درمان، رفع و از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای پوست

درمان، رفع و از بین بردن لکه_های قهوه_ای پوست

لکه‌های کبدی پوست که بعضی اوقات لکه های قهوه ای روی پوست ناشی از سن نامیده می‌شوند در واقع ارتباطی با مشکلات کبدی فرد ندارند. لک صورت صاف و قهوه‏ای عموماً به دلیل تابش نور خورشید به وجود می‌آیند. این لکه‌های ناشی از تابش آفتاب بزرگ‌تر از کک‌ومک و صاف هستند و بیشتر در نقاطی از بدن به وجود می‌آیند که در معرض خورشید قرارگرفته‌اند. لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن  بی‌ضرر هستند، بااین‌حال اگر شمارا اذیت می‌کنند یک متخصص امراض پوستی می‌تواند آن‌ها را برطرف کند. آفتاب‌گیر یا کرم ضد آفتاب می‌تواند از  تخریب‌های بیشتر ناشی از آفتاب جلوگیری کند. با افزایش سن، لکه‌های قهوه‌ای ناشی از سن نیز ممکن است در هر نقطه از بدن ایجاد شوند. لکه‌های قهوه‌ای ناشی از افزایش سن با نام لکه‌های کبدی پوست، کک‌ومک و رنگ‌دانه‌های خورشیدی، یا لکه‌های پوستی نیز شناخته می‌شوند.استفاده از روش میکرودرم صورت یکی از گزینه های موفق در درمان اینگونه لک ها میباشد.

دراین کلینیک ، هدف ما سرویس‌دهی به تمام بیماران برای رفع مؤثر لکه‌های پوستی قهوه‌ای ناشی از افزایش سن با بالاترین استانداردها و با استفاده از روش‌هایی چون لایه‌برداری پوست، خراش دادن، لیزر و  استفاده از دماي پايين براي کشتن سلول‌های رنگی می‌باشد.

انواع مختلف لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن


اگر شما لکه‌های قهوه‌ای ناشی از سن دارید، آن‌ها قطعاً در یکی از سه دسته‌بندی زیر قرار می‌گیرند:

غدد گیلاسی: نقاط کوچک ریزی که کوچک‌تر از پاک‌کن هستند و  به دلیل رشد زیاد رگ‌های خونی در پوست به وجود می‌آیند. این لکه‌ها عادی بوده و ممکن است در هرجایی از بدن ظاهر شوند. اما هیچ ربطی به سرطان پوستی ندارند.

رنگ‌دانه‌های کوچک روی پوست:  لکه‌های قهوه‌ای مایل به تیره هستند که شبیه به کک‌ومک به نظر می‌رسند و معمولاً  اندازه‌ای بین پاک‌کن تا سکه دارند. اما ممکن است بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نیز باشند. این‌ها همان لک‌هایی هستند که بیشتر مردم آن‌ها را لکه‌های قهوه‌ای پوستی ناشی از سن یا لکه‌های کبدی پوست می‌پندارند. این لکه‌ها معمولاً در مناطقی ایجاد می‌شوند که در معرض تابش آفتاب قرارگرفته‌اند.

کراتوز سبورئیک: این لکه‌ها ممکن است صاف یا برآمده باشند و رنگی بین قهوه‌ای کمرنگ تا پررنگ و یا تیره داشته باشند. عموماً ناصاف و زگیل مانند هستند، اما زگیل نیستند. عامل به وجود آورنده این لک‌ها ممکن است نور آفتاب، افزایش سن یا حتی  ژنتیک باشد. افرادی که این تغییرات پوستی را زیاد تجربه کرده‌اند احتمالاً در گذشته همین لکه‌ها را در فامیل‌های درجه اول خود نیز دیده‌اند. این‌ها گاهی به برچسب پوست نیز ارتباط داده می‌شوند که نوعی رشد پوست به شمار می‌آید.

دلایل ایجاد لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن


لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن شامل تغییراتی در رنگ پوست افراد می‌شود که عموماً در افراد مسن‌تر رخ می‌دهد. پررنگ‌تر شدن لکه‌ها ممکن است با افزایش سن، قرار گرفتن در معرض خورشید یا دیگر تابش‌های فرابنفش یا عوامل دیگر اتفاق بیفتد. لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن به‌طور خاص در افراد بالای 40 سال معمول است، و بیشتر در نقاطی ایجاد می‌شود که در معرض تابش نور خورشید بوده‌اند همانند:

 • صورت
 • پیشانی
 • ساعدها
 • شانه‌ها
 • پشت دست‌ها

لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن ممکن است به علت کمبود تحرک و ورزش، رژیم غذایی نامرغوب، قرار گرفتن در معرض خورشید، مصرف روغن‌های فاسد یا عملکرد ضعیف کبد باشد.

تشخیص لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن


تشخیص لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن بر پایه ظاهر پوست افراد است، بخصوص اگر فرد بالای 40 سال سن داشته باشد و بیشتر اوقات در معرض نور مستقیم خورشید قرار داشته باشد لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن نامنظم پدیدار می‌شوند و ممکن است مورد آزمایش قرار بگیرند تا اطمینان حاصل شود سرطان پوستی نیستند.

درمان لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن


در بیشتر موارد لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن نیاز به درمان لکه قهوه ای روی پوست ندارند. کسانی که لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن دارند، با استفاده از کرم‌ها و لوسیون های سفیدکننده می‌توانند چهره بهتری داشته باشند. انجماد یا سرما درمانی و یا لیزر درمانی نیز برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن ممکن است پیشنهاد شود.

از دیدگاه پزشکی لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن خطرناک نیستند و تغییرات دائمی پوست به شمار می‌آیند که فقط بر آراستگی ظاهری فرد تأثیر می‌گذارند. برای برخی افراد، لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن باعث پریشان‌حالی می‌شود. در برخی موارد خاص وجود لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن ، تشخیص سرطان پوست را سخت می‌کند.

درصورتی‌که لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن دارید و قصد دارید آن‌ها را از بین ببرید، و یا علائم جدیدی همانند تغییر در ظاهر لکه‌های ناشی از سن بر روی پوست شما ظهور کرد باید با یک مرکز خدمات درمانی تماس بگیرید. انواع مختلفی از درمان لکه های قهوه ای صورت ناشی از سن وجود دارد.

کرم‌های ضد آفتاب: برای اینکه پوست خود را در برابر صدمات بیشتر و افزایش تعداد لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن موجود محافظت کنید ساده‌ترین راه استفاده از کرم‌های ضد آفتاب می‌باشد. استفاده از کرم ضد آفتاب بعد از استفاده از سایر راه‌های درمانی اهمیت بالایی دارد تا لکه‌ها دوباره به پوست شما بازنگردند.

کرم‌های سفیدکننده، ترتینوئین، آلفا هیدروکسی اسیدها: بکار گیری این موارد که توسط پزشک تجویز می‌شوند ممکن است لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن کوچک‌تر را از بین ببرد. زمان درمان برای رفع لک معمولاً می‌تواند بین دوماه تا یک سال یا حتی بیشتر به طول بینجامد.

کرایو سرجری، یک جراح پوست از کرایو سرجری برای فریز کردن بافت پوست فرد با استفاده از نیتروژن مایع در جهت حذف لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن و یا رشد پوست استفاده می‌کند.

لایه‌برداری: لایه‌برداری شامل استفاده از یک محلول شیمیایی است که برای لایه‌برداری از پوست معیوب فرد از آن استفاده می‌شود. صورت و دستان افراد معمولاً طی یک یا دو هفته درمان می‌شود.

درمان توسط لیزر: عمل لیزر یک روش جدید است که شامل استفاده از لیزر برای از بین بردن لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن است. نور لیزر مستقیماً به لکه تابانده می‌شود تا آن را از بین ببرد.

پیشنهادات درمانی طبیعی برای لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن: یک درمان طبیعی‌تر برای لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن استفاده از ویتامین ب کمپلکس به‌علاوه اسید پانتوتنیک یا ویتامین ب پنج به مقدار صد میلی‌گرم می‌باشد. برای افراد مسن 3 بار در روز لازم است که ترکیب مناسبی از مواد غذایی داشته باشند. ویتامین c یکی از قوی‌ترین آنتی‌اکسیدان‌ها است که رادیکال‌های ترمیم‌کننده را آزاد می‌کند، همان ماده‌ای که بافت‌های بدن برای ترمیم به آن نیاز دارند. لاکتوباسیلهای بولگاریکوس می‌توانند بر روی هضم و اصلاح مشکلات کبدی نیز مؤثر باشد. بیو استرات همانند یک نیروبخش عمل کرده و منیزیم نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. گیاهان مفید برای درمان لکه‌های ناشی از افزایش سن عبارت‌اند از:

 • جنسینگ
 • شیرین‌بیان
 • قاصدک
 • گوتو کلا
 • آب چغندر
 • عشبه بیابانی
 • تربچه سیاه و سفید

یک رژیم غذایی با پروتئین کافی و دارای  50 درصد سبزیجات و میوه‌های خام، دانه‌ها، غلات تازه و مغزها توصیه می‌شود. پرهیز از مصرف غذاهای سرخ‌کرده، کافئین دار، فست فودها، تنباکو و شکر نیز مهم است. قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم خورشید مسئله‌ای است که فرد باید محدودش کند.

پیشگیری از لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن


برای جلوگیری از لکه‌های قهوه‌ای پوست ناشی از سن مهم است که صورت خود را در برابر آفتاب محافظت کنیم. روش‌های جلوگیری از تابضش نور خورشید عبارتند از:

 • استفاده از کرم ضد آفتاب حتی در زمستان
 • استفاده از عینک آفتاب‌گیر برای محافظت از چشم
 • جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در وسط روز و هنگامی‌که قدرت نور خورشید در بالاترین حد خود است.
 • از کرم‌های ضد آفتاب باکیفیت بالا برای پوست استفاده کنید که ترجیحاً حداقل SPF 30 یا بالاتر باشند.
 • ضد آفتاب را حداقل نیم ساعت زودتر از قرار گرفتن در معرض نور خورشید استفاده کنید.
 • از لباس‌های محافظی همچون کلاه، پیراهن آستین بلد، دامن بلند و یا شلوار بلند استفاده کنید.
Call Now Buttonتماس و مشاوره