برداشتن پوست اضافی پلک و رفع چین و چروک اطراف آن بدون جراحی و بخیه

برداشتن پوست اضافی پلک و رفع چین و چروک اطراف آن بدون جراحی و بخیه

درماتوكالازی اصطلاحی است كه به پوست اضافی پلک بالا و / يا پایین گفته می‌شود. پوست پلک نازک و مستعد چین و چروک است. پوست زائد اغلب با فتق چربی، پایین آمدن ابروها و نزول میان صورت همراه است. فتق چربی در ناحیه سوپرومدیال و در قسمت اینفرومدیال و مرکزی شایع ترین حالت است. علاوه بر این، پف متغیر به علت ادم پلک و تغییر رنگ در اثر نشت وریدی (دایره‌های سیاه زیر چشم) با افزایش سن ایجاد می‌شود. این وضعیت، شایع است و در افراد مسن دیده می‌شود، اما گاهی اوقات در جوانان نیز مشاهده می‌شود. این وضعیت در پلک‌های بالایی معمول است اما ممکن است در پلک‌های پایین نیز دیده شود.

چین و چروک و پوست اضافی پلک، معمولاً با پیری و افزایش سن به وجود می‌آیند. همانطور که سن شما بالاتر می‌رود، این علائم پیری می‌توانند در پوست زیر چشم شما ظاهر شوند. بسیاری از افراد پس از ورود به دهه چهلم از عمر، افتادگی چشم و پوست شل زیر چشم را به عنوان نشانه‌های پیری تجربه می‌کنند. برخی افراد این تغییر را در هنگام خنده یا لبخند زدن مشاهده می‌کنند، در حالی که دیگران آن را در طول روز ممکن است مشاهده کنند.

برای درمان این مشکل، تعدادی روش مختلف وجود دارد. محصولاتی مانند کرم‌ها و لوسیون‌های بدون نیاز به نسخه پزشکی، که ادعا می‌کنند قادر به بهبود ظاهر پوست زیر چشم هستند، در بازار موجود است. این محصولات در انواع مختلف و با ادعاهای متنوع عرضه می‌شوند.

مشکل پوست اضافه روی پلک


“پوستی اضافه بر روی پلک” که به “درماتوکلازیس” نیز نامیده می‌شود، بسیار ساده به نظر می رسد، اما این مشکل برای کسانی که از این مسئله پلک رنج می برند، بسیار پیچیده و آزار دهنده است. همانطور که همه ما می دانیم زنان همیشه دوست دارند که بی نقص به نظر برسند حتی اگر سن شان بالا رفته باشد. وجود پوست اضافی روی پلک‌ها یکی از نشانه‌های اصلی پیری است که برای برخی افراد غیر قابل قبول است اما این مسئله واقعیت است. با بالا رفتن سن فرد پوست اضافی بر روی پلک‌ها ایجاد می‌شود اما گاهی اوقات به علت برخی دلایل دیگر مانند جراحی صورت رخ می‌هد.

پوست اضافه می‌تواند هم روی پلک‌های فوقانی و هم پلک‌های پایین ایجاد شود و گاهی اوقات ممکن است با وضعیت دو پلکی اشتباه گرفته شود: پوست شل بر روی پلک‌ها و پوست اضافی روی پلک‌ها.

دلایل پوست اضافی روی پلک‌ها


به برخی از دلایل این مشکل در بخش زیر نگاهی بیاندازید:

 • پتوز
 • سیگار کشیدن
 • مشکل افتادگی چشم
 • مشکلات عصب
 • اختلال عضلانی
 • بیماری یا آسیب
 • مشکلات تیروئید
 • بیماری‌های مادرزادی
 • پیری و قرار گرفتن در معرض آفتاب

این علائم می‌توانند علت رشد پوست اضافی روی پلک‌ها نیز باشند. و همچنین می‌توانند علل افتادگی پلک نیز باشند. اکنون وقت آن رسیده است تا به علائم این مشکل پلک نگاهی بیاندازیم به طوری که به زودی وضعیت را بررسی و در اسرع وقت راه حلی برای از بین بردن پوست اضافی بر روی پلک‌ها پیدا کنید.

علائم پوست اضافی روی پلک‌ها


علائم و نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌هد ممکن است به زودی دچار پوست اضافی بر روی پلک‌ها شوید. بنابراین، به این علائم نگاهی بیاندازید تا مشکل پوست اضافی روی پلک رفع شود. این علائم عبارتند از:

 • درد ابرو
 • کاهش دید محیطی
 • افتادن پوست پلک بر روی مژه‌ها
 • ایجاد مزاحمت مژه‌ها برای دید مناسب

این موارد شایع ترین نشانه‌هایی است که نشان می‌هد پوست اضافی بر روی پلک‌ها وجود دارد. بنابراین، واضح است که باید راه حل بسیار موثری را برای خلاص شدن از مشکل پوست اضافی روی پلک امتحان کنید.

تشخیص


این وضعیت باعث بروز مشکلات زیبایی می‌شود که شامل چین و چروک در پلک پایین و در گوشه چشم، پف زیر پلک‌های پایین و همچنین پر شدن یا سنگین شدن پلک‌های بالایی می‌شود. این مشکلات زیبایی ممکن است به عوارض جانبی دیگری همراه باشند. از نظر عملکرد، ممکن است باعث بروز بلفاریت (تورم و التهاب پلک)، درماتیت (التهاب پوست)، برگشتن پلک بالایی به داخل چشم، برگشتگی پلک پایین به بیرون، سوزش چشم‌ها و انسداد میدان دید کامل شود.

ارزیابی

 • تشخیص بلفاروپتوز از پیش موجود، پتوز ابرو، افتادگی غدد اشکی، و یا شل شدن افقی پلک.
 • بیرون زدگی جانبی پلک بالا باید به عنوان پرولاپس غدد اشکی شناخته شود و متمایز از پد چربی در نظر گرفته شود.
 • درماتوكلاز همزمان پلك‌ها و پتوز ابرو ممكن است با بالا بردن ابروها بررسی شود.
 • عملکرد شکاف و عضله لواتور داخل پلک، و همچنین فاصله رفلکس حاشیه ای از پلک‌های فوقانی و پایین، باید مستند باشد.
 • چروک پلک باید بر حسب میلیمتر اندازه گیری شود.

تشخیص تمایزی

درماتوکلاز ممکن است از شرایطی از جمله موارد زیر تمیز داده شود

 • پتوز مادرزادی یا اکتسابی
 • پتوز ابرو.
 • سندرم سستی پلک
 • ادم پلک / بلفاروکلاز.
 • پرولاپس غدد اشکی.

مدیریت


مدیریت باید تحت نظارت پزشکی انجام شود. مدیریت درماتوکلاز به صورت عمده جراحی است

اما قبل از هرچیزی یکسری از راه حل‌های طبیعی وجود دارند که قبل از روش‌های دیگر می‌توان آن‌ها را امتحان کرد از جمله :

استفاده از آب یخ یا مکعب‌های یخ

استفاده از آب یخ یا مکعب‌های یخ برای مدیریت پوست اضافی روی پلک‌ها

شما می‌توانید آب یخ و یا قطعات یخ را برای درمان خود امتحان کنید. برای این کار، باید صورت خود را با آب یخ و یا آب سرد شستشو دهید و سپس مکعب‌های یخ را امتحان کنید و به آرامی بر روی پوست خود در اطراف پلک مالش دهید. مکعب‌های یخ کاملا موثر هستند و برای رفع افتادگی پلک و همچنین جوان سازی چشم‌ها نیز مفید هستند.

ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا برای مدیریت پوست اضافی روی پلک‌ها

شما همچنین می‌توانید از ژل آلوئه ورا برای این مشکل استفاده کنید. بله، و برای این منظور، شما باید چهار قاشق غذاخوری از ژل آلوئه ورا، چهار قاشق ماست ساده، دو قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر و چند برش خیار را مخلوط کنید. در حال حاضر خمیر حاصله را روی پلک‌های خود قرار دهید و برای ۲۰-۱۵ دقیقه آن را رها کنید و سپس با آب سرد شستشو دهید.

سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ برای مدیریت پوست اضافی روی پلک‌ها

آخرین، اما نه کم اهمیت ترین نکته درمان طبیعی، اجتناب از ایجاد پوست اضافی روی پلک است. شما فقط باید مقدار کمی سفیده تخم مرغ بر روی پلک خود بمالید. این کار به شما کمک می‌کند تا پوست اضافی بر روی پلک‌ها را برطرف کنید و پوست را محکم نمایید، پوست اطراف پلک‌ها را لیفت دهید و همچنین از افتادگی پلک خلاص شوید.

درمان پزشکی

 • برای بلفاریت ممکن است بهداشت پلک و آنتی بیوتیک‌های موضعی مورد نیاز باشد.
 • استروئیدهای موضعی در درمان درماتیت مفید هستند.
 • روان کننده‌های موضعی در بیماران مبتلا به خشکی چشم مفید هستند.

گزینه‌های غیر جراحی

سم بوتولونیوم (بوتاکس یا دیسپورت)

تزریق‌های کوچک بوتاکس یا دیسپورت زیر ابرو و به داخل چروک‌های دور چشم می‌تواند کشش رو به پایین عضله اطراف چشم، به نام “اوربیکولاریس اکولی” را برطرف کند. دستیابی به لیفت ۱-۲ میلیمتری ابرو، با صاف کردن پوست اضافی بالای چشم ممکن است، و منجر به ظاهر پف چشم کمتر در پلک بالا می‌شود.

فیلرها (یوودرم یا رستلین)

برای پوست اضافی در بالای پلک، تزریق ژل در گیجگاه و به طور مستقیم زیر ابرو انجام می‌شود و می‌تواند ابرو را برجسته کند و کمی پوست را بالا بکشد. یوودرم و وولیفت یک انتخاب عالی برای نوع فیلر هستند. این روش یک تکنیک پیشرفته است که تنها توسط پزشکان ارشد زیبایی ما انجام می‌شود.

اگر ناحیه زیر چشم شما مشکل ساز باشد، فیلر در گونه‌هایتان، محل اشک زیر چشم و یا حتی گیجگاه تزریق می‌شود که می‌تواند گودی زیر چشم را کاهش و پف خفیف زیر چشم را پنهان کند. اگر شما مستعد ابتلا به تورم مایع زیر چشم هستید، ممکن است پزشک اجتناب از تزریق فیلر به این ناحیه را توصیه کند. درمان کاسه اشک یک تکنیک پیشرفته است که تنها توسط پزشکان ارشد زیبایی ما ارائه می‌شود.

لیزر

لیفت پلک و جوان سازی با لیزر به این دلیل پیشنهاد شده است که لیزر بسیار دقیق تر از چاقوی جراحی است. هیچ بخیه ای وجود ندارد دوره بهبودی وجود ندارد یا اندک است. بیماران با پوست تازه جوانتر به نظر می‌رسند. برای سفت کردن پلک با لیزر، ما بیهوشی موضعی را اعمال می‌کنیم یا حتی قبل از فرآیند بیهوشی موضعی را تزریق می‌کنیم و همچنین پزشک می‌تواند در طی این روش از باد هوای سرد بر روی پوست شما استفاده‌نماید. چشمان شما با استفاده از عینک ایمنی محافظت خواهند شد. هنگامی که لایه‌های پوستی خارجی برداشته می‌شوند، ممکن است اندکی صدای تق تق یا تکه تکه شدن جزئی را بشنوید. بعضی از افراد احساس گرما، شبیه احساس تابیدن خورشید داغ بر روی پوست در تابستان را تجربه می‌کنند، اما هیچ ناراحتی قابل ملاحظه ای وجود نخواهد داشت. این پوست جدید به نور ماوراء بنفش حساس خواهد بود، بنابراین از خورشید و آفتاب گرفتن تا زمانی که به طور کامل بهبودی یابد، اجتناب کنید.

آلتراپی

التراپی به عنوان تنها دستگاهی باقی مانده است که ثابت شده است که پلک و صورت را سفت کرده و لیفت می‌هد. التراپی یک روش غیر جراحی است که از امواج متمرکز اولتراسوند برای تحریک و سفت کردن کلاژن با گرمایش کنترل شده استفاده می‌کند. نتیجه این روش لیفت صورت بدون دوره بهبودی، طبیعی، مقرون به صرفه و راحت است. التراپی فقط برای بیماران مبتلا به سستی خفیف تا متوسط پلک ​​مناسب است و هنوز برای لیفت صورت کافی نیست.

این روش کاملا غیر تهاجمی است. اگرچه هیچ بیهوشی موضعی مورد نیاز نیست، ما انواع مختلف آرام بخش و خنک سازی را در اختیار داریم، زیرا ادراک فردی از درد متفاوت است. در هنگام اعمال اپلیکاتور صاف در حین نشستن روی یک صندلی شیب دار، ممکن است احساس گرما روی پوست را تجربه کنید. این روش حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد، بسته به اینکه چقدر از ناحیه ابرو یا چشم درمان می‌شود. هیچ دوره بهبودی وجود ندارد. ممکن است به مدت ۲ ساعت پس از درمان، دچار گرگرفتگی جزیی، و قرمزی موقت شوید. به ندرت افراد دچار کبودی یا تورم ملایم می‌شوند. پوست شما بلافاصله جوانه می‌شود، اما روند بازسازی طبیعی بدن شما ۶۰ تا ۹۰ روز طول می‌کشد تا نتیجه کامل را بدست آورید. پس از این مدت شما نتایج کامل را مشاهده خواهید کرد. اکثر افراد فقط یک درمان نیاز دارند، اگر چه در صورت تمایل به دستیابی به نتایج فوق العاده تر، درمان دوم می‌تواند انجام شود.

Call Now Buttonتماس و مشاوره