منافذ باز و بزرگ پوست موجب نگرانی بسیاری از افراد است و می‌تواند باعث ایجاد آکنه و جوش‌های سرسیاه به خصوص برای افرادی که پوست چرب دارند، شود. منافذ باز پوست نه تنها باعث ایجاد آکنه دردناک شده، بلکه می‌تواند باعث خجالت برخی از افراد از ظاهر خود شود.

نکته حائز اهمیت در درمان هر نوع از منافذ باز پوست این است که مطمئن باشید این کار توسط فرد با تجربه و مطمئن انجام می‌شود. نتایج ممکن است متفاوت باشد که این فقط به دلیل نوع درمان نیست و مهارت و دانش پزشکی که درمان را انجام می‌دهد، بسیار پر اهمیت است. ما با در دست داشتن آخرین تکنولوژی‌ها و روش‌های درمانی، صادقانه و بدون مشاوره‌های بی‌اساس به شما در مورد گزینه‌های درمانی مناسب و نتایج درمان اطلاعات لازم را ارائه خواهیم کرد.

علل ایجاد منافذ باز در پوست چیست؟


وجود منافذ پوستی برای داشتن پوستی سالم حیاتی و ضروری است. برخی از افراد منافذ برجسته بیشتری دارند. سایز و اندازه منافذ پوست به صورت ژنتیکی و از پیش تعیین شده است. افرادی که پوست مستعد آکنه یا پوست چرب دارند، بیشتر در معرض منافذ پوستی بزرگ شده قرار دارند. منافذ باز پوست در مناطقی از بدن که غدد چربی بیشتری دارند مثل اطراف بینی، گونه‌ها و لب بالایی بیشتر به وجود می‌آید.

راه‌های درمانی منافذ باز پوست در کلینیک ما


لایه برداری پوست

با استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی می‌توان طیف گسترده‌ای از مشکلات پوستی شامل چین و چروک‌های پوستی، آکنه، منافذ باز پوست، لکه‌های پوست که با افزایش سن به وجود آمده و مشکلات دیگر پوست را درمان کرد. یک متخصص آموزش‌دیده به شما راهنمایی‌های لازم برای شناسایی نوع صحیح لایه برداری متناسب با پوستتان را به شما ارائه داده و برنامه درمانی مناسبی برای حصول نتایج بهینه به شما خواهد داد.

  انواع داروها برای درمان ریزش و تقویت مو

لایه برداری پوست، سلول‌های مرده پوست را از روی سطح پوست برمی دارد. پس از لایه برداری سلول‌های جدید زیر پوست شروع به رشد کرده و پوستی شاداب و تمیز برای شما به ارمغان خواهد آورد.

اگر منافذ پوست شما بزرگ شده است، لایه برداری شیمیایی با اسید تری کلرواستیک به بهبود رنگ لایه بیرونی پوست شما که به آن اپیدرمی هم گفته می‌شود، کمک می‌کند. پس از لایه برداری با نمایان شدن لایه میانی پوست ممکن است پوست کمی سوخته و جریحه دار به نظر برسد. وقتی که پوست کمی سوخته به نظر می‌رسد لایه برداری تولید کلاژن را تحریک کرده و سلول‌های جدید تولید می شود که باعث سالم‌تر و جوان‌تر شدن پوست می‌شود.

لایه برداری به وسیله اسیدتری کلرواستیک

لایه برداری با اسید گلایکولیک محدودیت‌های خاص خود را دارد. این نوع لایه برداری می‌تواند منافذ باز سطحی و خفیف را درمان کند. منافذ عمیق‌تر، بزرگ‌تر و توسعه یافته تر به لایه برداری‌های قوی‌تری مثل لایه برداری به وسیله اسیدتری کلرواستیک نیاز دارند. این نوع لایه برداری به 5 تا 7 روز بستری نیاز دارد و فقط باید به وسیله افراد متخصص انجام شود. متناسب با سایز و عمق منافذ پوست 2 تا 3 روش درمانی با اسیدتری کلروواستیک برای حصول نتایج بهتر مورد نیاز است.

لایه برداری گلایکولیک

لایه برداری به وسیله اسید گلایکولیک برای کاهش خطوط چین و چروک سطحی ظاهری و حتی بی رنگی و دکلوره کردن پوست، روشی ایده آل است. این روش نیز مشابه لایه برداری‌های شیمیایی بوده با این تفاوت که فقط لایه رویی پوست برداشته می‌شود. لایه برداری گلایکولیک برای پوست‌های ناسالم و پوست‌های داری منافذ باز توصیه نمی‌شود.

  مراحل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین: مراقبت، مزایا و عوارض

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن (لایه برداری مکانیکی پوست صورت) تکنیکی است که منجر به لیفت فوری پوست صورت می‌شود. میکرودرم ابریژن با تراشیدن لایه بیرونی پوست (اپیدرم) توسط کریستال‌های بی تحرک (ساکن) عمل می‌کند.

از بین بردن منافذ پوست به وسیله لیزر

از بین بردن منافذ پوست به کمک لیزر یک روش سریع، بدون درد و بدون نیاز به بیحسی موضعی است. بیماران می گویند در هنگام درمان احساسی مثل جرقه زدن نوارهای لاستیکی بر روی صورت خود داشته‌اند. این فرایند حدود 15 تا 20 دقیقه به طول می‌انجامد.

پس از اولین جلسه درمانی، احساس می‌کنید که پوست صورت شما جمع شده است اما تا چندین جلسه هیچ تفاوت قابل توجهی مشاهده نخواهید کرد. حدود شش ماه زمان برای تولید کولاژن های جدید مورد نیاز است بنابراین شما باید درمان را تا شش ماه برای بهبود رنگ پوست و کاهش سایز منافذ باز پوست ادامه دهید.

انجام لیزر درمانی برای از بین بردن منافذ باز پوست برای چه کسانی مناسب است؟

افراد سالمند و یا دارای پوست آسیب‌دیده که منافذ پوست آنها رو به گسترش بوده و به چشم می‌آید، بهترین گزینه‌ها برای انجام لیزر درمانی هستند. معمولاً افراد بین 30 تا 50 سال گزینه‌های مناسبی برای استفاده از این روش درمانی هستند. یکی از دلایل باز شدن منافذ پوست ، آکنه است. افرادی که منافذ پوست آنها به دلیل آکنه گسترش یافته نتایج بهبود را سریع‌تر مشاهده خواهند کرد.

درمان منافذ باز پوست به کمک نور شدید پالسی (IPL)

نور شدید پالسی (IPL) برای کاهش ظاهر منافذ باز پوست به کار برده می‌شود و شواهد نشان می‌دهد که هم لیزر کاهنده و هم غیر کاهنده (فرکشنال) می‌تواند کلاژن را دوباره ساماندهی و تحریک نماید و درنتیجه باعث کاهش سایز منافذ پوست می‌شود. برای درمان منافذ باز پوست درمان‌های چندگانه مورد نیاز است و عوارض جانبی هم ممکن است داشته باشند ولی نتایج بسیار خوب خواهد بود.

  لیزر موهای زائد بدن و صورت: هزینه و قیمت

محلول‌های قابض یا تونرها به صورت سنتی با انقباض منافذ پوست همراه است اما از نطر علمی هنوز کاهش سایز منافذ پوست از این طریق اثبات نشده است. احساس جمع شدگی و کشیدگی پوست ناشی از تونرها به کاهش چربی پوست مربوط می‌شود که محتویات این مواد مثل الکل باعث آن می‌شود.

میکرونیدلینگ و بازسازی سطحی پوست به روش فرکشنال

میکرونیدلینگ و بازسازی سطحی پوست به روش فرکشنال

میکرونیدلینگ (که به غلط به آن بازسازی سطحی پوست به روش فرکشنال گفته می‌شود) تأثیر اندکی در منافذ باز پوست دارد. 3 تا 5 جلسه درمان با روش میکرونیدلینگ سایز منافذ باز پوست را 10 تا 20 درصد کاهش می‌دهد. امروزه لیزر درمانی جایگزین میکرونیدلینگ شده است.

لیزر فرکشنال سایز منافذ باز پوست را پس از 4 تا 5 جلسه درمانی 20 تا 40 درصد کاهش می‌دهد. ما روش میکرونیدلینگ را به عنوان روشی که بتواند به تنهایی برای کاهش منافذ باز پوست به کار برده شود توصیه نمی‌کنیم.

پیشگیری


پیشگیری از باز شدن منافذ پوست صورت

پوست خود را به صورت منظم با پاک کننده‌های مرغوب تمیز کنید.

توصیه می‌شود که پوست خود را هروز به وسیله پاک کننده‌های مرغوب تمیز کنید. یک پاک کننده به شما اجازه می‌دهد تا با درمان منافذ باز پوست منافذ باز پوستتان را به حداقل رسانده و سلول‌های مرده پوستتان را از بین ببرید.

جوش و لک‌های پوستی خود را دستکاری نکنید.

وقتی شما جوش‌های خود را را فشار می‌دهید یا با آنها بازی می‌کنید باعث ایجاد زخم روی آنها می‌شوید و در نتیجه آنها به طور دائمی بزرگ باقی می‌مانند. به همین دلیل بهتر است آنها را رها کنید و اجازه دهید آ‌ها خودبه‌خود از بین بروند.

مقالات مرتبط

فهرست
مشاوره رایگان Call Now Buttonتماس و مشاوره
×ارتباط در واتساپ