از بین بردن شکاف چانه با روش جراحی و تزریق (بوتاکس و فیلر)

از بین بردن شکاف چانه با روش جراحی و تزریق (بوتاکس و فیلر)

از بین بردن شکاف چانه با روش جراحی و تزریق (بوتاکس و فیلر)

شکاف چانه به خصوص یک چانه است که در وسط آن یک گودال به شکل Y وجود دارد که به سمت پایین باز می‌شود. این ظاهر معمولاً یک ویژگی ژنتیکی است، بنابراین اگر مادر، پدر یا سایر اعضای خانواده شما شکاف چانه داشته باشند، احتمالاً شما هم این ویژگی را دارید. شکاف چانه در طول رشد جنین در رحم شکل می‌گیرد و به دلیل دو عامل زیر ایجاد می‌شود: یا استخوان‌های فک پایین درست در هم ادغام نشده‌اند و یک گودال تشکیل داده‌اند، یا عضلات چانه (عضلات منتالیست) در دو طرف گودال چانه بیش از حد معمول از هم جدا شده‌اند که به طور موثر پوست اطراف ناحیه چانه را به داخل می‌کشد. در اکثر موارد، شکاف چانه به دلیل قرارگیری غیرمعمول عضلات چانه یا وجود فاصله بیش از حد بین دو عضله منتالیست ایجاد می‌شود و شکل دره‌ای میان آنها ایجاد می‌شود.

چگونه باید شکاف چانه را اصلاح کنیم؟


روش‌های مختلفی برای صاف کردن چانه شکاف دار وجود دارد که عمدتا بستگی به این دارد که بخواهید آن را از طریق فیلر و تزریقات مختلف بطور موقت از بین ببرید یا آماده شده باشید که تحت گزینه‌های جراحی قرار گیرید و به طور دائم این گودی را برطرف کنید.

تزریق فیلر به چانه

سر راست‌ترین روش برای رفع گودی چانه، تزریق یک فیلر اسید هیالورونیک (HA) بافت نرم مانند رستیلین یا یوودرم به داخل ناحیه چانه است. هنگامی که فیلر هیالورونیک به صورت مستقیم به شکاف چانه تزریق می‌شود، به طور موثری پوست ناحیه گودی چانه را بیرون می‌کشد تا آن را نسبت به بقیه چانه شکل دهد، سطح صافی ایجاد کند که قبلا در آن یک شکاف وجود داشته است. از آن جایی که این فیلرها عمدتا از موادی تشکیل می‌شوند که به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود، معمولا خطر بسیار کمی همراه دارند. بسته به عمق شکاف چانه، فیلرها معمولا یک جایگزین عالی برای جراحی هستند تا بلافاصله ناحیه گود شده را برطرف کرده و ظاهر صافی را برای چانه ایجاد کنند. در صورت استفاده از فیلرهایی نظیر یوودرم، اگر خطراتی وجود داشته باشد، بسیار کم است و معمولا فقط تورم یا کبودی در محل تزریق را مشاهده می‌کنیم. ضعف فیلرهای بافت نرم مانند یوودرم این است که دائمی نیستند و بیش از شش ماه تا یک سال طول نمی‌کشد، بنابراین این روش باید به طور نامحدود تکرار شود. این روش در طول زمان حتی گزینه پر هزینه‌تری خواهد بود. زمان بهبودی می‌تواند تا دو هفته طول بکشد تا فیلر HA به طور کامل در بافت اطراف آن قرار گیرد و با لمس کمتر قابل توجه باشد.

تزریق بوتاکس

بوتاکس عمدتا برای آزاد سازی برخی از عضلات صورت، جلوگیری از انقباض آن‌ها و جمع شدن پوست که به نوبه خود باعث ایجاد چین و چروک پوست می‌شود، استفاده می‌گردد. تزریق بوتاکس معمولا به با اندکی تورم، کبودی و یا زمان بهبودی همراه است. با توجه به اینکه شکاف چانه در واقع فاصله بین دو عضله منتالیست است، بوتاکس می‌تواند این عضلات را فلج کند، بنابراین ظاهر شکاف را به حداقل برساند. از آن جایی که فیلرهای اسید هیالورونیک در واقع ناحیه تحت تزریق را پر می‌کنند تا اینکه فقط عضلات منتالیست را رها کنند، به طور کلی بهتر هستند و برای ایجاد تغییرات زیبایی در چانه شکاف دار مناسب می‌باشند. علاوه بر این، اثرات بوتاکس تنها چند ماه طول می‌کشد، بنابراین حتی این درمان جزئی باید چندین بار در سال تکرار شود، که باعث می‌شود فیلرها یک گزینه بسیار مرجح‌تر باشند.

 

 

تزریق چربی

یکی از روش‌های درمانی موجود، تزریق چربی است که به عنوان یک تکنیک کم تهاجمی با موفقیت زیاد شناخته می‌شود. در ابتدا، چربی از مناطقی مانند ران، شکم یا باسن بیمار با استفاده از فرآیند لیپوساکشن برداشت می‌شود. سپس چربی تصفیه می‌شود و به چانه بازگردانده می‌شود. مانند فیلرهای مبتنی بر اسید هیالورونیک، تزریق چربی حجم اضافی به چانه می‌دهد و دندانه یا گودی چانه را صاف می‌کند. با این حال، یک نقطه ضعف این روش درمانی این است که احتمال افزایش اندازه چانه وجود دارد که برای بسیاری از افراد آرزویی نداشته باشد.

 

 

جراحی شکاف چانه

گزینه‌های اصلی جراحی برای اصلاح چانه شکاف دار شامل تغییر استخوان خود چانه، تغییر مکان قرار گیری عضلات منتالیست یا ترکیب این دو فرآیند می‌باشد. یک مزیت مشخص انتخاب گزینه جراحی این است که هنگامی که شکاف چانه شما برطرف شد، در اغلب موارد شما هرگز نیازی به انجام کاری دیگری برای آن نخواهید داشت. نتایج جراحی دائمی هستند. یکی از گزینه‌های جراحی محبوب برای اصلاح چانه شکاف دار، ایمپلنت چانه است. در این روش ایمپلنت می‌تواند یک قطعه استخوانی واقعی یا مصنوعی باشد. ایمپلنت در مقابل زیر استخوان پایین فک و زیر عضلات منتالیست قرار می‌گیرد تا ظاهر گردتری به چانه بدهد. هنگامی که شکاف چانه نتیجه دندانه‌ای بودن استخوان زیرین باشد، جراحی می‌تواند انجام شود تا استخوان را اصلاح کند تا آن که صاف شود و با بقیه چانه همخوانی داشته باشد. درمان تا حد زیادی به این بستگی دارد که شکاف چانه تا چه حد برجسته باشد. یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر داشت این است که گاهی اوقات ممکن نیست که شکاف چانه عمیق را فقط از طریق عمل جراحی برطرف کنیم. این مسئله به این دلیل است که ماهیچه‌های منتالیست تنها می‌توانند تا حد معینی تغییر کنند تا چانه ظاهر طبیعی خود را حفظ کند. در برخی موارد، جراحی را می‌توان با تزریق فیلر ترکیب کرد تا اهداف زیبایی بیمار را تامین کند.

هزینه اصلاح شکاف چانه


همانند تمام فرآیندهای زیبایی، هزینه عمل شکاف چانه با توجه به طیف وسیعی از عوامل، از جمله محلی که در آن زندگی می‌کنید، سطح مهارت پزشک‌تان، و پیچیدگی‌های خود روش، که به احتمال زیاد بستگی به میزان شکاف یا گودی چانه شما دارد، به طور قابل توجهی متفاوت است.

Call Now Buttonتماس و مشاوره