بهترین درمان خانگی برای شوره سر (با آلوئه ورا، سیر، روغن نارگیل)

بهترین درمان خانگی برای شوره سر (با آلوئه ورا، سیر، روغن نارگیل)

شوره سر ممکن است ناشی از خشکی پوست سر یا یک وضعیت پوستی به نام درماتیت سبوره باشد. همچنین، شوره سر ممکن است به علت اگزما، پسوریازیس یا رشد بیش از حد قارچی به نام مالاسزیا رخ دهد. درمان‌های موجود برای رفع شوره سر در داروخانه شامل شامپوهایی با مواد موثر مانند پریتیون روی برای مبارزه با قارچ و باکتری‌ها، کتوکونازول برای از بین بردن قارچ، ذغال سنگ و سولفید سلنیوم برای کنترل رشد و تخلیص سلول‌های پوست سر، و اسید سالیسیلیک برای تخلیص و شستشوی پوسته‌های شوره‌دار می‌باشد. علاوه بر این، وجود روش‌های درمان خانگی برای کنترل شوره سر نیز می‌تواند به شما کمک کند. استفاده از این روش‌های خانگی می‌تواند در درمان شوره سر مؤثر باشد.

روش‌های درمان خانگی


روش‌های درمان خانگی شوره سر عبارتند از:

آسپیرین

درمان شوره سر با آسپیرین

آسپرین حاوی همان ماده فعالی (اسید سالیسیلیک) است که در بسیاری از شامپوها برای درمان شوره سر به کار می‌رود. برای درمان شوره سر با آسپیرین دو عدد آسپیرین را به خوبی خرد و پودر نمایید و آن را به مقدار معینی از شامپو که در هر بار استفاده می‌کنید، اضافه نمایید. مخلوط حاوی آسپیرین را روی موهای خود را برای ۱ تا ۲ دقیقه بمالید، سپس آن را خوب بشویید و دوباره با شامپوی ساده سر را شستشو دهید.

روغن درخت چای

درمان شوره سر با روغن درخت چای

یک مطالعه نشان داده است که شامپوهای حاوی تنها ۵ درصد روغن چای به طور قابل توجهی از شدت شوره سر کم می‌کنند. شما همچنین می‌توانید چند قطره از روغن درخت چای را به شامپوی مورد علاقه خود اضافه کنید و سر را به طور معمول شستشو دهید. روغن درخت چای در واقع می‌تواند اثرات چندین شرایط ناخوشایند را کاهش دهد.

جوش شیرین

درمان شوره سر با جوش شیرین

برای کنترل و رفع شوره سر، می‌توانید از جوش شیرین که در آشپزخانه موجود است، استفاده کنید. برخی از مواد معمولی که روزانه در آشپزخانه استفاده می‌کنید، می‌توانند به عنوان درمان خانگی نیز مورد استفاده قرار بگیرند. برای استفاده از جوش شیرین در درمان شوره سر، ابتدا موهای خود را مرطوب کنید و سپس مقداری جوش شیرین را به پوست سر خود ماساژ دهید. سپس موها را با شامپو بشویید. جوش شیرین می‌تواند به کاهش فعالیت قارچ‌های بیش از حد که عامل ایجاد شوره سر هستند، کمک کند. در ابتدا ممکن است موهایتان خشک شوند، اما پس از چند هفته، پوست سر شما شروع به تولید روغن‌های طبیعی می‌کند و موهایتان را نرم‌تر و بدون شوره خواهد کرد.

سرکه سیب

درمان شوره سر با سرکه سیب

سرکه سیب می‌تواند به عنوان یک درمان خانگی برای شوره سر به کار رود، زیرا اسیدیته سرکه سیب باعث تغییر pH پوست سر شما می‌شود و موجب می‌گردد تا از رشد آسان مخمر جلوگیری شود. یک چهارم فنجان سرکه سیب را با یک چهارم فنجان آب در یک بطری اسپری مخلوط و آن را روی پوست سر خود اسپری کنید. یک حوله را دور سر خود بپیچید و ۱۵ دقیقه تا یک ساعت در این حالت بمانید، سپس موهایتان را به طور معمول شستشو دهید. این درمان شوره سر با سرکه سیب را دو بار در هفته انجام دهید.

دهانشویه

درمان شوره سر با دهانشویه

برای درمان موارد نامناسب شوره سر، موهای خود را با شامپو معمولی خود شستشو دهید، سپس با دهانشویه حاوی الکل بشویید. سپس از حالت دهنده مو استفاده کنید. خواص ضد قارچ دهانشویه باعث جلوگیری از رشد سریع مخمر می‌شود.

روغن نارگیل

درمان شوره سر با روغن نارگیل

روغن نارگیل یک درمان خانگی حقیقی و واقعی شوره سر است و همچنین بوی خوبی دارد. برای درمان شوره سر با روغن نارگیل قبل از دوش گرفتن، ۳ تا ۵ قاشق غذاخوری روغن نارگیل را روی پوست سر خود بمالید و حدود یک ساعت صبر کنید و سپس سر را بشویید. همچنین می‌توانید از شامپوهای حاوی روغن نارگیل نیز استفاده کنید. روغن نارگیل کاربردهای زیبایی دیگری نیز دارد.

لیمو

درمان شوره سر با لیمو

فقط ۲ قاشق سوپخوری آب لیمو را روی پوست خود بمالید و با آب شستشو دهید. سپس ۱ قاشق چای خوری آب لیمو را با یک فنجان آب مخلوط کنید و موهای خود را با آن بشویید. برای درمان شوره سر با لیموترش هر روز تا زمانی که شوره سر شما ناپدید شود، این کار را تکرار کنید. اسیدیته لیمو به تعادل pH پوست سر شما و جلوگیری از ایجاد شوره سر کمک می‌کند.

نمک

درمان شوره سر با نمک

ماهیت ساییدگی نمک معمولی برای از بین بردن شوره سر قبل از شامپو کردن موها مناسب است. کمی نمک را روی پوست سر خشک خود بریزید. سپس از لابلای موهای خود، پوست سر را ماساژ دهید. این کار را روی پوست سر خشک انجام دهید و سپس سر را با شامپو شستشو دهید.

آلوئه ورا

درمان شوره سر با آلوئه ورا

تمام روش‌های درمان خانگی ذکر شده باعث برطرف شدن شوره سر می‌شوند، اما آلوئه ورا علاوه بر خاصیت از بین بردن شوره سر، خارش را نیز از بین می‌برد. برای درمان شوره سر با آلوئه ورا قبل از شستشوی سر با شامپو، با استفاده از ماساژ دادن آلوئه ورا به پوست سر، خارش را رفع کنید. اثرات خنک کننده آلوئه ورا خارش را خنثی می‌کند.

سیر

درمان شوره سر با سیر

خواص ضد میکروبی سیر برای از بین بردن باکتری‌های ایجاد کننده شوره سر بسیار مناسب است. برای  درمان شوره سر با سیر، سیر را له کرده و آن را به پوست سر بمالید. برای جلوگیری از بوی نامطلوب سیر، سیر خرد شده را با عسل مخلوط کنید و قبل از شستشوی معمول، آن را روی پوست سر ماساژ دهید.

روغن زیتون

درمان شوره سر با روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون در طول شب یک درمان خانگی معمول برای از بین بردن شوره سر است. برای درمان شوره سر با روغن زیتون حدود ۱۰ قطره روغن زیتون را روی پوست سر خود بریزید و سر را با یک کلاه حمام به مدت یک شب پوشش دهید. سپس روز بعد سر خود را با شامپو بشویید. برای درمان بهتر و رسیدن سریعتر به نتایج، از یک شامپو حاوی روغن زیتون استفاده کنید.

Call Now Buttonتماس و مشاوره