درمان و بستن منافذ باز پوست صورت مزایا و عوارض

بستن منافذ باز پوست صورت

بستن منافذ باز پوست صورت

منافذ باز پوست يکي از سمج‌ترين و سخت‌ترين عارضه‌هاي پوستي براي درمان هستند. به عبارت ساده‌تر، برطرف کردن کامل منافذ باز پوست کار بسيار دشواري است. شايد شما هم هر راهي که براي بستن منافذ باز پوست به نظرتان رسيده است را امتحان کرده‌ايد، اما در واقع، افراد زيادي براي اين منظور اقدام به استفاده از محصولات يا روش‌هاي درمان منافذ باز پوست صورت نامناسبي مي‌کنند که در عمل باعث بدتر شدن مشکل مي‌شود.

متخصصین ما در کلینیک رازی مشکل منافذ باز پوست شما را به صورت ريشه‌اي مورد ارزيابي قرار میدهند و مناسب‌ترين روش درماني را براي بستن، اصلاح و به حداقل رساندن اين منافذ به شما توصيه مي‌کنند. ما عمل‌هاي زيبايي مختلفي را انجام مي‌دهيم که مي‌تواند باعث کوچک‌تر شدن منافذ باز پوست شما شود و نتايج ماندگار و درازمدتي را براي شما به دنبال داشته باشد. روش‌هاي درماني ما باعث افزايش توليد کلاژن در پوست خواهد شد و افزايش کلاژن نيز منجر به بسته شدن منافذ باز، کوچک‌تر شدن اندازه آنها و نهايتاً از بين رفتن کامل آنها از روي پوست شما خواهد شد.

جهت مشاوره جوانسازی پوست با کلینیک رازی تماس بگیرید ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ 

چه عاملي باعث پيدايش منافذ باز پوست مي‌شود؟


  1. عوامل ژنتيکي و ارثي يعني اين منافذ از زمان تولد بر روي پوست شما وجود دارد.
  2. چرب بودن پوست
  3. عدم رعايت بهداشت پوست
  4. آسيب‌ديدگي از آفتاب
  5. از دست رفتن کلاژن، الاستين و آب در پوست

وجود منافذ پوستی برای تنفس پوست و تولید روغن‌های طبیعی که نقش مهمی در حفاظت از پوست در برابر خشکی و از دست دادن رطوبت دارند، بسیار اهمیتی دارد. با این حال، هنوز به درستی درک نشده که چرا در برخی افراد احتمال تبدیل شدن منافذ پوستی به منافذ باز بیشتر است. وجود منافذ باز بر روی پوست هر فرد باعث می‌شود که پوست او ناسالم و کثیف به نظر برسد. همچنین، بزرگ شدن منافذ باعث می‌شود که چرک و ذراتی که در داخل آنها گیر می‌افتد، به طور بیشتری قابل مشاهده باشد و احساس ناراحتی را به همراه داشته باشد. به ویژه زمانی که مقادیر زیادی از این مواد وارد منافذ باز پوستی شود، ظاهر ناخوشایندتری پیدا می‌کند.

درمان


در ادامه به تشريح بعضي از روش‌هاي درماني رايج که در رفع منافذ باز پوست نقش دارند، مي‌پردازيم. آن دسته از افرادي که اين مشکل در آن‌ها شديد و جدي‌تر باشد، ممکن است براي درمان آن نياز به استفاده از جراحي و درمان‌هاي تخصصي پوست داشته باشند. ضمناً به خاطر داشته باشيد که هيچ راه حل يک‌باره‌اي براي رفع منافذ باز پوست وجود ندارد و درمان آن بايد به صورت مرحله به مرحله يا با کمک چند روش مختلف انجام شود.

درمان و بستن منافذ باز پوست صورت

درمان‌هاي خانگي

یکی از روش‌های رایج برای کاهش منافذ باز پوست، استفاده منظم از شوینده‌های مبتنی بر اسید سالیسیلیک بر روی صورت است که به طور عمومی با کارایی بالا همراه است. همچنین، در بازار محصولات جدید و موثری وجود دارد، از جمله تونرهایی که به کاهش اندازه منافذ باز و برافروختن سطح پوست کمک می‌کنند. استفاده از محصولات حاوی رتینول، حداقل سه بار در هفته، در پیشگیری از بروز منافذ باز در زمان پیری نیز تأثیر دارد. همچنین، رتینول به کاهش منافذ باز موجود در پوست کمک می‌کند. می‌توانید از یک پزشک متخصص پوست درخواست کنید تا یک محصول بر پایه رتینول را برای استفاده در شب به شما توصیه کند.

پيلينگ و لايه‌برداري پوست

رايج‌ترين لايه‌بردارهاي شيميايي شامل TCA (تري‌کلرو استيک‌اسيد)، ساليسيليک‌اسيد و رتينول مي‌باشد. لايه‌برداري پوست با اين مواد شيميايي بايد به‌طور مرتب و در فواصل زماني منظم توسط پزشک متخصص پوست انجام شود تا نتايج ماندگار و خوبي داشته باشد. پوست بعد از لايه‌برداري حالت لطيف و نرمي پيدا مي‌کند و شکل ظاهري منافذ باز پوست تا حد زيادي اصلاح مي‌شود.

مزوتراپي و مزوبوتاکس

در روش مزوتراپي مقادير بسيار کمي از ويتامين‌ها، آنتي اکسيدان‌ها، مواد معدني و بوتاکس به وسيله سوزن‌هاي خيلي ريز (ميکرو نيدل) مستقيماً در زير پوست صورت تزريق مي‌شود. نتايج تزريق اين مواد حدود سه روز بعد پديدار مي‌شود و منافذ باز پوست به ميزان 70 تا 80 درصد کاهش پيدا مي‌کند. نتايج اين عمل در حدود 2 تا 3 ماه دوام دارد و بعد از اين مدت لازم است عمل تزريق دوباره تکرار شود. اين روش به عنوان يکي از کارآمدترين روش‌هاي درماني که بالاترين نرخ موفقيت در رفع منافذ باز پوست را دارد، شناخته مي‌شود.

ميکرونيدلينگ

ميکرونيدلينگ يک روش درماني جديد است که طي آن سوزن‌هاي بسيار ريزي در پوست صورت فرو برده مي‌شود تا حالت زخم شدن پوست را شبيه‌سازي کند. پوست هم در پاسخ به اين عامل محرک شروع به توليد کلاژن مي‌کند و در نتيجه، اندازه منافذ باز پوست کاهش پيدا مي‌کند. عمل ميکرونيدلينگ را مي‌توان در 4 تا 6 جلسه به فاصله هر 4 تا 6 هفته يک بار انجام داد تا نتايج کاملاً مؤثري حاصل کند. قبل از انجام اين عمل ابتدا يک کرم بي‌حسي بر روي پوست صورت ماليده مي‌شود تا درد و ناراحتي نداشته باشد. بعد از عمل ميکرونيدلينگ هم پوست صورت به مدت 1 تا 2 روز همچنان قرمز مي‌ماند. توليد کلاژن در پوست نه تنها باعث کاهش اندازه منافذ باز مي‌شود، بلکه به صورت يک درمان ضد پيري براي پوست عمل مي‌کند و خطوط و چروک‌هاي ريز پوست را نيز برطرف مي‌سازد.

راديو فرکانسي

اين عمل مي‌تواند منافذ باز پوست را خيلي سريع برطرف نمايد. ظاهر ناخوشايند منافذ پوست که بعد از اين عمل اندازه آنها کوچکتر مي‌شود، تا حد زيادي بهبود پيدا مي‌کند و منافذ بزرگتر هم کمتر در صورت نمايان خواهند بود. براي دستيابي به نتايج بهتر از عمل راديو فرکانسي و کمک به حفظ نتايج آن در درازمدت، لازم است اين عمل به فاصله هر دو هفته يک بار يا هر ماه يک بار تکرار شود. چون نتايج اين عمل حالت موقتي دارد و فقط دو هفته تا يک ماه دوام خواهد داشت.

سؤالاتي که زياد مطرح مي‌شود


چگونه مي‌توانم از به وجود آمدن منافذ باز پوست جلوگيري کنم؟

حفظ شادابي و سلامتي پوست مستلزم رعايت برخي از مهم‌ترين اصول مراقبت از پوست مي‌باشد. رعايت اين نکات همچنين در حفظ ظاهر سالم پوست و جلوگيري از بزرگ شدن منافذ آن تأثير زيادي دارد.

  1. صورت خود را به‌طور مرتب با استفاده از يک شوينده ملايم مخصوص صورت شستشو بدهيد. بهتر است براي شستن صورت از آب گرم استفاده کنيد، زيرا آب گرم به تميز شدن بهتر چربي و آلودگي از روي پوست کمک مي‌کند. البته در پايان کار يک بار هم با استفاده از آب سرد صورت خود را بشوييد تا اندازه منافذ باز پوست کاهش پيدا کند.
  2. از يک کرم مرطوب کننده سازگار با نوع پوست خود استفاده کنيد.
  3. هر روز از کرم ضد آفتاب با خاصيت حفاظتي گسترده استفاده کنيد تا پوست شما از آفتاب صدمه نبيند.

وجود منافذ باز پوست چه مشکلاتي را مي‌تواند ايجاد کند؟

وجود منافذ باز بر روي پوست مي‌تواند باعث افزايش جذب آلودگي و باکتري‌ها و تجمع آنها در داخل اين منافذ شود. تجمع باکتري و آلودگي هم باعث ايجاد جوش‌هاي سر‌سفيد و سر‌سياه مي‌شود که ظاهر ناخوشايند و ناسالم پوست را تشديد مي‌کند. علاوه بر آن وجود باکتري‌ها مي‌تواند منجر به التهاب پوست و تشکيل جوش و لکه‌هاي پوستي در صورت شود. از مزایای بستن منافذ باز پوست جلوگیری از تجمع باکتري و آلودگي ها بر روی پوست می باشد.

چه روش‌هايي براي درمان منافذ باز پوست وجود دارد؟

روش‌هاي درماني مختلفي براي رفع منافذ باز پوست وجود دارد که شامل استفاده از کرم‌هاي کوچک کننده منافذ، لايه‌بردارها، شوينده‌هاي ملايم پوست و اسيدهاي آلفا و بتا مي‌باشد.

بعضي از عمل‌هاي زيبايي مانند ميکرودرم ابريژن و ميکرونيدلينگ هم براي درمان منافذ باز پوست کارآيي بسيار خوبي دارند.

آيا بعد از درمان منافذ باز پوست، باز هم خطر بازگشت آن وجود دارد؟

براي حفظ اندازه مناسب و سالم منافذ پوست، بايد در مراقبت از پوست و رعايت بهداشت آن بکوشيد. در غير اين صورت، باز هم تجمع آلودگي و چربي در منافذ پوست باعث بزرگ شدن دوباره آنها خواهد شد. همچنين آسيب‌ديدگي مداوم پوست از نور آفتاب باعث تشديد علائم پيري پوست و بدتر شدن مشکل منافذ باز و يا بازگشت مجدد آنها خواهد شد.

آيا درمان منافذ باز پوست هزينه زيادي دارد؟

خير. هرچند شما با رعايت قواعد محافظت از پوست هميشه خواهيد توانست پوستي سالم و عاري از منافذ باز داشته باشيد، اما اگر مي‌خواهيد سريع‌تر به نتايج مورد انتظار خود دست پيدا کنيد مي‌توانيد از روش‌هاي درماني ايمن و مؤثري که براي کشيدن پوست و نهايتاً کاهش اندازه منافذ آن وجود دارد، استفاده کنيد.

آيا عمل درمان منافذ باز پوست دردناک است؟

خير. انجام عمل‌هاي درمان منافذ باز پوست فقط يک احساس گرمي موقت در ناحيه مورد درمان ايجاد مي‌کند. حتي قبل از شروع اين عمل نيازي به استفاده از بي‌حسي هم نخواهيد داشت.

 

Call Now Buttonتماس و مشاوره