درمان و بستن منافذ باز پوست صورت

درمان و بستن منافذ باز پوست صورت

منافذ باز و بزرگ پوست موجب نگرانی بسیاری از افراد است و می‌تواند باعث ایجاد آکنه و جوش‌های سرسیاه به خصوص برای افرادی که پوست چرب دارند، شود. منافذ باز پوست نه تنها باعث ایجاد آکنه دردناک شده، بلکه می‌تواند باعث خجالت برخی از افراد از ظاهر خود شود.

یک نکته حائز اهمیت در درمان هر نوع از منافذ باز پوست این است که حتماً مطمئن شوید این کار توسط یک فرد با تجربه و ماهر انجام می‌شود. نتایج ممکن است متفاوت باشند و این مسئله تنها به دلیل نوع درمان نیست، بلکه مهارت و دانش پزشکی که درمان را انجام می‌دهد نیز بسیار مهم است. ما با استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها و روش‌های درمانی، به صداقت و بدون ارائه مشاوره‌های بی‌اساس، اطلاعات لازم درباره گزینه‌های درمانی مناسب و نتایج درمان را به شما ارائه خواهیم کرد.

علل ایجاد منافذ باز در پوست چیست؟


حفظ منافذ پوستی سالم برای داشتن پوستی بهتر از نظر بهداشتی و زیبایی بسیار حیاتی و ضروری است. برخی افراد منافذ بیشتر و برجسته‌تری در پوست خود دارند. سایز و اندازه منافذ پوست به صورت ژنتیکی و پیش‌تعیین شده است. افرادی که پوست چرب یا مستعد آکنه دارند، بیشتر در معرض داشتن منافذ پوستی بزرگ‌تر قرار می‌گیرند. منافذ باز پوست به طور عمده در مناطقی از بدن که غدد چربی بیشتری وجود دارند، مانند اطراف بینی، گونه‌ها و لب بالایی، بیشتر دیده می‌شوند.

راه‌های درمانی منافذ باز پوست در کلینیک ما


لایه برداری پوست

استفاده از روش‌های لایه‌برداری شیمیایی می‌تواند به شما کمک کند تا مشکلات متنوعی از جمله چین و چروک‌های پوستی، آکنه، منافذ باز پوست، لکه‌های پوست ناشی از پیری و سایر مشکلات پوست را درمان کنید. یک متخصص آموزش‌دیده می‌تواند راهنمایی لازم را برای شناسایی نوع مناسب لایه‌برداری بر اساس نوع پوست شما ارائه داده و برنامه درمانی مناسبی برای دستیابی به نتایج بهتر به شما ارائه دهد.

فرایند لایه‌برداری پوست، سلول‌های مرده روی سطح پوست را از بین می‌برد. پس از لایه‌برداری، سلول‌های جدید زیر پوست شروع به رشد می‌کنند و پوستی تازه و درخشان را برای شما به ارمغان می‌آورند.

در صورت بزرگ شدن منافذ پوست شما، لایه‌برداری شیمیایی با استفاده از اسید تری کلرواستیک می‌تواند به بهبود رنگ لایه بیرونی پوست، که به آن اپیدرم نیز گفته می‌شود، کمک کند. پس از لایه‌برداری، ممکن است پوست کمی سوخته و آسیب دیده به نظر برسد. این سوختگی کوتاه‌مدت باعث تحریک تولید کلاژن و تولید سلول‌های جدید می‌شود که بهبود و سلامتی پوست را تقویت می‌کند و آن را جوان‌تر و سالم‌تر می‌سازد.

لایه برداری به وسیله اسیدتری کلرواستیک

لایه برداری با اسید گلایکولیک محدودیت‌های خاص خود را دارد. این نوع لایه برداری می‌تواند منافذ باز سطحی و خفیف را درمان کند. منافذ عمیق‌تر، بزرگ‌تر و توسعه یافته تر به لایه برداری‌های قوی‌تری مثل لایه برداری به وسیله اسیدتری کلرواستیک نیاز دارند. این نوع لایه برداری به 5 تا 7 روز بستری نیاز دارد و فقط باید به وسیله افراد متخصص انجام شود. متناسب با سایز و عمق منافذ پوست 2 تا 3 روش درمانی با اسیدتری کلروواستیک برای حصول نتایج بهتر مورد نیاز است.

لایه برداری گلایکولیک

لایه برداری به وسیله اسید گلایکولیک برای کاهش خطوط چین و چروک سطحی ظاهری و حتی بی رنگی و دکلوره کردن پوست، روشی ایده آل است. این روش نیز مشابه لایه برداری‌های شیمیایی بوده با این تفاوت که فقط لایه رویی پوست برداشته می‌شود. لایه برداری گلایکولیک برای پوست‌های ناسالم و پوست‌های داری منافذ باز توصیه نمی‌شود.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن (لایه برداری مکانیکی پوست صورت) تکنیکی است که منجر به لیفت فوری پوست صورت می‌شود. میکرودرم ابریژن با تراشیدن لایه بیرونی پوست (اپیدرم) توسط کریستال‌های بی تحرک (ساکن) عمل می‌کند.

از بین بردن منافذ پوست به وسیله لیزر

از بین بردن منافذ پوست به کمک لیزر یک روش سریع، بدون درد و بدون نیاز به بیحسی موضعی است. بیماران می گویند در هنگام درمان احساسی مثل جرقه زدن نوارهای لاستیکی بر روی صورت خود داشته‌اند. این فرایند حدود 15 تا 20 دقیقه به طول می‌انجامد.

پس از اولین جلسه درمانی، احساس می‌کنید که پوست صورت شما جمع شده است اما تا چندین جلسه هیچ تفاوت قابل توجهی مشاهده نخواهید کرد. حدود شش ماه زمان برای تولید کولاژن های جدید مورد نیاز است بنابراین شما باید درمان را تا شش ماه برای بهبود رنگ پوست و کاهش سایز منافذ باز پوست ادامه دهید.

انجام لیزر درمانی برای از بین بردن منافذ باز پوست برای چه کسانی مناسب است؟

افراد سالمند و یا دارای پوست آسیب‌دیده که منافذ پوست آنها رو به گسترش بوده و به چشم می‌آید، بهترین گزینه‌ها برای انجام لیزر درمانی هستند. معمولاً افراد بین 30 تا 50 سال گزینه‌های مناسبی برای استفاده از این روش درمانی هستند. یکی از دلایل باز شدن منافذ پوست ، آکنه است. افرادی که منافذ پوست آنها به دلیل آکنه گسترش یافته نتایج بهبود را سریع‌تر مشاهده خواهند کرد.

درمان منافذ باز پوست به کمک نور شدید پالسی (IPL)

نور شدید پالسی (IPL) برای کاهش ظاهر منافذ باز پوست به کار برده می‌شود و شواهد نشان می‌دهد که هم لیزر کاهنده و هم غیر کاهنده (فرکشنال) می‌تواند کلاژن را دوباره ساماندهی و تحریک نماید و درنتیجه باعث کاهش سایز منافذ پوست می‌شود. برای درمان منافذ باز پوست درمان‌های چندگانه مورد نیاز است و عوارض جانبی هم ممکن است داشته باشند ولی نتایج بسیار خوب خواهد بود.

محلول‌های قابض یا تونرها به صورت سنتی با انقباض منافذ پوست همراه است اما از نطر علمی هنوز کاهش سایز منافذ پوست از این طریق اثبات نشده است. احساس جمع شدگی و کشیدگی پوست ناشی از تونرها به کاهش چربی پوست مربوط می‌شود که محتویات این مواد مثل الکل باعث آن می‌شود.

میکرونیدلینگ و بازسازی سطحی پوست به روش فرکشنال

میکرونیدلینگ و بازسازی سطحی پوست به روش فرکشنال

میکرونیدلینگ (که به غلط به آن بازسازی سطحی پوست به روش فرکشنال گفته می‌شود) تأثیر اندکی در منافذ باز پوست دارد. 3 تا 5 جلسه درمان با روش میکرونیدلینگ سایز منافذ باز پوست را 10 تا 20 درصد کاهش می‌دهد. امروزه لیزر درمانی جایگزین میکرونیدلینگ شده است.

لیزر فرکشنال سایز منافذ باز پوست را پس از 4 تا 5 جلسه درمانی 20 تا 40 درصد کاهش می‌دهد. ما روش میکرونیدلینگ را به عنوان روشی که بتواند به تنهایی برای کاهش منافذ باز پوست به کار برده شود توصیه نمی‌کنیم.

پیشگیری


پیشگیری از باز شدن منافذ پوست صورت

پوست خود را به صورت منظم با پاک کننده‌های مرغوب تمیز کنید.

توصیه می‌شود که پوست خود را هروز به وسیله پاک کننده‌های مرغوب تمیز کنید. یک پاک کننده به شما اجازه می‌دهد تا با درمان منافذ باز پوست منافذ باز پوستتان را به حداقل رسانده و سلول‌های مرده پوستتان را از بین ببرید.

جوش و لک‌های پوستی خود را دستکاری نکنید.

وقتی شما جوش‌های خود را را فشار می‌دهید یا با آنها بازی می‌کنید باعث ایجاد زخم روی آنها می‌شوید و در نتیجه آنها به طور دائمی بزرگ باقی می‌مانند. به همین دلیل بهتر است آنها را رها کنید و اجازه دهید آ‌ها خودبه‌خود از بین بروند.

Call Now Buttonتماس و مشاوره