جراحی پلک برای رفع پف و افتادگی پلک نحوه بلفاروپلاستی و مراقبت ها

جراحی پلک

جراحی پلک، عمل جراحی است که برای برطرف کردن کیسه های زیر پلک پایین و چین های اضافی پوست در پلک بالا، انجام می شود. اصطلاح پزشکی آن، “بلفاروپلاستی” است. با توجه به کاری که این عمل انجام می دهد، عملی ترمیمی است که به دلایل مختلف از جمله: بهبود بینایی، بهبود ظاهر و یا هر دو مورد، انجام می شود. بعد از انجام این جراحی، نتایجی حاصل می شود که خیلی خوشایند است و ظاهری جوان تر و شاداب تر به وجود می آورد. گاهی اوقات، وقتی فردی جراحی پلک انجام می دهد، این عمل برای یک پلک یا هر دو پلک انجام می شود. این جراحی را جراح پلاستیک انجام خواهد داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی جراحی پلک، انواع خدمات ارائه شده در کلینیک پوست و مو رازی و یا برای رزرو نوبت در این مرکز، با شماره تلفن 02188334029 تماس حاصل فرمایید.

کاندیدای مناسب برای جراحی پلک


کاندیدای مناسب برای جراحی پلک

لطفاً در نظر داشته باشید که گفته‌های شما درباره جراحی پلک و تأثیرات آن است. در بازنویسی، تلاش کردم تا مفهوم اصلی را حفظ کنم و با برخی تغییرات جزئی در جریان و ساختار جملات، آن را بهبود ببخشم. در ادامه متن بازنویسی شده را مشاهده می‌کنید:

“باید توجه داشت که چشمان افراد نقشی بسیار مهم و تأثیرگذار در جذب توجه دیگران دارند. اکثر افراد ابتدا به چشمان همدیگر توجه می‌کنند. متأسفانه، چشمان معمولاً نخستین نشانه‌های پیری را نمایان می‌سازند. وقتی پوست اطراف چشمان پیر می‌شود، چین و چروک‌های اضافی در بخش بالا و پایین پلک‌ها ظاهر می‌شوند. جراحی پلک به شما ظاهری جوان‌تر و شاداب‌تر می‌بخشد. این جراحی، یکی از روش‌های محبوب در زمینه زیبایی صورت است؛ زیرا نیاز به زمان کمی برای بهبودی دارد و نتایج آن دارای ماندگاری است.”

دلیل دیگری که باعث می شود افراد زیادی جراحی پلک انجام دهد این است که به مرور زمان پلک های شما شروع به نازک شدن می کنند و حالت الاستیسیته و ارتجاعی خود را از دست می دهد و باعث شل شدن پلک ها می شود. وقتی این اتفاق بیفتد، چربی پشت کره ی چشم جا به جا شده و جلو می آید و باعث پف چشم می شود. اگر مشکل پف چشم جدی باشد، ممکن است در استفاده از عینک و برای دیدتان مشکل ایجاد کند. در ابتدا وقتی که متوجه شل شدن پلکتان می شوید، این پلک های افتاده و شل، در صبح واضح تر هستند. با پیشرفت آن، در کل روز خسته به نظر می رسید. علاوه بر این که ظاهر شما را تغییر می دهد، پلک های افتاده و شل می تواند برای بینایی شما نیز مشکلاتی به وجود بیاورد. جراحی پلک، بهترین راه حل برای کسانی است که دچار این مشکل هستند.

قبل از جراحی پلک


قبل از جراحی پلک، جراح پلاستیک شما را ویزیت خواهد کرد و درباره ی سوابق پزشکی شما سؤال خواهد کرد، معاینه ی فیزیکی انجام خواهد داد و درباره ی آنچه که برای جراحی نیاز دارید  با شما صحبت خواهد کرد. هر جراحی پلک بر اساس آنچه بیمار نیاز دارد، انتظاراتی که از جراحی دارد و مهارت و نظر جراح، انجام می شود. موارد دیگری که قبل از جراحی سنجیده می شود عبارتند از: سن بیمار، داروهایی که بیمار در حال حاضر مصرف می کند، سوابق پزشکی بیمار، مصرف مواد مخدر، نوع پوست و نژاد.

این عمل چگونه انجام می شود؟


بلفاروپلاستی که عموماً با نام جراحی پلک شناخته می شود. لیفت پلک، فقط روی پلک بالا تمرکز دارد؛ اما بلفاروپلاستی می تواند برای پلک پایین نیز انجام شود؛ معمولاً برای درمان کیسه های پف کرده ی زیر چشم استفاده می شود که به دلیل پایین آمدن کیسه های چربی زیر پلک چشم به وجود می آیند. بیماران می توانند بلفاروپلاستی پلک بالا یا لیفت پلک را انتخاب کنند، یا اینکه بلفاروپلاستی پلک پایین را انتخاب کنند یا می توانند بلفاروپلاستی ترکیبی را انتخاب کنند که مشکلات هر دو پلک بالا و پایین را برطرف می کند.

  • در بلفاروپلاستی پلک بالا، جراح شما برش ظریفی در پوست پلک بالایی شما ایجاد می کند. پوست اضافی و شل پلک را بر می دارد و طوری برش را بخیه می زند که بعد از بهبود، جای زخم آن در چین طبیعی پلک مخفی شود. برداشتن این پوست شل، باعث می شود وقتی صورتتان در حال طبیعی و استراحت است، پلک هایتان بازتر باشد.
  • در بلفاروپلاستی پلک پایین، جراحتان برشی مشابه بالا ایجاد می کند و به وسیله ی آن کیسه های چربی که باعث به وجود آمدن کیسه در زیر چشمتان شده را خارج کرده یا جا به جا می کند. همانند بلفاروپلاستی پلک بالا، اسکار ایجاد شده خیلی کوچک خواهد بود و در زیر چشم پنهان خواهد شد. نتایج فوری و مشهودی را در پف زیر چشم خواهید دید که باعث می شود کمتر خسته به نظر رسیده و در کل جوان تر شوید.

جراحی چه مدت طول می کشد؟


این امر که چه مدت طول می کشد تا جراحی انجام شود، با توجه به جراح پلاستیکی که جراحی را انجام می دهد و عملی که انجام می شود، متفاوت خواهد بود. به طور میانگین یک جراحی عادی 1-3 ساعت طول می کشد. 7 الی 14 روز بعد از جراحی امکان تورم و کبودی وجود دارد. نتیجه ی نهایی در ماه اول نمایان خواهد شد و جای بخیه برای محو شدن حداکثری، به 6-12 ماه زمان نیاز دارد. این جراحی معمولاً برای کسانی انجام می شود که بیش از 35 سال دارند.

زمان بهبودی


زمان بهبودی

زمان بهبودی بعد از جراحی پلک معمولاً بیشتر از 14-21 روز نخواهد بود؛ اما شش ماه طول خواهد کشید تا نتایج نهایی و کامل را ببینید. در چند روز اول بعد از جراحی، انتظار کمی ناراحتی داشته باشید اما به زودی برطرف خواهد شد. بخیه ها بعد از حدود پنج روز کشیده می شود؛ مگر اینکه از نوع جذبی باشد. بعد از کشیدن بخیه ها می توانید با خیال راحت سر کار بروید. با توجه به توصیه ی جراحتان می توانید کارهای سخت و ورزش را انجام دهید.

بعد از جراحی، کارهای زیادی وجود دارد که برای سرعت بخشیدن به بهبودتان می توانید انجام دهید.

  • چند روز اول بعد از جراحی سخت ترین روزها خواهد بود؛ زیرا پلک هایتان ورم دارد و کشیده است و ممکن است احساس سوزش یا درد داشته باشید.
  • همچنین ممکن است چشمانتان به نور حساس باشد و تاری دید داشته باشید. برای اکثر این مشکلات می توانید از داروهای تجویز شده، مسکن های بدون نیاز به نسخه، به همراه قطره چشمی برای جلوگیری از خشکی چشم و کمپرس یخ، استفاده کنید.
  • همچنین باید در موقع خواب سر خود را بالاتر قرار دهید و تا جایی که می توانید استراحت کنید.
  • در هفته ی اول، در صورت وجود بخیه باید آن ها را بکشید و خواهید دید که کبودی و تورم شروع به فروکش کردن خواهد کرد.
  • می توانید فعالیت های روزانه را شروع کنید اما باید از کارهای سنگین یا هرکاری که به چشمتان فشار بیاورد و باعث خشکی آن شود، خود داری کنید. وقتی که بیرون می روید باید از عینک آفتابی استفاده کنید تا از چشمتان در برابر خورشید و باد محافظت کند.

هزینه ی جراحی پلک


همانند اکثر جراحی های زیبایی، هزینه ی جراحی پلک نیز با توجه به عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود. محل زندگی، جراح، امکانات و میزان جراحی پلک، روی هزینه ی کلی تأثیر گذار خواهد بود. برخی از جراحی های پلک ساده تر هستند و در نتیجه وقت کمتری از جراح پلاستیک می گیرند. این امر می تواند باعث کاهش هزینه ی کلی برای بیمار شود.

سؤالات متداول


آیا راه دیگری هم وجود دارد؟ 

اگر نمی خواهید زیر تیغ جراحی بروید اما از مزایای جراحی پلک بهره مند شوید، می توانید از روش های غیر تهاجمی مانند: تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس)، هایفو (HIFU)، اولترا و لیزر درمانی، استفاده کنید.

بعد از عمل چه مدت باید در بیمارستان بستری باشم؟ 

جراحی پلک معمولاً جراحی بدون نیاز به بستری است. بلافاصله بعد از عمل در اتاق ریکاوری خواهید بود تا پزشکتان شرایط شما را کنترل کند. اگر مشکلی به وجود نیاید، می توانید همان روز به هتل خود برگردید.

آیا اسکار مشهودی خواهد داشت؟

پلک تقریباً بهتر از هر جای دیگر بدن خوب می شود؛ بنابراین، اسکار مشهودی نخواهد بود. اگر کسی بداند که جراحی پلک انجام داده اید، ممکن است به دنبال اسکار بگردد؛ اما اسکار بلفاروپلاستی معمولاً برای افراد دیگر نامشهود خواهد بود.

اسکارهای پلک معمولاً فقط در زمان بسته بودن پلک مشهودند؛ حتی در این هنگام هم فرد باید خیلی به پلک هایتان دقت کند تا بتواند اسکار را ببیند.

Call Now Buttonتماس و مشاوره