اتوپلاستی چیست جراحی زیبایی برای تغییر سایز و ظاهر گوش

جراحی زیبایی گوش

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش، یک روش جراحی است که با استفاده از آن می‌توان برجستگی گوش‌ها را کاهش داده یا شکل آن‌ها را اصلاح کرد تا ظاهری زیبا و جذاب‌تر به‌دست آید. اغلب جراحی زیبایی گوش برای کودکان در رده سنی چهار تا چهارده سال انجام می‌شود. برجستگی گوش‌های کودکان معمولاً باعث می‌شود همسالانشان او را مسخره کنند و او را نادیده بگیرند. این تمسخر می‌تواند تأثیرات منفی و شکننده‌ای بر روحیه کودک داشته باشد.

به هرحال، اتوپلاستی محدود به کودکان نیست و برای بزرگسالان نیز انجام می‌شود. این جراحی برای افرادی که گوش‌های بزرگی دارند یا به طور مادرزادی نقص‌های ظاهری در گوش‌ها دارند، مناسب است. علاوه بر این، در برخی موارد، شکل گوش یک فرد به دلایل ژنتیکی یا ناشی از آسیب‌دیدگی ناشی از تصادف، به طور غیرطبیعی تغییر کرده است. با اتوپلاستی می‌توان تمامی این مشکلات را به خوبی درمان کرد. بیمارانی که این جراحی را تجربه کرده‌اند، از بهبود دائمی در ظاهر خود بسیار خوشحال بوده‌اند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی اتوپلاستی ، انواع خدمات ارائه شده در کلینیک پوست و مو رازی و یا برای رزرو نوبت در این مرکز با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ تماس حاصل فرمایید.

اهداف این عمل


اتوپلاستی به دلایل زیر انجام می‌شود:

  • رفع برجستگی بیش از حد گوش‌ها، برای متناسب‌سازی ظاهر چهره
  • اصلاح تاخوردگی نوک گوش‌ها (گوش‌های فنجانی)
  • اصلاح پیش‌آمدگی و بلندی بیش از حد نرمه گوش‌ها
  • بهبود ظاهر گوش‌هایی که خیلی کوچک بوده یا دچار سایر نقایص مادرزادی هستند
  • درمان آسیب‌های ناشی از تصادفات، مثل از دست دادن یک گوش

عمل اتوپلاستی چطور انجام می‌شود؟


عمل جراحی گوش معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. معمول‌ترین تکنیک مورد استفاده برای این عمل ایجاد یک برش کوچک در پشت گوش است که به جراح اجازه می‌دهد تا به راحتی روی غضروف گوش کار کند. در مرحله بعد جراح با جابجا کردن و شکل دادن به غضروف (یا تراشیدن آن)، گوش را به سر نزدیک‌تر می‌کند. در ادامه، با کمک چند بخیه کوچک در زیر پوست، گوش در موقعیت جدیدش نگه‌داشته می‌شود.

البته، پزشک به جای استفاده از تکنیک بالا، می‌تواند بخش کوچکی از پوست گوش را برداشته و بعد با استفاده از چند بخیه غضروف را تا زده و بدون نیاز به برداشتن قسمتی از غضروف، شکل گوش را اصلاح کند.

در بسیاری از موارد، بسته به نیازها و نتیجه مورد نظر بیمار، جراح با ترکیبی از هر دو تکنیک، این جراحی را انجام می‌دهد. معمولاً برای اینکه گوش‌ها بعد از درمان تقارن داشته باشند، اتوپلاستی بروی هر دو گوش انجام می‌شود. در پایان برش‌های ایجاد شده به خوبی بسته شده و با دقت روی آن‌‌ها بانداژ قرار داده می‌شود تا بهبودی بدون هیچ خطری صورت بگیرد. رویهم رفته این عمل حدود 2 ساعت طول می‌کشد.

از چه نوع بی‌حسی یا بیهوشی استفاده می‌شود؟

نوع بی‌حسی مورد استفاده در هر عمل جراحی ممکن است متفاوت باشد. برای برخی از جراحی‌ها، بی‌حسی موضعی به همراه آرامبخش وریدی کافی است. این روش به شما امکان می‌دهد در طول عمل بیدار باشید، اما هیچ دردی را تجربه نکنید. در صورتی که جراحی شما پیچیده‌تر باشد، نیاز به بیهوشی عمومی خواهید داشت و در این حالت طی تمام مدت عمل در خواب خواهید بود. نوع بی‌حسی یا بیهوشی که در جراحی استفاده می‌شود، بستگی به نوع و ماهیت عمل، سن شما و نظر جراح دارد.

بهبودی از اتوپلاستی


بهبودی از اتوپلاستی

هم کودکان و هم بزرگسالان می‌توانند چند ساعت بعد از اتوپلاستی از جای خود بلند شوند و راه بروند. پزشکان توصیه می‌کنند که اجازه بدهید بانداژِ روی زخم تا اولین مراجعه بعد از عمل در جایش باقی بماند؛ اولین مراجعه، دو سه روز بعد از عمل خواهد بود.

بعد از عمل، اکثر بیماران در ناحیه اطراف برش‌ها قدری ناراحتی را احساس می‌کنند و مجبور می‌شوند شب‌ها روی شکم یا به پشت بخوابند. بعد از گذشت چند روز، پزشک از بیمار می‌خواهد که تا مدت دو هفته بعد از عمل از یک هدبند استفاده کنند تا گوش‌ها وضعیت جدید خود را کاملاً حفظ کنند. همچنین برای کاهش هرگونه سوزش یا درد ضرباندار، برای بیمار داروی مسکن تجویز می‌شود.

اکثر اوقات، از اتوپلاستی اسکار (جای زخم) کوچک و کم‌اثری به جا می‌ماند که به طور طبیعی پشت گوش پنهان می‌ماند. عموماً، این اسکار به سختی دیده می‌شود در اکثر موارد بدون هیچ مشکلی بهبود می‌یابد. بعد از جراحی هم می‌توانید با پزشک در تماس باشید تا او روند بهبودی‌تان را چک کرده و به هر سؤالی ممکن است داشته باشید پاسخ بدهد.

بزرگسالان معمولاً می‌توانند ظرف چند روز دوباره به محل کار یا دانشگاه خود برگردند. کودکان نیز می‌توانند کمتر از یک هفته پس از جراحی به مدرسه بازگردند، با این وجود، آنها باید در هنگام انجام فعالیت‌های فیزیکی از مراقبت ویژه اطراف منطقه عمل جراحی خود برخوردار باشند. به طور کلی، بیمار باید در مدت یک ماه از هرگونه فعالیتی که ممکن است باعث برخورد مستقیم با گوش شود، خودداری کند.

پرسش‌های متداول در مورد اتوپلاستی


چطور باید برای اتوپلاستی آماده شوم؟

در طول جلسه مشاوره، پزشک تمام چیزهایی که باید درباره اتوپلاستی بدانید را برایتان توضیح داده و سوابق پزشکی و داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید را بررسی می‌کند. اگر نیاز باشد که مصرف هر چیزی (مثل آسپرین، برخی مکمل‌های گیاهی و غیره) را متوقف کنید، ما شما را از آن مطلع خواهیم کرد. همچنین اگر از هرگونه محصولات حاوی نیکوتین استفاده می‌کنید می‌بایست حداقل از سه هفته قبل از جراحی گوش مصرف آن‌ها را متوقف کنید.

چطور می‌توانم کودکم را برای اتوپلاستی آماده کنم؟

بهترین کار برای آماده‌سازی کودکتان این است که به او کمک کنید تا جراحی گوش را تا حدی که مناسب او است درک کند. به عکس‌های قبل و بعد از عمل نگاهی بیندازید و در مورد تکنیک‌های جراحی مطالعه کنید. همچنین، مشخص کنید که در طول 5 تا 7 روز بعد از عمل چه کسی از کودکتان مراقبت خواهد کرد.

دست آخر اینکه، با کودکتان صادقانه و بی‌پرده صحبت کنید، به خواسته‌هایش گوش داده و به هر سؤالی که دارد جواب بدهید. اگر هم که جواب سؤالی را نمی‌دانید، لطفاً با ما تماس بگیرید تا به شما کمک کنیم.

جراحی اتوپلاستی معمولاً چقدر طول می‌کشد؟

معمولاً، اتوپلاستی حدود دو ساعت طول کشیده و تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

نتیجه اتوپلاستی چند سال دوام دارد؟

برای اکثر بیماران نتیجه جراحی گوش دائمی است. البته در موارد نادری هم، بیمار به خاطر «شل شدن» (افتادگی جزئی) گوش به یک جراحی روتوش نیاز پیدا می‌کند. در کل، کمتر از 5% از بیماران به جراحی‌های اصلاحی احتیاج پیدا می‌کنند.

اتوپلاستی چقدر هزینه دارد؟

هیچ پاسخ دقیقی برای این سؤال وجود ندارد چراکه برنامه درمان هر بیمار متناسب با خواست و نیازهای شخصی او است، که این بر قیمت نهایی درمان تأثیر می‌گذارد. البته، پزشک در طول جلسه مشاوره درباره تمام جزئیات مالی عمل با شما صحبت کرده و تمام گزینه‌هایی که برای پرداخت دارید را برایتان توضیح می‌دهد.

اگر احساس می‌کنید که گوش‌های فرزندتان در وضعیت نامناسبی قرار دارند، بیش از حد بزرگ بوده یا حتی ظاهری غیرطبیعی دارند، پزشک می‌تواند به شما کمک کند. اتوپلاستی می‌تواند به شما کمک کند احساس خوبی نسبت به ظاهرتان داشته باشید و دیگر کسی شما یا کودکتان را به خاطر گوش‌هایتان آزار ندهد.

آیا انجام اتوپلاستی محدودیت سنی دارد؟

از آنجا که می‌توان جراحی اتوپلاستی را به روش‌ها و تحت شرایط مختلفی انجام داد هیچگونه محدودیت سنی برای این عمل وجود ندارد، هرچند که زمانی که پزشک برای درمانتان برنامه‌ریزی می‌کند قطعاً سن شما را هم در نظر می‌گیرد. در کل، بیماران در همه رده‌های سنی می‌توانند از مزایای این جراحی زیبای بهره ببرند، به طوریکه حتی روش‌هایی مناسب کودکان خردسال هم وجود دارد. اما باید توجه داشت که هر مشکلی را نمی‌توان با جراحی پلاستیک درمان کرد. به علاوه، یک عمل ممکن است برای یک بیمار مناسب بوده اما برای دیگری مناسب نباشد.

آیا انجام اتوپلاستی بر شنوایی من اثر می‌گذارد؟

بعید است که اتوپلاستی بر شنوایی‌تان تأثیر منفی بگذارد. در عین حال، چنین عملی باعث بهتر شدن شنوایی‌تان هم نمی‌شوند.

گوش از سه بخش تشکیل شده است: گوش خارجی (پینا)، گوش میانی و گوش داخلی. هر سه بخش در شنوایی نقش دارند اما بار اصلی به دوش گوش میانی و داخلی است و از آنجا که جراحی اتوپلاستی فقط به گوش خارجی مربوط می‌شود، بعید است که جراحی در این قسمت بر شنوایی‌تان تأثیری بگذارد.

Call Now Buttonتماس و مشاوره