از بین بردن شکاف چانه با روش جراحی و تزریق (بوتاکس و فیلر)

از بین بردن شکاف چانه با روش جراحی و تزریق (بوتاکس و فیلر)

از بین بردن شکاف چانه با روش جراحی و تزریق (بوتاکس و فیلر)

به طور خاص، شکاف چانه یک چانه دارای گودی Y شکل رو به پایین در وسط است. این ظاهر معمولا یک ویژگی ژنتیکی است، بنابراین اگر مادر، پدر یا شخص دیگری در خانواده‌تان دارای شکاف چانه است، شانس زیادی وجود دارد که شما هم این ویژگی را داشته باشید. شکاف چانه در حالی که جنین در داخل رحم قرار دارد، شکل می‌گیرد و به وسیله یکی از این دو مشکل ایجاد می‌شود، یا در زمان رشد جنین استخوان‌هایی در فک پایین به درستی در هم ادغام نشده و دندانه‌ای ایجاد کرده است، یا عضلات چانه (عضلات منتالیست) در دو طرف گودی چانه، بیشتر از حد نرمال از هم جدا شده‌اند، که به طور موثری پوست اطراف ناحیه چانه را به داخل می‌کشد. در اکثریت موارد، چانه شکاف دار در اثر چگونگی قرار گرفتن عضلات چانه ایجاد می‌شود یا فاصله زیادی بین دو عضله منتالیست وجود دارد و یا به طور خاصی بزرگ هستند و شکل دره مانندی میان آن‌ها ایجاد می‌شود.

چگونه باید شکاف چانه را اصلاح کنیم؟


روش‌های مختلفی برای صاف کردن چانه شکاف دار وجود دارد که عمدتا بستگی به این دارد که بخواهید آن را از طریق فیلر و تزریقات مختلف بطور موقت از بین ببرید یا آماده شده باشید که تحت گزینه‌های جراحی قرار گیرید و به طور دائم این گودی را برطرف کنید.

تزریق فیلر به چانه

سر راست‌ترین روش برای رفع گودی چانه، تزریق یک فیلر اسید هیالورونیک (HA) بافت نرم مانند رستیلین یا یوودرم به داخل ناحیه چانه است. هنگامی که فیلر هیالورونیک به صورت مستقیم به شکاف چانه تزریق می‌شود، به طور موثری پوست ناحیه گودی چانه را بیرون می‌کشد تا آن را نسبت به بقیه چانه شکل دهد، سطح صافی ایجاد کند که قبلا در آن یک شکاف وجود داشته است. از آن جایی که این فیلرها عمدتا از موادی تشکیل می‌شوند که به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود، معمولا خطر بسیار کمی همراه دارند. بسته به عمق شکاف چانه، فیلرها معمولا یک جایگزین عالی برای جراحی هستند تا بلافاصله ناحیه گود شده را برطرف کرده و ظاهر صافی را برای چانه ایجاد کنند. در صورت استفاده از فیلرهایی نظیر یوودرم، اگر خطراتی وجود داشته باشد، بسیار کم است و معمولا فقط تورم یا کبودی در محل تزریق را مشاهده می‌کنیم. ضعف فیلرهای بافت نرم مانند یوودرم این است که دائمی نیستند و بیش از شش ماه تا یک سال طول نمی‌کشد، بنابراین این روش باید به طور نامحدود تکرار شود. این روش در طول زمان حتی گزینه پر هزینه‌تری خواهد بود. زمان بهبودی می‌تواند تا دو هفته طول بکشد تا فیلر HA به طور کامل در بافت اطراف آن قرار گیرد و با لمس کمتر قابل توجه باشد.

تزریق بوتاکس

بوتاکس عمدتا برای آزاد سازی برخی از عضلات صورت، جلوگیری از انقباض آن‌ها و جمع شدن پوست که به نوبه خود باعث ایجاد چین و چروک پوست می‌شود، استفاده می‌گردد. تزریق بوتاکس معمولا به با اندکی تورم، کبودی و یا زمان بهبودی همراه است. با توجه به اینکه شکاف چانه در واقع فاصله بین دو عضله منتالیست است، بوتاکس می‌تواند این عضلات را فلج کند، بنابراین ظاهر شکاف را به حداقل برساند. از آن جایی که فیلرهای اسید هیالورونیک در واقع ناحیه تحت تزریق را پر می‌کنند تا اینکه فقط عضلات منتالیست را رها کنند، به طور کلی بهتر هستند و برای ایجاد تغییرات زیبایی در چانه شکاف دار مناسب می‌باشند. علاوه بر این، اثرات بوتاکس تنها چند ماه طول می‌کشد، بنابراین حتی این درمان جزئی باید چندین بار در سال تکرار شود، که باعث می‌شود فیلرها یک گزینه بسیار مرجح‌تر باشند.

 

 

تزریق چربی

یکی دیگر از گزینه‌های درمانی تزریق چربی است، یک تکنیک حداقل تهاجمی که گفته می‌شود میزان موفقیت بالایی دارد. در ابتدا باید برای برداشت چربی از ران، شکم یا باسن بیمار لیپوساکشن انجام شود. سپس چربی خالص می‌شود و دوباره به چانه بازگردانده می‌شود. همانند فیلرهای اسید هیالورونیک، تزریق چربی حجم اضافه می‌کند و دندانه یا گودی چانه را صاف می‌کند. عیب این درمان این است که احتمال افزایش اندازه چانه وجود دارد که ممکن است برای بسیاری از افراد نامطلوب باشد.

 

 

جراحی شکاف چانه

گزینه‌های اصلی جراحی برای اصلاح چانه شکاف دار شامل تغییر استخوان خود چانه، تغییر مکان قرار گیری عضلات منتالیست یا ترکیب این دو فرآیند می‌باشد. یک مزیت مشخص انتخاب گزینه جراحی این است که هنگامی که شکاف چانه شما برطرف شد، در اغلب موارد شما هرگز نیازی به انجام کاری دیگری برای آن نخواهید داشت. نتایج جراحی دائمی هستند. یکی از گزینه‌های جراحی محبوب برای اصلاح چانه شکاف دار، ایمپلنت چانه است. در این روش ایمپلنت می‌تواند یک قطعه استخوانی واقعی یا مصنوعی باشد. ایمپلنت در مقابل زیر استخوان پایین فک و زیر عضلات منتالیست قرار می‌گیرد تا ظاهر گردتری به چانه بدهد. هنگامی که شکاف چانه نتیجه دندانه‌ای بودن استخوان زیرین باشد، جراحی می‌تواند انجام شود تا استخوان را اصلاح کند تا آن که صاف شود و با بقیه چانه همخوانی داشته باشد. درمان تا حد زیادی به این بستگی دارد که شکاف چانه تا چه حد برجسته باشد. یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر داشت این است که گاهی اوقات ممکن نیست که شکاف چانه عمیق را فقط از طریق عمل جراحی برطرف کنیم. این مسئله به این دلیل است که ماهیچه‌های منتالیست تنها می‌توانند تا حد معینی تغییر کنند تا چانه ظاهر طبیعی خود را حفظ کند. در برخی موارد، جراحی را می‌توان با تزریق فیلر ترکیب کرد تا اهداف زیبایی بیمار را تامین کند.

هزینه اصلاح شکاف چانه


همانند تمام فرآیندهای زیبایی، هزینه عمل شکاف چانه با توجه به طیف وسیعی از عوامل، از جمله محلی که در آن زندگی می‌کنید، سطح مهارت پزشک‌تان، و پیچیدگی‌های خود روش، که به احتمال زیاد بستگی به میزان شکاف یا گودی چانه شما دارد، به طور قابل توجهی متفاوت است.

Call Now Buttonتماس و مشاوره