درمان و بستن منافذ باز پوست صورت مزایا و عوارض

درمان و بستن منافذ باز پوست صورت مزایا و عوارض

حفظ سلامت پوست، منافذ پوستی را که از طریق تولید چربی، پوست را نرم و سالم نگه می‌دارند، بسیار حائز اهمیت است. با این حال، شما قطعاً تمایلی ندارید که هر بار به آینه نگاه کنید و از وجود منافذ باز و انسداد آنها مطلع شوید. زمانی که منافذ پوستی بیش از حد باز شده، با چربی مسدود شده یا عفونی شوند، قابل رؤیت و آشکار می‌شوند و در نتیجه این منافذ به نظر بزرگتر از اندازه خود می‌آیند. بررسی هر چند نمی‌توان منافذ پوستی را برای همیشه کوچک کرد، اما با استفاده از روش‌هایی مانند مزوتراپی، پیلینگ شیمیایی و رادیوفرکوئنسی، می‌توان تلاش کرد تا این منافذ کمتر قابل رؤیت باشند.

منافذ باز پوستی می‌توانند باعث شوند که پوست شما پیر و ناسالم به نظر بیاید. خصوصاً برای افرادی با پوست‌های چرب، منافذ باز پوستی می‌تواند موجب بروز مشکلات دیگری برای پوست مانند جوش‌های سرسیاه، آکنه و جوش شود. برای از بین بردن منافذ باز پوستی در ابتدا لازم است بدانید که چه عاملی موجب بروز آن شده است و سپس به درمان مناسب بپردازید. روش‌های درمانی مختلفی نظیر لایه‌برداری، مزوتراپی، رادیوفرکوئنسی و روش‌های دیگر برای برطرف کردن و درمان منافذ باز پوست وجود دارد.

منافذ باز پوستی چیست؟


منافذ پوستی در واقع راه خروج موها از درون پوست هستند و همچنین راهی برای خروج عرق و سموم از بدن نیز می‌باشند. منافذ پوستی که بیش از حد عادی بزرگ شده باشند، نمایان‌تر هستند. این منافذ اغلب در افرادی با پوست چرب یا افرادی با سن بالاتر ایجاد می‌شوند و ممکن است با جرم و یا چربی‌های پوستی مسدود شوند. افرادی که منافذ باز پوستی دارند بیشتر مستعد درآوردن جوش و آکنه هستند.

مزایای درمان منافذ باز پوست


 • داشتن پوستی تمیز و هموار
 • بهبود قابلیت ارتجاعی و شادابی پوست
 • بهبود انسجام بافت پوست
 • زیبا کردن و جوان‌سازی پوست بدون برجا گذاشتن عارضه‌ی پوستی

علل


 • در برخی موارد، علت باز بودن منافذ پوستی، عوامل ژنتیکی است چرا که افرادی با پوست چرب‌تر مستعد داشتن منافذ پوستی بازتر هستند.
 • منافذ باز پوستی می‌تواند نتیجه‌ی آسیب‌های خورشیدی باشد.
 • بالا رفتن سن موجب ضخیم شدن پوست می‌شود. سلول‌های پوستی جدید نیز در اطراف منافذ باز پوست بیشتر تجمع پیدا می‌کنند و موجب می‌شوند که این منافذ آشکارتر شوند. با بالا رفتن سن تولید کلاژن نیز کمتر می‌شود که این موضوع باعث بزرگ شدن منافذ پوستی می‌شود، چرا که کلاژن می‌تواند منافذ را تنگ‌تر نگه دارد. به همین خاطر است که درمان‌هایی که موجب تحریک پوست برای کلاژن می‌شوند، برای رفع منافذ باز پوستی مؤثر هستند.
 • عدم رعایت بهداشت پوست موجب تجمع چربی و کثیفی در اطراف لبه‌های منافذ باز پوستی می‌شود. که این حالت موجب می‌شود منافذ پوستی بزرگ‌تر به نظر بیایند.
 • جوش‌های سرسیاه (منافذ پوستی مسدود شده) موجب بزرگ شدن منافذ پوستی می‌شوند.
 • بزرگ شدن منافذ پوستی در برخی موارد با لایه‌برداری کردن نامناسب پوست آغاز می‌شود و در این موارد به جای کنار زدن سلول‌های مرده‌ی پوستی، تنها روی سطح پوست پخش می‌شوند. اما غدد چربی پوست همچنان به کار تولید چربی ادامه می‌دهند اما به خاطر مسدود بودن منافذ، این چربی به سطح پوست نمی‌رسد و در داخل منفذ جمع می‌شود و موجب بزرگ شدن منفذ و تشکیل جوش سرسیاه می‌شود.

متقاضیان مناسب برای درمان


تمامی افرادی که منافذ باز پوستی ضخیم دارند می‌توانند از مزایای روش‌های درمان منافذ صورت که به این منظور وجود دارند، بهره‌مند شوند. با این حال متقاضی مناسب برای این روش‌های درمانی، دارای شرایط زیر است:

 • افرادی که حداقل بیست سال سن دارند.
 • پوست ضخیم و چرب دارند.
 • آکنه و جوش‌های پوستی فعال ندارند (در این موارد جوش‌ها باید اول درمان شوند)
 • و نهایتاً افرادی که از داشتن منافذ باز پوستی رنج می‌برند اما انتظارات واقع‌بینانه‌ای از نتایج درمان دارند.

قبل از درمان


 • برای آب‌رسانی به بدن و پوست خود، حداقل ۸ لیوان آب بنوشید.
 • از استفاده از کرم ضد آفتاب غافل نشوید.
 • هیچ درمان پوستی دیگری انجام ندهید.
 • داروهای تجویزشده توسط پزشک را از قبل تهیه کنید.
 • پوست خود را تا چند روز قبل از درمان با هیچ روشی، لایه‌برداری نکنید.

روش‌های درمانی


درمان با داروهای موضعی

استفاده از داروهای موضعی مانند رتینوئید، سالیسیلیک اسید، آلفا هیدروکسی اسید و یا بنزوئیل پروکساید، نه تنها اندازه‌ی منافذ صورت را کاهش می‌دهد بلکه موجب از بین رفتن باکتری‌هایی می‌شود که عامل بروز آکنه‌های پوستی بوده‌اند. این روش همچنین آسیب‌های خورشیدی را نیز از بین می‌برد.

پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی برای درمان و بستن منافذ باز پوست

در روش پیلینگ شیمیایی از اسید‌های مختلفی با دوز تجویزی (دوزهای بالاتر از داروهای غیرتجویزی که بدون نسخه نیز قابل تهیه هستند) مانند سالیسیلیک، لاکتیک، رتینول و تریکلرواسید برای برداشتن لایه‌ی خارجی پوست که دارای سلول‌های مرده پوستی است، استفاده می‌شود. بعد از لایه‌برداری، پوستی شاداب‌تر، سالم‌تر و هموارتر آشکار می‌شود.

لیزر فراکشنال

لیزر فراکشنال برای درمان و بستن منافذ باز پوست

لیزر فراکشنال لایه‌بردار روشی است که به زیبایی و ظرافت، حفره‌های بسیار ریز و میکرو در پوست ایجاد می‌کند که موجب تولید کلاژن بیشتر در پوست، هموار شدن و شادابی بیشتر پوست می‌شود. این روش می‌تواند منافذ باز پوستی را کوچک‌تر کند و همچنین جای جوش را از روی پوست از بین ببرد. مدت زمان بهبودی بعد از این روش بسیار کوتاه است که در این زمان پوست کمی قرمز خواهد بود و ممکن است پوسته‌پوسته شود.  معمولاً انجام حتی ۲ جلسه‌ی درمانی نیز برای رسیدن به نتایج ماندگار و بلندمدت کافی است.

درمان با آی پی ال فوتوفاسیال

آی پی ال فوتوفاسیال برای درمان و بستن منافذ باز پوست

روش آی پی ال (IPL) یا  پالس نوری شدید، نیز در درمان منافذ باز پوستی مؤثر است و موجب بهبود بافت پوست و کوچک شدن منافذ باز پوستی می‌شود. در این روش از امواج پالسی نوری شدید برای نفوذ به بافت عمقی پوست استفاده می‌شود که این امواج بافت‌های آسیب‌دیده‌ی پوست را ترمیم کرده و پوست شما را جوان‌سازی می‌کنند.

فوتودینامیک

فوتودینامیک برای درمان و بستن منافذ باز پوست

در روش فوتودینامیک تراپی از یک محلول خاص استفاده می‌شود که با تابش نور فعال می‌شود و اندازه‌ی غدد چربی پوست را کاهش می‌دهد. انجام یک تا دو جلسه‌ی  درمانی معمولاً موجب کاهش چشمگیر اندازه‌ی منافذ پوستی می‌شود. در این روش همچنین علائم آسیب‌های خورشیدی ناشی از تابش نور آفتاب نیز از بین می‌روند.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن برای درمان و بستن منافذ باز پوست

میکرودرم ابریژن یک روش کم‌تهاجمی برای درمان منافذ باز پوستی است که در آن از وسیله‌ی خاصی برای لایه‌برداری ملایم پوست استفاده می‌شود و لایه‌برداری پوست که ضخیم و ناهموار است، کنار می‌رود. بعد از برداشته شدن این لایه، لایه‌ی جدیدی روی پوست تشکیل می‌شود که سالم‌تر و شاداب‌تر است و منافذ پوستی باز یا هیچ ضایعه پوستی دیگری  ندارد. این روش همچنین موجب تولید کلاژن بیشتر در پوست می‌شود.  کلاژن ماده‌ای است که موجب حفظ سلامتی، شادابی و انسجام بیشتر پوست می‌شود.

مزوتراپی

مزوتراپی برای درمان و بستن منافذ باز پوست

مزوتراپی روشی است که در آن اسیدهای آمینه، ویتامین، مواد معدنی و داروهای خاص در بالای لایه میانی پوست تزریق می‌شوند. برای درمان منافذ باز پوستی یک ترکیب مخصوص تهیه می‌شود و این ترکیب از طریق تزریق‌های میکرو به نواحی مورد نظر در پوست منتقل می‌شود و این ترکیب موجب تحریک پوست برای آغاز روند بازسازی و جوان‌سازی می‌شود. فرو بردن سوزن‌های تزریق در پوست همچنین کانال‌های میکرو در پوست ایجاد می‌کند که این امر نیز موجب تحریک کلاژن و الاستین در پوست می‌شود.

رادیوفرکوئنسی (آر اف)

رادیوفرکوئنسی (آر اف) برای درمان و بستن منافذ باز پوست

رادیوفرکوئنسی روشی است که موجب گرم شدن بافت‌های عمقی پوست می‌شود و معمولاً در مواردی به کار می‌رود که پزشک قصد دارد منافذ پوستی بسیار بزرگ را درمان کند. در این سیستم از تکنولوژی امواج رادیوفرکانسی (RF) برای گرم کردن بافت‌های زیرپوستی استفاده می‌شود. این روش بدون ایجاد درد و ناراحتی، بهترین نتایج ممکن را ایجاد می‌کند. بعد از انجام چند جلسه‌ی درمانی، حالت پوست شما به‌صورت طبیعی بازمی‌گردد و این نتایج بین ۳ تا ۵ سال ماندگاری دارند.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ برای درمان و بستن منافذ باز پوست

میکرونیدلینگ یک روش درمانی مؤثر است که تقریباً نیازی به گذراندن دوره بهبودی ندارد و می‌تواند بافت پوست و اندازه منافذ پوستی را بهبود دهد. در این روش درمانی، سوزن‌های استریل بسیار کوچکی در لایه‌برداری پوست و تا عمق کنترل‌شده‌ای فروبرده می‌شوند تا موجب تحریک پوست برای آغاز روند بازسازی و جوان‌سازی شوند.

از دیگر روش های درمانی جهت بستن منافذ پوست میتوان به لایه برداری شیمیایی و بوتاکس اشاره کرد.

مراقبت‌های پس از درمان


 • از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید و تا جای ممکن در برابر نور خورشید قرار نگیرید.
 • همیشه کرم ضدآفتاب قوی استفاده کنید که ترجیحاً پوشش حفاظتی آن بالای ۵۰ است.
 • حداقل تا سه روز از آرایش کردن و زدن کرم به ‌صورت خودداری کنید.
 • داروهای خوراکی و موضعی تجویز شده را دقیقه طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • از کندن پوسته‌های روی پوست خودداری کنید.

عوارض جانبی


این روش‌های درمانی به جز عوارض بستن منافذ باز پوست شایع اما جزئی مانند قرمزی پوست که تا دو ساعت پس از درمان برطرف می‌شود، هیچ عارضه‌ی جانبی خطرناک و جدی دیگری ندارند. متخصصان ما پس از بررسی دقیق سابقه پزشکی و عارضه کنونی طرح درمانی منحصر به فردی را متناسب با شرایط فعلی شما تهیه می‌کنند تا بدون تحمل عوارض بستن منافذ باز پوست صورت در کمترین زمان ممکن به بهترین نتیجه دست یابید.

پیشگیری


شما نمی‌توانید عوامل ژنتیکی که موجب بزرگ شدن منافذ پوستی شما شده‌اند تغییر دهید، اما با توجه به توصیه‌های زیر می‌توانید کاری کنید که منافذ باز پوستی شما کمتر نمایان باشند:

 • هر شب آرایش خود را کاملاً پاک کنید. پوست خود را کاملاً تمیز کنید اما از زیاده‌روی در شستن پوست خود پرهیز کنید. از صابونی استفاده کنید که برای نوع پوست شما مناسب است.
 • تونر‌های پوستی می‌توانند در جمع کردن پوست مؤثر باشند و از بزرگ شدن بیشتر منافذ جلوگیری کنند.
 • لایه‌برداری کردن ملایم پوست می‌تواند در کنار زدن سلول‌های مرده‌ی پوستی مؤثر باشد که این موضوع نیز موجب لیفت پوست و جلوگیری از بزرگ شدن منافذ می‌شود.
 • ماسک‌ها و لایه‌بردارها نیز حالت شل شدگی پوست را برطرف می‌کنند و از بزرگ شدن منافذ جلوگیری می‌کنند.
 • لیف کشیدن به پوست موجب فعال شدن سلول‌های پوستی و شاداب شدن پوست می‌شود و منافذ پوستی را به طور عمقی تمیز می‌کند و موجب می‌شود کمتر نمایان باشند.
 • مرطوب کردن پوست برای تغذیه‌ی مناسب پوست بسیار اهمیت دارد و بین منافذ صورت و جرم و کثیفی‌ها یک مانع ایجاد می‌کند. از کرم مرطوب‌کننده‌ای استفاده کنید که برای نوع پوست شما مناسب است.

هزینه


هزینه‌ی رفع و درمان منافذ صورت به بزرگی ناحیه‌ی تحت درمان و شدت مشکل و همچنین تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای بیمار بستگی دارد. اغلب افراد به یک دوره درمانی ۶ جلسه‌ای برای رسیدن به نتایج مطلوب نیاز دارند. طی جلسه‌ی مشاوره اولیه‌ای که با پزشک دارید، نوع درمان و هزینه‌های مربوط به آن برای شما مشخص خواهند شد.

Call Now Buttonتماس و مشاوره