درمان خط خنده و اخم صورت: بهترین راه و روش رفع،هزینه و عوارض

درمان خط خنده و اخم صورت

چین و چروک‌های که بین ابروها (خط اخم) یا در پیشانی به وجود می‌آیند یا خطوطی که در کنار لب‌ها ایجاد می‌شوند(خط خنده) لزوما نشانه‌ی بالا رفتن سن نمی‌باشند، این چین و چروک‌ها و خطوط هم در زنان و هم در مردان به وجود می‌آید. هر سال که می‌گذرد پوست خشک‌تر، نازک‌تر و قابلیت کششی آن کمتر می‌شود. زمانیکه پوست شما دچار چین وچروک شد دیگر نمی‌تواند به حالت اولیه و بدون چروک خود برگردد. چین و چروک پیشانی، خط  اخم و سایر چروک های موجود روی پوست نتیجه حالتهایی است که به چهره خود می دهید. علت و عواملی چون ژنتیک، اشعه ماوراءبنفش خورشید و استعمال دخانیات باعث بروز چین و چروک پیشانی زود هنگام روی پوست صورت می شود. خطوط اخم، خط‌ها و چروک‌های عمیقی هستند که به طور عمودی در فاصله بین ابروها شکل می‌گیرند. گاهی اوقات حتی وقتی فرد اخم نمی‌کند هم این خطوط وجود دارند و باعث می‌شوند که چهره یک فرد، اخمو و عبوس به نظر برسد. بسیاری از افراد نگرانی شدیدی در مورد خطوط اخم که با بالا رفتن سن هر روز عمیق‌تر و عمیق‌تر می‌شود، دارند. اگر چه این امکان وجود دارد که بتوان ظاهر ناخوشایند خط اخم بین دو ابرو را با استفاده از کرم‌های مرطوب کننده و سایر محصولات محافظت کننده پوست، تا حدودی برطرف کرد اما افرادی که می‌خواهند این خطوط را به طور دائمی بردارند، گاهی مجبور هستند که یک عمل‌ جراحی زیبایی و تقبل هزینه رفع خط اخم هستند .

گاهی اوقات مراقبت نکردن از پوست و همچنین نور خورشید باعث شدیدتر شدن این مشکل می‌شوند، خط اخم و خط خنده و در بعضی افراد خط پیشانی از چین و چروک های شایع می باشند، راه هایی برای از بین بردن خط خنده و درمان خط اخم وجود دارد تا بدین ترتیب اشخاص بتوانند به ظاهر شاداب خود برگردند.

در کلینیک رازی بهترین روش با توجه به عمق خط خنده و اخم و نوع پوست شما توسط متخصص پوست انتخاب می‌شود. تا با کم‌ترین عوارض و حداقل درد به نتیجه مطلوب برسید.

علت

علت خط خنده و اخم صورت

خطوط خنده نشانگر شادی و خوشحالی در زندگی شما هستند. اما با پیشروی سن و عمیق شدن این خطوط دور لب، شما ممکن است بزرگتر از سن واقعی خود به نظر برسید.

همه افراد تحت تأثیر علایم پیری قرار می‌گیرند، اما روش‌هایی وجود دارد که می‌توانند از بروز خطوط خنده و چین‌وچروک‌های اطراف دهان جلوگیری کنند و در صورت ظهور این خطوط، آن‌ها را کاهش دهند و رفع کنند.

خطوط اخم، چروک‌های عمودی هستند که روی پیشانی و بین ابروها ظاهر می‌شوند و ناشی از حرکات بیش از حد عضلانی چهره در برخی مواقع است. برای کاهش خطوط اخم بین ابروها، روش‌هایی وجود دارد که شباهتی به درمان خطوط خنده دارند. در ادامه، روش‌هایی برای درمان خطوط اخم بین ابروها و خطوط خنده بررسی می‌شود.

راه و روش درمان

برای از بین بردن خط خنده و خط اخم  و رفع چین و چروک پیشانی راههای متفاوتی وجود دارد که در ادامه به این روش ها اشاره می کنیم.

تزریق بوتاکس

 

 

تزریق بوتاکس یکی از روش های از بین بردن خط اخم بین ابروها و رفع خط لبخند می باشد. تزریق بوتاکس باعث کم تحرکی وفلج موقت ماهیچه هایی که باعث به وجود آمده خط اخم و خط خنده شده اند می شود. تاثیر تزریق بوتاکس بین ۱ الی ۳ رز اول مشخص می شود و ماندگاری و دوام آن تا ۴ ماه بعد می باشد، پس از آن تاثیرات بوتاکس خط خنده و اخم به تدریج از بین رفته و حداکثر بعد از ۶ ماه خط خنده و اخم دوباهر ظاهر می شود. بعد از این مدت اثر به‌تدریج کم می‌شود و بعد از ۶ ماه بوتاکس خط لبخند کاملا از بین می‌رود و به تزریق مجدد نیاز دارد.  استفاده از تزریق بوتاکس برای رفع خطوط بینی، درمان چروک پیشانی و رفع خط لبخند و خط اخم  و بوتاکس پیشانی محدودیتی ندارد و بیمار می تواند مجددا این تزریق را انجام دهد. هر چه دفعات تکرار تزریق بوتاکس خط اخم و خنده بیشتر باشد عضلات ناحیه تزریق لاغرتر شده و درمان بهتر انجام می گیرد. هزینه تزریق بوتاکس به عوامل مختلقی بستگی دارد که در ادامه توضیح داده شده است.

تزریق ژل

 

 

تزریق ژل یکی دیگر از روش های درمان و از بین بردن خط اخم و خط خنده می باشد، به این دلیل که در ساخت این ژل ها از مواد طبیعی استفاده می شود، لذا حساسیت زا نمی باشند و نیاز به تست ندارند.صحبت کردن و غذا خوردن نیز در شکل گیری خط خنده و اخم تاثیر گذار می باشد، همچنین عواملی مانند

افزایش سن با کاهش حجم بافت نرم زیر پوست، ژنتیک ،لاغری ، تحلیل بافت فک بالا و لثه در شدت این چروک ها اثر دارند. یکی از راههای موثر در از بین بردن خط خنده و اخم، روش تزریق ژل  و همچنین تزریق چربی می باشد. بعضی افراد به دلیل اینکه تمایل ندارد با یک ماده  سمی عضلات صورت را فلج کنند، ترجیح می دهند که با استفاده از تزریق ژل نسبت به درمان خط خنده و اخم اقدام کنند.

این ژل های پرکننده مشتقات اسید هیالورونیک مثل رستیلان می‌باشد. رادیسه (Radiesse) یک ماده پرکننده با دوام تر است، زیرا بدن کلاژن را دور کره‌های بسیار ریز شکل می دهد در نتیجه نواحی که تزریق ژل در آن‌ها صورت گرفته حجیم شوند. آیا خطوط لبخند به‌تدریج در حال شکل‌گیری در اطراف دهان شما هستند؟ اگر چنین است، تزریق ژل خط خنده ممکن است راه‌حلی مناسب برای شما باشد. با آغاز روند پیری پوست، درم به‌تدریج ترکیبات اصلی خود را از دست می‌دهد: کلاژن، الاستین و هیالورونیک اسید. کلاژن به‌عنوان یک پروتئین حفاظتی مهم برای پوست ما عمل می‌کند؛ الاستین اجازه می‌دهد تا پوست سفتی خود را حفظ کرده و در برابر چین‌وچروک مقاومت کند؛ اسید هیالورونیک به حفظ آب پوست کمک کرده و به پوست حجم و فرم می‌دهد. ژل یک ترکیب متشکل از اسید هیالورونیک بوده و تزریق ژل برای خط خنده، یک درمان تائید شده برای درمان خطوط عمیق اطراف دهان عمیق (خطوط لبخند (خنده)) و دیگر چین‌وچروک‌های متوسط تا شدید صورت است.

لیزر

درمان خط خنده و اخم صورت با لیزر

یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن خط لبخند و خط اخم بین ابروها و چروک پیشانی، استفاده از لیزر می باشد. در این روش لایه رویی پوست با استفاده از اشعه لیزر برداشته می شود و بدن مجبور به ساخت این لایه و در نتیجه از بین بردن چروک پیشانی می شود، لایه جدید تشکیل شده بدون چین و چروک و صاف می باشد، این روش همچنین می تواند باعث از بین رفتن لکه های پوستی، رفع جای جوش و… شود. منابع نوری برای تحریک رشد کلوژن ها استفاده می‌کند به جای اینکه سطوح خارجی پوست را ازبین ببرند. در این روش برای از بین بردن خط خنده از بیحسی موضعی استقفاده می شود و پزشک برای بیماران مسکن تجویز می کند تا درد و سوزشی را پس از جلسه درمانی احساس نکنند.

بعد ازانجام جراحی ، ناحیه درمان شده به مدت چند روز حساس، صورتی رنگ و ملتهب می باشد،. پزشک به بیمار توصیه می کند که برای جلوگیری از عفونت ناحیه تحت درمان را چندبار در روز با آب سرد شستشو دهد و پماد های تجویز شده برای دوره ریکاوری را بطور منظم شسته و تجدید کند. بیمار تا زمان بهبودی حتی الامکان نباید در معرض نورخورشید قرار بگیرد، زیرا پوست در این مرحله به اشعه های خورشید حساستر می باشد. در روند بهبود بیمار باید چندین بار پزشک خود راملاقات کند. عوارض درمان خط لبخند و اخم در این روش شامل تورم، پوسته شدن، حساس شدن،خارش، قرمزی پوست، تحریک پذیری، آکنه وعفونت می‌باشد. مشکلات افتادگی پلک و سوختگی به ندرت اتفاق می‌افتد.

میکرودرم

درمان خط خنده و اخم صورت با میکرودرم

میکرودرم برای رفع خط خنده و خط اخم بسیار روش کارآمد و راحتی است.کل پوست در معرض تماس با یک ماده معدنی بی ضرر که پودر اکسید آلومینیوم می‌باشد قرار می‌گیرد که این پودر با داشتن کریستال‌های ریز باعث ساییده شدن سطح پوست شده و بافت‌های مرده را از بین می برد و مکانیزم ترمیم پوست را فعال می کند.

عوارض جانبی

عوارض جانبی مرتبط با درمان خط خنده و اخم با تزریق بوتاکس خفیف و جزئی است و شامل قرمزی، ورم و کبودی می‌شود. با اجتناب از مالش یا ماساژ نواحی درمان شده به مدت ۴ ساعت از گسترش بوتاکس صورت به عضلات مجاور می‌توان جلوگیری کرد.

پس از رفع خط خند و خط اخم با تزریق ژل به صورت عوارض جانبی از قبیل ورم، قرمزی، درد، خارش، تغییر رنگ و التهاب ناحیه تزریق ممکن است اتفاق بیفتد. ای عوارض عموما در عرض دو تا ده روز به صورت خود به خود برطرف می‌گردند. کبودی یا قرمزی خفیف در ناحیه تزریق بلافاصله پس از درمان ظاهر می‌شود و پس از گذشت ۲ الی ۱۰ روز رفع می شوند.

روش های درمانی لیزر و میکرودرم عارضه‌ای ندارند و مانع شکل‌گیری و حتی به مرور زمان باعث از بین رفتن خط اخم و خط لبخند می‌شوند. مهم‌ترین مزیت میکرودرم ابریژن این است که این روش کاملا بدون عوارض است، بنابراین یکی از بهترین روش های از بین بردن چروک پیشانی، خط اخم و خط خنده می باشد.

هزینه و قیمت

هزینه و قیمت درمان خط خنده و اخم به استحکام عضلات، جنسیت و تخصص تزریق کننده بستگی دارد. همچنین عوامل موثر در قیمت و هزینه تزریق ژل و بوتاکس شامل سن (مردان به واحدهای بیشتری برای تزریق نیاز می باشد)، جنسیت، استحکام عضلات و غیره بستگی دارد. بسته به حجم عضلاتی که باید تحت درمان شوند، برای رسیدن به نتایح مطلوب بین ۲۰ تا ۳۰ واحد نیاز است. هزینه بوتاکس برای از بین بردن خط خنده و اخم به تعداد واحد تزریق شده بستگی دارد و برای هر فرد متغیر است.

روش های بسیاری برای درمان و رفع خط خنده و اخم وجود دارد. پزشک با توجه به شرایط شما بهترین روش را توصیه می کند. بیماران استفاده از روش های کم عوارض و ایمن را ترجیح می دهد. از آنجا که تشکیل خط اخم بین دو ابرو و پیشانی و خط لبخنده تنها به دلیل بالا رفتن سن نمی باشد، لذا برطرف نمودن این عارضه می توان به جوانسازی و شادابی پوست چهره کمک کند.

Call Now Buttonتماس و مشاوره