

این روش برای از بین بردن خط اخم هم برای آقایان و هم خانم‌ها در همه سنین مناسب است. در این روش، لایه خارجی پوست به طور طبیعی و با استفاده از یک محلول لایه بردار برداشته می‌شود و سلول‌های مرده پوست حذف می‌شوند تا لایه زیرین که سالم‌تر و لطیف‌تر است، نمایان شده و چهره شما را جوان‌تر کند. با انجام این عمل، اغلب خطوط، افتادگی‌ها و چروک‌های موجود در صورت نیز رفع می‌شوند. یکی از موادی که برای لایه برداری شیمیایی و جوان سازی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد، تری کلرو استیک اسید (TCA) نام دارد.

در اولین مرتبه انجام این عمل ممکن است کمی احساس سوزش ایجاد شود که کاملاً طبیعی است و به خاطر اثر کردن محلول بر روی پوست شما است. با قرار دادن یک وسیله خنک کننده در بالای سر و دمیدن آرام هوای خنک می‌توان این احساس سوزش را تا حد زیادی برطرف کرد. البته بعد از انجام این عمل از کمپرس سرد هم برای خنک کردن پوست استفاده می‌شود.

لیفت پیشانی

برخی از افراد ترجیح می‌دهند که برای برداشتن خطوط اخم بین ابروها از روش‌هایی استفاده کنند که نتایج ماندگارتر یا دائمی داشته باشند. برای دستیابی به این هدف می‌توان از عمل لیفت پیشانی استفاده کرد. در صورتی که شخص تمایل داشته باشد، می‌توان همزمان با انجام این عمل، وضعیت ابروها را نیز تغییر داد. با این حال، بسیاری از افراد می‌خواهند که فقط برای برداشتن خطوط اخم بین دو ابرو این عمل را انجام دهند. در زمان انجام عمل، جایگاه ماهیچه‌های اطراف پیشانی به گونه‌ای تغییر داده می‌شود که خط اخم برطرف شده و دیگر قابل مشاهده نباشد. نتایج این عمل تا چندین سال ماندگار خواهد بود. البته افرادی که این عمل را انجام می‌دهند باید به خاطر داشته باشند که بهبودی بعد از انجام این عمل، کمی بیشتر از عمل تزریق ژل یا تزریق بوتاکس زمان می‌برد.

راه‌های طبیعی برای کاهش خط اخم بین ابروها

چند درمان خانگی و طبیعی وجود دارد که می‌تواند در رفع خط اخم بین ابروها مؤثر باشد. از جمله:

  • سبک زندگی خود را تغییر دهید. از عوامل استرس زا دوری کنید و سیگار را هم ترک کنید. افرادی که استرس مزمن دارند، غالباً اخمو هستند. اخم کردن دائم باعث می‌شود که خطوط اخم عمیق‌تر و نمایان‌تر شود.
  • هر وقت در طول روز از خانه بیرون می‌روید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید. عینک آفتابی بزنید تا از جمع شدن چشم‌هایتان در برابر نور آفتاب جلوگیری کند. جمع کردن چشم‌ها به طور مرتب می‌تواند باعث عمیق‌تر شدن خطوط اخم بین ابروها شود.
  • سفیده تخم مرغ ماده‌ای است که به عنوان یک درمان خانگی برای رفع چروک صورت موفق بوده است. سفیده تخم مرغ را به طور مرتب روی خطوط اخم بمالید. البته نتایج این کار برای از بین بردن خط لبخند چندان ماندگار نیست. بنابراین باید صبر داشته باشید و در حد معقول انتظار داشته باشید.
  • پوست خود را مرطوب نگه دارید، زیرا خشک شدن پوست باعث تسریع در پیدایش چروک‌ها می‌شود. روغن بادام یا روغن نارگیل را به طور مرتب روی خطوط اخم بین ابروها بمالید. ماساژ دادن آرام پوست این ناحیه هم به تقویت آن و درمان چروک پیشانی کمک می‌کند. هنگامی که هر یک از این روغن‌ها را استفاده می‌کنید، همزمان پوست را به آرامی ماساژ بدهید.
  • برای کاهش خطوط اخم بین ابروها می‌توانید یک قاشق فلزی سرد را به مدت چند دقیقه بر روی این خطوط قرار دهید. این روش فقط در کوتاه مدت مؤثر است. کسانی که می‌خواهند قبل از شرکت در یک مراسم یا مهمانی به طور موقت خطوط اخم بین ابروها را رفع کنند، می‌توانند از این روش استفاده کنند.

جلوگیری از پیدایش خطوط اخم


پوست ناحیه بین دو ابرو را مرطوب نگه دارید. خیلی از ما فراموش می‌کنیم که کرم مرطوب کننده را در این قسمت هم بمالیم.

عینک آفتابی بزنید. یکی از دلایل پیدایش خط اخم بین ابروها، حرکت دادن زیاد این ناحیه به ویژه جمع کردن پوست و چشم‌ها است. پس همیشه، به خصوص در روزهای آفتابی، عینک آفتابی بزنید. عینک آفتابی نه تنها از چشم‌های شما محافظت می‌کند، بلکه باعث می‌شود که پوست بین ابروها و چشم‌ها نیز آرام و سالم باشد.

پوست و ماهیچه‌های بین ابروها را ماساژ بدهید. راحت شدن ماهیچه‌ها بعد از ماساژ، باعث رفع خطوط اخم و کاهش عمق آنها می‌شود. بنابراین شما شادتر به نظر می‌رسید.

Call Now Buttonتماس و مشاوره