تاثیر میکرونیدلینگ برای رفع جای جوش و آکنه با تسریع روند پوست سازی

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

تأثیر جای جوش یا آکنه بر رضایت شخص از ظاهر و زیبایی خود و اعتماد به نفس آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما خوشبختانه، میکرونیدلینگ یک روش درمانی موثر است که براساس مطالعات متعدد، بهبود قابل توجهی در رفع جای جوش و زخم‌های شدید و همچنین بهبود روحیه و ارتباطات اجتماعی فرد ایجاد می‌کند.

میکرونیدلینگ به عنوان یکی از روش‌های محبوب درمان زیبایی، برای رفع جای جوش استفاده می‌شود. در واقع، میکرونیدلینگ یک روش درمانی موثر برای اسکارهای هیپرتروفیک و توده بافتی اضافی ناشی از جوش و آکنه، سوختگی، آسیب دیدگی و جراحی است. این روش باعث بهبود ظاهر، بافت و کیفیت کلی پوست می‌شود.

 

 

جای جوش معمولاً نخستین بار حدود پانزده سالگی روی پوست ایجاد می‌شود و برآورد می‌شود که حدوداً 40% از جمعیت جهان از باقی ماندن رد ناخوشایند جوش روی صورت خود ناراضی باشند. میکرونیدلینگ درمانی موثر برای رفع جای جوش است که برای پوست‌های حساس و نازک نیز مناسب است و پس از آن خطر بروز ضایعات رنگدانه‌ای و باقی ماندن اسکار و جای زخم وجود ندارد. دوران بهبود میکرونیدلینگ بسیار کوتاه است و برای پوست‌های تیره نیز کاملاً ایمن است. میکرونیدلینگ، برخلاف بازسازی با لیزر، کمترین آسیبی به لایه اپیدرم نمی‌زند، بنابراین درمان را می‌توان چند بار تکرار کرد تا نتیجه مطلوب به دست آید. مزیت دیگر میکرونیدلینگ این است که تفاوتی را بین سطوح پوست درمان شده و درمان نشده ایجاد نمی‌کند، بنابراین می‌توان بدون نگرانی درباره یکدست کردن لبه‌های ناحیه درمان با پوست اطراف، صرفاً بر ناحیه جوشگاه متمرکز شد.

جهت مشاوره میکرونیدلینگ اسکار و آکنه با کلینیک رازی تماس بگیرید ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ 

علل باقی ماندن جای جوش


علل باقی ماندن جای جوش

در طول سال‌ها، آکنه و علل آن موضوعی بحث‌برانگیز و مورد مطالعه‌های پزشکی و تخصصی بسیار قرار گرفته است. آکنه و جوش مشکلی رایج در سراسر جهان است و علاوه بر اینکه به نوجوانان محدود نمی‌شود، در افراد بالغ نیز رخ می‌دهد. در دوران بلوغ، جوش بیشتر در جمعیت آقایان شایعتر است، اما پس از سن 20 سالگی، در بانوان بیشتر مشاهده می‌شود.

جوش زدن در دوران بزرگسالی معمولاً عوارض و عواقب جدی‌تری را به همراه دارد. درمان آکنه معمولاً یک دوره خاص را شامل می‌شود و پس از آن جوش‌ها کاهش می‌یابند. با این حال، گاهی اوقات کنترل و درمان آکنه به دلیل بازگشت مکرر جوش‌ها دشوار می‌شود. جوش زدن مکرر وضعیتی آزاردهنده و ناراحت کننده است و در نهایت ممکن است باعث ایجاد جوشگاه‌های بیشتری در سطح پوست صورت شود.

جوش زدن علل متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم تعادل هورمون‌ها
 • رژیم غذایی نامناسب، برای مثال افراط در مصرف خوراکی‌های شیرین و قندی و لبنیات تهیه شده از شیر گاو
 • حساسیت و آلرژی به بعضی غذاها، مانند لبنیات، سویا و گلوتن
 • مشکلات گوارشی و ناراحتی‌های روده، مانند یبوست، نفخ و گاز
 • عفونت‌های مزمن
 • سموم محیطی، مانند فلزات سنگین، مواد شیمیایی، آفت‌کش‌ها و گزنواستروژن
 • کمبود مواد معدنی و مواد مغذی، مانند کمبود منیزیم، روی و ویتامین ث
 • تولید بیش از حد چربی

جای جوش نتیجه تکثیر و رشد بیش از حد باکتری‌های موجود در فولیکول‌های پوست، پس از انسداد فولیکول‌ها در اثر انباشته شدن چربی و تغییر در فرایند تولید کراتین (باقیمانده سلول‌های قدیمی پوست) است که واکنش التهابی شدیدی را برمی‌انگیزد. در این حالت سیستم ایمنی واکنش شدیدی به التهاب نشان می‌دهد و در بدترین حالت کیسه‌های مملو از چرکی ایجاد می‌شود که باعث تشکیل ندول یا کیست می‌شود و در نهایت جای زخم در درجات و شدت‌های مختلفی روی پوست باقی می‌ماند.

جای زخم در زمان التیام یافتن پوست ایجاد می‌شود. کلاژن به تازگی تولید شده به طور نامنظم پخش می‌شود و ضخیم می‌شود. چون اپیدرم لایه‌های زیری پوست را در کنار هم نگه می‌دارد، این وضعیت منجر به باقی ماندن اسکار می‌شود. اسکار براساس شکل ظاهری به گونه‌های چرخشی، نیزه‌ای یا واگنی تقسیم‌بندی می‌شود. اگرچه اکثر درمان‌های جوش باکتری‌های معمولی را هدف می‌گیرد که در پوست و منافذ آن باقی مانده است، اما عفونت و گرفتگی منافذ پوست معمولاً واکنش ثانویه به عارضه اصلی مولد جوش است. برای متوقف یا کنترل کردن فرایند آکنه فعال لازم است که علل احتمالی جوش زدن مشخص شود. جوش و آکنه معمولاً فقط منحصر به پوست نمی‌شود.

میکرونیدلینگ برای درمان آکنه پوست


میکرونیدلینگ برای درمان آکنه پوست

درمان میکرونیدلینگ بسته به بزرگی ناحیه درمان و شدت جای جوش چند دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. مراحل درمان میکرونیدلینگ به شرح زیر است:

 • پزشک ناحیه درمان را کاملاً تمیز و ضدعفونی می‌کند و از بیمار می‌خواهد که در صورت امکان، روز درمان از لوازم آرایش، لوسیون یا محلول‌های موضعی استفاده نکند.
 • کرم بی‌حسی روی پوست تمیز ناحیه مورد نظر زده می‌شود و سی دقیقه روی پوست باقی می‌ماند.
 • اگر قرار باشد که پی آر پی (پلاسمای غنی شده از پلاکت) در زمان میکرونیدلینگ تزریق شود، از بیمار خون گرفته می‌شود و در سانتریفیوژ چرخانده می‌شود تا پلاسمای آن جدا شود.
 • کرم بی‌حسی پس از 30 دقیقه کاملاً پاک می‌شود.
 • PRP یا اسید هیالورونیک (HA) روی پوست ناحیه درمان زده می‌شود.
 • قلم میکرونیدلنیگ، درماپن، روی پوست کشیده می‌شود تا زخم‌های بسیار ریزی ایجاد شود و فرایند ترمیم وبازسازی سلول‌های جدید پوست شروع شود.
 • ضدآفتاب پس از اتمام درمان روی پوست زده می‌شود. البته اگر PRP تزریق شده باشد، بیمار کلینیک را بدون زدن ضدآفتاب ترک می‌کند.
 • تولید کلاژن جدید ظرف چند روز به روشی طبیعی شروع می‌شود و پوست به تدریج صاف و جوان می‌شود.

فرو رفتن سوزن‌های بسیار ظریف در پوست باعث تولید الاستین و کلاژن (کلاژن‎زایی) جدید می‌شود، مویرگ‌های جدید (رگ‌زایی) شکل می‌گیرد و سلول‌های جدید ایجاد می‌شود. انتظار می‌رود که درمان جای جوش به روش میکرونیدلینگ با ناراحتی بسیار کمی همراه باشد، دوران بهبود بسیار کوتاه (3 ـ 1 روز) باشد و نتایج پس از 6 ـ 3 جلسه درمان محسوس باشد.

مراقبت از پوست پس از میکرونیدلینگ


مراقبت از پوست پس از میکرونیدلینگ

نباید بلافاصله پس از میکرونیدلینگ داروهای ضدالتهابی، مانند ایبوپروفن، مورتین یا ادویل مصرف کنید؛ چون این داروها فرایند التهابی طبیعی، یعنی فرایندی را مختل می‌کند که برای جوانسازی پوست حیاتی و لازم است. همچنین حمام آفتاب و تماس طولانی مدت پوست با نور مستقیم خورشید ممنوع است. در فضای باز حتماً از ضدآفتاب با SPF30  یا بالاتر استفاده کنید. توصیه‌های زیر را رعایت کنید:

 • روز درمان: قبل از درمان هیچ لوسیون، لوازم آرایش یا فراورده‌های موضعی روی صورت نزنید. پزشک پس از درمان تقویت کننده لیپوپپتید، مرطوب کننده پوست و ضدآفتاب روی پوست می‌زند. می‌توانید صورت را قبل از خوابیدن با پاک کننده ملایم تمیز کنید.
 • روز اول: فردای روز درمان، صورت را مانند همیشه بشویید، آرایش کنید، لوسیون و فراورده‌های موضعی همیشگی را روی پوست بزنید. از لایه‌بردارها یا پاک کننده‌های حاوی اسید گلیکولیک استفاده نکنید، چون این مواد باعث خشکی شدید پوست پس از میکرونیدلینگ می‌شود. حتماً ضدآفتاب با SPF30 یا بالاتر که مورد تایید وزارت بهداشت باشد، مصرف کنید.
 • روزهای دوم تا هفتم: دو روز پس از میکرونیدلینگ، به دلیل افزایش تبدیل سلول‌های پوستی متوجه پوسته‌ریزی و خشک شدن پوستمی‌شوید. در این مدت باید از مرطوب کننده‌های پوست معمولی استفاده کنید و توصیه‌های پزشک معالج خود را رعایت کنید. اگر ناحیه اطراف چشم درمان شده باشد، کبودی مختصری ایجاد می‌شود که ظرف سه یا چهار روز برطرف می‌شود. این کبودی را می‌توان به راحتی با آرایش پوشاند. پوسته‌ریزی پس از چند روز شروع می‌شود. این پوسته‌ها لایه‌های پوستی‌اند که به طور معمول ظرف یک هفته می‌ریزند، اما میکرونیدلینگ این لایه‌ها را سریع‌تر به سطح می‌رساند. در این مدت پوست موقتاً خشک می‌شود و می‌ریزد.
 • پس از 7 روز: اکثر بیماران پس از یک هفته متوجه صاف‌تر و درخشان‌تر شدن پوست می‌شوند.

تعداد جلسات لازم میکرونیدلینگ


تعداد جلسات درمان به وضعیت پوست بستگی دارد، پوست معمولاً پس از 3 ـ 1 جلسه درمان به نحو محسوسی بازسازی می‌شود. البته برای این که پوست فرصت ترمیم پیدا کند، باید حداقل 8 ـ 6 هفته بین جلسات درمان فاصله باشد. به موازات بالا رفتن سن توصیه می‌شود که درمان سالانه یک بار تکرار شود.

Call Now Buttonتماس و مشاوره