اگزمای پوستی چه علتی دارد و درمان مناسب آن چیست؟

اگزما

اگزما یا درماتیت التهابی، نام عمومی برای انواع بیماری‌های التهابی پوست است که باعث ایجاد جوش‌های قرمز، پوسته‌پوسته و خارش‌آور می‌شود. این بیماری سه مرحله اصلی دارد: حاد، نمیه حاد و مزمن. هر مرحله از اگزما علائم خاص خود را دارد که پیشرفت بیماری را نشان می‌دهد. با این حال، برخلاف برخی از بیماری‌های دیگر، مراحل اگزما به طور قطعی قابل پیش‌بینی نیستند.

برای کنترل و درمان این بیماری، روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین راه‌ها، اجتناب از عوامل محرکی است که ممکن است باعث تشدید بیماری شوند. همچنین، نکته دیگری که باید به آن توجه کرد، تأثیر سن بر این بیماری است.

برای بسیاری از افراد، علائم اگزما با افزایش سن کاهش می‌یابد. بنابراین، اگر در دوران نوزادی یا کودکی به شدت اگزما دچار شده‌اید، ممکن است علائم شما بهبود یابد و با گذشت زمان و افزایش سن، شدت آن کاهش یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی درمان اگزمای پوستی ، انواع خدمات ارائه شده در کلینیک پوست و مو رازی و یا برای رزرو نوبت در این مرکز با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ تماس حاصل فرمایید.

شش علت اصلی اگزما


حساسیت غذایی  

حساسیت غذایی

این مشکل به ویژه در کودکان مبتلا به اگزما رایج است و  معمولا مصرف گلوتن و لبنیات دلیل اصلی آن هستند.

حساسیت های غذایی زمانی رخ میدهد که به خوردن غذای خاص واکنش ایمنی داشته باشید. برخلاف حساسیت های غذایی که معمولا شدید و فوری هستند، علائم حساسیت های غذایی نسبتا خفیف اند و تا هفتاد و دو ساعت طول میشکد که ظاهر شوند بنابراین معمولا تشخیص داده نمیشوند.

با این حال حتی اگر آنها به شدت حساسیت  های غذایی نباشند، این واکنش های ایمنی مکرر منجر به التهاب جدی میشود و درنتیجه تبدیل به اگزما میشود.

 نشتی روده

نشتی روده یا نفوذ پذیری روده زمانی است که اتصالات محکم روده کوچک شما باز میشود و به باکتری ها، سموم، ویروس ها و ذرات غذا اجازه میدهد تا وارد جریان خون شما شوند.

سیستم ایمنی شما همه این ذرات را به عنوان مهاجمان خارجی برچسب گذاری میکند و به حالت حمله میرود و باعث افزایش التهاب میشود. این نه تنها میتواند باعث اگزما شود بلکه شما را در برابر ابتلا به شرایط جدی تر آسیب پذیر میکند.

عفونت روده  

یکی از دلایل اصلی این وضعیت، عفونت‌های روده است که می‌تواند شامل عفونت‌های قارچی و رشد بیش از حد میکروبی در روده کوچک با نام SIBO باشد. این عفونت‌ها میکروبیوم روده شما را ناهماهنگ می‌کنند و می‌توانند منجر به نشت روده و اگزما شوند. قارچ، به عنوان یک مقصر اصلی، می‌تواند عامل اگزما باشد زیرا ممکن است پس از نفوذ در پوست روده، در آنجا ساکن شود.

کمبود مواد مغذی 

مواد مغذیب به طور کلی  نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی ایفا میکنند و تعداد کمی از آنها به طور خاص با اگزما و ساریر شرایط التهابی مرتبط هستند.

مطالات نشان داده اند که کمبود ویتامین  D در بیماران مبتلا به اگزما شایع تر است و مصرف مکمل و یتامین  D میتواند به کاهش علائم اگزما کمک کند.

ویتامین  A یکی دیگر از ویتامین های مهم برای عملکرد سیستم ایمنی است اما نقش مهمی در ترمیم و تغییر سلول هاس پوست دارد و به سطوح پایین تر آن با اگزما مرتبط است.

مواد شیمایی و سموم محیطی

ما به شکل بی سابقه ای توسط مواد شیمایی و سموم احاطه شده ایم و بسیاری از آنها میتوانند اگزما را تشدید کنند.

کیک یک بیماری بزرگ است چون میتواند یک واکنش التهابی یا حساسیتی ایجاد کند که علائم اگزما را بدتر میکند.

محصولات مورد استفاده روزمره هم به دلیل مواد شیمیایی موجود در آنها میتوانند اگزما را تشدید کنند. از جمله:

 • صابون ها
 • پاک کننده های خانگی
 • مواد شیمیایی لباسشویی
 • گوکامیدوپروپیل بتائین که در شامپوها و لوسیون ها یافت میشود.
 • عطرها
 • ضدعفونی کننده های خانگی حاوی فرمالدئید
 • ایزوتیازولینون ها، یک آنتی باکتریال موجود در محصولات مراقبت شخصی مانند دستمال مرطوب کودک

استرس  

استرس به شدت التهاب آور است بنابراین میتواند علائم اگزما را بدتر کند. اما با گذشت زمان میتواند منجر به دوره هایی از سرکوب سیستم ایمنی شود و شما را در برابر عفونت های روده مانند قارچ و SIBO آسیب پذیر کند و باعث نشت روده و تداوم یک چرخه التهابی معیوب شود.

مراحل درمان اگزما


مراحل درمان اگزما

هیچ زمان مشخصی برای بهبود اگزما وجود ندارد و پیشرفت اگزما در مراحل مختلف همیشه به یک شدت

نیست. برای مثال جوش های مشابه ممکن است بارها و بارها در یک مرحله تکرار شوند.

 • مرحله حاد: این مرحله به جوش های اگزما مربوط میشود. در مرحله ابتدایی آن احتمالا اگزمای کوتاه مدت برای چند هفته روی پوست شما باقی میماند. این وضعیت معمولا در نتیجه تماس پوست با یک ماده تحریک کننده ایجاد میشود. خارش یکی از اولین علائم اگزمای حاد است و معمولا در ابتدا بسیار شدید است.
 • نیمه حاد: این مرحله گذرا است درواقع بین مراحل حاد و مزمن قرار دارد. در این مرحله خارش میتواند با احساس سوزش همراه باشد. شاید متوجه شوید که تعداد جوشها نسبت به مرحله حاد بیشتر شده است و ممکن است پوست شما پوسته پوسته یا پوسته پوسته تر شود.
 • مزمن: در این مرحله اگزما برای مدت بیشتری روی پوست میماند یعنی حدود سه تا چهار ماه. علائم این مرحله شامل پوست ضخیمی است که به آن لیکنفیکاسیون هم میگویند. همچنین ممکن است پوست تیره با تغییر رنگ یا ترک های بیشتر به نظر برسد. خارش مجددا شدید میشود.

 

تشدید علائم چه مدت ادامه میابد؟


اگر به این فکر میکنید که چه زمانی تشدید اگزما فروکش میکند حقیقت این است که این زمان برای هرکسی متفاوت است. همانطور که گفته شد زمان بهبودی اگزما بستگی به علت اصلی دارد. به عنوان مثال اگر اگزمای شما به دلیل تماس مستقیم با یک ماده خاص در محیط ایجاد شود ممکن است جوش ها در عرض چند هفته پس از درمان ناپدید شوند.

درمان ها


درمان ها-

درمان های موثر وزیادی برای کمک به کنترل وکاهش تشدید اگزما وجود دارند. علائم اگزما همچنین به عنوان درماتیت آتوپیک شناخته میشود. اگزما یک بیماری پوستی است که باعث خارش، جوش، پوسته پوسته شدن  و خشکی پوست میشود این وضعیت معمولا توسط یک حساسیت محیطی یا غذایی ایجاد میشود که سیستم ایمنی را تحریک میکند تا باعث ایجاد التهاب شود و در نتیحه علائم مرتبط با ان ایجاد شود.

این بخش شامل گزینه های درمانی بدون نسخه برای اگزمای خفیف و همچنین گزینه هایی برای کسانی که به درمان با نسخه قوی تر از متخصص نیاز دارند است.

گزینه های بدون نسخه برای درمان اگزما 

داروهای OTC به داروهایی گفته میشود که بدون نیاز به نسخه پزشک یا متخصص پوست در داروخانه ها و فروشگاهها فروخته میشوند.

داروهای  OTCکه به درمان اگزما کمک میکنند به دو شکل موضعی و خوراکی در دسترس هستند.

برای کاهش خارش، رفع تغییر رنگ، تامین رطوبت پوست و کاهش التهاب روی پوست کار کنید. داروهای  OTC معمولا هم در محصولات با نام تجاری و هم در اشکال ژنریک ارزان تر هستد.

آنتی هیستامین 

آنتی هیستامین های خوراکی برای کنترل حساسیت و کاهش التهاب و خارش عمل میکنند. برخی از این داروها ممکن است آرام بخش باشند وشما را خواب آلود کنند. داروهای که خواب آور هستند میتوانند به افزایش خواب کمک کنند اما اگر داروها را در طول روز مصرف کنید ممکن است در فعالیت های روزانه تان اختلال ایجاد شود.

آنتی هیستامین های رایج  OTC  عبارتند از:

 • آلگرا (فکسوفنادین)
 • بنادریل (دیفن هیدارمین) که بیشتر از همه آرام بخش است
 • کلاریتین (لورتادین)
 • زیزال (لووسیتریزین)
 • زیرتک( سیتریزین)

مسکن ها 

مسکن های OTC شامل داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مانند:

 • ادویل و موترین (ایبوپروفن)
 • آلو (ناپروکن)
 • تیلنول (استامینوفن)

این داروها میتوانند به کاهش التهاب و تسکین علائم اگزما کمک کنند.

استروئیدهای موضعی 

استروئیدهای موضعی در درمان و از بین بردن علائم اگزما بسیار موثر هستند. استروئید های موضعی کم تاثیر بدون نسخه پزشک در دسترس هستند. رایج ترین انواع داروهای موضعی  OTC  شامل هیدوروکورتیزون یک درصد یا دو و نیم درصد است. محصولات هیدروکورتیزون برای استفاده در تمام قسمت های بدن از جمله صورت بی خطر هستند.

هیدروکورتیزون هم به صورت کرم و هم پماد با نام های تجاری و عمومی موجود است. هیدروکورتیزون را میتوان بیشتر از استروئیدهای پر قدرت استفاده کرد ولی نباید بیشتر از دو هفته استفاده شود.

محصولات هیدورکورتیزوم با نام های تجاری رایج عبارتند از:

 • کورتاید
 • کورتیزون ۱۰
 • درماست
 • ایچ ایکس

هیدروکورتیزون توسط سازمان بهداشت جهانی برای درمان اگزما تایید شده است. فقط باید در ناحیه آسیب دیده و طبق دستورالعمل آن استفاده شود.

شامپوها 

شامپو ها برای کمک به درمان اگزمای پوست سر با نام سبورئیک یا شوره سر دسترس هستند.

شامپوهای  OTC حاوی مواد فعالی مانند کتوکونازول، قطران زغال سنگ، سلنیوم و پیریتیون روس برای مبارزه با علائم اگزمای پوست سر هستند.

مرطوب کننده و لوسیون 

اگر دچار اگزما هستید حتما باید بدنتان را مرطوب و هیدراته نگه دارید تا از خارش پوست جلوگیری شود و همچنین از پوستتان محافظت کنید.

استفاده از مرطوب کننده یا لوسیون بدون رایحه و رنگ در حالی که پوست شما هنوز مرطوب است پس از حمام میتواند باعث حفظ رطویت پوست شود و از خشکی و خارش پوست و سایر علائم اگزما جلوگیری کند. کرم ها و پمادهای قوی تر از لوسیون های رقیقتر، نرم کنندگی بیشتری دارند.

Call Now Buttonتماس و مشاوره