تزریق ژل در صورت: کاربردها،مزایا،عوارض و هزینه

تزریق ژل در صورت

فیلر یا ژل ماده ژلاتینی مانندی است که با هدف جبران تحلیل چربی، صاف کردن چین و چروک‌ها یا زیباسازی صورت زیر پوست تزریق می‌شود. هر ساله بیش از یک میلیون زن و مرد به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند تا با تزریق ژل دوباره صورتی جوان و زیبا داشته باشند. جوانسازی صورت به روش تزریق ژل درمانی مقرون به صرفه است که هزینه بالا و دوران بهبود طولانی عمل‌های جراحی را ندارد.

جنس فیلرها از چیست؟ 


فیلرهای پوستی از مواد مختلف زیادی ساخته می‌شوند  اما مارک‌های موجود در بازار از ژل زیست تخریب‌پذیر متشکل از اسید هیالورونیک تشکیل شده‌اند. اسید هیالورونیک یک اسید طبیعی است که در پوست انسان یافت می‌شود و به طور طبیعی جذب کنندة آب است و با تزریق آن باعث هیدارته شدن پوست می‌شود و قابلیت این را دارد که بیش از ۱۰۰۰ برابر وزن خود را در آب حفظ می کند!).

کاربردهای تزریق ژل در صورت


 • از بین بردن خطوط پیری ظریف روی صورت
 • رفع چین و چروک یا ناهمواری‌های روی صورت
 • چاق کردن صورت
 • پر کردن فرورفتگی‌های صورت یا گودی‌های مربوط به اسکار و جای زخم
 • خوش فرم کردن صورت و مشخص‌تر کردن خطوط و انحناهای ظریف صورت
 • بزرگ و برجسته کردن لب‌های باریک

بعد از عبور از مرز سن سی سالگی، بسیاری از افراد خطوط نازکی را روی چهره‌شان مشاهده می‌کنند که اغلب ناشی از افتادگی پوست یا فعالیت عضلات است. هنگام کاهش و تجزیه کلاژن، خطوط نازک و فرورفته‌ای روی صورت ظاهر می‌شوند.

چین و چروک‌های اطراف چشم معمولاً ناشی از فعالیت عضلات هستند و با تزریق بوتاکس بهبود می‌یابند. اما اگر این خطوط به دلیل افتادگی شدید پوست وجود داشته باشند، مانند خطوطی که از بینی تا گوشه‌های دهان کشیده می‌شوند و به خط خنده معروف هستند، بهتر است از تزریق ژل یا فیلر استفاده شود تا خطوط کاهش یابند یا حتی کاملاً از بین بروند.

لازم به ذکر است که اگرچه تزریق ژل روشی مناسب برای جوانسازی موقت چهره است، اما نتایج آن در مقایسه با روش‌های جراحی قابل توجه کمتر هستند.

ساز و کار تاثیرگذاری ژل


به موازات بالا رفتن سن چربی و کلاژن پوست یعنی موادی کاهش می‌یابد که از افتادگی پوست جلوگیری می‌کند. بنابراین هر چه پیرتر می‌شویم، پوست نازک‌تر می‌شود و چین و چروک بیشتری روی پوست خودنمایی می‌کند. ژل پوست را به وضعیت روزهای جوانی برمی‌گرداند. ژل در نقاطی از پوست تزریق می‌شود که فرورفته است و باید محکم‌تر و کشیده‌تر شود.

غلظت ژل‌ها با هم متفاوت است، هر چه ژل غلیظ‌تر باشد، در عمق بیشتری از لایه درم (لایه میانی پوست) تزریق می‌شود تا چین و چروک‌ها و فرورفتگی‌ها را پر کند.

تزریق ژل صورت

انتخاب ژل مناسب


با توجه به تنوع بالای ژل‌ها و فیلرهای موجود بعید است که بتوانید بهترین ژل را بدون راهنمایی متخصص زیبایی مجرب انتخاب کنید. هر فراورده دارای فرمولاسیون منحصر به فردی است که به آن بافت، چگالی و عمق تزریق معینی می‌دهد. بنابراین هر ژلی مناسب ناحیه‌ای خاصی است و کاربرد تعریف شده دارد.

مراحل درمان


تزریق ژل به صورت درمانی غیرجراحی است و معمولاً در مطب انجام می‌شود. قبل از شروع درمان جلسه مشاوره به منظور تعیین نیازهای بیمار و اطلاع از اهداف و دغدغه‌های ایشان برگزار می‌شود.

مشاوره قبل از درمان

جراح زیبایی در جلسه مشاوره ناحیه مورد نظر و شرح حال بیمار را بررسی می‌کند. هرچند عوارض تزریق ژل حداقل است، اما بیمار موظف است شرح حال خود، شامل ابتلا به عارضه‌های پوستی یا عصبی، سابقه آلرژی‌ها یا مصرف داروهای مختل کننده ایمنی یا نتایج درمان، را به طور کامل به پزشک اطلاع دهد. برای مثال بیمار باید جراح زیبایی را از مصرف داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب، مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسین، یا داروهای رقیق کننده خون آگاه کند، چون این داروها احتمال کبودی را افزایش می‌دهد.

تزریق ژل چگونه انجام می‌شود؟

تزریق ژل چگونه انجام می‌شود؟

ناحیه درمان قبل از تزریق تمیز و ضدعفونی و به طور موضعی بی‌حس می‌شود. بسیاری از ژل‌ها حاوی لیدوکائین، نوعی داروی بی‌حسی ملایم، است تا ناراحتی بیمار در طول درمان و پس از آن به حداقل برسد. متخصص مقدار معینی از ژل را در نقطه مناسب زیر پوست تزریق می‌کند.

نتیجه تزریق ژل، با توجه به نوع ژل و ناحیه تحت درمان، ممکن است بلافاصله مشاهده شود. برخی بیماران با ورم و کبودی خفیفی روبرو می‌شوند که موقتی است و ظرف چند روز برطرف می‌شود. بیمار می‌تواند فعالیت‌های معمول را بلافاصله پس از درمان دنبال کند، البته متخصصین زیبایی توصیه می‌کنند که به مدت یک روز از ورزش یا دیگر فعالیت‌های بدنی سنگین پرهیز شود.

دوران بهبود


زمان درمان به محل درمان و نوع ژل بستگی دارد و از سی دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد؛ به همین نحو دوران بهبود نیز از چند ساعت تا چند روز متغیر است. بااین حال اکثر بیماران می‌توانند بلافاصله پس از تزریق ژل در محل کار حاضر شوند.

عوارض


عوارض معمول تزریق ژل در صورت عبارت است از:

 • کبودی خفیف اطراف محل تزریق: این اثر معمولاً پس از دو تا سه روز برطرف می‌شود و در این مدت می‌توان آن را با آرایش پوشاند.
 • ورم کردن ناحیه‌های تزریق شده: ورم معمولاً خفیف است و پس از گذشت 48 تا 72 ساعت دیگر جلب توجه نمی‌کند.
 • بی‌حسی ناحیه‌های تزریق شده یا بخش‌هایی از صورت: اکثر ژل‌ها حاوی مقداری داروی بی‌حسی است، به همین دلیل بیمار پس از تزریق با بی‌حسی بخشی از صورت مواجه می‌شود. اثر دارو پس از دو تا سه ساعت از بین می‌رود و حس به صورت برمی‌گردد.
 • قرمزی پوست: قرمز شدن پوست معمولاً پی‌آمد تزریق، ماساژ شدید و واکنش خفیف پوست است. قرمزی پوست پس از دو تا سه روز برطرف می‌شود.
 • جابجا شدن ژل: ژل تزریق شده به مرور زمان از نقطه اولیه حرکت می‌کند.
 • ژل در موارد نادر برجستگی‌هایی را زیر پوست ایجاد می‌کند: این عارضه باید با مصرف دارو یا انجام جراحی درمان شود.
 • ژل در موارد نادر باعث گرفتگی رگ می‌شود: این عارضه مرگ بافت، نابینایی دائم یا آمبولی ریه را در پی دارد.

ماندگاری نتایج


ماندگاری نتایج تزریق ژل به نوع فراورده، ناحیه درمان و خود بیمار بستگی دارد. در کل هر چه ژل غلیظ‌تر باشد و عمیق‌تر تزریق شود، ماندگاری اثر آن بیشتر خواهد بود؛ البته این قاعده همواره صادق نیست. برای حفظ نتیجه کافی است که درمان را تکرار کنید، البته جراح مقدار ژل و روش تزریق آن را در صورت لزوم تغییر می‌دهد تا بهترین نتیجه ممکن به دست آید.

ماندگاری اثر ژل‌های بر پایه هیالورونیک اسید (HA) از بقیه ژل‌ها کوتاه‌تر است و به همین دلیل این ژل غالباً به بیمارانی توصیه می‌شود که برای اولین بار این درمان زیبایی را انجام می‌دهند. اثر این نوع ژل‌ها پس از 6 تا 18 ماه از بین می‌رود. اثر تزریق در لب کوتاه مدت‌تر از تزریق در خط خنده است. بعضی فیلرهای HA، مانند ولوما،ماندگاری طولانی‌تری دارند، اما کاربرد آنها محدود به ناحیه‌های خاصی مانند گونه‌ها است.

ماندگاری ژل‌های سنتزی بیشتر است، چون این ژل‌ها توسط بدن جذب نمی‌شود. بنابراین ژل‌های سنتزی انتخابی مناسب برای بیمارانی است که از انجام درمان و نتیجه آن مطمئن‌اند. درهر حال باید بدانید که نتیجه تزریق این نوع ژل تا چندین سال روی صورت‌تان باقی خواهد ماند، پس حتماً به متخصص مجرب و ماهری مراجعه کنید که سبک کار ایشان را می‌پسندید و دیدگاه‌شان درباره زیبایی صورت با شما یکی است.‌

هزینه


 • هزینه تزریق ژل به نوع ژل و شدت نیاز صورت به جوانسازی بستگی دارد.
 • هزینه تزریق ژل معمولاً برحسب تعداد سرنگ‌هایی محاسبه می‌شود که برای دستیابی به نتیجه مطلوب تزریق شده است.
 • هرچه چین و چروک عمیق‌تر باشد، به ژل و پول بیشتری برای پر کردن آن نیاز است.
 • به علاوه ژل‌هایی که برای خوش فرم و چاق کردن صورت به کار برده می‌شود، معمولاً گران‌تر از ژل‌هایی است که فقط برای رفع خطوط تزریق می‌شود.
 • گاهی اوقات، به ویژه اگر خطوط در بخش فوقانی صورت باشد، لازم است که ترکیبی از چند ژل یا ترکیبی از ژل و عامل‌های دیگری مانند بوتاکس تزریق شود.
 • به علاوه برندهای مختلف ژل، مانند رستیلان، پرلن، رادیس و ژوویدرم با قیمت‌های مختلفی به کلینیک‌ها و متخصصین فروخته می‌شود.

سوالات رایج در مورد تزریق ژل


سوالات رایج در مورد تزریق ژل

تا چه مدت پس از تزریق ژل نباید از وسایل آرایشی استفاده کرد؟

می‌توان یک روز پس از تزریق ژل به سراغ وسایل آرایشی رفت و از آنها استفاده کرد.

چه موقع پس از تزریق ژل می‌توان از رژ لب استفاده کرد؟

توصیه می‌شود که جهت پیشگیری از ابتلا به عفوت تا یک روز پس از تزریق ژل هیچگونه ماده‌ای به لب‌های خود نمالید.

 بهترین فیلر برای پروتز لب‌ها چیست؟ 

بهترین فیلر برای پروتز لب‌ها چیست؟

بهترین فیلرها برای پروتز لب ژل‌هایی هستند که احتمال بروز برآمدگی یا ندول‌ها را به حداقل می‌رسانند. ژل‌های اسید هیالورونیکی همچون رستالین و ژوویدرم برای لب مناسب هستند زیرا این نوع ژل‌ها نرم هستند و نتیجه‌ای بسیار طبیعی به همراه دارند.

دلیل خشکی لب‌ها پس از تزریق ژل چیست؟

این واقعاً امر پس از تزریق ژل به لب‌ها رایج است و باعث آسیب‌دیدگی لب‌ها می‌شود. در چنین مواقعی از استفاده از وازلین خودداری کنید زیرا وازلین بیشتر از آن که یک مرطوب‌ کننده باشد یک مانع است لذا روز بعد از درمان هیچ چیزی به روی لب‌هایتان نمالید.

آیا پس از تزریق ژل این امکان وجود دارد که ژل از محل خود جابجا شود؟ 

نوشیدن آب زیادی، انجام ورزش‌های سنگین و دست زدن پس از گذشت چند روز از تزریق به قسمتی تحت درمان می‌تواند باعث جابجایی ژل شود.

چه مدت طول می کشد تا تورم فروکش کند؟ 

تقریباً ۲ تا ۴ هفته طول می‌کشد تا تورم ناشی از تزریق بطور کامل برطرف شود.

آیا می‌توان پس از تزریق ژل سیگار کشید؟

می‌توان سیگار کشید اما توجه داشته باشید که استعمال سیگار می‌تواند بر ماندگاری اثرات تزریق ژل تأثیر بگذارد.

آیا این طبیعی است که یک طرف صورت در مقایسه با طرف دیگر دچار ورم شود؟ 

این که پس از تزریق ژل یک سمت صورت دچار ورم شود کاملا شایع است لذا بهتر است چند هفته صبر کنید تا نتیجه نهایی تزریق را ببینید. اما اگر همراه با تورم احساس گرمی نیز کنید در این صورت لازم است که با پزشک تماس بگیرید زیرا این علائم می‌تواند نشانه بروز عفونت باشد.

آیا تزریق ژل دردناک است؟ 

آیا تزریق ژل دردناک است؟

به محض ورود به مطب دکتر، پزشک از صورت شما عکس‌هایی می‌گیرد و مواد بیحس‌ کننده به آن می‌مالد تا هم دردی احساس نکنید و هم زمان تزریق را به حداکثر برساند. ناگفته نماند که تزریق در بعضی از مناطق صورت از جمله قسمت لب کمی ناراحت کننده‌تر است.

آیا گزینه‌های درمانی دیگری به جز تزریق ژل وجود دارد؟ 

بسته به این مشکل شما ممکن است گزینه‌های درمانی دیگری نیز وجود داشته باشد لذا بهتر است در مورد این موضوع با پزشک خود مشورت کنید.

تزریق ژل برای چه کسانی مناسب است؟ 

تزریق ژل برای افراد زیر ۱۸ سال، زنان باردار و شیرده و همچنین کسانی که داروهای مؤثر بر سیستم ایمنی بدن مصرف می‌کنند، افرادی که در ناحیه مد نظر دچار عفونت هستند و یا فردی که نسبت به ژل و یا بی‌حسی موضعی حساسیت دارید (اگرچه پزشک می‌تواند از فیلرهایی استفاده کند که آلرژی‌زا نیستند) و یا به تازگی دوره مصرف قرص روآکتون را به اتمام رسانده‌اند مناسب نیست. اگر چنانچه از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید لازم است با ما تماس بگیرید زیرا در بعضی موارد می‌توانیم شما را تحت درمان قرار دهیم.

 بعد از تزریق ژل به صورت فرد چه احساسی می‌کند؟ 

شاید در اوایل احساس بسیار عجیب و تورم کنید (مخصوصاً در قسمت گونه‌ها و فک) اما ظرف مدت ۲ الی ۴ هفته که این مشکل بخودی خود برطرف می‌شود و حتی اگر قسمت تحت تزریق به طور صحیح ماساژ داده شود، کسی متوجه نمی‌شود که شما تزریق ژل انجام داده‌اید. گاهی ممکن است تا ۴ هفته پس از تزریق احساس توده و یا برآمدگی کنید. در چنین مواقعی پزشک آن قسمت از صورت را ماساژ می‌دهد اما اگر بعد از گذشت ۲ الی ۴ روز هنوز هم وجود آن توده را حس می‌کنید در این صورت ممکن است این برآمدگی ناشی از تزریق باشد (یعنی باعث بروز التهاب شده باشد) یا به دلیل وجود چربی  یا بافت اسکاری باشد که قبلاً وجود داشته است اما امروز بر اثر تزریق به بیرون رانده شده است و در نتیجه آن شما آن را حس می‌کنید. اگر چنین اتفاقی برای شما افتاد  می‌توانید به صفحه شرایط اورژانسی ما مراجعه کنید و یا برای مشاوره با ما تماس بگیرید.

پس از تزریق ژل از انجام چه کارهایی باید اجتناب کرد؟ 

توصیه می‌شود که به مدت ۶ ساعت اصلا به صورتتان دست نزنید و یا از وسایل آرایشی استفاده نکنید و تا زمانی که بهبودی خود را بطور کامل بدست نیاورده‌اید از هیچ گونه ماسک یا کرم صورت یا پوستی استفاده نکنید. از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، گرمای شدید یعنی سونا، اتاق بخار، حمام آفتاب و غیره خودداری کنید زیرا این امر باعث افزایش ناراحتی و تورم صورت می‌شود. همچنین از قرار گرفتن در معرض دمای خیلی سرد از قبیل پک‌های یخی که بطور مستقیم بر روی پوست قرار می‌گیرند نیز اجتناب کنید. در صورت لزوم و برای کاهش تورم و درد می‌توانید از کمپرس‌های خنک در قسمتی از صورت که در آنجا تزریق ژل کرده‌اید استفاده کنید.

Call Now Buttonتماس و مشاوره